Постанова № 55081295, 15.01.2016, Гощанський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
15.01.2016
Номер справи
557/842/15-а
Номер документу
55081295
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 557/842/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 січня 2016 року

Гощанський районний суд Рівненської області в складі

судді Рудик Л.М.

при секретарі Гуменюк Н.П.

за участю представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Гоща адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про визнання нечинним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом (з урахуванням уточнення позовних вимог від 16 жовтня 2015 року) до управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про визнання нечинним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії.

Позивач посилається на те, що він являється пенсіонером за віком та отримує пенсію у відповідача. Протягом останніх пяти років відповідач неодноразово проводив перерахунок пенсії і станом на 01 лютого 2015 року розмір його пенсії становить 5763 грн. 21 коп. Починаючи з 01 квітня 2015 року, відповідач проводить «відрахування в період роботи» в розмірі 864 грн. 48 коп., а також утримує податок на доходи фізичних осіб у розмірі 186 грн. 71 коп. та військовий збір у розмірі 18 грн. 67 коп., всього з його пенсії утримується 1069 грн. 86 коп. Станом на 01 липня 2015 року з пенсії утримано 3825 грн. 72 коп. Проведення таких відрахувань з пенсії він вважає протиправним, таким, що погіршує його матеріальний стан та призводить до порушення його конституційного права на достатній рівень життя.

В звязку з цим просить визнати рішення відповідача про утримання з його пенсії протиправним та скасувати його. Стягнути з відповідача на його користь 3825 грн. 72 коп. недоотриманої ним пенсії за період з 01 січня 2015 року по 01 липня 2015 року, а також зобовязати відповідача поновити йому виплату перерахованої пенсії без утримань з 01 лютого 2015 року та виплатити заборгованість, яка утворилася на день винесення судового рішення.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав і пояснив, що перерахунок пенсії позивачеві було проведено відповідно до порядку та умов перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам, визначених ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Перерахунок пенсії позивачу був проведений з 01 лютого 2013 року з урахуванням заробітку і страхового стажу, набутого ним після призначення пенсії, та з 01 лютого 2015 року з урахуванням лише страхового стажу і його розмір пенсії після перерахунку на 01.02.2015 року склав 5763 грн. 21 коп.

З пенсії позивача утримуються відрахування в період роботи відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ, яким внесено зміни до порядку призначення пенсій за віком на пільгових умовах і за вислугу років та встановлено особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам на період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року. Згідно вказаного Закону у період роботи особи (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п.1 ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту») на інших посадах/роботах пенсії, розмір яких перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85% призначеного розміру, але не менше 150% прожиткового мінімуму , встановленого для осіб, які втратили працездатність (1423 грн. 50 коп.). Тому з пенсії позивача утримується 15%, що становить 864 грн. 48 коп.

Крім того, з пенсії позивача утримується податок на доходи фізичних осіб відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ, які передбачають, що податок на доходи фізичних осіб утримуються з суми пенсій або щомісячного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення. Також з 01.01.2015 року з сум пенсій та щомісячного грошового утримання відраховується військовий збір. Оскільки мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2015 року становить 1218 грн., то базовим показником для оподаткування у 2015 році є суми пенсій, що перевищують 3654 грн. на місяць. Ставка податку на доходи фізичних осіб станом на 01.01.2015 року становить 15%. Оскільки законодавчі акти, на підставі яких проводяться утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору з пенсії позивача є чинними, так як не визнавалися Конституційним Судом України такими, що суперечать Конституції України, то дії відповідача по утриманню з пенсії податку на доходи фізичних осіб та військового збору не суперечить вимогам закону. В звязку з цим просить у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, оцінюючи докази, досліджені в судовому засіданні, суд вважає, що позов до задоволення не підлягає.

Судом встановлено, що позивач, являючись пенсіонером за віком, перебуває на обліку у відповідача, де отримує пенсію. Розмір призначеної пенсії складає 5763 грн. 21 коп.

Позивач продовжує працювати, тому являється працюючим пенсіонером. Відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ, яким внесено зміни до порядку призначення пенсій за віком на пільгових умовах і за вислугу років та встановлено особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам на період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року. Згідно вказаного Закону у період роботи особи (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п.1 ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту») на інших посадах/роботах пенсії, розмір яких перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85% призначеного розміру, але не менше 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (1423 грн. 50 коп.). Тому з пенсії позивача утримується 15%, що становить 864 грн. 48 коп.

У зв'язку з тим, що з частини перевищення пенсії позивача (три розміри мінімальної заробітної плати) утримується також податок на доходи фізичних осіб у розмірі 15% від суми такого перевищення (186 грн. 71 коп.) та військовий збір у розмірі 1,5% від суми такого перевищення (18 грн. 67 коп.), то фактично до виплати позивачеві підлягає 4 693 грн. 35 коп.

У червні 2015 року позивач звернувся з заявою до відповідача, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії без утримання «відрахування в період роботи» , сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору, на що останнім було дано відповідні розяснення про правомірність проведення утримань з пенсії.

Відповідно до положень ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Законодавством України встановлені загальнодержавні та місцеві податки та збори. Відповідно дост.67 Конституції Україникожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 18 Податкового кодексу Українипередбачено, що податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Обов'язки нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету відповідно до пп.168.1.1п.168.1ст.168 ПКУ покладено на податкового агента, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку та зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу, що підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормамиБюджетного кодексу України.

Згідно пункту168.3статті168 Податкового кодексу України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі роботодавцем, органами Пенсійного фонду України).

Таким чином, відповідач, являючись податковим агентом, починаючи з 01.01.2015 року, при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 3654,00 грн. (розмір мінімальної заробітної плати 1218 грн. х 3), зобов'язаний утримати податок на доходи фізичних осіб на суму такого перевищення за ставкою 15 відсотків.

Частина 4 ст.8 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає, що пенсії не підлягають оподаткуванню.

Проте, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ внесені зміни до Податкового кодексу України, які набули чинності з 01 січня 2015 року.

У разі наявності колізій між нормами законів, що мають однакову юридичну силу, застосуванню підлягає той із них, який прийнято пізніше.

Враховуючи вищевикладене, до застосування підлягають норми Податкового Кодексу Українив частині відрахувань з пенсій, а не нормиЗакону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно з підпунктом164.2.19пункту164.2статті164 Податкового кодексу України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.6 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (далі у цьому пункті мінімальна заробітна плата) (пункт167.1статті167 Податкового кодексу України).

З 01 січня 2015 року відповідно до статті 8 Закону України від 28 грудня 2014 року № 80-VІІІ "Про Державний бюджет України на 2015 рік" розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у сумі 1218,00 грн. на місяць.

Також,Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" №71-VІІІ від 28.12.2014 року внесені зміни доПодаткового Кодексу України, які набули чинності з 01.01.2015 року, у частині обкладення доходу військовим збором.

За змістом пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХПодаткового кодексу України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Відповідно до підпунктів 1.1-1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХПодаткового кодексу України, платниками збору є особи, визначені пунктом162.1статті162цьогоКодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначеністаттею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленомустаттею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені устатті 171 цього Кодексу. Платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначеністаттею 176 цього Кодексу.

Суд приходить до висновку, що відповідач правомірно керувався нормами вищевказаних законодавчих актів, які є чинними та не були визнані неконституційними на момент виникнення спірних правовідносин.

В судовому засіданні встановлено, щозагальний розмір пенсії позивача після проведених перерахунків станом на 01.02.2015 року становив 5 763 грн. 21 коп.

Після утримання відрахування в період роботи в розмірі 864 грн. 48 коп. розмір пенсії становить 4898 грн. 73 коп. (5 763 грн. 21 коп. - 864 грн. 48 коп.). Різниця між пенсією, що підлягає виплаті позивачеві, та трьома розмірами мінімальної заробітної плати становить 1244 грн. 73 коп. (4898 грн. 73 коп. 1218 грн. х 3). З цієї суми (1244 грн. 73 коп.) утримується 15% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору відповідно 186 грн. 71 коп. та 18 грн. 67 коп., всього податок та збір 205 грн. 38 коп. Загальна сума утримань складає 1069 грн. 86 коп. (864 грн. 48 коп. + 205 грн. 38 коп.).

З урахуванням вищезазначеного суд приходить до висновків, що нарахування, утримання та сплата відрахування в період роботи, податку на доходи з фізичних осіб та військового збору здійснювалась відповідачем відповідно до вимогПодаткового кодексу України, отже, відповідач діяв у межах своїх повноважень та у відповідності до чинного законодавства.

За таких обставин позов є безпідставним і до задоволення не підлягає.

Керуючись ст.ст.9, 10, 11, 159, 162, 163 КАС України суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про визнання нечинним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії, відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Гощанський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя

Повний текст постанови виготовлено 20 січня 2016 року