ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Пасічний Т.З.
Суддя-доповідач:Жизневська А.В.
УХВАЛА
іменем України
"13" січня 2016 р. Справа № 280/887/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Малахової Н.М.
Моніча Б.С.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області на постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від "28" жовтня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Коростишівського районного суду Житомирської області від 28 жовтня 2015 року позов задоволено. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області (далі - УПФ) щодо відмови ОСОБА_3 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку. Зобов'язано УПФ призначити ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-ХІІ) та провести розрахунок невиплачених коштів пенсії з дня звернення за призначенням пенсії, тобто з 08.04.2015 року.
Апелянт в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволені позову.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 році 2 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с.10).
02 квітня 2015 року ОСОБА_3 виповнилося 50 років, тому він звернувся до УПФ із заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років, у відповідності до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До заяви ним подано документи: копія і оригінал трудової книжки, копія паспорта та ідентифікаційного номеру, копія диплома про навчання, копія посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, копія військового квитка серії НОМЕР_2, довідка видана галузевим державним архівом МОУ від 08.10.2014 №179/1/13264 (а.с. 10-12).
Проте, листом від 28.05.2015 р. №4095/02 УПФУ йому відмовлено у призначенні пенсії, мотивуючи тим, що за наявними документами призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неможливо.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем надано достатню кількість документів, які підтверджують його право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому відмова УПФ в призначенні такої пенсії є безпідставною.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Згідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
За приписами ст.55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 10 років.
Відповідно до ч.3 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
У відповідності до роз'яснень постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи, що були призвані на військові збори, можуть підтвердити виконання робіт в зоні довідками військових частин про виконання робіт в зоні, архівними документами Міністерства Оборони.
З матеріалів справи вчабається, що згідно архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 08.10.2014 №179/1/13264 ОСОБА_3 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 30.11.1986 (наказ №210) по 05.05.1987 року в складі в\ч 43187, місце дислокації частини у період по 31.12.1986 року - 2 км південніше н.п. Димарка (а.сп.11).
Також, в матеріалах справи міститься копія військового квитка серії НОМЕР_3, виданого 12 травняя 1983 року Коростишівським районним військовим комісаріатом Житомирської області, у якому міститься запис про те, що в період з 30.11.1986 року по 06 .05.1987 року ОСОБА_3 виконував обов'язки по ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС в 30 км. зоні сектора № 2 Чорнобильської АЕС. Запис належним чином засвідчено.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що посвідчення є безумовним документом, який підтверджує виконання робіт в місцях, віднесених до зони безумовного (обов"язкового) відселення, де за урядовими завданнями у 1986-1987 роках виконувались роботи в особливо шкідливих умовах, пов"язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Суд першої інстанції належним чином з'ясував обставини справи, надав їм відповідну правову оцінку та дійшов правильного висновку про наявність підстав для задоволення позову.
У відповідності до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак, позивачем надано всі необхідні документи, передбачені Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які підтверджують характер, місце та період його роботи в зоні відчуження, а тому дії пенсійного органу по відмові у призначенні йому пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" суд першої інстанції правильно визнав протиправними, такими, що порушують його право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку.
Пенсійний орган, у відповідності до приписів ч.2 ст.71 КАС України, не надав доказів на підтвердження правомірності свого рішення та не спростував вище викладене.
Суд першої інстанції належним чином з'ясував обставини справи, надав їм відповідну правову оцінку та дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від "28" жовтня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Н.М. Малахова
Б.С. Моніч
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/ ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області вул.Гагаріна,2,м.Коростишів,Житомирська область,12504
- ,