ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Невмержицький І.М.
Суддя-доповідач:Жизневська А.В.
УХВАЛА
іменем України
"13" січня 2016 р. Справа № 289/1395/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Малахової Н.М.
Моніча Б.С.,
при секретарі Єрикаловій О.О. ,
за участю представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Меньківської загальноосвітньої школи I-II ступенів Радомишльського району Житомирської області на постанову Радомишльського районного суду Житомирської області від "03" грудня 2015 р. у справі за позовом Меньківської загальноосвітньої школи I-II ступенів Радомишльського району Житомирської області до Радомишльської районної ради Житомирської області, третя особа на стороні позивача: Меньківська сільська рада Радомишльського району Житомирської області , третя особа на стороні відповідача: відділ освіти Радомишльської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Радомишльського районного суду Житомирської області від 03 грудня 2015 року відмовлено Меньківській ЗОШ 1-11 у задоволенні позовних вимог до Радомишльської районної ради про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень, з участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору відділу освіти Радомишльської районної державної адміністрації Житомирської області, Меньківської с/ради Радомишльського району Житомирської області.
Апелянт в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про задоволення позову.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням 32 сесії 6-го скликання Радомишльської районної ради № 475 від 12.06.2015 року «Про припинення (ліквідацію) Меньківської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Радомишльського району Житомирської області, що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району» вирішено припинити (ліквідувати) Меньківську ЗОШ І-ІІ ступенів з 17 серпня 2015 року, код ЄРПОУ-22066910.
З таким рішенням не погодилася школа та її представники звернулися до суду з метою захисту прав та інтересів громади. Вважають, що Меньківська ЗОШ І-ІІ ступенів відноситься до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, району, тому при прийнятті рішення районна рада вийшла за межі своєї компетенції, позбавила можливості територіальну громаду села та її орган місцевого самоврядування виконати власні та делеговані повноваження у сфері освіти.
Досліджуючи представлені докази, з'ясовуючи обставини справи, суд першої інстанції дійшов висновку, що Радомишльська районна рада мала право на прийняття рішення № 475 від 12.06.2015 року про припинення діяльності Меньківської ЗОШ 1-11 ступенів шляхом ліквідації, оскільки діяла на підставі, в межах своїх повноважень і в спосіб, встановлений чинним законодавством, взявши за основу частину 2 ст. 14 ЗУ "Про загальну середню освіту", що у загальноосвітніх навчальних закладах, розташованих у селах, селищах, кількість учнів у класах визначається демографічною ситуацією, але повинна становити не менше 5 осіб. При меншій кількості учнів у класі заняття проводяться за індивідуальною формою навчання.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком.
Суд першої інстанції встановив, що рішенням виконкому обласної ради народних депутатів від 22.02.1992 року № 30 "Про розмежування майна комунальної власності між власністю обласної ради і власністю районних та міських міст обласного підпорядкування рад народних депутатів" затверджено перелік майна комунальної власності, яке передано районним радам.
Згідно рішення 3-ьої сесії 24 скликання Меньківської сільської ради від 21.11.2002 року, приміщення Меньківської школи та котельної до неї передано у комунальну власність району на баланс Радомишльської районної ради, що підтверджено актами приймання-передачі.
Рішенням 6-ої сесії 4 скликання Радомишльської районної ради від 25.12.2002 року № 68, районна рада прийняла у спільну власність територіальних громад сіл, селищ району загальноосвітні школи, у тому числі і Меньківську школу.
Цим же рішенням Радомишльської районної ради від 25.12.2002 року № 68, затверджено перелік підприємств, установ, закладів спільної власності територіальних громад сіл, м. Радомишля та району, повноваження по управлінню якими делегуються районній державній адміністрації. У зазначений перелік включена і Меньківська НСШ, балансоутримувачем якої являється відділ освіти РДА.
Положенням про порядок управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, затвердженим рішенням Радомишльської районної ради № 341 від 21.03.2014 року, передбачено, що рішення про утворення, реорганізацію, припинення, ліквідацію комунальних підприємств, установ, закладів, організацій - об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, затвердження статутів (положень), внесення змін та доповнень до статутів (положень) таких підприємств, установ, організацій приймається районною радою за поданням районної державної адміністрації (структурних підрозділів районної державної адміністрації, якщо таке передбачено чинним законодавством), після рекомендації відповідних профільних комісій районної ради.
За п.9.1. зазначеного положення, районна державна адміністрація (структурні підрозділи) за дорученням голови райдержадміністрації в межах делегованих районною радою повноважень, вносить пропозиції районній раді щодо вирішення питань створення, припинення (злиття, приєднання, поділ, перетворення, ліквідація) підприємств, установ, закладів і організацій, заснованих на спільній власності.
Відповідно до ч. 1 та ч. 6 ст. 11 Закону України "Про загальну середню освіту", державні та комунальні загальноосвітні навчальні заклади створюються відповідно центральними, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх і мовних потреб за наявності необхідної кількості учнів (вихованців) відповідно до встановлених нормативів наповнюваності класів, необхідної матеріально-технічної та науково-методичної бази, педагогічних кадрів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Реорганізація і ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням сесії місцевої ради, державної і приватної форм власності - за рішенням засновника (засновників).
Згідно ч.4 ст.18 Закону України "Про освіту", потреба в навчальних закладах, заснованих на комунальній власності, визначається місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Порядок створення, реорганізації та ліквідації навчальних закладів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 8 Положення про порядок створення, реорганізацію, ліквідацію навчально-виховних закладів, затвердженого КМУ № 228 від 05.04.1994 року визначено, що ліквідація навчально-виховних закладів провадиться засновниками або органами, за рішенням яких їх створено, в порядку, встановленому чинним законодавством.
За Статутом Меньківської ЗОШ 1-11 ступенів (п.п.1.3,1.4) її засновником і власником є Радомишльська районна рада, їй надано право приймати рішення про реорганізацію або ліквідацію школи. Фінансування і матеріально-технічне забезпечення здійснює відділ освіти Радомишльської райдержадміністрації.
Відповідно до ст. ст. 87, 104 та 105 ЦК України засновник, що створив юридичну особу має право і її припинити (ліквідувати) .
В ході розгляду справи в суді першої інстанції представники сторін не заперечували, що питання необхідності реорганізації або ліквідації школи обговорювалася з мешканцями с. Меньківка Радомишльського району Житомрської області. Начальник відділу освіти Радомишльської РДА Яковишена Н.В.пояснила, що питання ліквідації Меньківської ЗОШ 1-11 ступенів вивчалося та обговорювалося з батьками учнів с. Меньківка. При цьому, до уваги було прийнято щорічне зменшення учнівського контингенту. У 2012 - 2013 роках в цій школі навчалося 25 учнів, з яких у молодших класах навчалося по 2-3 учні; у 2015 році - 22 учні. Кошторисні призначення на дану школу на 2015 рік становили - витрати на 1 учня 20 000 грн. На даний час 18 дітей з с.Меньківка навчаються в Краснобірській ЗОШ 1-111 ступенів і у батьків цих учнів будь-яких претензій відносно навчально-виховного процесу до адміністрації відділу освіти немає. При вирішенні радою даного питання враховувалось, що учні ліквідованої школи будуть забезпечені кращими і більш якісними умовами для отримання освіти в Краснобірській ЗОШ І-ІІ1 ступенів, де на відміну від попередньої є спортивний зал, внутрішній туалет, обладнана майстерня, комп'ютерний клас, а діти будуть доставлятися до школи шкільним автобусом.
При розгляді справи представником позивача піднімалося питання і про те, що ліквідація школи створює перешкоди у здобутті 22 учнями середньої освіти, а це призведе до скорочення робочих місць та вивільнення вчителів, в т.ч. і її, як директора школи і вчителя цієї ж школи.
Суд першої інстанції правильно визнав такі доводи безпідставними, надання учням кращих умов для здобуття освіти не може рахуватися перешкодою в її здобутті, а питання скорочення робочих місць та вивільнення вчителів, не є предметом розгляду цієї справи та не може ставитися вище інтересів отримання учнями освіти у належних умовах.
Щодо перевищення районною радою своїх повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, то частина друга ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
У ч.2 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
За ст.43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішується у встановленому законом порядку питання щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районних у містах, що перебувають в управлінні районних та обласних рад. Районні і обласні ради можуть розглядати і вирішувати на пленарних засіданнях й інші питання, віднесені до їх відання цим та іншими законами.
Досліджуючи представлені докази, суд вірно зазначив, що до місцевих рад віднесено також і районну раду, тому твердження позивачки, що рішення Радомишльської районної ради про ліквідацію Меньківської ЗОШ 1-11 ст. слід було приймати виключно сільською радою, відповідно до вимог п.30 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", є безпідставним.
Суд першої інстанції правильно послався на п.1 "Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики", затвердженого Постановою КМУ № 996 від 03.11.2010 року та п.1 "Порядку проведення органами виконавчої влади антидискримінаційної експертизи проектів нормативно-правових актів", затвердженого Постановою КМУ № 61 від 30.01.2013 року, які в першому випадку визначають основні вимоги до організації і проведення органом виконавчої влади консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, а в другому-процедуру проведення антидискримінаційної експертизи проектів Законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, інших проектів нормативно-правових актів, що розробляються органами виконавчої влади.
Виходячи зі змісту вказаних норм, в них ведеться про органи виконавчої влади, а пункт 5 Постанови КМУ № 996 від 03.11.2010 року лише рекомендує, а не зобов'язує органи місцевого самоврядування, під час проведення консультацій з громадськістю та утворення громадських рад при органах місцевого самоврядування керуватися затвердженими цією Постановою Порядком і Типовим Положенням.
Відтак, приймаючи оскаржуване рішення, Радомишльська районна рада діяла у межах своїх повноважень та відповідно до чинного законодавства.
При розгляді справи судом належним чином встановлено обставини справи, надано їм відповідну правову оцінку та зроблено обґрунтований висновок про відсутність підстав для задоволення позову.
Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Меньківської загальноосвітньої школи I-II ступенів Радомишльського району Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Радомишльського районного суду Житомирської області від "03" грудня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Н.М. Малахова
Б.С. Моніч
Повний текст cудового рішення виготовлено "18" січня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/: Меньківська загальноосвітня школа I-II ступенів Радомишльського району Житомирської області вул.Шкільна,7,с.Меньківка,Радомишльський район, Житомирська область,12230
3- відповідачу: Радомишльська районна рада Житомирської області Соборний майдан, 12,м.Радомишль,Житомирська область,12200
4-третій особі:
Відділ освіти Радомишльської районної державної адміністрації Житомирської області - вул.Мала Житомирська,17,м.Радомишль,Житомирська область,12201,
Меньківська сільська рада Радомишльського району Житомирської області - вул.Шкільна,10,с.Меньківка,Радомишльський район, Житомирська область,12230,