ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2016 року о/об 11 год. 10 хв.Справа № 808/8413/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., за участю секретаря судового засідання Філоненко Ю.М.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - К.А. Мєхтієвої
розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_3
до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області
про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
20 жовтня 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 (далі - позивач або ОСОБА_3) до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (далі - відповідач або ДПІ в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») від 30.06.2015 №30062015/17, прийняте Державною податковою інспекцією в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що бюджетний період, в якому починає застосовуватися транспортний податок в м.Запоріжжя є 2016 рік, а відтак прийняття податкового повідомлення-рішення про сплату транспортного податку у 2015 році є передчасним. Крім того, позивач зазначає, що транспортним засобом, який належав їй на праві приватної власності заволоділи невстановлені особи, а відтак позивач позбувся права власності, що виключає поширення на ОСОБА_3 положень пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України.
Заперечуючи проти позову з підстав, викладених в письмових запереченнях, відповідач зазначив, що легковий автомобіль, який належить позивачу, є об'єктом оподаткування згідно з пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України, а відтак податковий орган правомірно нарахував податкові зобов'язання з транспортного податку.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2015 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача заперечив проти позову з підстав, викладених у письмових запереченнях, та просив суд відмовити у задоволенні позову.
На підставі статті 160 КАС України в судовому засіданні 11 січня 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу за громадянкою ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, інн. НОМЕР_1, АДРЕСА_1, зареєстровано транспортний засіб LEXUS RX 450H, державний номер НОМЕР_2, 2010 р.в., об'єм двигуна - 3456 куб. см.
Відповідно до листа територіального сервісного центу №2341 регіонального сервісного центру в Запорізькій області №2718/2341-302 від 26.12.2015 автомобіль LEXUS RX 450H, державний номер НОМЕР_2, 2010 р.в., об'єм двигуна - 3456 куб. см. вперше був зареєстрований 13.03.2010 (свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_3) за державним номером НОМЕР_4. В подальшому вказаний автомобіль був зареєстрований 24.07.2010 за державним номером НОМЕР_2 (свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_5).
Відповідно до пункту 265.1 статті 265 ПК України, транспортний податок є елементом податку на майно.
Згідно з підпунктом 10.1.1 ПК України, податок на майно належить до місцевих податків.
Пунктом 8.3 статті 8 ПК України встановлено, що до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Відповідно до підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 ПК України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Таким чином, податкові зобов'язання по місцевому податку можуть визначатися податковим органом лише в разі, якщо міська рада своїм рішенням встановила цей місцевий податок. При цьому, визначення податкових зобов'язань з місцевого податку розпочинається не раніше, ніж настання наступного бюджетного періоду (року), що настає за періодом (роком), в якому прийняте відповідне рішення міської ради.
Аналогічні приписи містить і підпункт 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 ПК України, відповідно до якого одним із принципів податкового законодавства є стабільність, коли зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Пунктом 81 Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 № 71-VIII статтю 267 ПК України було викладено в новій редакції.
Так, у відповідності до вимог підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування. Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. (підпункт 267.1.2 пункту 267.1 цієї статті).
Згідно з підпунктом 267.3.1 пункту 267.3 статті 267 ПК України, базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті. (пункт 267.4 статті 267 ПК України).
Як передбачає підпункт 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Відповідно до підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу за громадянкою ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, інн. НОМЕР_1, АДРЕСА_1, зареєстровано транспортний засіб LEXUS RX 450H, державний номер НОМЕР_2, 2010 р.в., об'єм двигуна - 3456 куб. см.
Відповідно до пункту 1 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 № 71-VIII, цей Закон набрав чинності з 1 січня 2015 року.
Транспортний податок в м.Запоріжжя встановлено Рішенням Запорізької міської ради №8 від 15 січня 2015 року.
Згідно з частиною першою статті 3 Бюджетного кодексу України, Бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Таким чином, бюджетний період, в якому починає застосовуватися транспортний податок у м. Запоріжжі є 2016 рік.
Отже, правила стосовно визначення податкового зобов'язання стосовно транспортного податку у розмірі 25000,00 грн. за легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см., встановлені ст. 267 ПК України (з урахуванням приписів підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 та підпункту 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 цього Кодексу) не можуть застосовуватися раніше 2016 року.
Також слід зазначити, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. (підпункт 267.1.2 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України). Однак, з матеріалів справи вбачається, що первинна реєстрація транспортного засобу LEXUS RX 450H, державний номер НОМЕР_2 відбулася 13.03.2010, таким чином оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте поза межами часу використання транспортного засобу.
Згідно приписів пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування. Водночас, відповідно до ч.1 ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Однак, як вбачається з матеріалів справи, згідно інформації Орджонікідзевського районного відділу ЗМЮ ГУМВС України в Запорізькій області №29/4-6945 від 02.07.2015 невстановлена особа, маючи намір на незаконне заволодіння чужим майном, знаходячись біля магазину «Взуття», котрий знаходиться по пр. Леніна, 137 у м.Запоріжжя, незаконно заволоділа транспортним засобом, автомобілем LEXUS RX 450H, державний номер НОМЕР_2. За даним фактом порушено кримінальну справу №7051102 за ознаками злочину, передбачено ст. 289 ч. 3 КК України, яка була зупинена на підставі статті 206 ч.1 п.3 КПК України ( в редакції 1960 року).
Також з довідки №3325 від 03.09.2015 ПАТ «Страхова компанія «Оранта-Січ» підтверджено, що після настання страхового випадку, незаконного заволодіння транспортним засобом LEXUS RX 450H, державний номер НОМЕР_2, страховик ОСОБА_3 передала страховику ключі від автомобіля в кількості 2 (двох) штук, оригінал техпаспорту сер. НОМЕР_5, які зберігаються в сейфі Заводської філії ПАО «СК «Оранта-Січ». Крім того, з вказаної довідки вбачається, що позивач отримала страхову виплату. З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що позивач ОСОБА_3 не є платником транспортного податку в розумінні пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України, а відтак не має сплачувати суму грошового зобов'язання, нарахованого відповідачем згідно податкового повідомлення-рішення №30062015/17 від 30.06.2015.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до підпункту 21.1.4 пункту 21.1 статті 21 ПК України, посадові, особи контролюючих органів зобов'язані не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.
В силу частини першої статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною третьою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною другою статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним спірного рішення з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин та вимог законодавства.
Надавши правову оцінку всім обставинам справи, які знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, доводяться як поясненнями представників сторін, так і матеріалами суд вважає, що позов слід задовольнити, шляхом визнання протиправним та скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
За приписами ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_3 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №30062015/17 від 30.06.2015 Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області.
Присудити на користь ОСОБА_3 (інн. НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 39488184).
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.В. Горобцова