УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2016 р.Справа № 820/7236/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Русанової В.Б.
Суддів: Присяжнюк О.В. , Курило Л.В.
за участю секретаря судового засідання Дудка О.А. Русанової В.Б.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Омельчук О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківського національного медичного університету на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.11.2015р. по справі № 820/7236/15
за позовом ОСОБА_3
до Харківського національного медичного університету
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду 11.11.2015 року позов задоволено.
Визнано незаконними дії Харківського національного медичного університету стосовно відмови у наданні інформації на запит ОСОБА_3
Зобов'язано Харківський національний медичний університет надати ОСОБА_3 інформацію про програму навчальних дисциплін на кафедрі військової підготовки Харківського національного медичного університету з зазначенням повних їх назв та кількості годин теоретичних і практичних занять з кожної навчальної дисципліни.
Харківський національний медичний університет (далі Відповідач) не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову Харківського окружного адміністративного суду 11.11.2015 року скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, не врахування фактичних обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи.
В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав просив її задовольнити. Позивач заперечувала проти апеляційної скарги, просила відмовити в її задоволенні.
Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, пояснення сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.
Судом встановлено, що 22.05.2015 року позивачка звернулася до Харківського національного медичного університету з інформаційним запитом в якому просила: надати інформації про програму курсу навчання на кафедрі військової підготовки Харківського національного медичного університету за кожен рік навчання з зазначенням повних назв навчальних дисциплін, кількості годин теоретичних і практичних занять з кожної навчальної дисципліни, військове звання, яке надається після успішного проходження такого курсу та перелік документів, які надаються навчальним закладом і які необхідні для отримання такого військового звання (а.с. 7).
02.06.2015 року відповідачем надано відповідь позивачу в якій зазначено, що запитувана інформація щодо відомостей про програму курсів навчання з військової підготовки в університеті належить до службової інформації, а умови та порядок присвоєння військового звання по закінченню курсів навчання з військової підготовки регламентуються спільним наказом Міністерства оборони, Міністерства освіти ті науки, Міністерства охорони здоров'я України від 10.02.2003р. № 31/68/53 "Про удосконалення системи підготовки офіцерів медичної служби запасу" (а.с. 8).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв неправомірно та необґрунтовано відмовив позивачу у наданні інформації.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації", публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 5 вищевказаного Закону визначено, що доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Статтею 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" під запитом на інформацію розуміється прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Статтею 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є, зокрема, запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень, розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації визнаються особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків.
На розпорядників інформації, визначених у п. 3 частини першої цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами (ч.3 статті 13 вказаного Закону).
Судом встановлено, що Харківський національний медичний університет (далі ХМНУ відповідач) є вищим навчальним закладом і діє відповідно до законодавства про освіту, реалізує, відповідно до наданої ліцензії , освітньо-професійні програми вищої освіти за освітніми рівнями.
До структури ХМНУ належить кафедра медицини катастроф та військової медицини , на якій здійснюється військова підготовка студентів вищих навчальних закладів за програмою підготовки офіцерів запису.
Кафедра діє на підставі Положення про військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, затвердженого спільним наказом Міністерства оборони України та Міністерства освіти і науки України від 15.08.2013 року № 1190/560 та № 73/73 від 18.02.2015 року та Положення про кафедру медицини катастроф та військової медицини Харківського національного медичного університету , затвердженого спільним наказом Міністерства оборони України та Міністерства охорон здоров'я України від 18.02.2015р. № 73/73.
Відповідно до п. 3 розділу 1 Положення № 73/73 кафедра створюється, реорганізується і ліквідовується рішенням Кабінету Міністрів України за поданням Міністерства оборони України, погодженим з Міністерством освіти і науки України та Міністерством охорони здоров'я України.
Відповідно до п.2 Положення № 73/73 з питань особливостей підготовки військових фахівців , проходження навчальних зборів та забезпечення військовим озброєнням , майном і спеціальною технікою кафедра підпорядковується Військово- медичному департаменту Міністерства оборони України.
Відповідно до п. 5 Положення № 1190/560 управління військовими навчальними підрозділами у межах компетенції здійснюється МОН України, Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, яким підпорядковані вищій навчальний заклад.
З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач, в розумінні п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації", є розпорядником інформації , оскільки виконує делеговані повноваження по наданню освітніх послуг та володіє запитуємою інформацією.
Колегія суддів зазначає, що порядок обмеження доступу до інформації визначено ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" інформацією з обмеженим доступом є: конфіденційна інформація; таємна інформація; службова інформація.
До службової належить інформація: що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень; зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці (ст. 9 Закону України "Про доступ до публічної інформації").
Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.
Перелік відомостей, що становлять службову інформацію, який складається органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб'єктами владних повноважень, у тому числі на виконання делегованих повноважень, не може бути обмеженим у доступі.
Частиною 2 ст.6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначена правова можливість у обмеженні доступу до інформації при дотриманні сукупності таких вимог:
виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Відмовляючи в наданні запитуваної інформації щодо відомостей про програму курсів навчання з військової підготовки, відповідач зазначив, що така інформація відноситься до службової, посилаючись на наказ Генерального Штабу Збройних Сил України № 180 від 20.09.2011 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необґрунтованості такої відмови з огляду на наступне.
Перелік відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію, затвердженого наказом Міноборони України від 26.06.2012р. № 48 , а також наказом Генерального Штабу Збройних Сил України № 180 від 20.09.2011 року.
Наказом Служби безпеки України від 12.08.2005р. № 440, затверджено Звод відомостей , що становлять державну таємницю, згідно якого до держаної таємниці віднесено відомості про зміст військових навчальних програм, у яких розкриваються відомості навчального характеру зі ступенем секретності «ОВ» чи «ЦТ» (висвітлюється методологія дисциплін, що дає змогу перенести отримані знання на практику без розкриття дійсного стану речей).
Відповідно до п. 15.1, п. 15.2 наказу Генерального Штабу Збройних Сил України № 180 від 20.09.2011 року до службової інформації відноситься узагальнені відомості про військову підготовку студентів за програмою підготовки офіцерів запасу вищих навчальних закладів за військово-обліковими спеціальностями (загальні за систему військової освіти).
Відомості про чисельність підготовлених офіцерів запасу за відповідними військово-обліковими спеціальностями і тих, які готуються (загальні за систему військової освіти).
Відповідно до п.3.16 Переліку відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію, затвердженого наказом Міноборони України від 26.06.2012р. № 48 , до службової інформації відносяться навчальні плани та навчальні програми підготовки слухачів (курсантів) із закритих дисциплін, найменування і курси лекцій цих дисциплін у військових навчальних закладах.
Судом встановлено, що Програма навчання на кафедрі складається, в тому числі з Програми навчальних дисциплін з військової підготовки і медицини катастроф для студентів вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів та медичних факультетів вищих навчальних закладів України від 10.02.2003р. № 31/68/53.
Відповідачем визнається, що лише частина програм навчання на кафедрі є інформацією з обмеженим доступом та таємною, та не може надаватися згідно Закону України " Про доступ до публічної інформації".
Доводи відповідача, що запитувана інформація є узагальненою інформацією, а тому відноситься до службової інформації, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки Програма, затверджена 10.20.2003р. № 31/68/53 зокрема, містить такі розділи як "Загальний розрахунок навчальних годин із дисциплін військової підготовки на кафедрах медицини катастроф та військової медицини вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів і навчальних зборах", "Розподіл навчальних годин з дисциплін військової підготовки по військово - облікових спеціальностях, факультетах, темах і видах навчальних занять. Терміни і форми звітності, "Програма навчальних дисциплін військової підготовки". Посилання на те, що ця інформація є обмеженою, відсутні.
З аналізу вищезазначених нормативно-правових актів не вбачається, що назви навчальних дисциплін, кількість теоретичних та практичних завдань є інформацією з обмеженим доступом.
Колегією суддів зазначає , що позивачем запитувалася інформація щодо назв навчальних дисциплін за кожен рік навчання на кафедрі військової підготовки, кількості годин теоретичних і практичних занять з кожної навчальної дисципліни, тобто інформації щодо учбового процесу. Інформація про зміст військових навчальних програм, позивачем не запитувалась.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що запитувана інформація не підпадає під визначання службової, не є узагальненою про військову підготовку студентів, законодавчо не встановлено обмежень щодо доступу до такої інформації, а тому відмова в її наданні є протиправною.
З огляду на вказане колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції повно, всебічно та об'єктивно з'ясував обставини справи, прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Згідно ч.1 ст. 200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Харківського національного медичного університету залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.11.2015р. по справі № 820/7236/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Русанова В.Б.Судді Присяжнюк О.В. Курило Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 18.01.2016 р.