Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
14 січня 2016 р. Справа № 820/11549/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Мельникова Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "АСД-Менеджмент" про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В :
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "АСД-Менеджмент" штраф у розмірі 8500 грн. до державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою Комісії за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери у відношенні товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "АСД-Менеджмент" було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 24.06.2015 № 202-ЦА-УП-КУА, відповідно до якої до Товариства застосовано штрафну санкцію у розмірі 8500 грн. 00 коп. На момент звернення до суду зазначена сума штрафу Товариством не сплачена.
Представник позивача до судового засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином. До канцелярії суду 14.01.2016 року надав клопотання про розгляду справи в порядку письмового провадження та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання повідомлявся.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "АСД-Менеджмент" зареєстровано як юридична особа 09.03.2006 року за адресою: м. Харків, пров. Сімферопольський, 6, код ЄДРПОУ 34180468.
За визначенням статті 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Згідно пункту 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
З матеріалів вбачається, постановою уповноваженої особи Комісії від 25.05.2015 року порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "АСД-Менеджмент".
Так, у відношенні Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "АСД-Менеджмент" було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 05.06.2015 року № 20-ЦА-УП-КУА, відповідно до якого встановлено, що Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "АСД-Менеджмент" порушила вимоги пункту 1 Розділу ІІ та пункту 3 розділу ІІІ Положення про порядок складання та розкриття інформації компаніями з управління активами та особами, що здійснюють управління активами недержавних пенсійних фондів, та подання відповідних документів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 02 жовтня 2012 року № 1343, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19 жовтня 2012 року за № 1764/22076, в частині ненадання місячної інформації щодо фінансового стану компанії станом на 31.10.2014року, 30.11.2014 року, 31.01.2015 року та 28.02.2015 року, квартальної інформації щодо фінансового стану компанії станом на 31.03.2015 року, річної інформації щодо фінансового стану компанії станом на 31.12.2014 року, а також місячної інформації щодо результатів діяльності пайового закритого недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду "РТІ-Україна" (реєстраційний код ЄДРІСІ 233407) та закритого диверсифікованого пайового інвестиційного фонду "Збалансований дохід" (реєстраційний код ЄДРІСІ 2311346) станом на 31.10.2014 року, 30.11.2014 року, 31.01.2015 року та 28.02.2015 року, щоквартальної інформації щодо результатів діяльності пайового закритого недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду "РТІ-Україна" (реєстраційний код ЄДРІСІ 233407) та закритого диверсифікованого пайового інвестиційного фонду "Збалансований дохід" (реєстраційний код ЄДРІСІ 2311346) станом на 31.03.2015 року та щорічної інформації щодо результатів діяльності пайового закритого недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду "РТІ-Україна" (реєстраційний код ЄДРІСІ 233407) та закритого диверсифікованого пайового інвестиційного фонду "Збалансований дохід" (реєстраційний код ЄДРІСІ 2311346) станом на 31.12.2014 року.
Відповідно до п. 1 Розділу ІІ Положення компанія подає до Комісії інформацію щодо фінансового стану: місячну - не пізніше останнього числа місяця, наступного за звітним; інформація за останній місяць кварталу подається у складі квартальної інформації; річну - до 1 березня року, наступного за звітним.
Відповідно до п.3 Розділу ІІІ Положення Компанія подає до Комісії інформацію про результати діяльності та розрахунок вартості чистих активів інститутів спільного інвестування: щомісячну - не пізніше останнього числа місяця, наступного за звітним; інформація за останній місяць кварталу подається у складі квартальної; щорічну - не пізніше 01 квітня року, наступного за звітним.
Пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неподання інформації до Комісії - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З матеріалів справи вбачається, що уповноваженою особою Комісії за неподання інформації до Комісії у відношенні Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "АСД-Менеджмент" було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 24.06.2015 № 202-ЦА-УП-КУА, відповідно до якої до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "АСД-Менеджмент" застосовано штрафну санкцію у розмірі 8500,00 грн.
Також, уповноваженою особою Комісії прийнято розпорядження № 100-ЦА-УП-КУА від 24.06.2015 року, яким зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "АСД-Менеджмент" у термін до 24 липня 2015 року усунути порушення законодавства та проінформувати письмово про їх виконання уповноважену особу Комісії та департамент спільного інвестування та регулювання діяльності інституційних інвесторів.
Згідно статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012р. №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012р. за №1855/22167, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.
Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.
Доказів, які б могли свідчити про оскарження рішень позивача, їх скасування, відкликання або сплаті по ним у повному обсязі на час розгляду справи відповідачем не надано.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є стягнення штрафу, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість їх стягнення у судовому порядку, встановлення факту їх сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо. При цьому, питання правомірності застосування штрафу не може бути предметом доказування у даній справі, оскільки рішення суб'єкта владних повноважень, якими застосовано штрафні санкції, не є предметом вказаного позову, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати його правовий аналіз.
Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що вимоги стосовно стягнення штрафу є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, не спростовані відповідачем, а відтак підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 159, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "АСД-Менеджмент" про стягнення штрафу - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "АСД-Менеджмент" (код ЄДРПОУ 34180468, м. Харків, пров. Симферопольський, 6) штраф у розмірі 8500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень 00 коп. до державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Р.В. Мельников