ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
07.03.07 р. Справа № 23/21
За позовом: Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Донецькій області м. Донецьк
до відповідача: Веролюбівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області с. Веролюбівка
про стягнення 1 602,30грн.
Суддя Забарющий М.І.
Представники сторін:
Від позивача: не з’явився
Від відповідача: не з’явився
СУТЬ СПОРУ:
Справа слухалась 20.02.2007р. У судовому засіданні була оголошена перерви на 01.03.2007р. В засіданні, яке відбулось 01.03.2007р. суд закінчив розгляд справи і оголосив перерву для підготовки тексту рішення у справі до 07.03.2007р. (вказане зафіксовано у протоколі судового засідання).
Позивач, державне управління охорони навколишнього природного середовища у Донецькій області м. Донецьк, звернувся до суду з вимогою стягнути з відповідача, Веролюбівської сільської ради Константинівського району Донецької області с. Веролюбівка, збитки заподіяні державі у сумі 1 602,30грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на:
- проведену перевірку державними інспекторами Торезької регіональної екологічної інспекції Державного управління екології та природних ресурсів у Донецькій області відповідача щодо дотримання ним вимог природоохоронного законодавства, якою встановлений факт: забруднення будівельними та побутовими відходами без спеціального дозволу земель сільськогосподарського призначення на території Веролюбівської міської ради, загальною площею 1 400м2;
- акт перевірки виконання природоохоронного законодавства № 32/104 від 05 липня 2006р. (далі-акт);
- протокол про порушення природоохоронного законодавства від 05.07.2006р.;
- “Методику визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Мінекобезпеки України від 27.10.1997р. № 171 та зареєстрованої Мін’юстом України від 05.05.1998р. № 285/2725 (далі – Методика № 171);
- ст.ст. 40, 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” (далі – Закон “Про охорону”);
- ст.ст. 12, 17, 21, 32, 33 Закону України “Про відходи”;
- ст.ст. 35, 46 Закону України “Про охорону земель”;
- ст.ст. 12, 96, 125 Земельного кодексу України.
Відповідач у судовому засіданні вимоги позивача не визнав, посилаючись на відсутність вини у нанесені збитків державі, оскільки ним не надавався дозвіл на розміщення відходів на землях сільськогосподарського призначення.
Позивач надав суду пояснення, в яких зазначив, що: повноваження та обов’язки сільських рад у галузі охорони земель закріплені у Законах України “Про місцеве самоврядування в Україні” , “Про охорону земель”, Земельному кодексі, і тому, заперечення відповідача щодо позову безпідставні.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
Державними інспекторами Торезької регіональної екологічної інспекції Державного управління екології та природних ресурсів у Донецькій області було проведено перевірку відповідача щодо дотримання ним вимог природоохоронного законодавства про що складено акт № 32/104 від 05.07.2006р. Актом перевірки встановлений факт: забруднення (засмічення) будівельними та побутовими відходами земель сільськогосподарського призначення (земель запасу) на східній окраїні с. Веролюбівка, загальною площею 1400м2 . За фактом порушення природоохоронного законодавства був складений протокол від 05.07.2006р.
Згідно розрахунку зробленому відповідно до Методики № 171 розмір шкоди за забруднення земель складає 1 602,30грн.
Згідно п. “є” ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських рад у галузі охорони земель на території сіл належить зокрема, здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності.
Статтею 9 Закону України “Про відходи” передбачено, що територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий. Згідно ст. 55 Закону ”Про охоронну” суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Районні та обласні ради - органи місцевого самоврядування представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст ( ст. 1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”). Тому суд не приймає до уваги заперечення відповідача, щодо відсутності його вини у нанесенні збитків державі.
Відповідно до ст. 69 Закону “Про охорону” шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, у повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Враховуючи викладене господарський суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
На підставі ст. ст. 55, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 12, 96, 125 Земельного кодексу України, ст.ст. 9, 21, 33 Закону України “Про відходи” ст. 35, 46, 56 Закону України “Про охорону земель”, ст.ст. 1, 33 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та керуючись 43, 49, 82 – 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Стягнути з Веролюбівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області с. Веролюбівка (вул. Шкільна, с. Веролюбівка, Костянтинівський район, 85131, ЄДРПОУ 04340661) на спеціальний рахунок районного бюджету Костянтинівської районної ради за наступними реквізитами: ВДК м.Костянтинівка, р/р 31513903600238 в УДК Донецької області, ЄДРПОУ 24166604, МФО 834016, КБК 24061600 - суму збитків заподіяних державі у сумі 1 602,30грн.
Стягнути з Веролюбівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області с. Веролюбівка (вул. Шкільна, с. Веролюбівка, Костянтинівський район, 85131, ЄДРПОУ 04340661) у доход держбюджету 102,00грн. держмита.
Суддя Забарющий М.І.