Постанова № 55075067, 14.01.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2016
Номер справи
820/6891/15
Номер документу
55075067
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2016 р. Справа № 820/6891/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бегунца А.О.

Суддів: Старостіна В.В. , Рєзнікової С.С.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2015р. по справі № 820/6891/15

за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області

до Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство"

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство" (далі - відповідач), в якому просив суд до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію будівель Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство", за адресою: Харківська область, Куп'янський район, м.Куп'янськ, вул. Ровенська, 120, зупинити повністю шляхом його знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв'язку з чим зобов'язати Державне підприємство "Куп'янське лісове господарство" негайно припинити його використання з метою проведення будь-якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки; покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обов'язок щодо забезпечення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство", за адресою: Харківська область, Куп'янський район, м.Куп'янськ, вул. Ровенська, 120 в частині здійснення контролю за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2015 року вказаний адміністративний позов задоволено частково. До повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію будівель Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство", за адресою: Харківська область, Куп'янський район, м.Куп'янськ, вул. Ровенська, 120, зупинено повністю шляхом його знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено. Постанову звернуто до негайного виконання.

Позивач, не погодившись із судовим рішенням в частині відмови в задоволенні позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій просить змінити постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2015 року, виклавши резолютивну частину цієї постанови в наступній редакції: «До повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію будівель Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство", за адресою: Харківська область, Куп'янський район, м.Куп'янськ, вул. Ровенська, 120, зупинити повністю шляхом його знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв'язку з чим зобов'язати Державне підприємство "Куп'янське лісове господарство" негайно припинити його використання з метою проведення будь-якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обов'язок щодо забезпечення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство", за адресою: Харківська область, Куп'янський район, м.Куп'янськ, вул. Ровенська, 120 в частині здійснення контролю за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей».

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного і всебічного з'ясування обставин справи, що мають значення для справи.

Представники сторін в судове засідання апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки не повідомили.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У відповідності до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що з 17.06.2015 року по 19.06.2015 року на підставі наказу №39 від 16.06.2015 року "Про проведення перевірок" та посвідчення на проведення перевірки №158 від 16.06.2015 року Куп'янським районним відділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області проведена позапланова перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно - рятувальних служб на території Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство", за адресою: Харківська область, Куп'янський район, м.Куп'янськ, вул. Ровенська, 120, результати якої оформлені актом від 19.06.2015 року №139.

Перевіркою встановлено порушення Державним підприємством "Куп'янське лісове господарство" вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, зокрема:

- приміщення цеху по переробці деревини не обладнано системою пожежної сигналізації;

- приміщення гаражів не обладнано системою пожежної сигналізації;

- системи протипожежного захисту в приміщеннях матеріального складу несправні і не утримуються в постійній готовності до виконання роботи;

- система пожежної сигналізації в приміщеннях столярної майстерні несправна і не утримується в постійній готовності до виконання роботи;

- не піддано вогнезахисному оброблянню дерев'яні конструкції покрівлі матеріального складу;

- не піддано вогнезахисному оброблянню дерев'яні конструкції покрівлі столярної майстерні;

- не піддано вогнезахисному оброблянню дерев'яні конструкції покрівлі гаражу;

- не піддано вогнезахисному оброблянню дерев'яні конструкції покрівлі цеху по переробці деревини;

- площадка сходового маршу будівлі охорони не має справної огорожі із поручнями, котра не повинна зменшувати встановлену ДБН В. 1.}-7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва", ДБН В.2.2- 9-2009 "Громадські будинки та споруди", ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки", СНиП 2.09.02-85* "Производственные здания", ДБН В.2.3-15:2007 "Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів", ДБН В.2.2-28:20Ю "Будинки адміністративного та побутового призначення" ширину сходових маршів і площадок;

- застосовано на шляхах евакуації адміністративної будівлі горючі матеріали для облицювання стін, з вищою пожежною небезпекою, ніж: Г2, В2, Д2, Т2 - для приміщень, у яких можливе перебування до 1500 осіб;

- допущено користування пошкодженим вимикачем електромережі у приміщенні класу охорони праці на другому поверсі адміністративної будівлі;

- допущено підвішування світильника безпосередньо на струмопровідні проводи у побутовому приміщенні на другому поверсі адміністративної будівлі;

- не здійснено з'єднання жил проводів електромережі освітлення у побутовому приміщенні на другому поверсі адміністративної будівлі за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

- електрощит на другому поверсі адміністративної будівлі не захищений автономною системою пожежегасіння;

- внутрішні двері на шляхах евакуації евакуаційного виходу другого поверху адміністративної будівлі не відчиняються в напрямку виходу з будівлі;

- не виконано висоту поручнів зовнішніх сходів з другого поверху адміністративної будівлі відповідно до вимог нормативних документів;

- не передбачено заходи щодо захисту від обледеніння маршу, проступів і площадки зовнішніх відкритих сходів типу СЗ з другого поверху адміністративної будівлі;

- ухил сходів зовнішніх відкритих сходів типу СЗ з другого поверху адміністративної будівлі виконано більш як 1:1;

- захаращено шляхи евакуації з другого поверху адміністративної будівлі умивальником;

- сходові клітки, внутрішні відкриті сходи, коридори, проходи адміністративної будівлі не забезпечені евакуаційним освітленням відповідно до вимог ДБН В. 1.1-7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва", ДБН В.2.5-23-2010 "Проектування електрообладнання об'єктів цивільного призначення" та Правил улаштування електроустановок (далі - ПУЕ);

- допущено улаштування виступу на шляхах евакуації з приміщення котельні адміністративної будівлі, який перешкоджає вільній евакуації людей;

- улаштована та експлуатується тимчасова електромережа освітлення у приміщенні котельні адміністративної будівлі;

- встановлено вимикач електромережі у приміщенні котельні адміністративної будівлі на горючу основу (деревину) без підкладання під неї суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра;

- висота огорожі із поручнями сходового маршу і площадки входу до котельні адміністративної будівлі не відповідає встановленій ДБН В. 1.1-7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва", ДБН В.2.2- 9-2009 "Громадські будинки та споруди", ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки", СНиП 2.09.02-85* "Производственные здания", ДБН В.2.3-15:2007 "Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів", ДБН В.2.2-28:2010 "Будинки адміністративного та побутового призначення";

- не виконано перевірку зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів будівлі матеріального складу, відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5- 38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд";

- улаштована та експлуатується тимчасова електромережа освітлення у приміщенні будівлі матеріального складу;

- не здійснено з'єднання жил проводів електромережі освітлення у приміщенні будівлі матеріального складу за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

- не установлено в приміщеннях матеріального складу вказівні знаки для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння згідно з ДСТУ 180 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки Форма та колір", ГОСТ 2 4 026- 76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности";

- підприємство не облаштовано системою зовнішнього протипожежного водопроводу згідно вимог визначених ДБН В.2,5-74:2013 "Водопостачання. Зовнішні мережі";

- не здійснено з'єднання жил проводів електромережі освітлення у приміщенні заточної дільниці цеху по переробці деревини за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

- не здійснено з'єднання жил проводів електромережі освітлення у приміщенні майстрів цеху по переробці деревини за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

- електрощит освітлення цеху по переробці деревини не захищений автономною системою пожежегасіння;

- не здійснено з'єднання жил проводів електромережі освітлення у приміщенні цеху по переробці деревини за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

- електрощит силовий цеху по переробці деревини не захищений автономною системою пожежегасіння;

- приміщення електрощитової цеху по переробці деревини не відділено протипожежними перешкодами відповідно до вимог ДБН В Л. 1-7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва";

- розміри хвіртки в воротах цеху по переробці деревини не відповідають, вимогам ДБН В. 1.1-7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва", ДБН В.2.2- 9-2009 "Громадські будинки та споруди", ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки", СНиП 2.09.02-85* "Производственные здания", ДБН В.2.3-15:2007 "Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів", ДБН В.2.2-28:2010 "Будинки адміністративного та побутового призначення", інших будівельних норм за видами будинків та споруд;

- розміри хвіртки в воротах столярної майстерні не відповідають вимогам ДБН В. 1.1-7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва", ДБН В.2.2-9-2009 "Громадські будинки та споруди", ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки", СНиП 2.09.02-85* "Производственные здания", ДБН В.2 3-15:2007 "Автостоянки і. гаражі для легкових автомобілів", ДБН В.2.2-28:2010 "Будинки адміністративного та побутового призначення", інших будівельних норм за видами будинків та споруд;

- на пожежному щиті у приміщеннях столярної майстерні не розміщено засоби пожежогасіння, які повинні розміщуватися на пожежному щиті та входять до комплекту;

- електрощит освітлення столярної майстерні не захищений автономною системою пожежогасіння;

- допущено користування пошкодженою розеткою електромережі у столярній майстерні;

- стаціонарні зовнішні пожежні сходи столярної майстерні не справні та не пофарбовані;

- протипожежні відстані між спорудами столярної майстерні та складу тирси захаращено гіллям;

- розміри хвіртки евакуаційного виходу в воротах з приміщень гаражів не відповідає вимогам ДБН В. 1.1-7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва", ДБН В.2.2- 9-2009 "Громадські будинки та споруди", ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки", СНиП 2.09.02-85* - "Производственные здания", ДБН В.2.3-15:2007 "Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів", ДБН В.2.2-28:2010 "Будинки адміністративного та побутового призначення", інших будівельних норм за видами будинків та споруд;

- допущено користування пошкодженою розеткою електромережі у приміщеннях гаражів;

- допущено зберігання балонів з горючими газами та окислювачами у приміщенні свар очного посту гаражу, яке не є спеціальним складом балонів;

- не здійснено з'єднання жил проводів електромережі освітлення у приміщеннях гаражу за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

- електрощит силовий приміщень гаражу не захищений автономною системою пожежогасіння;

- електрощит освітлення приміщень гаражу не захищений автономною системою пожежогасіння;

- не виконано перевірку зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів будівлі гаражів, відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд";

- улаштована та експлуатується тимчасова електромережа освітлення території складу ЛЗР та ГР;

- склад ЛЗР та ГР не розміщено відповідно до вимог ДБН 360-92** "Планування і забудова міських і сільських поселень", СНиП ІІ-89-80 "Генеральные планы промышленных предприятий", ВБН В.2.2- 58.1-94 "Проектування складів нафти і нафтопродуктів з тиском насичених парів не вище 93,3 кГІа";

- не вказано на пожежному щиті складу ЛЗР та ГР його порядковий номер та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;

- на пожежному щиті складу ЛЗР та ГР не розміщено засоби пожежогасіння, які повинні розміщуватися на пожежному щиті та входять до комплекту;

- не здійснено в повному обсязі технічне обслуговування вогнегасників в приміщеннях та спорудах відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02 квітня 2004 року N 152, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 року за N 555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 "Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги";

- територія підприємства, споруди, приміщення не забезпечені у повному обсязі первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку;

- не забезпечено працюючий персонал підприємства засобами індивідуального захисту.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19.10.2015 року зупинено провадження в адміністративній справі № 820/6891/15 з метою надання позивачу часу для проведення повторної перевірки відповідача, на підставі заяви Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство" у зв'язку із усуненням порушень.

На підставі наказу №84 від 06.11.2015 року та посвідчення на проведення перевірки №422 від 09.11.2015 року Куп'янським районним відділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області проведена повторна позапланова перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно - рятувальних служб на території Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство", за адресою: Харківська обл., м. Куп'янськ, вул. Ровенська, 120, результати якої оформлені актом від 09.11.2015 року №389, яким встановлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що належним способом захисту права позивача є задоволення позову в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, шляхом знеструмлення даної будівлі з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок).

Колегія суддів частково не погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

У відповідності до абз. 2 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з абз. 3 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" заходи державного нагляду (контролю) визначені як планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами, зокрема, пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

Положеннями ч. 2 ст. 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані, зокрема: повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом; не втручатися і не перешкоджати здійсненню господарської діяльності під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо це не загрожує життю та здоров'ю людей, не спричиняє небезпеки виникнення техногенних ситуацій і пожеж.

Згідно з п.п. 11, 12 ч. 1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частиною 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

При цьому, згідно до п.1 та п. 4 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами та нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.

Аналізуючи наведені правові норми, колегія суддів дійшла висновку, що законодавцем чітко визначено перелік підстав для звернення органу державного нагляду (контролю) до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, зокрема, й у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів.

Як свідчать письмові докази, за результатами повторної позапланової перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно - рятувальних служб на території Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство", за адресою: Харківська обл., м. Куп'янськ, вул. Ровенська, 120, результати якої оформлені актом від 09.11.2015 року №389, встановлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, зокрема:

- приміщення цеху по переробці деревини та приміщення гаражів не обладнані системою пожежної сигналізації;

- системи протипожежного захисту в приміщеннях матеріального складу та в приміщенні столярної майстерні несправні і не утримуються в постійній готовності до виконання роботи;

- електрощит на другому поверсі адміністративної будівлі не захищений автономною системою пожежогасіння;

- не виконано перевірку зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів будівлі матеріального складу, відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5- 38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд";

- підприємство не облаштовано системою зовнішнього протипожежного водопроводу згідно вимог визначених ДБН В.2,5-74:2013 "Водопостачання. Зовнішні мережі";

- електрощит освітлення цеху та електрощит силовий по переробці деревини, електрощит освітлення столярної майстерні, електрощит силовий та освітлення приміщень гаражу не захищені автономною системою пожежогасіння;

- приміщення електрощитової цеху по переробці деревини не відділено протипожежними перешкодами відповідно до вимог ДБН В Л. 1-7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва";

- не проведено технічне обслуговування і перевірка на працездатність пожежних кранкомплексів спеціалізованою організацією у цеху по переробці деревини;

- не виконано перевірку зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів будівлі гаражів, відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд";

- не виконано ідентифікацію підприємства щодо відношення до потенційного небезпечного об'єкту;

- не проведено встановленим порядком узгодження результатів ідентифікації потенційно-небезпечного об'єкту.

Разом з тим, судом першої інстанції вірно зазначено, що усі вказані вище порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, встановлені в ході перевірок Державного Підприємства "Куп'янське лісове господарство", створюють загрозу життю та здоров'ю людей, які в них перебувають, а також створюються перешкоди під час гасіння пожежі працівниками об'єкту та підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій, перешкоджає швидкому виявленню та гасінню пожежі, повідомленню (оповіщенню) про неї, а також оперативній евакуації людей на ранній стадії виникнення пожежі.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що матеріалами справи підтверджено порушення відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині негайного припинення Державним підприємством "Куп'янське лісове господарство" використання будівель за адресою: Харківська область, Куп'янський район, м.Куп'янськ, вул. Ровенська, 120 з метою проведення будь-якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки та в частині покладення на суб'єкта владних повноважень контролю за виконанням рішення суду, а тому не вбачає підстав для відмови у їх задоволенні.

Відповідно до п. п. 2, 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального та процесуального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню в частині відмови в задоволенні позовних вимог, з прийняттям в цій частині нової постанови про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзивчайних ситуацій у Харківській області задовольнити частково.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2015р. по справі № 820/6891/15 скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.

Зобов'язати Державне підприємство "Куп'янське лісове господарство" негайно припинити використання будівель Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство", за адресою: Харківська область, Куп'янський район, м.Куп'янськ, вул. Ровенська, 120 з метою проведення будь-якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обов'язок щодо забезпечення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство", за адресою: Харківська область, Куп'янський район, м.Куп'янськ, вул. Ровенська, 120 в частині здійснення контролю за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Бегунц А.О.Судді(підпис) (підпис) Старостін В.В. Рєзнікова С.С.

Повний текст постанови виготовлений 19.01.2016 р.