Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
08 липня 2009 р. № 37146/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Перцова Т.С. при секретарі судового засідання Ульященко Л.М.
за участю представників сторін:
позивача-Борецької М.В.
відповідача-не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Лозівська обєднана державна податкова інспекція
до ОСОБА_1
пропро стягнення заборгованості ,
встановив:
Позивач, Лозівська обєднана державна податкова інспекція у Харківській області звернулася до суду з позовом, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість по сплаті штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 5020,75 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, з урахуванням уточнень, які були прийняті судом, та просив суд їх задовольнити. Свої вимоги обґрунтовує з посиланням на ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, ст. 2, пп.1, 2, 5, 9 ст.3, ст.ст. 17, 25 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”,ст.3 Указу Президента України „про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки”. Вказує, що станом на 04.03.2009р. фізична особа підприємець ОСОБА_1 має заборгованість перед бюджетом по сплаті штрафних (фінансових ) санкцій на загальну суму 5020,75 грн., що підтверджується рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.10.2008р. № НОМЕР_1 на суму 933,50 грн. та № НОМЕР_2 від 27.10.2008р. на суму 4087,25 грн. З огляду на викладене, просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в письмових запереченнях проти позову заперечував. Вважає, що порушення пп.1, 2, 5, 9 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, п.2.6 постанови Правління НБУ від 15.12.2004р. № 637 „Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”. Представник відповідача у судове засідання, призначене на 08.07.2009 року не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлявся особисто під розписку, причини неявки суду не повідомив. Згідно ст. 35 КАС України відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання.
Таким чином, суд вважає, що відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання, його відсутність в судовому засіданні не перешкоджає розгляду справи, слід розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази та матеріали справи дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та свідоцтва про державну реєстрацію ОСОБА_1 зареєстровано як фізичну особу-підприємця 07.12.2005р. за № 2478000 0000 001166.
Як свідчать матеріали справи, 10.10.2008 року на підставі направлення від 09.10.2008 року за № 18746 фахівцями ДПА у Харківській області була проведена планова виїзна перевірка за господарської одиниці магазину, що розташований за адресою: Харківська обл., м.Первомайський, мкр Ѕ, буд.3 та належить ФОП ОСОБА_1, щодо дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності патентів і ліцензій.
За результатами перевірки складено акт від 10.10.2008 року № 9326/20/40/23/НОМЕР_3, в якому відображені встановлені порушення пп. 1, 2, 5, 9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п. 2.6 Правління НБУ від 15.12.2004р. № 637 „Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”. А саме, проведення розрахункових операцій на торговому обєкті без застосування реєстратора розрахункових операцій, книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книги на суму 50,70 грн.; незбереження в КОРО № 2028000202р/4 фіскальних звітних чеків РРО з 20.09.2008р. по 05.10.2008р. за №№2324,2335; порушення порядку ведення розрахункової книжки, а саме, на реєстраційній сторінці РК № 2028000202/1 від 06.03.06р. відсутня дата початку її використання; не оприбуткування готівкових коштів в сумі їх фактичних надходжень в КОРО № 2028000202 р/4 за період з 20.09.08р. по 10.10.08р. (згідно Z-звітів № 2324-2335 за 20.09.08р. 05.10.08р. обіг готівкових коштів складає 614,05 грн., згідно РК № 2028000202/1 обіг готівкових коштів за цей час складає 203,4 грн.). Всього не оприбутковано готівки в сумі 817,45 грн. в КОРО.
Перевірка проведена в присутності ФОП ОСОБА_1 та бухгалтера відповідача ОСОБА_2, які підписали акт перевірки без зауважень та отримали другий примірник акту. В зауваженнях до акту перевірки відповідач вказав, що зауважень до перевірки не має.
Суд зауважує, що підписавши матеріали перевірки без зауважень до перевіряючих та ходу перевірки, ОСОБА_1 з порушеннями погодився, оскільки при підписанні та ознайомленні з актом перевірки у нього була можливість зробити зауваження щодо них.
За результатами розгляду акту перевірки Лозівською обєднаною державною податковою інспекцією у Харківській області відносно відповідача були прийняті рішення форми „С” від 27.10.2008 року за №0001432303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 933,50 грн. та № НОМЕР_2 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4087,25 грн., які отримані відповідачем 31.10.2008 року.
Судом встановлено, що відповідач не скористався своїм правом і не надав до органів податкової служби документів, які б спростовували висновки про виявлені перевіркою від 10.10.2008 року порушення чинного законодавства України. На момент розгляду справи вищевказані рішення про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій оскаржувались в судовому порядку, однак залишились чинними.
Суд зазначає, що вказана перевірка проведена згідно плану проведення перевірок щодо контролю за здійсненням СПД розрахункових операцій у сфері готівкового обігу, що складений ДПА у Харківській області, затверджений заступником голови ДПА у Харківській області на жовтень 2008р., а також згідно направлення на перевірку № 18746 від 09.10.2008р.
Приписами ст.ст. 8, 9, 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” визначені функції органів державної податкової служби, до яких належать, зокрема здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому порядку, організацією виконання актів законодавства у межах своїх повноважень, здійсненням систематичного контролю за їх реалізацією, застосуванням у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, організовують роботу, пов'язану із здійсненням контролю за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності, які здійснюють роздрібну торгівлю тютюновими виробами, максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу” органи державної податкової служби, у випадках, в межах компетенції та порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль: за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.
Згідно ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг" контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Статтею 16 вказаного закону передбачено, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Відповідно до пунктів 1, 2, 5, 9 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Виходячи зі змісту положень п.1 ст.17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність (50,7 х 5 =253,50 грн.).
Згідно з п.3 ст.17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовують фінансові санкції, зокрема, двадцять неоподаткованих мінімумів доходів громадян (340 грн.).
У відповідності до п.4 ст.17 Закону у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій (340 грн.).
Згідно ст.25 Закону суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Відповідно до п.2.6. ст. 2 Постанови Правління Національного Банку України від 15.12.2004 р. №637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. №40/10320, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Слід відмітити, що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Відповідно до абз.3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 р. №436 за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки до фізичних осіб - громадян України,які є суб'єктами підприємницької діяльності, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.
Суд вважає за необхідне зазначити, що наведені та додані до матеріалів справи представником позивача докази свідчать про склад порушень, за які правомірно застосовані фінансові санкції.
Так, до матеріалів справи надано копії книги обліку розрахункових операцій № 2028000202р./4, копію опису наявних купюр та монет, що на час перевірки знаходились на місці проведення розрахунків та належали ФОП ОСОБА_1 та письмові пояснення бухгалтера позивача ОСОБА_2
З наведених документів вбачається, що сума готівкових коштів, яка знаходилась на місці проведення перевірки дорівнювала 50,70 грн., які не були проведені через РРО, книгу обліку розрахункових операцій; розрахунковий документ на загальну суму покупки 24,25 грн. не видавався; фіскальні звітні чеки РРО з 20.09.08 по 05.10.08 №№2324-2335 в КОРО № НОМЕР_4 р/4 не були підклеєні та були відсутні на момент проведення перевірки; також в КОРО № НОМЕР_4 р/4 за період з 20.09.08 по 10.10.08 не були оприбутковані готівкові кошти в сумі їх фактичних надходжень у загальному розмірі 817,45 грн.
По факту здійснення торговельної діяльності відповідачем, який є суб'єктом підприємницької діяльності у пункті продажу товарів (в магазині) щодо встановлених порушень бухгалтер ФОП ОСОБА_1 - ОСОБА_2 власноруч склала письмові пояснення. Крім того, в акті перевірки відповідач особисто зазначив, що претензій до акту не має.
Підсумовуючи вищенаведене, суд робить висновок про те, що Лозівська обєднана державна податкова інспекція у Харківській області приймаючи рішення від 27.10.2008 року за №0001432303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 933,50 грн. та № НОМЕР_2 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4087,25 грн., діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений Законом з дотриманням вимог ч.3 ст.2 КАС України.
Беручи до уваги доведеність факту порушення позивачем пп. 1, 2, 5, 9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п. 2.6 Правління НБУ від 15.12.2004р. № 637 „Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”, суд дійшов висновку, що штрафні санкції згідно вказаних рішень застосовані правомірно.
Судом встановлено, що на теперішній час штрафні (фінансові) санкції в добровільному порядку відповідачем не сплачені, в звязку з чим у відповідача існує заборгованість перед бюджетом по сплаті штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5020,75 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Лозівської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованості по сплаті штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5020,75 грн., документально та нормативно обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, 94, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Лозівської обєднаної державної податкової інспекції до ОСОБА_1 про про стягнення заборгованості задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_3) на користь Державного бюджету України заборгованість по сплаті штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5020.75 грн. шляхом перерахування вказаної суми на розрахунковий рахунок № 311131044700019, одержувач Первомайське ВДК у Харківській області, код - 24134432. Банк: ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після чого протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
У повному обсязі постанова виготовлена 10.07.09 року.
Суддя Перцова Т.С.