Постанова № 55070240, 19.01.2016, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
19.01.2016
Номер справи
712/13932/15-а
Номер документу
55070240
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Постанова

Іменем України

Справа № 712/13932/15-а

Провадження 2-а/712/27/16

19 січня 2016 року м. Черкаси

Суддя Соснівського районний суду м. Черкаси Марцішевська О.М., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкаси про визнання дій протиправними та зобов*язання здійснити перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м.Черкаси, мотивуючи свої вимоги тим, що 01.08.2011 була звільнена з посади головного казначея ГУДСУ у Черкаській області у зв'язку із виходом на пенсію по інвалідності згідно ст.38 КЗпП України, з 02.08.2011 року призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу», однак при призначенні пенсії не були враховані суми отриманої позивачкою в період роботи матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів. 07.12.2015 року позивачка зверталася з заявою до Управління ПФУ в м.Черкасах Черкаської області про перерахунок пенсії з часу її призначення, включивши в розрахунок інші виплати, які входили в структуру заробітної плати та відображені в довідці про складові заробітної плати від 04.12.2015 року № 13-12/505-9519, в чому відповідачем 07.12.2015 року було відмовлено. Позивачка просить визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з дати призначення 01.08.2011 року в розмірі 90% заробітної плати з урахуванням нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та виплатити заборгованість.

Ухвалою Соснівського районного суду м.Черкаси від 19.01.2016р.позовна заява в частині вимог за період з 01.08.2011 року по 21.06.2015 рокузалишена без розгляду на підставі ст.ст.99, 100 КАС України.

У відповідності до ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження.

Представник відповідача УПФУ в м.Черкаси Черкаської області ОСОБА_2 у наданому суду запереченні не визнала заявлені позивачем вимоги та просила відмовити у задоволенні позову за безпідставністю. Ззначала, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу". Також обгрунтовувала відсутність підстав для перерахунку пенсії з урахуванням отриманої в період роботи матеріальної допомоги та індексації.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно зясувавши всі фактичні обставини, приходить до наступного. Відповідно до ст.2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади.

Встановлено, що позивачці з 15.02.2011 року була призначена пенсія інвалідності, як інваліду ІІ групи загального захворювання відповідно до Закону України «Про загальообов'язкове державне пенсійне страхування», а з 02.08.2011 року призначено пенсію по інвалідності, як інваліду ІІ групи загального захворювання відповідно до язакону України «Про державну службу» Пенсія призначена при загальному стажі роботи 33 років 9 місяців 11 днів, у тому числі стаж державного службовця 24 років 7 місяців 4 дні. Призначення пенсії з 02.08.2011 року здійснювалось без урахування усіх складових заробітної плати, які отримувала позивачка за місцем роботи та з яких при їх виплаті - матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально побутових потреб, грошової допомоги за сумлінну, безперервну працю, індексації, в зв'язку з чим зверталась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку призначенї пенсії з урахуванням вказаних виплат на підставі довідки про складові заробітної плати, виданої 04.12.2015 року Головним Управлінням Державної казначейської служби у Черкаській області, однак відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії, в зв'язку з чим позивачка звернулась до суду з даним позовом.

За змістом статті 37 Закону України Про державну службу (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці ) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України Про оплату праці встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України Про державну службу передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця. Статтею 66 Закону України Про пенсійне забезпечення врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Стаття 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з частиною шостою статті 95 КЗпП заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку. Відповідно до статті33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством. Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідно до статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Обєктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру. Суми виплат, повязаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004р. №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27січня 2004 р. за №114/8713, таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.

За змістом наведених норм, суд приходить до висновку, що пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації, інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з поданою позивачкою для перерахунку пенсії довідкою про складові заробітної плати від 04.12.2015 року № 13-12/505-9519 за період з серпня 2009 року по липень 2011 року на вказані у довідці суми виплачені працівнику суми нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому відмову у перерахунку пенсійної суми з урахуванням зазначених виплат не можна визнати обгрунтованою на законі.

Таким чином, позов підлягає до задоволення в межах передбаченого ст.99 КАС України шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду, що передує зверненню до суду з даним позовом, тобто з 22.06.2015р., враховуючи, що при кожній щомісячній виплаті пенсії позивачка фактично була обізнана з її розміром та могла дізнатись про порушення своїх прав щодо неврахування певних виплат при її призначенні.

Що стосується посилання відповідача на внесеня змін у пенсійне законодавство після призначенні пенсії, зокрема відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу", суд виходить з того, що закон не має зворотної дії в часі та не поширюється на правовідносини, які виникли до його прийняття. Звернення позивачки до пенсійного органу в 2015 році стосувалось не призначення пенсії, а перерахунку раніше призначеної в 2011 році пенсії в розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням належних виплат, а тому вказаний перерахунок має здійснюватись в раніше призначеному відсотковому розмірі та підстави для зменшення його при перерахунку пенсійної виплати відсутні.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України - у межах стягнення за один місяць.

На підставі викладеного та керуючись ст. 1,2 Закону України Про оплату праці, ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпечення, ст. 37 статті 37 Закону України Про державну службу , ст.ст. 2, 10, 11, 69-72, 183-2, 86 КАС України, Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв»язку з порушенням строків їх виплати» суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити частково.

Визнати дії Управління ПФУ в м.Черкасах Черкаської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси здійснити перерахунок з 22.06.2015р. пенсії ОСОБА_1 в 90 % заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати відповідно до довідки про складові заробітної плати № 13-12/505-9519 від 04 грудня 2015 року та забезпечити її виплату з урахуванням фактично виплаченої пенсії.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України, в межах суми за один місяць підлягає до негайного виконання.

Головуючий: