ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Липа В.А.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"14" січня 2016 р. Справа № 806/4050/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Франовської К.С.,
при секретарі Іщенко І.П. ,
за участю представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "27" жовтня 2015 р. у справі за позовом Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області до Житомирської обласної організації партії "Захисту пенсіонерів України" про припинення юридичної особи ,
ВСТАНОВИВ:
Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області звернулась до суду з позовом про припинення юридичної особи - Житомирської обласної організації партії "Захисту пенсіонерів України". В обґрунтування позову зазначає, що відповідач не подає звітність до податкового органу із 01.01.2011.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2015 року в задоволенні позовних вимог Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про припинення юридичної особи - Житомирської обласної організації партії "Захисту пенсіонерів України" відмовлено.
Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду першої інстанції матеріалам справи, просить скасувати вказану постанову та ухвалити нову про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю доповідача, пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що Житомирська обласна організація демократичної партії України зареєстрована 29.01.2001 р. як юридична особа та як платник податків (неприбуткова установа) знаходиться на обліку у позивача, є неприбутковою установою, ідентифікаційний код 26091891.
Організаційно-правову форму господарювання відповідача визначено, як політична партія, вид діяльності за КВЕД: діяльність політичних організацій.
Згідно довідки податкового органу від 11.08.2015 за №178, відповідач не звітує до Житомирської ОДПІ із 01.01.2011р.
Тобто, на день подачі позову до суду відповідач не звітується перед контролюючим органом більше року.
Перед бюджетом заборгованості відповідач не має, про що свідчить довідка позивача № 2129/06-25 (а.с.5)
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог податкового органу, суд першої інстанції виходив з того, що питання щодо заборони, припинення діяльності та анулювання реєстраційного свідоцтва юридичної особи - політичної партії повинно вирішуватись з дотриманням приписів, передбачених ст.ст. 21, 23, 24 Закону України "Про політичні партії в Україні", який є спеціальним у спірних правовідносинах, та за зверненням уповноважених органів, а позивач не наділений правом звернення до суду з позовом про припинення політичної партії.
Суд апеляційної інстанції не може погодитися з позицією суду першої інстанції, оскільки вважає, що така позиція не відповідає правильному застосуванню норм законодавства, що врегульовують спірні відносини.
За правилом, встановленим частиною першою статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 № 755-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Частина друга цієї норми містить застереження про можливість встановлення законом особливостей державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок, організацій роботодавців, їх об'єднань), політичних партій, державних органів та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Зазначені вище суб'єкти, для яких законом встановлено особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації в порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 № 755-IV (частина третя статті 3 цього Закону).
Норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» є загальними відносно спеціальних норм Закону України «Про політичні партії в Україні» від 05.04.2001 № 2365-III (зі змінами та доповненнями).
Залежно від підстав припинення політичної партії та суб'єкта звернення до суду застосуванню підлягають норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» чи Закону України «Про політичні партії в Україні».
Відповідно до абзацу 5 частини другої статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Відповідно до п. 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців.
Таким чином, у межах здійснення контрольних функцій органи державної податкової служби в установленому законом порядку мали право звертатися до суду з позовом про припинення юридичної особи - політичної партії за неподання протягом року податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач не звітує до Житомирській ОДПІ із 01.01.2011р.
Такої ж думки дійшов ВАС України в ухвалі від 18.08.2015 року (справа № К/9991/26184/12) та в ухвалі від 18.11.2015р. (справа №К/9991/20074/12).
Згідно з частиною 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Беручи до уваги законодавчо визначену функцію податкового органу щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), судами попередніх інстанцій зроблено помилковий висновок про відсутність у ДПІ повноважень на звернення до суду з позовом.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне скасувати оскаржуване судове рішення, та ухвалити нове про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області задовольнити. Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "27" жовтня 2015 р. скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позов задовольнити.
Припинити юридичну особу Житомирську обласну організацію партії "Захисту пенсіонерів України".
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Л.О. Зарудяна
К.С. Франовська
Повний текст cудового рішення виготовлено "15" січня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області м-н Перемоги,2,м.Житомир,10014
3- відповідачу: Житомирська обласна організація партії "Захисту пенсіонерів України" вул.9-ї п'ятирічки,13 кв.30,смт.Новогуйвинське,Житомирський район, Житомирська область,12441
- ,