ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" січня 2016 р. Справа № 809/4427/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Григорука О.Б.
при секретарі: Дмитрашко О.М.,
за участю: представників позивача - Савчук О.Є., Кацевич В.К., Пасенко С.А., представника відповідача - Лаврука В.В., представник третьої особи - не з'явився.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом:
Товариства з обмеженою відповідальністю "555-Торгова мережа"
до відповідача: Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ТОВ "Баядера Логістик".
про скасування податкових повідомлень-рішень № 0000982200, № 0000992200 від 08.12.2015,-
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "555-Торгова мережа" звернулося до суду з адміністративним позовом до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про скасування податкових повідомлень-рішень № 0000982200, № 0000992200 від 08.12.2015.
Позовні вимоги мотивовано тим, що за результатами проведеної фактичної перевірки магазину "Колібріс", належного Товариству з обмеженою відповідальністю "555-Торгова мережа", 08.12.2015 відповідачем прийнято податкові повідомлення - рішення № 0000982200 та № 0000992200, якими до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 10 000,00 грн. та 1,13 грн. відповідно. Вважає помилковими висновки податкового органу про те, що позивачем під час реалізації набору, до якого входила горілка "Хлібний Дар" Класична" 0,5 л та напій безалкогольний сильногазований на натуральних ароматизаторах "Кока-Кола" 0,5 л, за ціною 54,99 грн. порушено вимоги постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" від 30.10.2008 року №957, оскільки вартість горілки була вищою від визначеної даною Постановою мінімальної роздрібної ціни на такий товар. У зв'язку з наведеним, відповідачем безпідставно застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 10 000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями вітчизняного виробництва за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на такі товари. При нарахуванні позивачу штрафних санкцій у розмірі 1,13 грн. за незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків (у касі магазину "Колібріс") сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, відповідачем недотримано вимоги п.1 ст.17 Закону України "Про застосування реєстратора розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". У зв'язку з наведеним, вказані податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.12.2015 відкрито провадження у даній адміністративній справі, а справу призначено до судового розгляду.
Згідно ухвали суду від 06.01.2016 судом залучено до справи Товариство з обмеженою відповідальністю "Баядера Логістик" як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві та доповненнях до адміністративного позову (а.с.55-58, 74-75). Просили визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0000982200 та № 0000992200 від 08.12.2015.
Відповідач позовні вимоги не визнав, його представником суду надано письмове заперечення проти заявлених вимог (а.с. 40-41). У задоволені позову просив відмовити.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Баядера Логістик", будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчить наявна у матеріалах справи розписка (а.с.72), свого представника в судове засідання не направила.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши докази, судом встановлено наступне.
27.09.2007 Товариство з обмеженою відповідальністю "555-Торгова мережа" зареєстроване виконавчим комітетом Калуської міської ради Івано-Франківської області як юридична особа, 28.09.2007 взяте на податковий облік як платник податків у Калуській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (а.с.10-11).
Судом встановлено, що посадовими особами Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області на підставі пп. 80.2.3, пп.80.2.7, п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України та наказу №478 від 01.11.2015, направлень на перевірку №541, 542 від 12.11.2015 з метою здійснення контролю за дотриманням суб'єктами господарювання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками проведено фактичну перевірку магазину "Колібріс", що розташований за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Пасічна, 14 та належить Товариству з обмеженою відповідальністю "555-Торгова мережа".
За наслідками перевірки складено акт за №090126 від 20.11.2015, в якому зафіксовано порушення встановленого порядку проведення розрахунків в сфері торгівлі, а саме: незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, у розмірі 1,13 грн., чим недотримано вимоги п.13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
В ході перевірки також виявлено роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на такі напої, а саме: 12.11.2015 реалізовано набір, який складається з однієї пляшки горілки "Хлібний дар", 0,5 л 40% об та напою безалкогольного сильногазованого на натуральних ароматизаторах "Кока-Кола" 0,5 л на загальну суму 54,99 грн. Вказаний набір придбано у Товариства з обмеженою відповідальністю "Баядера Логістик". Також, 12.11.2015 реалізовано 1 пляшку безалкогольного сильногазованого напою "Кока-Кола" 0,5 л за ціною 9,15 грн., придбаного у ПП "Буковина Трек" за ціною 6,78 грн. за 1 пляшку (видаткова накладна від 24.09.2015 №В-00101898), що свідчить, на думку осіб, які здійснювали перевірку, про порушення позивачем постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" від 30.10.2008 №957 та статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (а.с.20-22).
У зв'язку із виявленими порушенням чинного законодавства, на підставі акту перевірки за №090126 від 20.11.2015, пп.54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, згідно абзацу 11 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", положення п.1 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" відповідачем прийнято податкові повідомлення - рішення № 0000982200 та № 0000992200 від 08.12.2015, якими до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 10 000,00 грн. та 1,13 грн. відповідно (а.с.17, 84).
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України врегульовано Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Статтею 1 цього Закону визначено, що роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування (абзац 13);
мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари (абзац 30);
мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки (абзац 31).
Згідно ч.12 ст.15 даного Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Частиною 10 ст.18 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" надано Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
Відповідно до ч.10 ст.18 вказаного Закону Кабінет Міністрів України у постанові від 30.10.2008 №957 встановив розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв.
Додатком до Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" від 30.10.2008 №957 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 №426) визначено, що з 01.09.2015 мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту, що застосовується для виготовлення горілки та лікеро-горілчаних виробів становить 274,50 грн.
Приміткою 1 Додатку до згаданої постанови встановлено, що мінімальні роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) і місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.
З урахуванням наведеного, з 01.09.2015 мінімальна роздрібна ціна горілки 0,5 л, міцністю 40% об становить 54,90 грн. (274,50 грн. * 40% об * 0,5 л / 100%).
У судовому засіданні встановлено, що 12.11.2015 позивачем на підставі договору постачання №546 від 01.11.2015, укладеного із Товариством з обмеженою відповідальністю "Баядера Логістик" (постачальник), відповідно до видаткової накладної №56490/5541 від 12.11.2015 придбано у постачальника 120 наборів, кожен з яких складається з 1 пляшки горілки "Хлібний Дар"Класична", пляшка скляна, місткість 0,5 л, вміст спирту 40% об та напою безалкогольного сильногазованого на натуральних ароматизаторах "Кока-Кола" пляшка полімерна, місткість 0,5 л, за оптово-відпускною ціною 45,36 грн. на загальну суму 5 443,20 грн. Складові набору огорнуті полімерною термозбіжною плівкою (а.с.59, 64-66).
При цьому, судом з'ясовано, що вказаному набору Асоціацією Товарної Нумерації України "ДжіЕс1 Україна" присвоєно глобальний номер товарної позиції 4820178650328 у всесвітній системі GS1, про що Товариству з обмеженою відповідальністю "Баядера Логістик" видано свідоцтво №18644-34 від 27.08.2015 (а.с. 63).
Відповідно до п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, база оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів та не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче їх собівартості.
Таким чином, оскільки позивач придбав згадані набори у постачальника - Товариства з обмеженою відповідальністю "Баядера Логістик", база оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання цього товару не може бути нижчою за ціну його придбання.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що позивачем під час реалізації 12.11.2015 набору, складовими якого є горілка "Хлібний Дар" Класична" 0,5 л та напій безалкогольний сильногазований на натуральних ароматизаторах "Кока-Кола" 0,5 л, за ціною 54,99 грн. дотримано вимоги як п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України, так і Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 №957, якою встановлено мінімальну роздрібну ціну горілки 0,5 л, міцністю 40% об у розмірі 54,90 грн.
Доводи представників відповідачів про те, що 12.11.2015 позивачем також реалізовано одну пляшку безалкогольного сильногазованого напою "Кока-Кола" 0,5 л за ціною 9,15 грн., придбаного у ПП "Буковина Трек" за ціною 6,78 грн. за 1 пляшку, тоді як вартість такого напою у наборі становила тільки 0,09 грн., а отже ціна горілки "Хлібний Дар"Класична" 0,5 л складала 48,41 грн., не обґрунтовують заперечень з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що позивачем дійсно придбано у ПП "Буковина Трек" напій безалкогольний сильногазований "Кока-Кола" 0,5 л за ціною 6,78 грн. за 1 пляшку, що підтверджується видатковою накладною від 24.09.2015 №В-00101898 (а.с.60).
При цьому, судом з'ясовано, що напій безалкогольний сильногазований "Кока-Кола" 0,5 л, придбаний у ПП "Буковина Трек", є окремим видом товару, якому присвоєна товарна позиція ідентифікаційного номера у всесвітній системі GS1 - 54491472 (а.с.60), тоді як уже встановлено судом позивач здійснював продаж набору вцілому, якому присвоєно глобальний номер товарної позиції - 4820178650328 у всесвітній системі GS1, а не окремо його складові.
Крім того, суд зазначає, що на безалкогольний напій "Кока-Кола" чинним законодавством України не встановлено мінімальні роздрібні ціни, що надає право суб'єкту господарювання, в даному випадку позивачу, самостійно та на власний розсуд вести цінову політику при реалізації такого товару.
З урахуванням наведеного, викладені в акті перевірки від 20.11.2015 висновки податкового органу про порушення позивачем вимог Постанови Кабінету України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" від 30.10.2008 №957 при реалізації горілки "Хлібний Дар" Класична" 0,5 л, 40% об, не відповідають фактичним обставинам справи.
За таких обставин, підстави для застосування до позивача штрафних санкцій згідно абз.11 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" відсутні, а тому податкове повідомлення-рішення №0000992200 від 08.12.2015, згідно якого Товариству з обмеженою відповідальністю "555-Торгова мережа" нараховано штраф у розмірі 10 000,00 грн., є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо правомірності застосування до позивача штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення №0000992200 від 08.12.2015 за порушення вимог пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суд зазначає наступне.
Пунктом 13 ст.3 даного Закону встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Статтею 2 даного Закону встановлено, що місце проведення розрахунків - це місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Згідно з вимогами п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Національного банку України № 637 від 15.12.2004 року, зареєстрованого Міністерством юстиції України № 40/10320 від 13.01.2005 року, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній мірі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій або використанням розрахункової книжки оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій (даних розрахункової книжки).
У судовому засіданні встановлено, що в ході проведення перевірки, на місці проведення розрахунків, а саме у касі магазину "Колібріс", належному позивачу, виявлено невідповідність сум готівкових коштів сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій у розмірі 1,13 грн. Так, за результатами покупюрного опису готівкових коштів, що знаходилися на місці проведення розрахунків магазину "Колібріс" 12.11.2015, касиром ОСОБА_5 було описано готівкові кошти на загальну суму 3 533,21 грн., тоді як згідно Х-денного звіту реєстратора розрахункових операцій, роздрукованого за 12.11.2015, сума коштів у касі згаданого магазину становила 3 532,08 грн. (а.с.14).
Дана обставина також не заперечувалася представниками позивача у судовому засіданні.
Згідно п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: невідповідності у юридичних осіб на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів сумі коштів, зазначеній у денному звіті, більше ніж на 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, а в разі використання юридичною особою розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня: вчинене вперше - 1 гривня; за кожне наступне вчинене порушення - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг).
Аналіз вказаної норми свідчить про те, що обов'язковою умовою для застосування до суб'єктів господарювання - юридичних осіб фінансових санкцій за незабезпечення відповідності на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів сумі коштів, зазначеній у денному звіті, є виявлення невідповідності готівкових коштів у розмірі більшому, ніж 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, що з 01.01.2015 становить 121,80 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що підстави для застосування до позивача штрафних санкцій згідно п.1 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" відсутні, оскільки виявлена на місці проведення розрахунків, а саме у касі магазину "Колібріс", невідповідність сум готівкових коштів сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, становить 1,13 грн., що не перевищує визначений законом мінімум, тобто 121,80 грн.
Як наслідок, відповідачем протиправно застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 1,13 грн., а тому податкове повідомлення-рішення №0000992200 від 08.12.2015 підлягає скасуванню.
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (п.1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (п.3).
З урахуванням викладеного, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Щодо судових витрат, то в силу вимог ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України за рахунок бюджетних асигнувань Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним судовий збір у розмірі 2 436,00 грн.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0000982200 від 08.12.2015.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №0000992200 від 08.12.2015.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, код 20543620 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "555-Торгова мережа", код 35170272, сплачений судовий збір у сумі 2436 (дві тисячі чотириста тридцять шість) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: /підпис/ Григорук О.Б.
Постанова складена в повному обсязі 18.01.2016.