ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2016 р. Справа № 539/3006/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бартош Н.С.
Суддів: Мельнікової Л.В. , Філатова Ю.М.
за участю секретаря судового засідання Афанасьєва О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області на постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 29.10.2015р. по справі № 539/3006/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області
про перерахунок та виплату пенсії без утримання сум податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області, в якому просив визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області щодо утримання з 01.02.2015 року сум податку на доходи фізичних осіб із частини, яка перевищує три розміри мінімальної заробітної плати розміру призначеної відповідно до п.1 ст. 54 і ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як компенсацію за пошкодження здоров'я або втрату працездатності та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області видати розпорядження про перерахунок та виплату пенсії основний розмір з отриманої заробітної плати по ЛНА на ЧАЕС у 1986 році із суми 3000крб, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком згідно п.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01.02.2015 року без утримання сум податку на доходи фізичних осіб із частини, яка перевищує три розміри мінімальної заробітної плати розміру призначеної та нарахованої пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 29.10.2015 року позов задоволено.
Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області, не погоджуючись з постановою суду першої інстанції подало апеляційну скаргу, в якій зазначає, що рішення є необґрунтованим та незаконним, оскільки прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, та просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 29.10.2015 р. та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
В порядку, визначеному ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 1 категорії, що підтверджується посвідченням, серії НОМЕР_1 від01грудня 1995 року, тимчасовою вкладкою до даного посвідчення № НОМЕР_3, пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2 від 29.05.2008 року, виданим Пенсійним фондом України. В зв'язку з чим, позивачу встановлена 2 група інвалідності, захворювання пов'язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
З 01 лютого 2015 року розмір отриманої позивачем пенсії зменшився на 963 грн, після внесення змін до Податкового Кодексу України з 01.02.2015 року Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 року №77-VII, якими передбачено оподаткування суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ст.165.1. Податкового кодексу України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи:165.1.3. сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом. Норма п.п.3 п. 1 ст. 165 Податкового кодексу України Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України, щодо податкової реформи» від.12.2014 року № 71-VIII, який набрав чинності з 01.01.2015 року, не змінювалась та залишається чинною.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" № 71-VIIІ від 28.12.2014 року встановлено, що особи, з яких удержується податок на доходи фізичних осіб, визначені п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України, тобто фізичні особи - резиденти, які отримують доходи, як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи. Об'єктом оподаткування збору є доходи, визначені п. 163.1 ст. 163 Податкового кодексу України, тобто доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).
Введення податку на доходи фізичних осіб з базою оподаткування, до якої віднесено суми пенсій (включаючи суму індексації, доплат, підвищень та ін.) або щомісячного грошового утримання, розмір яких перевищує 3654 грн. на місяць - у частині такого перевищення, запроваджено з метою дотримання вимог ст. 7 Бюджетного кодексу України.
За правилами пункту 164.1 статті 164 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Відповідно до підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Статтею 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" установлено, що у 2015 році мінімальна заробітна плата з 1 січня становить 1218 гривень.
Відповідно до пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
Пунктом 171.2 статті 171 Податкового кодексу України встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні.
За визначенням Податкового кодексу України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу (пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14).
Таким чином, з 01 січня 2015 року об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб виступають пенсії, які перевищують 3654 грн., з яких також утримується військовий збір, і територіальні органи Пенсійного фонду України, як податкові агенти, зобов'язані здійснювати відповідне утримання.
Із матеріалів справи вбачається, що пенсія позивача перевищує три мінімальні заробітні плати, а тому суми відповідного перевищення є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб та з них підлягає утриманню військовий збір.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що здійснюючи з пенсії позивача утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору, орган Пенсійного фонду України діяв без порушень вимог чинного законодавства.
Оскільки, положення Податкового кодексу України в частині оподаткування пенсії набрали чинності 01.01.2015 року, і не визнанні такими, що не відповідають Конституції України, то відповідач діяв відповідно до норм чинного законодавства України.
При цьому, колегія суддів відхиляє доводи позивача про те, що як основна так і додаткова пенсія є виплатою за шкоду, заподіяну здоров'ю та є різновидом відшкодування державою шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи та не включається до загального місячного (річного) оподаткованого доходу, відповідно до положень п.п.165.1.3 п.165.1 ст. 165 ПК України, з наступних підстав.
Згідно ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС" пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до вимог п.п.165.1.3 п.165.1 ст. 165 ПК України не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподаткованого доходу сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом.
На підставі системного аналізу зазначених положень законодавства, колегія суддів вважає, що пенсія, яка призначена та виплачується позивачу не є виплатами щодо відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому і не є доходом, який не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподаткованого доходу.
Зважаючи на встановлені обставини справи, посилання позивача є безпідставним та таким, що суперечить наведеним вимогам Закону.
Відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Отже, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм процесуального та матеріального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області задовольнити.
Постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 29.10.2015р. по справі № 539/3006/15-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Бартош Н.С.Судді Мельнікова Л.В. Філатов Ю.М. Повний текст постанови виготовлений 18.01.2016 р.