2-а-84/09
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2009 року Новогродівський міський суд Донецької області
в складі: головуючого судді Броднікова С.О.
при секретарі Рогаліній О.О.
з участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача УПСЗН ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новогродівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення Новогродівської міської ради про визнання дій неправомірними, перерахунок та стягнення недоотриманих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
В С Т А Н О В И В:
22.04.2009 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення Новогродівської міської ради про визнання дій неправомірними, перерахунок та стягнення недоотриманих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, вказуючи на те, що 03.03.2007 року вона народила дитину. В зв'язку з чим їй було призначено та почата виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Проте допомога виплачувалася не в повному обсязі. На її письмову заяву до відповідача щодо сплати державної допомоги у відповідності до ОСОБА_3 України “Про допомогу сім'ям з дітьми” їй було відмовлено в перерахунку та запропоновано у разі незгоди звернутися до суду. 09.07.2007 року Конституційний Суд України визнав неконституційним положення закону щодо обмеження розміру виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановивши, таким чином, що зазначені виплати не можуть бути меншими ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб віком до шести років. Але не зважаючи на прийняте рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року відповідач продовжує виплачувати їй вказаний вид допомоги в меншому розмірі, що є нижчий ніж прожитковий мінімум, без проведення відповідного перерахунку. Таким чином відповідач недоплатив їй за період з 01.05.2007 року по 01.02.2009 рік 7892,60 грн. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Просить визнати дії УПСЗН Новогродівської міської ради неправомірними та стягнути з відповідача суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 7892 грн. 60 коп.
В судовому засіданні позивачка підтримала позов, просить його задовольнити.
Представник УПСЗН з позовом не погодився, вказавши, що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевими бюджетами в розмірах визначених законодавством. Заперечення проти позову викладені письмово і долучені до справи. Просить в позові відмовити.
Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд вважає, позов обґрунтованим частково та таким що підлягає частиковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивачка 03.03.2007 року народила сина ОСОБА_4, в зв'язку з чим їй було призначено та сплачено допомогу по догляду за дитиною до трьох років з 19.05.2007 року – 54,11 грн., червень-липень по 129,03 грн., серпень – 132,64 грн., вересень – 134,45 грн., жовтень – 136,13 грн, листопад – 140,05 грн., з грудня 2007 року по грудень 2008 року по 144,10 грн. щомісячно.
Зазначені виплати були нараховані відповідно до ст.101 ОСОБА_3 України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, яка надає КМУ право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавств визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, в зв'язку з чим застосовувались розміри виплат державної допомоги сім'ям з дітьми, визначені КМУ.
ОСОБА_3 України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” із змінами і доповненнями на липень 2007 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Ст.3 ОСОБА_3 України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим ОСОБА_3 має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Ст.15 зазначеного ОСОБА_3, дія якої зупинялась на 2007 рік ОСОБА_3 України про Державний бюджет України, передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
ОСОБА_3 України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Ст.42 ОСОБА_3 України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 року передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Ст.43 ОСОБА_3 передбачено, що допомога по догляду за дитиною до осягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
ОСОБА_3 України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Ст.1 ОСОБА_3 України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми” встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим ОСОБА_3, встановлюється КМУ. При цьому, вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, КМУ не делеговані.
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. ОСОБА_3 та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та ОСОБА_3 України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України №9 від 01.11.1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосування, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Відповідно до ст.56 ОСОБА_3 України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ОСОБА_3 України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та ОСОБА_3 України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому КМУ.
Ст.71 ОСОБА_3 України “Про державний бюджет на 2007 рік” від 19.12.2006 року № 489 було зупинено на 2007 рік дію статті 43 ОСОБА_3 України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, ст.15 ОСОБА_3 України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року у справі про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) ст.ст.56, 71 ОСОБА_3 України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього Рішення . Рішення Конституційного суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, з 09.07.2007 року була відновлена дія ст.15 ОСОБА_3 України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З погляду на зазначене, позовні вимоги позивачки щодо перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку обґрунтовані частково, так як позивачка народила дитину 03.03.200 року, після чого їй на підставах діючого на той час законодавства було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та розпочаті виплати зазначеної допомоги.
Вимоги позивачки в частині перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року підлягають задоволенню виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
ОСОБА_3 України “Про державний бюджет України на 2007 рік” передбачено прожитковий мінімум дітей віком до 6 років з квітня 2007 року в розмірі 463 грн., з жовтня 2007 року в розмірі 470 грн.
За цей час відповідач повинен був нарахувати та сплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з наступного розрахунку: 343,52 грн.(463 грн./31 день х 23 дня за липень) + 926 грн. (463 грн. х 2 міс. за серпень-вересень) + 1410 грн. (470 грн. х 3 міс. за жовтень-грудень) = 2679 грн. 52 коп., хоча фактично виплатив допомогу за цей час в сумі 783 грн. 10 коп. (95,73 грн. (129,03 грн./31 день х 23 дня за липень з 09.07.2007р.) + 132,64 грн. за серпень + 134,45 грн. за вересень + 136,13 грн. за жовтень + 140,05 грн. за листопад + 144,10 грн. за грудень).
З урахуванням викладеного, відповідач повинен перерахувати та доплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 2679,52 – 783,10 = 1896 грн. 42 коп.
Відповідно ст.15 ОСОБА_3 України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, в редакції, яка діє 01.01.2008 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Відповідно ч.2 ст.95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно ст.71 ОСОБА_3 України “Про державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 року Кабінету Міністрів України у 2009 році надано право встановлювати розмір соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
ОСОБА_3 України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», «Про Державний бюджет України на 2009 рік» щодо розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008-2009 роках не визнавались неконституційними, а тому виплати зазначеної допомоги позивачу у 2008-2009 роках проводилися відповідно до діючого законодавства.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, п.1 ч.3 ст.2 та ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти, чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, з урахуванням зазначеного, суд вважає, що відповідачем було призначено та сплачено позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008-2009 роках відповідно до діючого законодавства і у визначеному законом розмірі, а тому вимоги позивача про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання УПСЗН зробити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановлено на час виплати з 01.01.2008 року з проведенням доплати недоотриманих сум є безпідставними і такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись Конституцією України, ОСОБА_3 України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, “Про державний бюджет України на 2009 рік”, ст.ст.9, 11, 12, 86, 159, 160, 162, 163, 186 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позовом ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення – задовольнити частково.
Визнати дії Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області щодо часткового не перерахунку щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року відносно ОСОБА_1 – неправомірними.
Зобов'язати Новогродівське міське управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області здійснити виплати ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі 1896 грн. 42 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога по догляду за дитино до трьох років» КЕКВ 1341 МФО 834016 ОКПО 30562039 р/с 35414013003262 в Селидівському відділенні ДКУ у Донецькій області.
В іншій частині позову ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення – відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Новогродівський міський суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови і подачею апеляційної скарги на неї протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову виготовлено в нарадчій кімнаті.
Суддя: