Справа № 296/10079/15-а
2-а/296/19/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2016 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді Маслак В.П.,
за участю секретаря судового засідання Стефанюк О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Житомирі про визнання неправомірними дій і зобовязання вчинити дії, провести виплату пенсії,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом і згідно заяви від 02.12.2015р. просив визнати неправомірними дії УПФ України у м.Житомирі щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% від суми заробітної плати; зобовязати відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років виходячи з розміру 90% від місячної заробітної плати на підставі поданих документів про суму заробітної плати старшого прокурора прокуратури області та в подальшому нараховувати її у зазначеному розмірі; зобовязати відповідача провести перерахунок отриманої пенсії на суму різниці між фактично отриманою і належною до отримання за останні 12 місяців до моменту звернення до УПФ України в м.Житомирі, перерахувавши її на банківський рахунок позивача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що наказом прокурора Житомирської області №103к від 26.03.2013р., з 11.04.2013р. позивач звільнений з органів прокуратури, у звязку з виходом на пенсію. 09.06.2015р. позивач звертався до УПФ України у м.Житомирі із заявою про перерахунок пенсії. Однак, у відповіді №10883/03 від 15.06.2015р. УПФ України в м.Житомирі відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено зміни, за якими з 01.01.2015р. пенсія призначається у розмірі 60% від суми місячної заробітної плати, а також у звязку з тим, що на даний час відсутній затверджений Кабінетом Міністрів України порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні та у письмовому запереченні на адміністративний позов і на заяву про зміну підстав позову заперечив проти доводів та вимог позовної заяви.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та подані докази, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України у м.Житомирі та отримує з 03.10.2006р. пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячного заробітку.
09.06.2015р. ОСОБА_1 звернувся до УПФ України в м.Житомирі із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», до якої долучив довідку прокуратури Житомирської області від 14.05.2015р. №18-220, згідно якої встановлено збільшений розмір посадового окладу старшого прокурора прокуратури області.
Листом №10883/03 від 15.06.2015р. позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України, який на даний час відсутній.
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Станом на день звернення позивача до УПФ у м.Житомирі із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.01.2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавці актів України" № 76-VIII, який встановлює низку змін до законів, які регулюють питання пенсійного забезпечення громадян.
Зокрема, з 01.01.2015 року розмір пенсії за віком та вислугою років, які призначаються за нормами Закону України «Про прокуратуру» становить 60% заробітної плати.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.
Згідно частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» у редакції від 01.01.2015р. частину вісімнадцяту ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» викладено в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України № 76-VIII зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року (справа №21-420а13).
Враховуючи вищезазначене, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.
Не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії те, що Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною вісімнадцятою ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Так, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ держава взяла на себе обовязок забезпечити не лише нарахування але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
Закон має відповідати якісним вимогам, насамперед вимогам «доступності» та «передбачуваності».
Згідно рішення ЄСПЛ від 23.06.1995р. у справі Толстой- Милославський проти Сполученого Королівства суд зазначив, що «закон» повинен бути доступним: громадянин повинен мати змогу отримати адекватну інформацію за обставин застосування правових норм у конкретному випадку. Крім того, норма не може розглядатися як «закон», якщо вона не сформульована з достатньою чіткістю, щоб громадянин міг регулювати свою поведінку.
За вказаних обставин, відсутність встановленого КМУ порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для позбавлення особи права на перерахунок пенсії, що гарантоване законом.
З огляду на викладене, позовні вимоги в частині визнання неправомірними дії УПФ України у м.Житомирі щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% від суми заробітної плати та зобовязання здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років виходячи з розміру 90% від місячної заробітної плати на підставі поданих документів про суму заробітної плати старшого прокурора прокуратури області є законними і обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Позивач також просить суд зобовязати відповідача провести перерахунок отриманої пенсії на суму різниці між фактично отриманою і належною до отримання за останні 12 місяців до моменту звернення до УПФ України в м.Житомирі, перерахувавши її на банківський рахунок позивача.
Обгрунтовуючи вказану вимогу, позивач посилається на приписи ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції що діяла до 01.01.2015р., та відповідно до якої було передбачено, якщо пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Водночас, пунктом 3 Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VІІI, частина 18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" викладена в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". Даний Закон згідно з п.1 Прикінцевих положень набрав чинності 01.01.2015 року.
Оскільки, позивач звернувся до УПФ України в м.Житомирі із заявою про перерахунок пенсії після 01.01.2015р., враховуючи принцип незворотності дії закону в часі, суд приходить до висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу за останні 12 місяців до моменту звернення до УПФ України в м.Житомирі.
Керуючись ст.ст. 8-11, 70, 71, 86, 87, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Корольовський районний суд м. Житомира,
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в м.Житомирі щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років у розмірі 90% від суми заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Житомирі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру 90% від місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Житомирської області від 14.05.2015р. №18-220, з урахуванням проведених виплат.
В решті вимог позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира шляхом подання апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В. П. Маслак