УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2016 р.Справа № 820/4804/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Лях О.П.
Суддів: Старосуда М.І. , Яковенка М.М.
при секретарі судового засідання Резніченко Ю.В.
за участю представника позивача Марєнко О.М.
представника третьої особи ОСОБА_2
представника третьої особи ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Обласного комунального підприємства теплових мереж в особі арбітражного керуючого(ліквідатора) Білого Владислава Валерійовича на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.08.2015р. по справі № 820/4804/15 за позовом Балаклійської районної ради Харківської області до Балаклійського районного управління юстиції Харківської області в особі реєстратора Онуфрієнко Юлії Миколаївни треті особи Обласне комунальне підприємство теплових мереж в особі арбітражного керуючого(ліквідатора) Білого Владислава Валерійовича , Балаклійське підприємство теплових мереж , ОСОБА_7 про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач - Балаклійська районна рада, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд: скасувати рішення від 24.09.2014 року, індексний номер 16031604, реєстратора Онуфрієнко О.М. Реєстраційної служби Балаклійського районного управління юстиції Харківської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) на нежитловий об'єкт за адресою АДРЕСА_1 за "Обласним комунальним підприємством теплових мереж"; зобов'язати Балаклійське районне управління юстиції Харківської області скасувати запис 7113322 від 18.09.2014 року Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності; зобов'язати Реєстраційну службу Балаклійського районного управління юстиції Харківської області скасувати запис 7113322 від 18.09.2014 року Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Позовні вимоги вмотивовано відсутністю правових підстав у державній реєстрації права власності на об'єкт нерухомості відповідачем.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17 серпня 2015 р. У справі № 820/4804/15 адміністративний позов задоволено частково, рішення державного реєстратора Онуфрієнко Юлії Миколаївни Реєстраційної служби Балаклійського районного управління юстиції Харківської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) на нежитловий об'єкт за адресою АДРЕСА_1 за "Обласним комунальним підприємством теплових мереж" від 24.09.2014 року, індексний номер 16031604 - скасовано. В іншій частині позовних вимог- відмовлено .
В апеляційній скарзі Обласне комунальне підприємство теплових мереж в особі арбітражного керуючого Білого Владислава Велерійовича, посилаючись на порушення судом першої інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Представник позивача та представники третіх осіб проти доводів апеляційної скарги - заперечували.
Заслухавши доповідь обставин справи, заперечення представників сторін, перевіривши за матеріалами справи рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги та правильність застосування норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено в суді апеляційної інстанції, оскаржуваним рішенням державного реєстратора Онуфрієнко Ю.М.№ 16031604 від 24.09.2014р., проведено державну реєстрацію права власності на нежитловий об'єкт та внесено запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) на нежитловий об'єкт за адресою АДРЕСА_1 за "Обласним комунальним підприємством теплових мереж". (т.1 а.с227, 228).
Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, є Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року за №1952-ІV (преамбула Закону).
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
При проведені державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державний реєстратор реєстраційної служби керується Конституцією України, Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", "Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядком надання інформації з "Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №868 від 17.10.2013 р. (Порядок № 868).
За змістом частин 2, 4 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; 2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; 3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи; 4) веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна; 5) присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації; 6) видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею18 цього Закону; 7) надає інформацію з Державного реєстру права бо відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим Законом; 8) у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень; 8-1) під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки; 9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п.п. 3,4 п.15 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого . Постановою Кабінету Міністрів України №868, від 17.10.2013 року, під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо:
3)відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у авному реєстрі прав та поданих документах;
4)наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до Закону.
Відповідно до п. 11 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1141 від 26.10.2011 р., пошук у Державному реєстрі прав відомостей здійснюється за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна. У разі коли відомості про реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна у заяві (запиті) не зазначаються, пошук у Державному реєстрі прав відомостей здійснюється за такими ідентифікаторами:
1)за ідентифікаційними даними фізичної або юридичної особи:
2)за адресою об'єкта нерухомого майна/місцезнаходженням земельної ділянки - назва [адміністративно-територіальної одиниці (Автономна Республіка Крим, область, м. Київ, м. [Севастополь), району, населеного пункту або селищної, сільської ради.
У разі здійснення пошуку з використанням назви населеного пункту зазначається адреса в межах такого населеного пункту - назва вулиці (проспекту, бульвару, площі, провулку тощо) або іменованого об'єкта (садове товариство, кооператив, природоохоронна установа тощо), номер об'єкта нерухомого майна (будинку, будівлі, споруди), номер корпусу та/або номер окремої частини об'єкта нерухомого майна (квартири, приміщення тощо).
У разі здійснення пошуку за назвою селищної, сільської ради зазначається назва селищної 5о сільської ради, назва іменованого об'єкта (садове товариство, кооператив, природоохоронна установа тощо), номер об'єкта нерухомого майна (будинку, будівлі, споруди), номер корпусу /або номер окремої частини об'єкта нерухомого майна (квартири, приміщення тощо).
Якщо у складі іменованого об'єкта міститься вулиця, зазначається також назва такої углиці (проспекту, бульвару, площі, провулку тощо);
3)за кадастровим номером земельної ділянки;
4)за номером запису.
Як вбачається із матеріалів справи, за наслідками проведення 03.12.2002 року Харківською товарною біржею торгів з продажу нежитлових об'єктів, у тому числі, що знаходяться за адресою АДРЕСА_1, що належали ТОВ "Будівельник", та укладеного договору купівлі-продажу від 12.12.2002 року Обласне комунальне підприємство теплових мереж, набуло право власності на нерухоме майно, що знаходяться за адресою АДРЕСА_1. (т.1 а.с.20-21). зазначене майно прийнято на баланс Балаклійського підприємства теплових мереж (що на той час було районною філією Обласного комунального підприємства теплових мереж) інв. №20519011 вартістю 21000 грн., що відповідає вартості по договору купівлі-продажу 12.12.2002 р., що підтверджується витягом з переліку основних фондів (лист вих. №21 від 19.03.2015 р.).
Розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 18.04.2003 року №116 "Про реорганізацію Обласного комунального підприємства теплових мереж", Обласне КПТП реорганізовано шляхом виділення його районних філій в самостійні суб'єкти господарювання - юридичні особи. Виділені підприємства визнано правонаступниками Обласного КПТМ в межах розподільчих актів (балансів). (т.1 а.с.24-25).
24.04.2003 року рішенням Харківської обласної ради ІХ сесії ХХІV скликання, із спільної комунальної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області передано у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Балаклійського району цілісні майнові комплекси філій Обласного комунального підприємства теплових мереж. (т.1 а.с.26-27).
Спірний цілісний майновий комплекс перейшов у власність територіальної громади Балаклійського району, а 24.04.2003 року його передано на праві господарського відання Балаклійському комунальному підприємству теплових мереж, що посвідчує відповідний акт приймання-передачі майна, додатком до якого є інвентаризаційний опис від 01.07.2003 року. (т.1 а.с.28-32, 33-56).
Рішеннями виконавчого комітету Балаклійської міської ради Харківської області від 20.02.2013 р. №27, від 16.05.2012 р. №197 та від 15.08.2012 р. №359 нежитловим будівлям нежитлового об'єкту по АДРЕСА_1 присвоєні окремі адреси: АДРЕСА_1. (т.1 а.с.68-69, 70-71, 72-73).
18.11.2013 року між Балаклійським комунальних підприємством теплових мереж та ОСОБА_7, за згодою Балаклійської районної ради Харківської області та Державної податкової інспекції Балаклійського району Головного управління Міндоходів у Харківській області, укладено договір купівлі-продажу нежитлової будівлі гараж під літ."Ж-1", площею 62,7 кв.м., за адресою АДРЕСА_1 "В". (т.1 а.с.80-81).
Перехід права власності на спірне майно від Балаклійського КПТМ до ОСОБА_7 підтверджується актом приймання-передачі нежитлової будівлі згідно договору купівлі-продажу від 18.11.2013 р. та Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №12963424 від 18.11.2013 р. (т.1 а.с.82, а.с.115).
На підставі заяви від 18.09.2014 року арбітражного керуючого (ліквідатора) Обласного комунального підприємства теплових мереж Білого В.В. про реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна, розташованого за адресою АДРЕСА_1, та дублікату договору купівлі-продажу від 12.12.2002 року №3963, посвідченого приватним нотаріусом Балаклійського районного нотаріального округу Скляр О.М. 24.09.2014 року державним реєстратором прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №16031604 (т.1 а.с.227) та внесено запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) на нежитловий об'єкт за адресою АДРЕСА_1 за "Обласним комунальним підприємством теплових мереж". (т.1 а.с.228).
Згідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності Обласне комунальне підприємство теплових мереж стало власником нежитлового комплексу нежитловий об"єкт за адресою АДРЕСА_1, що складається із: контори літер. "А-1", цегляної, загальною корисною площею 131,9 кв.м., контори літер. "Л-1", цегляної, загальною корисною площею 76,5 кв.м., червоного кутка літер. "Б-1" цегляного, загальною корисною площею 71,5 кв.м., ковального цеху літер. "В-1" цегляного, загальною корисною площею 110,9 кв.м., гаража літер. "Г-1" цегляного, загальною корисною площею 393,6 кв.м., гаража літер. "Ж-1", цегляного, загальною корисною площею,62,7 кв.м., складу літер. "Д-1" цегляного, загальною корисною площею 11,9 кв.м., складу літер. "3-1", дерев'яного, загальною корисною площею 147,9кв.м., медпункту літер "К", цегляного загальною корисною площею 98,3 кв.м., сараю літер."Н", цегляного, площею забудови 18,3 кв.м., сараю літер "Р", цегляного, площею забудови 47,4 кв.м., сараю літер."С", цегляного, площею забудови 7,2 кв.м.,сараю літер."П", цегляного, площею забудови 8,7 кв.м., сараю - гаража літер. "Т", цегпяного, загальною корисною площею 32,9 кв.м., навісу літер. "М", дощатого, загальною корисною площею 41,4 кв.м., паркану №1. воріт №2
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що на час прийняття державним реєстратором оскаржуваного рішення та проведення реєстраційних дій спірне майно вибуло з власності Обласного комунального підприємства теплових мереж, а отже арбітражний керуючий, який діяв в його інтересах був неналежним суб'єктом реєстраційних дій.
Крім того, як вбачається із Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (39959989) від 02.07.2015 року виданого Реєстраційною службою Балаклійського районного управління юстиції Харківської області, до 01.01.2013 року у Державному реєстрі обтяжень мався запис 185817 від 05.09.2003 року про накладення податкової застави на майно боржника Балаклійського підприємства теплових мереж (нерухомий об'єкт по АДРЕСА_1 (а.с.61-62 т.2)., а з 29.08.2011 року відповідні відомості уточнено на підставі акту опису № 10/24-033(а.с. 71 т.2).
В матеріалах справи також міститься Витяг з державного реєстру обтяжень, акт опису №3/24-033 від 17.02.2011 року, лист ДПІ у Балаклійському районі від 05.06.2015 року, лист ВДВС Балаклійського РУЮ Харківської обл. які підтверджують, що майно за адресою АДРЕСА_1 на день його державної реєстрації за Обласним комунальним підприємством теплових мереж, перебувало у податковій заставі.
Відповідно п. 12 Порядку № 1141 від 26.10.2011 р., під час проведення державної реєстрації прав державний реєстратор додатково здійснює пошук інших заяв державну реєстрацію прав та їх обтяжень на те саме майно та рішень судів про заборону чинення дій, пов'язаних з державною реєстрацією таких прав, у базі даних про реєстрацію заяв та листів.
Згідно до п. 2.1. розділу 1 Методичних рекомендацій стосовно документів, необхідних для проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, схвалених Рішенням колегії Державної реєстраційної служби України 11.12.2012, протокол № 3, якщо нерухоме майно перебуває в іпотеці або податковій заставі, заявник також подає документ, що підтверджує факт надання згоди іпотекодержателем або органом державної податкової служби на відчуження або інше визначення юридичної долі нерухомого майна, яке перебуває в іпотеці або в податковій заставі.
Відповідно до п.21 Порядку № 1141 у разі проведення державної реєстрації виникнення права власності на нерухоме майно державний реєстратор вносить до запису про право власності та суб'єкта цього права відомості щодо форми власності та власника.
Запис про право власності №7113322 від 18.09.2014 року має відомості, що майно знаходиться у комунальній власності.
Відповідно до частини 2 пункту 10 розділу 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування», в редакції , що діяла з 01.04.2003 року , майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ним органи. Відчудження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу.
Враховуючи вищевикладене, переглянувши рішення суду першої інстанції, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про порушення вимог чинного законодавства під час здійснення реєстраційних дій відповідачем, доводи апеляційної скарги висновок суду першої інстанції не спростовують.
Колегія суддів також приймає до уваги, що іншим судовим рішенням в адміністративній справі № 820/6152/15 за позовом ОСОБА_7 до Реєстраційної служби Балаклійського районного управління юстиції Харківської області в особі Онуфрієнко Юлії Миколаївни, треті особи Обласне комунальне підприємство теплових мереж, Балаклійське підприємство теплових мереж, Балаклійська районна рада оскаржуване рішення - скасовано.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Обласного комунального підприємства теплових мереж в особі арбітражного керуючого(ліквідатора) Білого Владислава Валерійовича залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.08.2015р. по справі № 820/4804/15 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Повний текст ухвали виготовлений 15.01.2016 р.
Головуючий суддя (підпис)Лях О.П.Судді(підпис) (підпис) Старосуд М.І. Яковенко М.М.