
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.01.2016р. Справа № 876/4135/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Левицької Н.Г.,
судді Яворського І.О.,
судді Сапіги В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові
апеляційну скаргу Державного підприємства Львіввугілля
на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.03.2014р. у справі №813/8208/13-а
за позовом Державного підприємства Львіввугілля
до управління Державної казначейської служби України у Сокальському районі Львівської області
третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області
про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
01.11.2013р. позивач: Державне підприємство Львіввугілля звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача: Управління Державної казначейської служби України у Сокальському районі Львівської області за участю ГУ ДКС України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що нормами Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ №845 від 03.08.2011p. Враховуючи положення Постанови КМ України від 15.06.2011р. №651 Про утворення територіальних органів Державної казначейської служби, позивач вважає, що відповідач не є центральним органом виконавчої влади, що реалізовує державну політику в сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, відтак, в силу норм Закону №4901, не наділений повноваженнями виконувати будь-які вимоги щодо виконання рішень судів. Також позивач звертає увагу на те, що згідно з випискою з реєстру від 28.11.2005p. №104, позивача внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Відповідно до вимог ч.6 п.3.7 ст.3 цього Закон,у на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України Про виконавче провадження.
За результатами розгляду справи Львівський окружний адміністративний суд у задоволенні адміністративного позову відмовив повністю, оскільки дія Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень не поширюється на рішення суду, за якими стягувачем є державний орган, державне підприємство, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа, організація, що належить до комунальної власності. Крім того, у позивача відсутня бюджетна програма для забезпечення виконання судових рішень. Усі бюджетні призначення втрачають чинність після закінчення бюджетного періоду, крім випадків, передбачених Бюджетним кодексом. Оскільки підстави для визнання неправомірними дій відповідача відсутні, - немає підстав для задоволення решти позовних вимог.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, апелянт (позивач у справі): ДП Львіввугілля оскаржив її в апеляційному порядку. В своїй апеляційній скарзі апелянт вказує, що виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства здійснюється в порядку вимог Закону України Про виконавче провадження, Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень та Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ. Апелянт зазначає, що безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів за його платіжним дорученням здійснюється після безспірного списання коштів з рахунку. Апелянт звертає увагу на те, що у разі, коли судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, орган Казначейства передає до Казначейства документи та відомості, згідно із п.47 Порядку. Також апелянт зазначає, що відповідач не наділений повноваженнями виконувати будь-які вимоги щодо виконання рішень судів. Відповідно до вимог ч.6 п.3.7 ст.3 Закону України Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу, на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України Про виконавче провадження, а позивач належить до підприємств паливно-енергетичного комплексу. Апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позовні вимоги задоволити в повному обсязі.
З урахуванням вимог п.1 ч.1 ст.197 КАС України, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача у справі, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегією суддів апеляційного суду встановлено наступне:
З матеріалів справи вбачається та встановлено судом першої інстанції, що ДП Львіввугілля, зареєстровано на державній власності 17.01.2003p., код ЄДРПОУ 32323256.
Згідно з виписками з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу від 20.06.2013р., 22.10.2013p., від 21.11.2013p., ДП Львіввугілля було внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу з 20.06.2013p. по 20.07.2013p., з 22.10.2013p. по 21.12.2013p.
Листом від 18.10.2013p. №08-13/1916 Управління Державної Казначейської Служби України у Сокальському районі Львівської області платіжні доручення №92 від 16.10.2013p. на суму 450701,00 грн., №93 від 16.10.2013p. на суму 154353,00грн., №94 від 16.10.2013p. на суму 215846,42грн., №95 від 16.10.2013p. на суму 356000,00грн., - повернено позивачу без виконання відповідно до п.30, 31 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. №845 Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ. При цьому роз'яснено, що проведення платежів за платіжними дорученнями по ДП Львіввугілля здійснюється лише за захищеними видатками, визначеними Бюджетним кодексом України (КПКВК 1101110). При цьому, вказано на те, що станом на 18.10.2013p. на виконанні у відповідача перебувають 15 заяв про виконання рішень про стягнення коштів на суму 170742,63грн. Вказані в листі платіжні доручення подавались відповідачу 16.10.2013p.
Вказані платіжні доручення виписані із зазначенням призначення платежу КПКВК 1101200 за виконання робіт згідно актів тобто за бюджетною програмою Державна підтримка будівництва вугле- та торфодобувних підприємств, технічне переоснащення зазначених підприємств. Паспорт вказаної програми затверджений наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та Міністерства фінансів України №125/424 від 26.03.2013p.
Згідно листа Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 29.07.2013p. №2/10-2822, за результатами розгляду листа позивача щодо безспірного списання бюджетних коштів, повідомило, що Законом України Про Державний бюджет України на 2013 рік Міністерству не передбачено бюджетну програму Виконання рішень суду про стягнення коштів боржника.
Як вбачається з листа відповідача від 18.10.2013p. №08-13/1916, станом на 18.10.2013p. у них на виконанні перебувало 15 заяв про виконання рішення про стягнення коштів на суму 170742,63грн.
Cтаном на 19.11.2013p. в Управлінні на виконанні знаходиться 8 виконавчих листів про стягнення заборгованості з позивача на загальну суму 701662,11грн.
Cтаном на 12.02.2014p. в Управлінні перебуває 6 виконавчих листів про стягнення з позивача коштів в сумі 687652,11грн.
У відповідача на виконанні перебували не закінчені виконанням:
- виконавчий лист від 19.10.2009p., виданий Львівським окружним адміністративним судом (№2а-3779/09/1370), зареєстрований в Управлінні 13.09.2013p. за №02-09/3673 про стягнення з позивача на користь Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України 11478,52грн.;
- виконавчий лист від 21.06.2010p., виданий Львівським окружним адміністративним судом (№2а-992/10/1370), зареєстрований в Управлінні 13.09.2013p. за №02-09/3674 про стягнення з позивача на користь Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України 11242,95грн.;
- виконавчий лист від 10.06.2010p., виданий Львівським окружним адміністративним судом (№2а-3777/09/1370), зареєстрований в Управлінні 13.09.2013p. за №02-09/3675 про стягнення з позивача на користь Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України 64753,48грн.;
- виконавчий лист від 14.10.2009p., виданий Львівським окружним адміністративним судом (№2а-3780/09/1370), зареєстрований в Управлінні 13.09.2013p. за №02-09/3676 про стягнення з позивача на користь Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України 39721,02грн.;
- виконавчий лист від 02.10.2009p., виданий Львівським окружним адміністративним судом (№2а-3774/09/1370), зареєстрований в Управлінні 13.09.2013p. за №02-09/3677 про стягнення з позивача на користь Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України 504242,94грн.;
- наказ про примусове виконання рішення від 03.07.2006p., виданий Господарським судом Львівської області (№1/474-14/107), зареєстрований в Управлінні 10.10.2013p. за №02-09/4101 про стягнення з позивача на користь Інституту електрозварювання НАНУ м. Київ 56213,20грн.
Відповідно до норм ст.3 Закону України Про виконавче провадження, у випадках, передбачених законом, рішення судів та інших органів щодо стягнення коштів виконуються органами доходів і зборів, банками та іншими фінансовими установами. Рішення зазначених органів можуть виконуватись відповідно до закону також іншими органами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами. Рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку. Органи, установи, організації та особи, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, не є органами примусового виконання, крім органів та посадових осіб, які виконують рішення про притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності.
Відповідно до Постанови КМУ №845 від 03.08.2011р. Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства.
Відповідно до п.4. Постанови КМ України №845, органи Казначейства: 1) забезпечують у випадках, передбачених цим Порядком, зберігання виконавчих документів та ведення їх обліку. Після виконання виконавчого документа суду в повному обсязі такий документ повертається до суду з відміткою про його виконання; 2) вживають заходів до виконання виконавчих документів протягом установленого строку.
Як вбачається з положення про Управління Державної казначейської служби України у Сокальському районі, затвердженого наказом ДКС України від 21.11.2011р. №114, відповідач є територіальним органом Державної казначейської служби України, основними завданнями якого є реалізація державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів та до компетенції якого віднесено здійснення безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду, здійснення через систему електронних платежів НБУ розрахунково - касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операції з коштами бюджетів; та інше.
Відповідно до п.3. Постанови КМ України №845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Відповідно до п.5 вказаної Постанови, під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право: вимагати від боржників вжиття ними заходів до виконання виконавчих документів та за результатами їх виконання; відкладати, зупиняти безспірне списання коштів і їх перерахування стягувачам у випадках, передбачених законом та цим Порядком; вживати інших заходів до виконання виконавчих документів.
Відповідно до п.25. Постанови Кабінету Міністрів України №845, безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів за його платіжними дорученнями здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку. У разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів з боржника (виконання рішень суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому, пункти 24-34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми.
Згідно з п.33 Постанови Кабінету Міністрів України №845, у разі, коли судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з підпунктом 1 пункту 47 цього Порядку. При цьому, органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника.
Пунктом 47 встановлено, що Безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством.
Колегія суддів звертає увагу на те, що у позивача відсутня окрема бюджетна програма для забезпечення виконання рішень суду.
Відповідно до пп.д п.11.8 Наказу Міністерства Фінансів України від 24.12.2012p. №1407 Про затвердження Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, платіжне доручення не приймається до виконання у разі обмеження здійснення видатків та надання кредитів, що встановлюється нормативно-правовими актами.
Відповідно до п.30. Постанови КМ України №845, на період встановлення даних, зазначених у пункті 29 цього Порядку, не проводяться платежі за платіжними дорученнями боржника за всіма кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодами тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України.
Згідно з п.31. Постанови Кабінету Міністрів України №845, у разі, коли за визначеними органом Казначейства кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодами тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету, за якими здійснюється безспірне списання коштів, відсутні відкриті асигнування (кошти на рахунках) або до кінця бюджетного періоду їх недостатньо для виконання судового рішення, орган Казначейства надсилає боржнику вимогу щодо необхідності вжиття боржником заходів для встановлення таких асигнувань або здійснення інших дій, спрямованих на виконання судового рішення. На період виконання вимоги орган Казначейства відкладає безспірне списання коштів та здійснює проведення платежів за платіжними дорученнями боржника лише за захищеними видатками, визначеними Бюджетним кодексом України. Орган Казначейства забезпечує облік та зберігання виконавчих документів до їх виконання в повному обсязі або повернення стягувачу.
Також колегія суддів звертає увагу на те, що згідно із ч.2 ст.2 Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, дія цього Закону не поширюється на рішення суду стягувачем за якими є державний орган, державне підприємство, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа, організація, що належать до комунальної власності.
Приписами статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із вимогами ст.9 КАС України, суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що підстав для визнання неправомірними дії відповідача немає, позовні вимоги щодо зобовязання вчинити дії також не підлягають задоволенню, оскільки такіє безпідставними та необґрунтованими, відтак, у задоволені позову слід відмовити у повному обсязі.
Відповідно до приписів ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись вимогами ст.ст.160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
суд,
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Державного підприємства Львіввугілля на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.03.2014р. у справі №813/8208/13-а за позовом Державного підприємства Львіввугілля до управління Державної казначейської служби України у Сокальському районі Львівської області, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області, про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, - залишити без задоволення.
2. Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.03.2014р. у справі №813/8208/13-а, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Н.Г. Левицька
Суддя І.О. Яворський
Суддя В.П. Сапіга