
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
23 грудня 2015 року справа № 804/12139/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Гімона М.М.
суддів: Чумака С. Ю. Юрко І.В.
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Марганецький рудоремонтний завод" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2015 року по справі № 804/12139/15 за позовом Публічного акціонерного товариства "Марганецький рудоремонтний завод" до Управління Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області про визнання протиправними та скасування розрахунків,-
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2015 року Публічне акціонерне товариство "Марганецький рудоремонтний завод" звернулось із позовом до суду, в якому просило визнати протиправними та скасувати розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за липень 2015 року, які були направлені управлінням Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області із супровідним листом за вих. № 4283/02/28 від 17 липня 2015 року; визнати протиправними та скасувати розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за серпень 2014 року, липень 2015 року, які були направлені Управлінням Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області із супровідним листом за вих. № 4283/02/28 від 17 липня 2015 року; визнати протиправними та скасувати розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за серпень 2015 року, які були направлені Управлінням Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області із супровідним листом за вих. № 5032/04/28 від 26 серпня 2015 року; визнати протиправними та скасувати розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за серпень 2014 року, за серпень 2015 року, які були направлені Управлінням Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області із супровідним листом за вих. № 5032/04/28 від 26 серпня 2015 року.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2015 року у задоволені даного позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішення суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що висновки, викладені в оскаржуваному рішенні суду, не відповідають фактичним обставинам справи та суперечать нормам матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору, а відтак підлягає скасуванню.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що відповідач безпідставно включив до розрахунків витрати щодо осіб, яким призначено пенсію за списком № 1 та яким пенсію призначено за Списком № 2 до 01.01.2004 р. Крім того, апелянт вважає безпідставним включення до розрахунків витрат щодо пенсіонерів, які є постраждалими від наслідків аварії на ЧАЕС, а тому мають право на пенсію зі скороченням пенсійного віку.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні.
Вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що останню необхідно частково задовольнити з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач є юридичною особою і перебуває на обліку відповідача як платник єдиного внеску.
Управлінням Пенсійного фонду України в м.Марганці Дніпропетровської області були складені та направлені позивачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по Списках №1 та №2, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за липень та серпень 2015 р., які були отримані позивачем.
Вважаючи такі розрахунки протиправними, позивач оскаржив їх до суду, правомірність винесення яких і стало предметом розгляду у даній справі.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх необґрунтованості, оскільки позивачем обрано невірний спосіб захисту порушеного права, тому що самі по собі розрахунки фактичних витрат не впливають на права та інтереси відповідача.
Колегія суддів апеляційної інстанції не може погодитись з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Пунктом 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 1058-IV встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону N 1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом N 1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону N 1058-IV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 зазначеного пункту підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності Законом N 1058-IV, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 N 21-1 ( далі Інструкція №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004р. за N 64/8663
Відповідно до п.6.1 Інструкції №21-1, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону (застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах; для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Відповідно до п.6.2 Інструкції №21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Відповідно до п 6.4 Інструкції №21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п. 6.5 Інструкції №21-1 розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Таким чином, діючим законодавством передбачено обов'язок відшкодування підприємствами та організаціями органам пенсійного фонду України витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №1 та №2 згідно з розрахунком заборгованості цих фактичних витрат, складеним останнім відповідно до Інструкції, призначені працівникам відповідача згідно з пунктами "а", "б" - "з" частини першої ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Колегія суддів зазначає, що обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат понесених ПФУ після 1 січня 2004 року не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.
Відповідно до пункту 6.7 Інструкції №21-1, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Вказана норма є імперативною і визначає обов'язок підприємства у встановлений строк сплатити визначену в отриманих розрахунках суму витрат, отже отримання такого розрахунку породжує у підприємства обов'язки, а тому впливає на його права та інтереси.
За таких умов колегія суддів вважає, що правомірність складення розрахунків місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, та самі розрахунки можуть бути оскаржені підприємством в судовому порядку.
Отже висновки суду першої інстанції зроблені із помилковим застосуванням норм матеріального права.
Що стосується обґрунтованості позовних вимог, то суд апеляційної інстанції не находить підстав для їх задоволення з огляду на наступне.
Як зазначалось вище, нормами матеріального права не поставлено обов'язок підприємств та організацій з відшкодування витрат, понесених ПФУ після 1 січня 2004 року, із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.
Аналізом оспорюваних розрахунків встановлено, що до них не включено осіб, які досягли пенсійного віку, передбаченого Законом України № 1058.
Доводі апелянта про включення до розрахунків витрат щодо пенсіонерів, які є постраждалими від наслідків аварії на ЧАЕС, а тому мають право на пенсію зі скороченням пенсійного віку, не підтверджено жодними доказами.
Інших підстав протиправності розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, позивачем не наведено.
За таких обставин в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно по суті вирішено справу, однак з помилковим застосуванням норм матеріального права, що в свою чергу є підставою для зміни рішення суду першої інстанції.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 201, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Марганецький рудоремонтний завод" - задовольнити частково.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2015 року по справі № 804/12139/15 за позовом Публічного акціонерного товариства "Марганецький рудоремонтний завод" до Управління Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області про визнання протиправними та скасування розрахунків змінити в частині обґрунтування висновків суду. В іншій частині постанову суду залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий: М.М.Гімон
Суддя: С.Ю. Чумак
Суддя: І.В. Юрко