Постанова № 55022925, 17.12.2015, Салтівський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Московський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
17.12.2015
Номер справи
643/16999/15-а
Номер документу
55022925
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 643/16999/15-а

Провадження № 2-а/643/302/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.12.2015 року Московський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Крівцова Д.А.

за участю секретаря Славгородської В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щомісячної пенсії державного службовця, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірною відмову відповідача в здійсненні донарахування до раніше призначеної позивачу пенсії державного службовця з урахуванням надбавок за високі досягнення у праці, премій до державних професійних свят та ювілейних дат, матеріальної допомоги для вирішення соціальнопобутових питань та на оздоровлення, індексації заробітної плати, виплат та грошова винагорода в колонці «інші виплати» згідно з постановою КМУ № 268 від 09.03.2006 року. Крім того, просить зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця позивачу відповідно до довідки від 02.09.2015 року № 13-71/327-8499 в розмірі 84 % суми заробітної плати, із урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціальнопобутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, премій до державних професійних свят та ювілейних дат, грошова винагорода в колонці «інші виплати», які враховуються для обчислення пенсії та з яких сплачено страхові внески, за три роки до подачі заяви в Пенсійний фонд України Московського району, починаючи з 08.09.2012 року. Також просить стягнути з відповідача на її користь заборгованість пенсійних виплат за три роки до подання заяви в Пенсійний фонд.

В обґрунтування позову зазначила, що вона має загальний стаж роботи 36 років, стаж державної служби 14 років. У 2006 році позивачу було призначено пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». З 2006 року позивач перебуває на обліку у відповідача як пенсіонер. Пенсія державного службовця позивачу нарахована відповідно до довідки про заробітну плату від 19.05.2006 року № 13-06/225. 08.09.2015 року позивачем подано до відповідача довідку від 02.09.2015 року № 13-71/327-8499 про складові заробітної плати та про надбавки, премії за період з травня 2004 року по квітень 2006 року. Згідно вказаної довідки, вона включала надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та премії згідно з постановою КМУ № 268 від 09.03.2006 року, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, виплати, які здійснюються відповідно до постанови КМУ № 212 від 24.02.2003 року «Про затвердження порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обовязків». Вказані дані було зазначено у довідках в колонці «інші виплати», розшифровку яких наведено в кінці довідок. На всі виплати, включені у довідках, нараховувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Виходячи із розміру пенсії, в її розрахунок не було включено дані, зазначені в довідках від 19.05.2006 року № 13-06/225 та від 02.09.2015 року № 13-71/327-8499, в результаті чого розмір пенсії безпідставно занижено. Не погоджуючись з розрахунком пенсії, позивач звернулась до відповідача з заявою про донарахування до раніше призначеної їй пенсії державного службовця з урахуванням сум, зазначених у довідках від 19.05.2006 року № 13-06/225 та від 02.09.2015 року № 13-71/327 8499. Відповідачем було відмовлено позивачу у донарахуванні пенсії у звязку з відсутністю підстав для проведення перерахунку пенсії. Вказану відмову позивач вважає необґрунтованою, у звязку з чим звернулась до суду з дійсним позовом.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги та доводи, викладені в позові, підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача заперечувала проти позову в повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначила, що згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсію державним службовцям призначають у відсотках від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за вищевказаним Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Механізм визначення розміру заробітної плати для призначення пенсій державним службовцям врегульовано постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціальнопобутових питань не передбачені Законом України «Про державну службу», їх не включають у заробітну плату, з якої обчислюють пенсію, тому підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу відсутні.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Позивач є пенсіонером, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 серії ААА № 288388, виданим 23.08.2006 року довічно. Вказана обставина також не заперечувалась відповідачем.

19.05.2006 року та 02.09.2015 року ОСОБА_2 управлінням Державного казначейства України в Харківській області видані довідки із зазначенням розміру виплати (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, відповідно до яких позивач має право на отримання пенсії з урахуванням надбавок за високі досягнення у праці, премій, одноразових премій, матеріальної допомоги, інших виплат, на які був нарахований страховий збір на державне пенсійне страхування.

08.09.2015 року позивач звернулась з заявою до відповідача про проведення їй перерахунку пенсії з урахуванням довідки від 02.09.2015 року.

21.09.2015 року відповідачем на адресу позивача направлено копію протоколу Засідання комісії Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова по розгляду спірних питань від 11.09.2015 року.

Відповідно до вищевказаного Протоколу, відповідачем відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціальнопобутових питань не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу», їх не включають у заробітну плату, з якої обчислюють пенсію.

Відповідно до положень ст. 99 КАС України, адміністративний позовможе бути подано в межах строку звернення доадміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячнийстрок, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивачем заявлено вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за період з 08.09.2012 року, позов до суду подано лише 12.10.2015 року, тобто із пропуском шестимісячного строку, встановленого ст. 99 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінченнястроків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення доадміністративного судуповажними.

Враховуючи, що позивачем взагалі не порушено питання про поновлення строку звернення до суду та не зазначено поважних причин його пропуску, позовні вимоги щодо перерахунку пенсії за період з 08.09.2012 року по 12.04.2015 року підлягають залишенню без розгляду.

Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідно ст.3,6,22,64 Конституції України,людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцієюмежах і відповідно до законів України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Лише в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно дост. 92 Конституції України,виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Відповідно до положень ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першимчастини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі60відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі60відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України. Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється діяпункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом,законами України "Про статус народного депутата України","Про прокуратуру","Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються; у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особам відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. З 1 січня 2016 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку і на умовах, передбачених цим Законом,законами України "Про статус народного депутата України","Про прокуратуру","Про наукову і науково-технічну діяльність", виплачується у розмірі, обчисленому відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 33 вищевказаного Закону передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.

Відповідно дост. 2 Закону України "Про оплату праці", в структуру заробітної плати входить основна заробітна плата; додаткова заробітна плата, яка включає в себе доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Пунктом 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір обов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивачу ОСОБА_2 управлінням Державної казначейської служби України у Харківській області видано довідку від 02.09.2015 № 13-71/327-8499, в яку включені суми надбавки за високі досягнення у праці, премії, які були враховані при розрахунку лікарняних, відпускних. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Так, у вказаній довідці зазначено надбавки та премії за період з 01.05.2004 року до 30.04.2006 року, які складались з матеріальної допомоги, індексації, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, премії згідно з постановою КМУ № 268 від 09.03.2006 року, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи згідно з постановою КМУ № 268 від 09.03.2006 року.

Дані, зазначені у вказаній вище довідці, також зазначені і в довідці Управління Державного казначейства у Харківській області № 13-06/225 від 19.05.2006 року.

Враховуючи наведені вище положення законодавства України, суд приходить до висновку, що вищевказані виплати входять до структури оплати праці позивача.

Положеннями ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа; при настанні обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15-го числа. У випадках, передбачених статтями 35 і 47 цього Закону, перерахунок пенсії провадиться із строків, зазначених у цих статтях.

Довідка ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України у Харківській області № 13-71/327-8499 видана 02.09.2015 року. Позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 08.09.2015 року.

З огляду на вищевикладене, суд відмовляє позивачу в задоволенні позовних вимог у перерахунку пенсії за період з 12.04.2015 року по 01.09.2015 року, та задовольняє вимоги у визнанні дій відповідача протиправними та здійсненні перерахунку пенсії державного службовця у період з 01.09.2015 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщосудове рішенняухвалене на користьсторони, яка не єсуб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтвердженісудові витратизДержавного бюджету України (або відповідногомісцевого бюджету, якщо іншою стороною буворган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.11,17,18,71,94,128,160,161,162,163,186 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позовОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щомісячної пенсії державного службовця в частині позовних вимог за період з 08.09.2012 року по 12.04.2015 року залишити без розгляду.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова в здійсненні перерахунку та виплати пенсії державного службовця ОСОБА_1 з урахуванням всіх сум, які зазначені в довідці ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України в Харківській області № 13-71/327-8499 від 02.09.2015 року, за період з 01.09.2015 року.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харковв здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з урахуванням всіх сум, які зазначені в довідці ОСОБА_2 управління Державної казначейської служби України в Харківській області № 13-71/327-8499 від 02.09.2015 року, за період з 01.09.2015 року.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені останньою судові витрати у розмірі 487,20 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Московський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Крівцов Д.А.