ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2008 р. Справа № 12/60
за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1,Тисменицький район, Івано-Франківська область,77455
до відповідача Лисецька селищна рада вул. С.Стрільців,55,смт.Лисець,Тисменицький район, Івано-Франківська область,77455
про немайнові спори (про визнання права та укладення договору оренди земельної ділянки)
Представники:
Від позивача: ОСОБА_3, (довіреність №5227 від 09.11.08р. - представник)
Від відповідача:Білогубка М.С., - сільський голова
СУТЬ СПОРУ: заявлено позов про визнання права на оренду земельної ділянки площею 0,9497 га для будівництва виробничо-складських приміщень по АДРЕСА_2 Тисменицького району та укладення договору оренди земельної ділянки в редакції, поданій позивачем .
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлений позов з підстав , викладених в позовній заяві , вказав на те , що на виконання рішень Лисецької селищної ради від 04.09.07 та 06.02.08 позивачем виготовлено проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки та отримано визначені законодавством погодження, тобто проведені всі дії, необхідні для розгляду та вирішення селищною радою питання щодо надання в оренду спірної земельної ділянки , проте це питання відповідачем не вирішено . Відсутність обґрунтованого рішення органу місцевого самоврядування з цього приводу , на думку представника позивача , свідчить про бездіяльність селищної ради та позбавляє позивача права на реалізацію його інтересів у спосіб, визначений чинним законодавством , що є порушенням прав суб'єкта господарювання, яке в силу положень ч.2ст.16 Цивільного кодексу та ст.ст. 1 , 20 Господарського кодексу України надає право на звернення до суду за його захистом , зокрема , шляхом визнання права.
Представник відповідача проти позову заперечив та зазначив , що питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та укладення договору оренди спірної земельної ділянки виносилося на розгляд сесії Лисецької селищної ради , проте не набрало необхідної кількості голосів Розглянувши матеріали справи , вислухавши представників сторін , оцінивши зібрані в справі докази та надавши їм належної правової оцінки , суд встановив наступне.
Рішенням Лисецької селищної ради від 04.09.07 позивачу надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт ( збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки).
На підставі вищезазначеного рішення Лисецькою селищною радою затверджено акт вибору земельної ділянки від 06.02.08 для будівництва виробничо-складських приміщень по АДРЕСА_2 Тисменицького району та надано дозвіл на складання проекту відведення вказаної земельної ділянки . Даний факт підтверджується оглядом в судовому засіданні фотокопій вищезазначених документів .
Крім того , на виконання рішення Лисецької селищної ради від 06.02.08 позивачем виконано проектно-пошукові роботи в повному обсязі та отримано всі необхідні матеріали погодження місця розташування земельної ділянки, зокрема , висновки відділу містобудування і архітектури Тисменицької РДА №15/569 від 29.02.08 , Управління земельних ресурсів у Тисменицькому районі №05-11/165 від 07.03.08 р. , відділу культури і туризму Тисменицької РДА №168 від 12.03.08 р. , Тисменицької районної санітарно-епідеміологічної станції №154 від 21.03.08 , Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області №07-10/2085 від 28.03.08 , Державної експертизи обласного головного управління земельних ресурсів Держкомзему україни від 29.05.08 фотокопії яких долучено до матеріалів справи .
03.09.08. позивач звернувся із заявою до Лисецької селищної ради з клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та укладення договору оренди спірної земельної ділянки .
Листом №170/2-26 від 03.10.08 Лисецька сільська рада повідомила позивача про те , що питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та укладення договору оренди спірної земельної ділянки виносилося на розгляд сесії Лисецької селищної ради , проте не набрало необхідної кількості голосів .
Суд вважає позов таким , що підлягає до задоволення , з огляду на наступне .
За змістом ст.3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України , цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно земельного законодавства землекористування в Україні здійснюється на постійній та тимчасовій основі . Механізм надання земельних ділянок у тимчасове користування регламентований Земельним кодексом України (ст.ст.118-125) та Законом України "Про оренду землі".
Стаття 19 Конституції України зобовязує органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти тільки з підстав, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та Законами України , а ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено вирішення питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України (далі- Кодекс) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.
За змістом п. 12 Перехідних Положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради , що дає підстави для висновку суду про те , що спірна земельна ділянка належить до об'єктів права комунальної власності, розпорядження якою здійснює Лисецька селищна рада .
За змістом ч.3ст.124 Кодексу в редакції , чинній на момент виникнення спірних правовідносин , передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
В силу ч6. ст.123 Кодексу проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Матеріалами справи підтверджується, що при виготовленні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачем були отримані всі визначені законодавством погодження, тобто проведені всі дії, необхідні для розгляду та вирішення селищною радою даного питання .
На підставі вищенаведеного суд прийшов до висновку, що діюче законодавство зобовязує селищну раду в силу належних їй повноважень розглянути та прийняти відповідне рішення. Відсутність обґрунтованого рішення органу місцевого самоврядування з цього приводу свідчить про бездіяльність селищної ради та позбавляє позивача права на реалізацію його інтересів у спосіб, визначений чинним законодавством , що є порушенням прав суб'єкта господарювання, яке в силу положень ч.2ст.16 Цивільного кодексу та ст.ст. 1 , 20 Господарського кодексу України надає право на звернення до суду за його захистом , зокрема , шляхом визнання права.
Аналогічна норма передбачена і ст. 152 ЗК України , за змісом якої захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а також застосування інших, передбачених законом, способів, у тому числі шляхом поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, в судовому порядку, що передбачено п. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Наведене дає підстави для висновку суду про те , що необхідність у визнанні права як способі захисту виникає тоді, коли це право оспорюється, заперечується чи створюються перешкоди у його реалізації , і воно може бути реалізоване лише в судовому порядку..
За змістом ч.9 ст.123 Кодексу відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
З огляду на вищевикладене , приймаючи до уваги положення нормативних актів , що регулюють спірні відносини , суд вважає , що вимоги позивача щодо визнання права на оренду земельної ділянки площею 0,9497 га для будівництва виробничо-складських приміщень по АДРЕСА_2 Тисменицького району та укладення договору оренди земельної ділянки в редакції , поданій позивачем - обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав .
Відповідно до ч.3ст.179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
За змістом ч.1ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Статтею 187 Господарського кодексу України встановлено , що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
За змістом ч.4ст.179 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Постановою КМУ від 3 березня 2004 р. N 220 затверджено Типовий договір оренди землі.
Оглядом в судовому засіданні проекту договору оренди земельної ділянки , поданого позивачем , встановлено , що цей договір відповідає вимогам чинного законодавства , що регулює спірні відносини , зокрема Постанови КМУ від 3 березня 2004 р. N 220 , ст.179 Господарського кодексу України , ст.15 Закону Укаїни "Про оренду землі" , Цивільного кодексу України .
За змістом ст.20 Закону України "Про оренду землі" укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
В силу ч.5ст.11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.
Аналізуючи вищенаведене , суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог, тому позов підлягає задоволенню .
Судові витрати по справі стягнути з відповідача на користь позивача .
Керуючись ч.2 статті 19 , ст. 124 Конституції України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.11 , 16 Цивільного кодексу України , ст.ст.123 ,124 , 152 Земельного кодексу України , ст.ст.179 , 187 Господарського кодексу України , ст.14-16,20 Закону України "Про оренду землі" , ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов задоволити.
Визнати за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 Тисменицького району , і.п.н.НОМЕР_1) право на оренду земельної ділянки площею 0,9497 га для будівництва виробничо-складських приміщень по АДРЕСА_2 Тисменицького району Івано-Франківської області.
Зобв"язати Лисецьку селищну раду укласти із фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 Тисменицького району , і.п.н.НОМЕР_1) договір оренди земельної ділянки площею 0,9497 га для будівництва виробничо-складських приміщень по АДРЕСА_2 Тисменицького району Івано-Франківської області згідно проекту договору , поданого фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , в наступній редакції
"ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ
смт. Лисець "_"____200_ р.
Сторони: Орендодавець: Лисецька Селищна рада Тисменицького району, Івано-Франківської області, яка знаходиться в смт. Лисець по вул. вул. Січових Стрільців, 55, в особі селищного голови Миколи Степановича Білогубки, який діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з одного боку, та
Орендар: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що проживає за адресою: Івано-Франківська обл., Тисменицький р-н., АДРЕСА_1, з другого боку, уклали цей Договір оренди (далі по тексту - Договір) про наступне:
Предмет Договору
1. Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва виробничо-складських приміщень по вул. Чорновола (бувша Гагаріна) в смт. Лисець.
Об'єкт оренди
2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,9497 га.
3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 226640,92 грн.
4. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню: немає.
5. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: немає.
Строк дії Договору
6. Договір укладено на 3 роки. Після закінчення строку Договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за ЗО днів до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
Орендна плата
7. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та розмірі 6799 гривень 23 копійки в рік (розрахунок орендної плати додається).
8. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
9. Орендна плата вноситься щомісячно протягом ЗО календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця, в місцевий бюджет Р/р 3541500100 в ГУДК Тисменицького району ЄДРПОУ 20559749.
10. Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених Договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Умови використання земельної ділянки
11. Земельна ділянка передається в оренду для будівництва виробничо-складських та адміністративно-побутових приміщень.
12. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва виробничо-складських та адміністративно-побутових приміщень.
Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
13. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення. Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов'язані з цим, покладаються на Орендаря.
14. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється у 3 денний строк після державної реєстрації цього Договору за актом її приймання-передачі.
Умови повернення земельної ділянки
15. Після припинення дії Договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
16. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
17. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем землі, підлягають (не підлягають) відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування Орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.
18. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим Договором.
Збитками вважаються:
- фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов Договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
- доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов Договору.
19. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
20. На орендовану земельну ділянку встановлено (не встановлено) обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб не встановлено .
21 Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
Інші права та обов'язки сторін
22. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
- додержання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, державних стандартів, норм і правил, проектних рішень;
- своєчасного внесення орендної плати.
23. Орендодавець зобов'язаний:
передати у користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам Договору оренди, та придатну для використання за цільовим призначенням;
вказати в договорі про права третіх осіб на земельну ділянку;
не вчиняти дій, які перешкоджали б Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
24. Орендар земельної ділянки має право:
самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до призначення земельної ділянки та умов Договору;
за згодою Орендодавця зводити у встановленому законом порядку житлові, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження;
одержувати продукцію і доходи;
- здійснювати у встановленому порядку за згодою орендодавця
зрошувальні, осушувальні, інші меліоративні роботи, будувати ставки та водойми.
передавати земельну ділянку в суборенду
25. Орендар зобов'язаний:
- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди зобов'язання, додержувати вимог, встановлених Законом України „Про оренду землі" та виконувати обов'язки відповідно до умов договору оренди і Земельного кодексу;
додержувати режиму використання земель, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та культурного призначення.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
26. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.
Страхування об'єкта оренди
27. Згідно з цим Договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього Договору
Зміна умов Договору і припинення його дії
28. Зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов Договору спір розв'язується у судовому порядку.
29. Дія Договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- придбання Орендарем земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- ліквідації юридичної особи-Орендаря.
30. Дія Договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених Договором,
- внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом. ,
31. Розірвання Договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
32. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання Договору.
Відповідальність сторін за невиконання або неналежне
виконання Договору
33. За невиконання або неналежне виконання Договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього Договору.
34. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
35. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий в Орендаря, третій в органі, який провів його державну реєстрацію
Невід'ємними частинами Договору є:
план або схема земельної ділянки;
акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);акт приймання-передачі об'єкта оренди;
проект відведення земельної ділянки.
Місцезнаходження та реквізити Сторін
36. Орендодавець: Івано-Франківська область, Тисменицький район, смт. Лисець, вул. Січових Стрільців, 55, місцевий бюджет Р/р 3541500100 в ГУДК Тисменицького району ЄДРПОУ 20559749.
37. Орендар: Івано-Франківськ область, Тисменицький район, смт. Лисець, вул. І.Франка, 4.
Орендодавець Орендар
Селищний голова Фізична особа-підприємець
Білогубка М.С. ОСОБА_1
Договір зареєстрований у (назва органу державної реєстрації за місцем розташування земельної ділянки) про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від "_"_20____ р. за N_____.
(підпис) (ПІБ посадової особи, яка провела державну реєстрацію)."
Стягнути з Лисецької Селищної ради Тисменицького району Івано-Франківської області ( смт. Лисець , вул. Січових Стрільців, 55 ) 85 грн. держмита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 Тисменицького району , і.п.н.НОМЕР_1) .
Наказ видати після набрання рішенням законної сили .
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
рішення підписано :
Виготовлено в АС "Діловодство суду"______