Справа № 204/7468/15-а
Провадження № 2-а/204/14/16 р.
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬК
49006, м. Дніпропетровськ, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua
_____________________________
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2016 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючої судді Самсонової В.В.
за участю секретаря Зайченко О.В.
за участю представника позивача ОСОБА_1
за участю представників відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
В листопаді 2015 року позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, в якому просив визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про призначення ОСОБА_4 пенсії за віком від 09 червня 2015 року протиправним, визнати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 21 серпня 2015 року щодо відмови у призначенні пенсії за віком ОСОБА_4 за минулий час протиправним, зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська призначити і виплатити ОСОБА_4 пенсію за віком за минулий час, починаючи з 01 березня 2015 року по 08 червня 2015 року. В обґрунтування своїх вимог вказав на те, що 09 червня 2015 року Управлінням Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська йому була призначена дострокова пенсія за віком, як військовослужбовцю, який проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій в Демократичній Республіці Афганістан, під час виконання інтернаціонального обов'язку у період з 1979 по 1981 роки. Відповідно до Порядку подання та оформлення документів, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. З 26 вересня 2014 року по теперішній час позивач приймає участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Луганської області. 28 лютого 2015 року йому виповнилося 55 років. Він, як учасник бойових дій, на яких поширюється дія ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та відповідно до п. 3 розділу 15 Прикінцевих положень до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має право на достроковий вихід на пенсію. Проте, можливості своєчасно звернутися із заявою про призначення пенсії до управління пенсійного фонду, у нього не було, оскільки в цей час він перебував на території Луганської області. 09 червня 2015 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська із заявою про призначення пенсії за віком з необхідними документами для призначення пенсій. До заяви додав листа, в якому просив врахувати ті обставини, що він був відсутній в місті та не мав можливості звернутися за призначенням пенсії в трьох місячний термін, додавши до листа довідки, видані Батальйоном патрульної служби міліції особливого значення «ОСОБА_3 ворота» ГУМВС України в м. Києві, прохаючи нарахувати пенсію з дня виникнення у нього права на призначення пенсії, а саме з наступного дня після досягнення ним пенсійного віку з 01 березня 2015 року. Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районні м. Дніпропетровська розглянувши його заяву, призначили йому пенсію з часу звернення ним із заявою про призначення пенсії, а саме з 09 червня 2015 року, при цьому не зарахувавши період з 01.03.2015 по 08.06.2015 року. Захищаючи свої інтереси, 10 серпня 2015 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з письмовим проханням призначити і нарахувати йому пенсію з моменту виникнення у нього такого права, а саме з 01.03.2015 року. Листом № 1037-15 від 21.08.2015 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило, що проводити призначення пенсії з більш раннього терміну немає підстав. Позивач вважає рішення Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправними, та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримала вимоги позивача та просила задовольнити їх в повному обсязі. При цьому, посилалася на обставини, які викладені в адміністративному позові.
Представник Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог позивача та просила відмовити йому в повному обсязі. При цьому, зазначила, що позивач пропустив встановлений законом тримісячний строк для призначення пенсії з 01.03.2015 року. При призначенні пенсії Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська керувалося нормами чинного пенсійного законодавства. Посилання позивача на те, що він перебував в зоні АТО та не міг звернутися до пенсійного фонду є необґрунтованими, оскільки він міг звернутися через свого представника.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_3 в судовому засіданні також заперечувала проти задоволення позовних вимог позивача та просила відмовити йому в повному обсязі. При цьому, вказала, що вимоги щодо зобовязання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити і виплати ОСОБА_4 пенсію за віком за минулий період, починаючи з 01.03.2015 по 08.06.2015 є безпідставними, оскільки функції щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсії відповідно до положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 здійснюються управліннями за місцем проживання заявника, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не є. Що стосується звернення ОСОБА_4, то Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області в строки передбачені статтею 20 Законом України «Про звернення громадян» надано розяснення щодо неможливості провести нарахування пенсії з більш раннього періоду, а рішення ніякого не виносилося.
Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню по наступним підставам.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з субєктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У судовому засіданні було встановлено, що позивач з 09 червня 2015 року перебуває на обліку та отримує пенсію в Управлінні Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, що не заперечувалося й сторонами в судовому засіданні.
При цьому, позивачу була призначена дострокова пенсія за віком, як військовослужбовцю, який проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій в Демократичній Республіці Афганістан під час виконання інтернаціонального обов'язку у період з 1979 по 1981 роки.
Відповідно до п. 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обовязків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Згідно зі ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення», військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.
28 лютого 2015 року ОСОБА_4 виповнилося 55 років. Таким чином, з 01 березня 2015 року він має право на призначення пенсії згідно вищевказаних положень чинного законодавства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Разом з тим, судом встановлено, що позивач з 26 вересня 2014 року по теперішній час приймає участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Луганської області, що підтверджується довідками виданими Батальйоном патрульної служби міліції особливого значення «ОСОБА_3 ворота» ГУМВС України в м. Києві від 11.06.2015 року за № 15/6-2 та від 15.06.2015 року за № 15/4-13 (а.с.13-14).
Функції щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсії відповідно до положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014року № 28-2 здійснюються управліннями за місцем проживання заявника, яким для позивача є Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська.
Тобто, з вищевказаного вбачається, що позивач не мав можливості звернутися до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська для призначення йому пенсії з дати виникнення у нього права на цю пенсію, оскільки він перебував в зоні АТО.
Представник відповідача, в свою чергу, вказала, що позивач міг звернутися до пенсійного фонду через представника.
Але, як було вказано вище, позивач перебував в зоні АТО, де приймає участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, а відповідно до п. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Проте, видати нотаріально посвідчену довіреність позивач не мав можливості через вищевказані обставини.
Відповідно до ч. 1 ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмеженні, крім випадків передбачених Конституцією України.
Тому, суд прийшов до висновку, що позивач має право на призначення пенсії саме з 01 березня 2015 року.
За таких обставин, з урахуванням всього вищевказаного, суд вважає необхідним визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про призначення ОСОБА_4 пенсії за віком від 09 червня 2015 року протиправним та зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська призначити і виплатити ОСОБА_4 пенсію за віком за минулий час, починаючи з 01 березня 2015 року по 08 червня 2015 року.
Що стосується вимог позивача про визнання рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 21 серпня 2015 року щодо відмови у призначенні пенсії за віком ОСОБА_4 за минулий час протиправним, то вони задоволенню не підлягають з огляду на наступне.
Так, 10 серпня 2015 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з письмовим проханням призначити і нарахувати йому пенсію з моменту виникнення у нього такого права, а саме з 01.03.2015 року.
Листом № 1037-15 від 21.08.2015 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило, що проводити призначення пенсії з більш раннього терміну немає підстав.
Тобто, з вищевказаного вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не приймало ніяких рішень про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком за минулий час, а лише надавало письмові розяснення на його заяву (а.с.18), а як було вказано судом вище, обовязок на призначення позивачу пенсії покладений саме на Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, а не на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Тому, вимоги позивача в цій частині є необґрунтованими та безпідставними і задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 46 Конституції України, Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 4, 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. ст. 12, 50 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. ст. 2, 11, 17, 18, 70-71, 158-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Адміністративний позов ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про призначення ОСОБА_4 пенсії за віком від 09 червня 2015 року протиправним.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська призначити і виплатити ОСОБА_4 пенсію за віком за минулий час, починаючи з 01 березня 2015 року по 08 червня 2015 року.
В задоволенні решти вимог ОСОБА_4 - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена сторонами до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.В. Самсонова