Справа № 234/18616/15-а
Провадження № 2-а/234/366/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2015 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Літовки В.В.,
секретар Троянчук Т.В.,
за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити призначення пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась в Краматорський міський суд з адміністративним позовом до відповідача і просить суд, визнати рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську від 27.10.2015 р. незаконним в відмові призначення їй пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку.
В позові посилається на те, що в період з 22 лютого 1986 року по 15 грудня 1992 року вона постійно проживала в смт. Коцюбинське Ірпінської міськради Київської області, а згодом вибула звідти до іншого постійного місця проживання. Через екологічні фактори цей населений пункт віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю внаслідок Чорнобильської катастрофи, тому вона має право на переваги, встановлені Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на отримання пенсі із зменшенням пенсійного віку загальним періодом на 4 календарних роки. При зверненні до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську з заявою про призначенням такої пенсії відповідачем було прийняте рішення від 27 жовтня 2015 року за № 26 про відмову в достроковому призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку. Відповідач не визнає за нею право на дострокове призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку через відсутність посвідчення особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 4-ї категорії. Вважає, що її право на зменшення пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, визначене нормою ст. 55 ч. 1 абз. 1 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», враховуючи те, що вона у минулому постійно проживала у зоні посиленого радіологічного контролю, і станом на 1 січня 1993 року прожила у цій зоні не менше 4 років. Встановлення особі статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи у відповідності до ст. 14 ч. 1 п. 4 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи» зумовлене проживанням в цій зоні в теперішньому часі. Посвідчення особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 4-ї категорії, є документом, який засвідчує особливий статус особи, і не зумовлене підтвердженням права на дострокове призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку. В результаті відмови відповідача в призначенні їй пенсії вона позбавлена реалізації своїх законних прав на відповідне пенсійне забезпечення. Вказане рішення відповідача вважає неправомірним, що змушує звернутися за захистом своїх порушених прав до суду. Просить визнати рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську від 27.10.2015 р. незаконним в відмові призначення їй пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку та зобовязати відповідача призначити їй пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку.
В судовому засіданні позивачка та її представник позовні вимоги підтримали та просять суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнає, вважає він безпідставним та суду пояснила, що позивачка звернулась до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську 29.07.2015 р. з питання призначення їй пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Враховуючи, що позивачкою не було додано до заяви про призначення пенсії посвідчення потерпілого від Чернобильської катастрофи, що передбачено п.2.1. Порядка подання та оформлення документів для призначення пенсій, їй було відмовлено в призначені пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку.
Вислухавши сторони, проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1 з 22 лютого 1986 року по 15 грудня 1992 року постійно проживала в ІНФОРМАЦІЯ_1. Вказане підтверджується довідкою, виданою Коцюбинським селищним головою смт. Коцюбинське Київської області.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 року №106 селище Коцюбинське Київської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позивачка прожила постійно в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 року більше 4 років.
Статтею 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, які надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до абз. 5 ч.2 ст. 55 вище вказаного Закону, потерпілі від Чорнобильської катастрофи є: особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зменшення віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки, але не більше пяти років.
29.07.2015 р. ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку.
Враховуючи, що позивачкою не було додано до заяви про призначення пенсії посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, що передбачено п.2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій (далі Порядок), рішенням Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області від 27.10.2015р. позивачу було відмовлено в призначені пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку.
П/п 5 п.2.1. Порядку, передбачено, що до заяви про призначення пенсії додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, а не зумовлене підтвердження права на дострокове призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку.
Ст. 24 Конституції України проголошено рівні конституційні права і свободи всіх громадян України.
Стаття 46 Конституції України гарантує, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
За таких обставин суд дійшов до висновку, що дії відповідача є неправомірними, ОСОБА_1 має право в призначені їй пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, так як з 22 лютого 1986 року по 15 грудня 1992 року вона постійно проживала в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 року №106 віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується довідкою, виданою Коцюбинським селищним головою смт. Коцюбинське Київської області, яка сторонами не оспорюється.
Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську від 27.10.2015 р. незаконним в відмові призначення пенсії за віком ОСОБА_1 із зменшенням пенсійного віку, зобовязавши Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку.
Керуючись ст.ст. 6, 11, 14, 158-163 КАС України, ст. 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити призначення пенсії, задовольнити.
Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську від 27.10.2015 р. незаконним в відмові призначення пенсії за віком ОСОБА_1 із зменшенням пенсійного віку.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі оголошення вступної та резолютивної частини постанови, апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя:
Постанова ухвалена та надрукована в єдиному примірнику у нарадчій кімнаті.
Суддя: