Справа № 591/8241/15-а
Провадження № 2-а/591/38/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2016 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді Кривцової Г.В.
при секретарі Кальченко М.В.
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання неправомірними дій, зобовязання вчинити певні дії,-
У С Т А Н О В И В:
26.11.2015 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, в якому вона зазначила, що з 28.01.2010 року їй була призначена пенсія державного службовця згідно ст.37 ЗУ «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати, до 28.01.2010 року вона працювала на посаді керівника апарату суду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України, яка набрала чинності 09.09.2015 року, викладено в новій редакції Додаток 47 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих судів (загальних, спеціалізованих) судів».
Відповідно до довідки ТУ ДСА в Сумській області від 05.10.2015 року № 04-4758/15 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді керівника апарату суду з 09.09.2015 року становить 4977 грн., посадовий оклад керівника апарату суду з 09.09.2015 року становить 3445 грн.
08.10.205 року з указаною довідкою вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок їй пенсії державного службовця в звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, однак 08.10.2015 року відповідач навіть не прийняв заяву позивач без будь-яких пояснень.
12.10.2015 року позивач повторно звернулась УПФУ в м. Сумах із заявою про перерахунок їй пенсії державного службовця в звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, на підставі довідки ТУ ДСА в Сумській області від 05.10.2015 року № 04-4758/15.
Листом відповідача від 28.10.2015р. №4841/К їй відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на пункт 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до ЗУ «Про державну службу», скасовані. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, тому звернулася до суду з вимогою зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії за віком як державного службовця.
Представник відповідача проти позову заперечував. В письмових запереченнях проти позову представник відповідача зазначив, що здійснити перерахунок пенсії позивачу немає законних підстав, оскількиЗаконом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VІІІ від 28.12.2014 рокустаттю 37-1Закону України «Про державну службу»викладено в новій редакцій, а саме: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України» та згідно п. 16 Прикінцевих положень цьогозакону Кабінет Міністрів України був зобовязаний у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для його реалізації, однак ці акти прийняті не були. Також, в запереченнях представник відповідача зазначає, що згідно п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема,Законами України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів»не призначаються, раніше призначені не перераховуються.
Суд, розглянувши адміністративну справу в межах заявлених позовних вимог, об'єктивно оцінивши докази, які містяться в адміністративній справі, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.
Судом встановлено, що до 28.01.2010 року позивач ОСОБА_3 працювала на посаді керівника апарату суду Ковпаківського районного суду м. Суми, з 28.01.2010 року ОСОБА_3 було призначено пенсію згідно зЗаконом України «Про державну службу»в розмірі 90 відсотків від суми її заробітної плати (а.с. 5).
12.10.2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в звязку з підвищенням посадових окладів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни доПостанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».
До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, видану Територіальним управлінням Державної судової адміністрації у Сумській області № 04-4758/15 від 05.10.2015 року (а.с.5-8).
26.10.2015 року УПФУ у Сумах листом №484/К відмовило позивачу в перерахунку пенсії, з якого вбачається, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року згідно п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ. Також в листі зазначено, що проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям передбачено лише після прийняття відповідного рішення Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати державним службовцям. (а.с.9).
Відповідно дост. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року(в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, наякі нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотківзаробітноїплатипрацюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст. 37-1Закону України «Про державну службу»(в редакції на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 37-1Закону України «Про державну службу»(в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановленийПостановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Згідно п. 4Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року(в редакції на час звернення позивача за перерахунком) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинностіЗаконом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV«;Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку:1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку;2) іншим пенсіонерамна підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року(в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Відповідно доПостанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268, затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів. Додаток № 47 до цієїПостанови.
Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 рокубуло внесено зміни доПостанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, зокрема у Додатку № 47 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів» та місячний посадовий оклад помічника голови суду (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,4 та згідно примітки у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50-відсоткового зменшення; інші виплати працівникам апарату судів, передбачені цієюпостановою, здійснюються виключно в межах фонду оплати праці суду.
Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 05.10.2015 року № 04-4758/15, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Сумській області ОСОБА_2, заробітна плата за посадою керівника апарату суду, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 09.09.2015 року становить 4977,00 грн., посадовий оклад керівника апарату суду встановлено в сумі 3445,00 грн. (а.с. 5).
Як вбачається з довідки-розрахунку розміру пенсії, ОСОБА_2 розраховано пенсію в розмірі 90% від заробітної плати 3049,64 грн. (а.с.11).
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно дост. 37 Закону України «Про державну службу»таПостанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 рокув редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02.09.2015 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дії УПФУ в м. Сумах щодо відмови у перерахунку ОСОБА_3 пенсії згідноЗакону України «Про державну службу», в звязку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату судів, які зазначені у довідці від 05.10.2015 року № 04-4758/15 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам, є протиправними.
Як зазначалося судом вище, позивачу було призначено пенсію з 28.01.2010 року та як вбачається з листа відповідача від 26.10.2015 року №484/К, позивач звернулася до відповідача 12.10.2015 року з заявою про перерахунок та довідкою № 04-4758/15 від 05.10.2015 року про розмір заробітної плати.
Як вбачається з прохальної частини позову позивач просить зобовязати відповідача здійснити перерахунок з 01.10.2015 року.
Відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсіїз першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про зобовязання відповідача здійснити перерахунок з 01.10.2015 року підлягають задоволенню
Також, судом відхиляються заперечення представника відповідача, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законами України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються, виходячи з такого.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» було прийнято Верховною Радою України 02.03.2015 року, який набрав чинності 28.03.2015 року, окремі положення 01.04.2015 року.
У п. 5 Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу».
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У цій справі спірним є питання перерахунку пенсії позивачу, призначеної 28.01.2010року, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача,якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 слід задовольнити частково, визнати протиправними дії УПФУ у місті Сумах щодо відмови в перерахунку пенсії та зобовязати УПФУ у м. Сумах здійснити перерахунок призначеної пенсії, в звязку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату суду, відповідно до довідки № 04-4758/15 від 05.10.2015 року з 01.10.2015 року.
На підставі ст.94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача необхідно стягнути сплачений нею судовий збір в сумі 487,20 грн.
Керуючись ст.ст.10,11,71,94,99,100,128,159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання неправомірними дій, зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Сумській області від 05.10.2015 року № 04-4758/15.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м. Сумах починаючи з 01 жовтня 2015 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, відповідно до Закону України «Про державну службу», на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Сумській області від 05.10.2015 року № 04-4758/15 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям у такому ж самому процентному відношенні, в якому її нарахування здійснювалось до 01 жовтня 2015 року, від суми заробітної плати за посадою керівника апарату суду з 09.09.2015 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 487 грн. 20 коп. шляхом їх безспірного списання із рахунка субєкта владних повноважень - управління Пенсійного фонду України в м. Сумах.
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова суду в повному обсязі складена протягом пяти днів з дня закінчення розгляду справи.
Суддя Г.В.Кривцова