Постанова № 54998905, 11.01.2016, Рубіжанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
11.01.2016
Номер справи
425/4490/15-а
Номер документу
54998905
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.01.2016 року Провадження №2-а/425/8/16

Справа №425/4490/15-а

Рубіжанський міський суд Луганської області у складі:

головуючого - судді Москаленко В.В.

за участю секретаря - Окрошко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Рубіжне адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в

м. Рубіжне Луганської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача , посилаючись на наступне.

Вона працювала на посаді службовця в органах місцевого самоврядування.

На даний час перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м.Рубіжне Луганської області та отримує пенсію за віком як державний службовець з 11.03.2008 року.

Робота на посаді службовця в органах місцевого самоврядування була продовжена з 11.03.2008 року по 10.03.2010 рік. Після звільнення з посади державного службовця 10.03.2010 року пенсія не перераховувалась.

Відповідно до ст. 21 Закону України „Про службу в органах місцевого самоврядування, пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Форма довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу визначається постановою Пенсійного фонду України „Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії до Закону України „Про державну службу від 30 жовтня 2008 року № 19-11.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а- 4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України „Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу від 30 жовтня 2008 року № 19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України „Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що додається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу від 30 жовтня 2008 року № 19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 „Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-8893/12/2670 затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахуванням рішення суду, що набрало чинності 18.10.2013 року.

Після звернення до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Рубіжне Луганської області їй, Фінансовим управлінням Рубіжанської міської ради Луганської області надано довідки за № 136 від 20.07.2015 року за періоди з березня 2008 року по лютий 2010 року та №136 року від 20.07.2015 року про складові заробітної плати за новою формою, що подається для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу. Згідно з вказаною довідкою для нарахування пенсії відповідач повинен врахувати суму заробітної плати та інші виплати (сума інших виплат за період з березня 2008року по лютий 2010 року склала 20928,61 грн. на усі виплати нараховані страхові внески, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань- 18723,75 грн., індексація заробітної плати-2204,86 грн.).

Вона звернулася до відповідача з проханням здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням „Інших виплат, визначених у довідці. У перерахунку пенсії їй було відмовлено.

Враховуючи, що на виплачені їй суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вважає відмову відповідача здійснити перерахунок пенсії неправомірною.

Просить визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Рубіжне Луганської області щодо відмови їй в перерахунку пенсії.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Рубіжне Луганської області здійснити перерахунок її пенсії з 28.07.2015 року у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у сумі 20928,61 грн. та індексації заробітної плати-2204,86 грн., згідно довідки №136 від 20.07.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію, що подаються для призначення пенсії відповідно Закону України „Про державну службу

В судове засідання позивач не з,явилася, надала суду заяву, позовні вимоги підтримала, просила справу розглянути в її відсутність.

Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Рубіжне Луганської області у судове засідання не з,явилася, надала суду заперечення проти позовних вимог, в яких позовні вимоги не визнає з наступних підстав.

11.03.2008 року ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком згідно Закону України „Про службу в органах місцевого самоврядування.

28.07.2015 року позивач звернулася до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Рубіжне Луганської області із заявою довільної форми про перерахунок її пенсії з урахуванням „інших виплат, які зазначені у довідці про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією, що подаються для призначення пенсії відповідно Закону України „Про державну службу від 07.10.2015 року №786.

Відповідно до ст. 21 Закону України „Про службу в органах місцевого самоврядування, пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Згідно статті 37 Закону України „Про державну службу (у редакції на час звернення за перерахунком пенсії), пенсія державним службовцям призначається у розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

При таких обставинах управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному вважає, що робити перерахунок пенсії виходячи з розміру 90 % не має правових підстав, тому як нова редакція статті 37 Закону України „Про державну службу не містить раніше діючих положень, які дозволяли встановлювати цей розмір.

Відповідно до статті 33 Закону України „Про державну службу, саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги. Заробітна плата складається з посадового окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на держслужбі та інших надбавок.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановою Кабінету Міністрів від 31.05.2000 № 865, де зазначено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією.

Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та грошова винагорода постановою КМУ від 31.05.2000 № 865 не передбачені.

Відповідно до статті 1 Закону України „Про індексацію грошових доходів населення, індексація - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає змогу частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Зазначене підвищення не передбачається статтею 33 Закону України „Про державну службу, як складова заробітної плати державного службовця, тому індексація грошових доходів населення не враховується при обчисленні пенсії відповідно до статті 37 Закону України „Про державну службу.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 також передбачено, що перерахунок пенсії провадиться у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

Згідно п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Кабінетом Міністрів України протягом 2014 року та 2015 року не приймалось рішення щодо підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Також представник відповідача зазначила, що з 11.03.2008 року позивач отримує пенсію за віком згідно Закону України „Про службу в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, пенсія призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до ч.1 ст.47 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Таким чином, призначення пенсії носить одноразовий, а не періодичний характер, оформлюється відповідним рішенням субєкта владних повноважень, яке по суті і є обєктом оскарження в судовому порядку, та здійснюється на підставі заяви особи, яка має право на призначення пенсії, з конкретної дати. В даному випадку виплата пенсії є похідним від її призначення з певної дати, яка визначається датою звернення особи з відповідною заявою до відповідного органу Пенсійного фонду України.

Відповідно п.5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року №213, у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення спеціальних пенсій, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України „Про державну службу, „Про прокуратуру, „Про статус народного депутата України, „Про службу в органах місцевого самоврядування, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

У зв,язку з цим, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Враховуючи викладене, управління Пенсійного фонду України в м.Рубіжному вважає позовні вимоги необгрунтованими та просить відмовити у їх задоволенні . Просить справу розглянути у відсутність представника відповідача.

Суд, дослідивши й оцінивши представлені письмові докази по справі в їх сукупності, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Позивач є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області та отримує пенсію державного службовця за віком з 11.03.2008 року,що сторонами не оспорювалось та підтверджується листом відповідача від 03.08.2015 року(а.с.20,21) .

Відповідно довідки Рубіжанської міської ради Луганської області №136 від 20.07.2015 рокупро складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно Закону України „Про державну службу , сума заробітної плати позивача, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 76463,61 грн.

Інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення за травень 2011 року- 3331,65 грн., матеріальна допомогана оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 18723,75 грн., індексація-2204,86 грн.

28.07.2015 року позивач звернулася до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Рубіжне Луганської області із заявою , в якій просила здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням „інших виплат, визначених в довідці за період з 01.03.2008 року по 28.02.2010 року.

Листом від 03.08.2015 року № 88/А-14 відповідач відмовив в перерахунку пенсії, оскільки ст. 33 Закону України „Про державну службу передбачено, що заробітна плата державного службовця складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Зазначеною статтею матеріальна допомога та індексація, як складова заробітної плати державного службовця, не передбачена.

Отже, судом встановлено, що на момент виходу на пенсію позивача-11.03.2008 року до складових її заробітної плати, з яких справлялись страхові внески, входили: допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація доходів.

Статтею 37-1 Закону України „Про державну службу № 3723-ХІІ (далі Закон № 37-23-ХІІ) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону № 37-23-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України „Про державну службу мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року „Про внесення змін до Закону України «Про державну службу.

Згідно статті 37 Закону України „Про державну службу (в редакції,яка діяла на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Частиною другою статті 2 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР „Про оплату праці (далі - Закон № 108/95-ВР) визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Відповідно до статті 2 Закону № 108/95-ВР, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України від 09.07.2003 № 1058-ІV „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон № 1058-ІV) не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії.

Із змісту статті 40 вказаного Законувидно, що з середньої заробітної плати (доходу)

повинні бути сплачені страхові внески.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Таким чином, суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 „Про

затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, дійсно було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852.

Однак, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року№ 15-1 „Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/09/2670 затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу (далі - форма № 15-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 66 Закону України від 05.11.1994 № 1788-ХІІ „Про пенсійне забезпечення врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).

За приписами частини другої статті 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України, викладений у його постанові, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норма права.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії в розмірі 90% заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів, згідно довідки № 136 від 20.07.2015 р. Рубіжанської міської ради Луганської області , в зв'язку з чим дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням спірних виплат є протиправними ,але оскільки позивач звернулась до відповідача 28.07.2015 року ,перерахунок розміру пенсії позивачу слід здійснювати починаючи з 01 .08. 2015 року в силу положень ч.4 ст.45 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 71, 94, 100, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Рубіжне Луганської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії

задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м.Рубіжне Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації .

Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м.Рубіжне Луганської області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі

90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації( матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 20928,61 грн., індексація-2204,86 грн.) згідно довідки Рубіжанської міської ради Луганської області № 136 від 20.07.2015 року , починаючи з 01.08.2015 року.

В задоволенні інших вимог відмовити за необгрунтованістю.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Рубіжанський міський суд Луганської області протягом 10 днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою , яка її подає ,до суду Апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана.

Суддя:В.В.Москаленко .