Справа № 444/2905/15-а
Провадження № 2-а/444/12/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2016 року Жовківський районний суд Львівської області в складі :
головуючого судді Ясиновський Р. Б.,
секретар судового засідання Реміцька І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жовкві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовківському районі про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця в розмірі встановленому ст. 37 Закону України "Про державну службу" з урахуванням до розрахунку пенсії нарахованих та виплачених сум матеріальних допомог на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації грошових доходів громадян та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1. ІНФОРМАЦІЯ_1. пенсії починаючи з 19.11.2015 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та інші виплати, які вона отримувала до виходу на пенсію і з яких сплачено страхові внески ( збори) на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно довідок про заробітну плату, відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги мотивує тим, що з 18 жовтня 2010 року їй було призначено пенсію державного службовця, внаслідок чого вона перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України Про державну службу. При призначенні їй пенсії державного службовця відповідачем до розрахунку заробітної плати для призначення цієї пенсії не було враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та інші виплати, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за період її роботи з 01.10.2008 року по 30.09.2010 року. 19.11.2015 року вона звернулась до УПФУ в Жовківському районі Львівської області з заявою щодо перерахування пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем, матеріальної допомоги на оздоровлення, а також суми щомісячних індексацій та інших виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. До заяви вона долучила довідку про складові заробітної плати державного службовця № 01/12-342 від 18.11.2015 року Форма № 5-1, в якій вказано, що на всі виплати, включені в довідку (в тому числі і на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань, індексації заробітної плати), нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Однак, листом від 26.11.2015 року за № 5351/03-21 відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії посилаючись на те. що пенсія ним призначена відповідно до статті 37-1 Закону України Про державну службу. Вважає, що відповідачем порушено вимоги закону в частині розрахунку розміру пенсії без врахування зазначених вище сум та вважаю такі дії відповідача неправомірними, у звязку з чим звернулась до суду з даним позовом.
Позивачка в судове засідання не з'явилась, однак подала до суду заяву в якій просить слухати справу у її відсутності. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить такі задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області в судове засідання не з'явився, однак, начальник управління направила на адресу суду клопотання про розгляд справи у відсутності представника відповідача, у звязку із перебуванням головного спеціаліста-юрисконсульта у відпусті. Крім того, подала до суду письмові заперечення на позовну заяву ОСОБА_1
Зясувавши обставини справи, дослідивши надані сторонами докази, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, зясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступного висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Як встановлено матеріалами справи, з 18.10.2010 року ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області позивачці ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
З копії заяви від 19.11.2015 року вбачається, що позивачка ОСОБА_1 19.11.2015 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, враховуючи інші виплати в т.ч. допомоги на оздоровлення, соцпобутові виплати, індексацію заробітної плати.
З листа УПФУ у Жовківському районі Львівської області від 26.11.2015 року № 5351/03-21 вбачається, що внаслідок звернення позивачки, рішенням УПФУ у Жовківському районі Львівської області у перерахунку пенсії їй було відмовлено, з посиланням на те, що в поданій позивачкою довідці № 01/12-342 від 18.11.2015 р., виданій Фінансовим управлінням Жовківської РДА по формі затвердженій постановою правлінням Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 р. про складові заробітної плати ( надбавки та премії за останні календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією ) за період з 01.01.2006 р по 31.12.2010 р. в графах матеріальна допомога", індексація" включені виплати , які відповідно до ст. 33 Закону України Про державну службу не входять в структуру заробітної плати державного службовця , це такі як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, індексація, що унеможливлює їх врахування при розрахунку пенсії ж державному службовцю /а.с. 15/.
Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порядок призначення та перерахунку пенсій є Закони України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про державну службу" в редакціях на час виникнення правовідносин, які співвідносяться між собою як загальний та спеціальний.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України "Про державну службу".
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 37 Закону України "Про державну службу", зокрема, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування без обмеження граничного розміру пенсії. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Постанова КМУ від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" передбачає, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), які включаються в заробіток для обчислення пенсії визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі, але не передбачають перелік виплат.
Стаття 33 Закону України "Про державну службу" визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Статтею 35 Закону України "Про державну службу" визначено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Таким чином виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання визначена законом, а повноваження щодо встановлення конкретних розмірів посадових окладів, матеріальної допомоги, доплат делеговані Урядом України.
Відповідно до абз. 4 п. 2 Постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).
До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, затверджена форма довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та яка вказує на необхідність пенсійного органу врахувати "Інші виплати", до яких віднесені суми індексації заробітної плати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вищенаведене узгоджується із правою позицією Верховного Суду України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та у постанові від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.
Таким чином, приймаючи до уваги, що чинне та спеціальне законодавство, відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця усі виплати, без винятку, з яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуючи викладене, суд вважає дії відповідача щодо не врахування при призначенні пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та інших виплат, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування неправомірними.
Право пенсіонера, що отримує пенсію за законодавством України про державну службу, на врахування "інших виплат", підтверджено постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року, яка залишена без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 року та Вищого адміністративного суду України від 21.11.2012 року.
На виконання зазначеного судового рішення, яке набрало законної сили Правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670", якою затверджено довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". У вказаній довідці міститься поле "інші виплати", з необхідністю їх розшифровки.
Наведене свідчить, що, відмовляючи у перерахунку пенсії з урахуванням таких виплат як матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з моменту звернення за таким відповідач діяв усупереч вимогам законів України.
Як вбачається із змісту позовної заяви, позивач просить зобовязати управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області перерахувати розмір призначеної їй пенсії з 19.11.2015 року.
Згідно вимог ст.ст. 83, 84, 87 ЗУ « Про пенсійне забезпечення» ст.ст. 43, 44, 45, 46 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії проводиться на підставі звернення ( заяви ) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду.
Таким чином, приймаючи до уваги дату подачі позивачем до пенсійного органу заяви про перерахунок пенсії, а саме 19.11.2015 року, суд прийшов до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі нею відповідної заяви та підтверджуючої довідки.
Враховуючи вище наведене, суд вважає, що позивачка має право на перерахунок пенсії державного службовця з 19.11.2015 року, з моменту звернення до УПФУ у Жовківському районі Львівської області з заявою про перерахунок пенсії, в розмірі відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції чинній на момент призначення пенсії, на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати у відповідності до відповідної довідки про заробітну плату, яка відповідає вимогам закону, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції чинній на момент призначення пенсії.
У звязку з чим, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, за довідкою що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за період з 19.11.2015 року є протиправними, а відтак відповідача необхідно зобовязати здійснити відповідний перерахунок.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
У звязку з чим, суд прийшов до переконання, що на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України слід стягнути сплачений нею судовий збір.
Керуючись ст. ст. 7-14, 71, 158-163, 167 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця в розмірі встановленому ст. 37 Закону України "Про державну службу" з урахуванням до розрахунку пенсії нарахованих та виплачених сум матеріальних допомог на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації грощових доходів громадян.
Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2, пенсії починаючи з 19.11.2015 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та інші виплати, які вона отримувала до виходу на пенсію і з яких сплачено страхові внески (збори) на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, згідно довідок про заробітну плату, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України 487,20 грн. в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через Жовківський районний суд.
Головуючий суддя Р. Б. Ясиновський
Повний текст постанови складено 15.01.2016 року.