Справа № 145/1997/15-а
Провадження №2-а/145/8/2016
ПОСТАНОВА
іменем України
11.01.2016 р. Тиврівський районний суд Вінницької області
Суддя Ратушняк І. О. , розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі Вінницької області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та обмеження її розміру і зобов'язання вчинення певних дій,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій УПФУ у Тиврівському районі щодо неврахування сум виплачених допомог на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Тиврівському районі з 26.08.2011 року, як пенсіонер, та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від заробітної плати, згідно протоколу 2808 від 26.08.2011р.
Однак при призначенні пенсії не враховано до заробітку для обчислення пенсії сум виплачених допомог на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
У відповіді Управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі відповідач вказав як одну з причин відмови їй в перерахунку пенсії вступ в законну силу пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року №213-УІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015року скасовано норми щодо призначення (перерахунку) пенсій відповідно до «спеціальних« законів, тобто Закону України «Про державну службу», «Про прокуратуру», Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування», "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Проте у зазначеній відповіді, додавши слово «перерахунок», відповідач спотворив суть п.5 Перехідних положень зазначеного вище Закону.
Разом з тим, п.5 Перехідних положень вказаного Закону гласить, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу», "Про Національний банк України», »Про службу в органах місцевого самоврядування», »Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Таким чином, вказаною нормою визначено, що 01.06.2015року пенсії відповідно до вказаних Законів не призначаються, однак дана норма не стосується перерахунку раніше призначених пенсій.
В Законі України «Про пенсійне забезпечення» стаття 7 визначає порядок звернення за призначенням пенсій, а перерахунок пенсії, з більш високого заробітку передбачено ст.69 цього Закону, що свідчить про різну юридичну природу понять « призначення пенсій» та «перерахунок пенсії».
Вважає дані дії відповідача неправомірними, оскільки із сум виплачених допомог на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відтак дана сума виплачених допомог на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати має бути врахована при призначенні пенсії.
Просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі Вінницької області щодо відмови у врахуванні до складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія, при перерахунку їй пенсії державного службовця, розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі Вінницької області здійснити з 21.06.2015 року перерахунок та виплату призначеної їй пенсії в розмірі 90 відсотків заробітної плати, з врахуванням при її обчисленні інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати), згідно Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на час призначення пенсії, включених до довідки №63 від 03.12.2015р. ОСОБА_1 призначеної пенсії в розмірі 90 відсотків заробітної плати, з врахуванням при її обчисленні інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати), згідно Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на час призначення пенсії , включених до довідки №63 від 03.12.2015р.
3обов'язати Управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі Вінницької області виплатити різницю між недоотриманим нею розміром пенсії державного службовця з 21.06.2015 р.
Управлінням Пенсійного фонду України у Тиврівському районі Вінницької області надано заперечення, у яких відповідач посилається на те, що дійсно при призначенні пенсії позивачу, як державному службовцю, не враховано до заробітку для обчислення пенсії суми індексації заробітної плати. Дані суми не враховані, оскільки згідно ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вважає, що позов слід задоволити з наступних підстав.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст.1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до ст.2 цього Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції яка діяла на момент призначення пенсії позивачки, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною 1 статті 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
Системний аналіз наведених вище правових позицій дає підстави прийти до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація та компенсація за невикористані дні відпустки входить до системи оплати праці державного службовця.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Таким чином, мова йде про грошові доходи населення, які згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» включаються для обчислення пенсії.
Судом встановлено, що з 26.08.2011 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Тиврівському районі Вінницької області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
03.12.2015 позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
З довідки від 03 грудня 2015 року №63 (а.с.12) вбачається, що позивач в 2009-2011 роках отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань і індексацію заробітної плати, на всі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Листом №3-22 від 10.12.2015 року (а.с.15-16) управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі відмовило позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що підстав для проведення перерахунку пенсії із врахуванням при обчисленні матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, немає.
Суд вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових потреб та індексація входила до системи оплати праці державного службовця, а тому має бути врахована при обчисленні пенсії.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах № 21-430а11 від 20.02.2012 року та № 21-125а13 від 14.05.2013 року, які з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Відповідно до ст.256 КАС України постанову у межах суми стягнення за один місяць слід звернути до негайного виконання.
Керуючись ст.ст.19, 46 Конституції України,
ст. 7-12, 71, 86, 159-163, 167 ст.ст.195,197,198, 202,205,207 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.33, 35, 37 Закону України Про державну службу, ст.ст.1, 2 Закону України "Про оплату праці" №108/95 -ВР від 24.03.1995, ст.ст. 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-ІУ від 09.07.2003, ст.66 Закону України Про пенсійне забезпечення № 1788-XII від 05.11.1991, суд,
постановив :
Позов задоволити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі Вінницької області щодо відмови у врахуванні до складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія, при перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця, розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі Вінницької області здійснити з 21.06.2015 року перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії в розмірі 90 відсотків заробітної плати, з врахуванням при її обчисленні інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати), згідно Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на час призначення пенсії , включених до довідки №63 від 03.12.2015р. ОСОБА_1 призначеної пенсії в розмірі 90 відсотків заробітної плати, з врахуванням при її обчисленні інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати), згідно Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на час призначення пенсії , включених до довідки №63 від 03.12.2015р.
3обов'язати Управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі Вінницької області виплатити різницю між недоотриманим ОСОБА_1 розміром пенсії державного службовця з 21.06.2015 р.
Постанову суду у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Тиврівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ратушняк І. О.