Постанова № 54988421, 11.01.2016, Автозаводський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
11.01.2016
Номер справи
524/9723/15-а
Номер документу
54988421
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 524/9723/15-а

ПОСТАНОВА

І м е н е м У к р а ї н и

11.01.2016 року, Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі:

головуючого судді Нестеренка С.Г.

при секретарі Бельченко Н.Л.

з участю позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до заступника начальника Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Полтавській області ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, -

В С Т А Н О В И В:

У грудні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним адміністративним позовом.

Зазначала, що 21 липня 2015 року третьою особою головним ДРІ відділу адміністрування ЄСВ Кременчуцької ОДПІ ОСОБА_3 було складено протокол про адміністративне правопорушення та відповідачем - заступником начальника Кременчуцької ОДПІ Головного управління Міндоходів у Полтавській області ОСОБА_2 постанова про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 165-1 КпАП України до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 2550 грн. на користь держави, згідно якого було встановлено, що нібито головним бухгалтером ПрАТ «КСП №410» ОСОБА_1 вчинено правопорушення передбачене ч.5 ст. 165-1 КпАП України, у звязку із несвоєчасною сплатою єдиного соціального внеску за вересень 2015 року по строку сплати 20 жовтня 2015 року в розмірі 3302,99 грн. та жовтень 2015 року по строку сплати 20 листопада 2015 року в розмірі 3231,16 грн., чим порушила п. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування».

Вважала постанову про притягнення її до адміністративної відповідальності незаконною, оскільки правопорушення не вчиняла та просила суд скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення і закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримала, просила задовольнити, посилаючись на обставини та підстави, викладені в позовній заяві. Не наполягала на стягненні сплаченого нею судового збору.

Відповідач заступник начальника Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Полтавській області ОСОБА_2, третя особа головний ДРІ відділу адміністрування ЄСВ Кременчуцької ОДПІ ОСОБА_3 у судове засідання не прибули, були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, про причини неявки не повідомляли.

За даних обставин, суд не вбачає підстав для повторного відкладення розгляду справи і вважає за можливе розглянути її на підставі наявних доказів.

Суд, вислухавши пояснення позивача та її представника, вивчивши матеріали справи, оцінюючи зібрані і надані докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом достовірно встановлено, що у листопаді 2015 року після подання ПрАТ «КСП №410» до Кременчуцької ОДПІ звітності щодо сплати єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування за вересень та жовтень 2015 року, позивача було викликано до Кременчуцької ОДПІ третьою особою у справі ОСОБА_3, яка працює на посаді головного ДРІ відділу адміністрування ЄСВ Кременчуцької ОДПІ.

При прийомі позивача в приміщенні Кременчуцької ОДПІ в залі для обслуговування платників податків, ОСОБА_3 предявила позивачу одночасно складений нею протокол № 1731 серія АА № 854782 про вчинення правопорушення позивачем за ч. 5 ст. 165-1 КпАП України та постанову відповідача від 25 листопада 2016 року серія АА № 187721 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 2550 грн., ухваленої заступником начальника Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Полтавській області ОСОБА_2.

Крім того, у протоколі суть порушення була викладена у вигляді констатації фактів несвоєчасної сплати за вересень та жовтень 2015 року коштів відповідно 3302,99 грн. та 3231,16 грн. із зазначенням правової норми: п. 8 ст. 9, п.п. 1 п.1 ст. 26 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI, відповідальність за вчинення яких як зазначено в протоколі передбачалася ч. 5 ст. 165-1 КпАП України.

Копія протоколу та копія постанови були вручені позивачеві.

Також, у протоколі міститься підпис позивача ОСОБА_1 про ознайомлення з протоколом та підпис на підтвердження факту розяснення прав та обовязків згідно ст. 268 КпАП України.

У той же час, у судовому засіданні позивач пояснила, що права та обовязки згідно ст. 268 КпАП України третя особа ОСОБА_3 їй текстуально не розяснювала. Також, позивач пояснила, що їй не пропонувалося третьою особою надати пояснення по суті поставленого у вину правопорушення та, що не була повідомлена про розгляд справи про адміністративне правопорушення.

При розгляді відповідачем справи про адміністративне правопорушення позивач не була присутня, оскільки не викликалася належним чином відповідачем та третьою особою.

У постанові відповідача наводяться обставини проступку, які є тотожними обставинам зазначених у протоколі.

Суд враховує, що оригінали протоколу та постанови відповідач та третя особа, незважаючи на неодноразові вимоги, до суду не надали.

Згідно ст. 254 КпАП України про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженою на те особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Відповідач та третя особа не подали до суду докази на підтвердження того факту, що третя особа ОСОБА_3 була уповноважена складати протокол про вчинення позивачем адміністративного правопорушення за ч. 5 ст. 165-1 КпАП Укаїни.

Відповідно до ст. 256 КпАП України у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути

підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Співставляючи зміст та порядку оформлення протоколу з вимогами ст. 256 КпАП України, суд констатує, що третя особа ОСОБА_3 не виконала вимоги ч. 1 ст. 256 КпАП України щодо встановлення відомостей про позивача, зокрема не перевірено сімейне становище позивача, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, а саме у чому саме полягає правопорушення, яке було поставлено у вину позивачеві (дія чи бездіяльність правопорушника), інші обставини та відомості, які необхідні для вирішення справи, у тому числі не перевірено обставини, що обтяжують чи помякшують відповідальність, а також не перевірено та не вказані інші докази про вчинення проступку (пояснення, доповідні, акти перевірки).

У відповідності до ст. 251 КпАП України, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків та показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.

Зі ст. 280 КпАП України постає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до ч. 2 ст. 283 КпАП України постанова повинна містити, серед іншого, опис обставин, установлених при розгляді справи.

При розгляді відповідачем справи про адміністративне правопорушення стосовно позивача не було дотримано порядку виклику позивача, не забезпечено право на захист і представництво своїх інтересів як особисто, так і за допомогою фахівця у галузі права, не перевірені обставини щодо сімейного становища позивача, не були встановлені обставини що обтяжують чи помякшують відповідальність, зокрема не було перевірено також обставини фінансової можливості ПрАТ «КСП № 410» своєчасно розрахуватися та сплатити єдиний внесок.

Отже, постанова відповідача без дати по притягнення позивача до адміністративної відповідальності була ухвалена всупереч зазначеним нормам КпАП України та передчасно позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності.

Згідно ст. 19 Конституції України постає, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти тільки на підставах, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 71 КАС України визначено особу, на яку покладається тягар доказування-в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, а саме покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач та третя особа належних і допустимих доказів на підтвердження вчинення

правопорушення позивачем, на спростування позову та встановлених судом обставин, а також на підтвердження правомірності своїх дій суду не подали.

У зв'язку з чим, суд вважає, що постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності є такою, що не відповідає закону, порушує права позивача, притягнення позивача до адміністративної відповідальності за порушення п. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» не може бути здійснене на підставі неналежних доказів її вини і підлягає скасуванню.

Однак, позов підлягає частковому задоволенню. Необхідно визнати протиправною та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення серія АА № 187721 від 25 листопада 2015 року, ухваленої заступником начальника Кременчуцької ОДПІ головного управління Міністерства доходів України в Полтавській області ОСОБА_2, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 165-1 КпАП України у вигляді штрафу у розмірі 2550 грн. на користь держави.

В іншій частині позовних вимог необхідно відмовити, оскільки відповідно до чинних КАС України та КпАП України суду не ввірено в повноваження розглядати справи про адміністративні правопорушення за ст. 165-1 КпАП України по суті з ухваленням відповідної постанови за результатами розгляду справи.

Судовий збір не стягується, оскільки позивач у судовому засіданні не наполягала на його поверненні.

Керуючись ст.ст. 287 - 289 КпАП України, ст.ст. 17, 19, 69, 70, 71, 158-163, 171-2 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення серія АА № 187721 від 25 листопада 2015 року, ухваленої заступником начальника Кременчуцької ОДПІ головного управління Міністерства доходів України в Полтавській області ОСОБА_2, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 165-1 КпАП України у вигляді штрафу у розмірі 2550 грн. на користь держави.

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині вимог.

Постанова може бути оскаржена до Харківського Апеляційного Адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука упродовж десяти днів з дня проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги або розгляду справи Апеляційним судом, якщо постанову не скасовано.

Повідомити сторони, третю особу, що повний текст постанови виготовлено 15 січня 2016 року.

Суддя: