ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"11" січня 2016 р.Справа № 916/1958/14
За позовом Заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Сергіївської селищної ради
до відповідача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Відділ Держземагенства у м. Білгород-Дністровському Одеської області
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя Літвінов С.В.
Представники:
Від прокуратури: Лянна О.А. посвідчення №031420
Від Сергіївської селищної ради: не з'явився;
Від відповідача: ОСОБА_2- НОМЕР_1; ОСОБА_4, довіреність №1177 від 16.06.2014р.;
Від третьої особи позивача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Заступник Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Сергіївської селищної ради, звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 01.09.2006р., укладеного між Сергіївською селищною радою та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,24 га строком на 25 років, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 для розміщення автостоянки, про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис №04.06.506.00087 від 11.09.2006р.; а саме викласти п. 2.3.1 у наступній редакції: „Орендна плата вноситься орендарем у сумі 36475,20 грн. (тридцять шість тисяч чотириста сімдесят п'ять гривень двадцять копійок)"; викласти п. 2.3.11 у наступній редакції: „Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 911 880,00 грн. (дев'ятсот одинадцять тисяч вісімсот вісімдесят гривень)".
Ухвалою господарського суду Одеської області від 28.05.14р. порушено провадження у справі №916/1958/14 та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Відділ Держземагенства у м. Білгород-Дністровському Одеської області.
19.06.2014р. відповідач надав відзив на позовну заяву (вх. ГСОО №16016/14 від 19.06.2014р.), в якому зазначає, що існує Рішення Сергієвської селищної ради №394 від 29.03.2014р., яким до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 та інших суб'єктів господарювання використано коефіцієнт 4,0, який характеризує економіко-функціональне використання земельної ділянки (Ко). Вказане рішення Сергієвської селищної ради №394 від 29.03.2014р. оскаржується ТОВ „Яхт-клуб „Баргузин" у Білгород-Дністровському міськрайонному суді. 06.06.2014р. було винесено ухвалу про відкриття провадження у справі №495/3992/14-а, у зв'язку з чим просить суд зупинити провадження у справі №916/1958/14 до вирішення адміністративного спору по справі №495/3992/14-а Білгород-Дністровським міськрайонним судом Одеської області (клопотання про зупинення провадження по справі №916/1958/14 - вх. ГСОО №2-2711/14 від 02.07.2014 р.)
Відповідно до вимог ст. 79 ГПК України, суд ухвалою суду від 02.07.2014р. зупинив провадження у справі №916/1958/14 до розгляду Білгород-Дністровським міськрайонним судом Одеської області справи №495/3992/14-а по суті.
30.11.2015р. до господарського суду Одеської області Білгород-Дністровський міжрайонний прокурор звернувся до суду із клопотанням про поновлення провадження по справі № 916/1958/14 так як Постановою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 16.02.2015р. у справі №495/3992/14-а, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2015р. у задоволенні позову ТОВ "Яхт-клуб "БАРГУЗИН" до Сергіївської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення Сергіївської селищної ради від 29.03.2014р. №394 відмовлено
Приймаючи до уваги, що обставини що зумовили зупинення провадження у справі усунені, провадження по справі № 916/1958/14 поновлено ухвалою господарського суду Одеської області від 03.12.2015р.
Відповідач надав до суду відзив на позов відповідно якого просить суд відмовити позивачу в задоволені позовних вимог з підстав викладених у відзиві.
У судовому засіданні 11.01.2016р. було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду в порядку статті 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази та давши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:
01.09.2006р. між Сергіївською селищною радою міста Білгород-Дністровського Одеської області (Орендодавець) та Фізичною особою-підприємцєм ОСОБА_2 (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в довгострокову оренду терміном на двадцять п'ять років земельну ділянку для розміщення автостоянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис №04.06.506.00087 від 11.09.2006р.
Згідно п.1.3. договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,24 гектарів.
Відповідно до п.2.3.10. договору, розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; збільшення розмірів ставки земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендної земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Згідно з п. 2.3.4. договору оренди орендна плата може збільшитись у разі, якщо селищною радою буде прийнято відповідне рішення про затвердження розміру орендної плати на поточний рік.
Відповідно до п. 2.3.5 договору оренди у разі збільшення відповідно до законів України земельного податку орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати, якщо інше не передбачено умовами договору.
Рішенням Сергіївської селищної ради №623 від 25.12.2009р. введено в дію нову нормативно-грошову оцінку земель смт Сергіївка.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22.01.2014р. №01-09/101, складеного відділом Держземагенства у м.Білгород-Дністровському, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 911880грн.
Рішенням Сергіївської селищної ради №394 від 29.03.2013р. "Про затвердження коефіцієнтів економіко-функціонального використання земельних ділянок Ко, розташованих на території смт. Сергіївка, що знаходяться в орендному користуванні громадян, фізичних осіб" для зазначеної земельної ділянки встановлено розмір орендної плати у розмірі 4 % від нормативно-грошової оцінки земель.
Таким чином, враховуючи витяг з технічної документації про нормативну грошову
оцінку земельної ділянки від 22.01.2014р. №01-09/101, рішення Сергіївської селищної ради
№394 від 29.03.2013р., розрахунок орендної плати, наданий Сергіївською селищною радою „,п.2.3.1. має бути викладений у наступній редакції: орендна плата вноситься у розмірі 36475,20 грн за рік., а п. 2.3.11. нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 911880грн. ".
Так в обґрунтування позову прокурор зазначає, що відповідно до п.2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (із змінами та доповненнями) у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом..
Вищевикладене зумовило звернення заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Сергіївської селищної ради до суду з даною позовною заявою до відповідача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди землі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з п.2 ст. 121 Конституції України на Прокуратуру України покладається представництво інтересів громадян або держави в суді у випадках, визначених законом. Зазначене конституційне положення знайшло своє відображення в ст. 5 Закону України "Про прокуратуру", де зазначено, що прокуратура виконує функцію представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави. Представництво інтересів громадянина або держави здійснюється прокурором також на підставі заподіяння громадянину або державі шкоди внаслідок вчинення кримінального правопорушення чи іншого суспільно небезпечного діяння, передбаченого законом про кримінальну відповідальність.
Ч.1 ст.2 Господарського процесуального кодексу України, в якій визначено підстави порушення справ у господарському суді, відносить до таких підстав позовні заяви прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Відповідно до положень ч. 3 цієї статті прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Виходячи з матеріалів справи, на думку суду, заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області, правомірно звернувся до суду з даним позовом в інтересах держави в особі Сергіївської селищної ради.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.09.2006р. між Сергіївською селищною радою міста Білгород-Дністровського Одеської області (Орендодавець) та Фізичною особою-підприємцєм ОСОБА_2 (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в довгострокову оренду терміном на двадцять п'ять років земельну ділянку для розміщення автостоянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис №04.06.506.00087 від 11.09.2006р.
Відповідно до п.2.3.10. договору, розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; збільшення розмірів ставки земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендної земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, у т.ч. із договорів.
Статтями 626, 628, 629 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
За приписами ст. 1 Закону України "Про оренду землі", ст. 93 Земельного кодексу України оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
У відповідності до ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема, Законом України "Про оренду землі".
За змістом ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно з підпунктами 288.5, 288.5.1., 288.5.2. ст. 288 Податкового кодексу України (в редакції чинній на день звернення прокурора з позовом) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
За умовами ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
За змістом ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 03.12.2013р. зі справи №5009/3430/12 нормативна грошова оцінка земель є основною для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Згідно з п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду спорів, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі". Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.
Рішенням Сергіївської селищної ради №623 від 25.12.2009р. введено в дію нову нормативно-грошову оцінку земель смт Сергіївка.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22.01.2014р. №01-09/101, складеного відділом Держземагенства у м.Білгород-Дністровському, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 911880грн.
Рішенням Сергіївської селищної ради №394 від 29.03.2013р. "Про затвердження коефіцієнтів економіко-функціонального використання земельних ділянок Ко, розташованих на території смт. Сергіївка, що знаходяться в орендному користуванні громадян, фізичних осіб" для зазначеної земельної ділянки встановлено розмір орендної плати у розмірі 4 % від нормативно-грошової оцінки земель.
Постановою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 16.02.2015р. у справі №495/3992/14-а, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2015р. у задоволенні позову ТОВ "Яхт-клуб "БАРГУЗИН" до Сергіївської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення Сергіївської селищної ради від 29.03.2014р. №394 відмовлено (а.с. 81-89)
Таким чином, враховуючи витяг з технічної документації про нормативну грошову
оцінку земельної ділянки від 22.01.2014р. №01-09/101, рішення Сергіївської селищної ради
№394 від 29.03.2013р., розрахунок орендної плати, наданий Сергіївською селищною радою „,п.2.3.1. має бути викладений у наступній редакції: орендна плата вноситься у розмірі 36475,20 грн за рік., а п. 2.3.11. нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 911880грн. ".
Згідно із ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати , а орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Таким чином, суд доходить до висновку про наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині встановлення орендної плати у розмірі 4% відсотків від нової нормативної грошової оцінки.
Слід також зауважити, що Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002р. № 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України (254к/96-ВР) стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Отже, надсилання орендарю пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком орендодавця, тому недотримання вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє заінтересовану особу права звернутися до суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору (аналогічну правову позицію висловлено Верховним судом України у постанові від 20.11.2012р. у справі №28/5005/640/2012).
Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 43 ГПК України).
Враховуючи вищезазначені обставини справи та зазначені приписи норм матеріального права, позовні вимоги Заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Сергіївської селищної ради, є обґрунтованими, підтверджені наявними у справі матеріалами та підлягають задоволенню.
Згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з відповідача на користь державного бюджету України витрати по сплаті судового збору на суму 1218грн.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 01.09.2006р., укладеного між Сергіївською селищною радою та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,24 га строком на 25 років, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 для розміщення автостоянки, про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис №04.06.506.00087 від 11.09.2006р.
3.Викласти п. 2.3.1 у наступній редакції: „Орендна плата вноситься орендарем у сумі 36475,20 грн. (тридцять шість тисяч чотириста сімдесят п'ять гривень двадцять копійок)на рік"
4.Викласти п. 2.3.11 у наступній редакції: „Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 911 880,00 грн. (дев'ятсот одинадцять тисяч вісімсот вісімдесят гривень)".
5.Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (67780, АДРЕСА_2 ідентифікаційний код НОМЕР_2) на користь Державного бюджету України (р/р 31210206783008, отримувач УК у м. Одесі/Приморський район, код отримувача ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) витрати по сплаті судового збору на суму 1218(одну тисячу двісті вісімнадцять)грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено та підписано 14 січня 2016 р.
Суддя С.В. Літвінов