Постанова № 54978596, 11.01.2016, Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
11.01.2016
Номер справи
743/1532/15-а
Номер документу
54978596
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 743/1532/15-а

Провадження №: 2-а/743/4/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2016 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого-судді Сташківа В.Б.,

при секретарі Нерус Н.І.,

за участю прокурора Ріпкинського відділу Чернігівської місцевої

прокуратури ОСОБА_1,

законного представника ОСОБА_2,

представника відділу освіти Ріпкинської РДА ОСОБА_3,

розглянувши відкритому судовому засіданні в смт. Ріпки в залі суду адміністративну справу

за позовом прокурора Ріпкинського району Чернігівської області

в інтересах дитини позбавленої батьківського піклування:

ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1

до Відділу освіти Ріпкинської районної державної

адміністрації Чернігівської області (далі Відділ освіти Ріпкинської РДА)

про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання

нарахувати та виплатити дитині позбавленої батьківського

піклування одноразову грошову допомогу, -

В С Т А Н О В И В :

Прокурор Ріпкинського району Чернігівської області, в інтересах дитини позбавленої батьківського піклування: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до суду з позовом до Відділу освіти Ріпкинської РДА, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Відділу освіти Ріпкинської РДА щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги у розмірі, встановленому ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування»;

- зобов'язати Відділ освіти Ріпкинської РДА нарахувати ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування» одноразову грошову допомогу у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку з розміру, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» та виплатити в сумі 7 716 грн.

Позов обґрунтовує тим, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, позбавлена батьківського піклування. 29.05.2015 року ОСОБА_6 закінчила 11 класів Великозліївську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів Ріпкинського району та отримала про повну загальну середню освіту. Відповідно до чинного законодавства, держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. ОСОБА_6, як випускнику навчального закладу, з числа дітей, позбавлених батьківського піклування не була виплачена вказана грошова допомога у розмірі 7716 грн., чим порушено її право. Відповідно до свого Статуту Великозліївська загальноосвітня школа управління навчальним закладом здійснюється органом управління освітою. Відповідно до Положення про відділ освіти Ріпкинської РДА, відділ освіти Ріпкинської РДА забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів.

Прокурор Ріпкинського відділу Чернігівської місцевої прокуратури ОСОБА_1 позов підтримав, просив задовольнити з підстав, зазначених в ньому.

Законний представник ОСОБА_2 просила позов задовольнити.

Представник відповідача - відділу освіти Ріпкинської РДА ОСОБА_3, просила відмовити у задоволенні позову, оскільки відділ освіти є бюджетною установою і фінансується за рахунок коштів освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та коштів районного бюджету, які є обмеженими, а кошторисом відділу освіти на 2015 рік кошти для виплати одноразової грошової допомоги випускникам навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування не передбачені.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.

Судом встановлено, що:

- ОСОБА_7 являється матір'ю, а ОСОБА_8 батьком ОСОБА_4, що стверджується свідоцтвом про народження останньої (серії І-ЕЛ № 316619);

- рішенням Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 21.12.2010 року ОСОБА_7 позбавлено батьківських прав щодо ОСОБА_4;

- рішенням Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 18.01.2011 року ОСОБА_8 позбавлено батьківських прав щодо ОСОБА_4;

- ОСОБА_8 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія І-ЕЛ № 217281 від 05.10.2013 р.;

- розпорядженням Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області № 34 від 02.02.2011 року ОСОБА_4 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування;

- розпорядженням Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області№ 37 від 04.02.2011 року ОСОБА_2 призначено опікуном над ОСОБА_4;

- 29.05.2015 року ОСОБА_4 закінчила 11 класів Великозліївської загальноосвітної школи І-ІІІ ступенів Ріпкинського району Чернігівської області та отримала атестат про повну загальну середню освіту серії НК №479883493;

- Відділом освіти Ріпкинської РДА, грошова допомога ОСОБА_4 відділом освіти не виплачувалась, що стверджується довідкою від 27.11.2015 року № 04-32/1324 ;

- навчальний заклад Великозліївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Ріпкинського району Чернігівської області перебуває у комунальній власності територіальних громад Ріпкинської районної ради та управління навчальним закладом здійснюється органом управління освітою;

- відповідно до Положення про відділ освіти Ріпкинської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови РДА №175 від 06.06.2014, відділ освіти Ріпкинської РДА забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів.

- наказом директора Великозліївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Ріпкинського району Чернігівської області № 7 від 29.05.2015 року ОСОБА_4 була випущена зі школи у звязку із закінченням навчання;

- згідно довідки №379 від 01.09.2015 року Чернігівського юридичного коледжу Державної пенітенціарної служби України ОСОБА_4 була зарахована на навчання згідно наказу № 225 від 17.08.2015 року., перебуває на повному державному утриманні.

Згідно ст. 27 Закону України «Про освіту» передбачено, що випускник державного або іншого акредитованого (атестованого) навчального закладу видається відповідний документ про освіту встановленого зразка.

Згідно ст.ст. 3, 4 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування» заходи соціальної допомоги дітей-сиріт та дітей, що залишилися без батьківського піклування, гарантуються, забезпечуються та охороняються державою. Одними із основних принципів державної політики в частині соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є захист прав і інтересів таких дітей, а також забезпечення соціально-правових гарантій.

Згідно ч.ч. 1-3 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування» держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа. Допомога та утримання таких дітей не можуть бути нижчими за встановлені мінімальні стандарти, що забезпечують кожній дитині рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального та соціального розвитку на рівні, не нижчому за встановлений прожитковий мінімум для таких осіб. Право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.

Відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування» випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових, мінімумів для осіб відповідного віку.

При цьому, ч. 7 ст. 8 вказаного Закону встановлює обовязок з виплати грошової допомоги усім випускникам навчальних закладів, не розмежовуючи їх на окремі категорії тих, хто продовжив навчання в іншому навчальному закладі, та тих, хто працевлаштувався. Крім того, передбачено які саме особи мають право на вказану допомогу (діти-сироти та позбавлені, батьківського піклування), за яких умов (після закінчення навчального закладу), у якому розмірі та ким виплачується.

Згідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», прожитковий мінімум для дітей віком від 6 до 18 років станом на 29.05.2015 становив 1286 грн..

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі Кечко проти України).

Враховуючи те, що одноразова грошова допомога ОСОБА_4, як випускнику навчального закладу, з числа дітей, позбавлених батьківського піклування відповідно до ст. 8 Закону має складати 7716 грн. (1286 грн. х 6), яка останній не була виплачена, чим було порушено її право з боку відповідача, який діяв всупереч встановленому законом порядку, необгрунтовано та безпідставно.

Обовязок доказування в адміністративному судочинстві визначений статтею 71 КАС України і розподіляється таким чином: позивач повинен довести обставини, якими він обґрунтовує позовні вимоги, тобто підставу позову, а відповідач повинен довести обставини, якими він обґрунтовує заперечення проти позову.

Виходячи з положень ч. 2 ст. 71 КАС України, суди під час розгляду справ повинні враховувати, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на субєкта владних повноважень, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враовуючи наведене, суд приходить до висновку, що дії відділу освіти Ріпкинської РДА щодо невиплати ОСОБА_4, як випускниці навчального закладу одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» в розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку є протиправними, тому з метою повного захисту неповнолітньої ОСОБА_4 слід зобов'язати відділ освіти Ріпкинської РДА нарахувати та виплатити ОСОБА_4, як випускниці навчального закладу одноразову грошову допомогу, передбачену ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» в розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, встановленого ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 р.», що становить 7716 грн., з урахуванням проведених виплат.

На підставі ст. 94 КАС України, Закону України "Про судовий збір" слід присудити прокуратурі Чернігівської області судовий збір в розмірі 1218 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Відділу освіти Ріпкинської РДА,

Керуючисьст. 19 Конституції України,ст.ст. 8, 39-9 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 р.», Законом України «Про судовий збір», ст. ст.2,8-9,11, 60,70-72,158-163,185-186 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позовну заяву прокурора Ріпкинського району Чернігівської області в інтересах дитини позбавленої батьківського піклування: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 до Відділу освіти Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання нарахувати та виплатити дитині позбавленої батьківського піклування одноразову грошову допомогу - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії відділу освіти Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо невиплати ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, як випускниці навчального закладу одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» в розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.

Зобовязати відділ освіти Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області нарахувати та виплатити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, як випускниці навчального закладу одноразову грошову допомогу, передбачену ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» в розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, встановленого ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 р.», що становить 7716 грн., з урахуванням проведених виплат.

Присудити прокуратурі Чернігівської області (код 02910114) судовий збір в розмірі 1218 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Відділу освіти Ріпкинської районної державної адміністрації Чернігівської області (Код 02147517, МФО 853592, ГУДКСУ у Чернігівській області, р/р 35411001027516).

Постанова відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 186, ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Головуючий В.Б.Сташків