Справа №443/34/16-а Провадження №2-а/443/11/16
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження
12 січня 2016 року Суддя Жидачівського районного суду Львівської області Сидорак Б.Г., розглянув матеріали адміністративного позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Індустріальний Бізнес-Парк" до Жидачівської міської ради Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення,-
встановив:
Позивач ОСОБА_1 "Індустріальний Бізнес-Парк" звернувся до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до Жидачівської міської ради Львівської області, у якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №19 від 10.11.2015 року про передачу в користування(оренду) земельної ділянки у м.Жидачеві на вул.Д.Галицького,86 та спонукання до укладення договору оренди.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктами владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії, дій чи бездіяльності).
Відповідно до постанови пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ „Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ №3 від 01.03.2013 року, при вирішенні питань, пов'язаних із компетенцією судів у спорах, що виникають із земельних відносин, суди мають виходити з того, що згідно зістаттями 13 і14 Конституції України, статтями 177, 181, 324 і главою 30 ЦК України земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок. Отже, суд має з'ясувати, є спір приватноправовим або публічно-правовим; чи виник спір із відносин, урегульованих нормами цивільного права, чи пов'язані ці відносини зі здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності; чи виник спір щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень при реалізації ним управлінських функцій у сфері земельних правовідносин.
Земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1ЦК України, статті 2, 5 Земельного кодексу України; далі - ЗК). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог ст.15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, земельних відносин.
Особисті немайнові та майнові відносини регулюються ст.1 ЦК України. Гарантії прав осіб на землю регулюються ст. ст. 1, 5 Земельного кодексу України.
Стаття 152 ЗК України визначає способи захисту прав на земельні ділянки. Визнання незаконним правового акту, у тому числі, акту органу місцевого самоврядування, що порушує право власності, регламентоване ст. 393 ЦК України.
У даному випадку відсутні публічно-правові відносини, а прийняття рішення Жидачівською міською радою Львівської області щодо регулювання земельних питань не робить цей спір таким. Наявність у якості відповідача органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади не є безумовною умовою віднесення спору до адміністративного, оскільки завданням адміністративного судочинства, відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин та враховуючи правові приписи у відкритті провадження за адміністративним позовом, слід відмовити на підставі п.1 ч.1 ст.109 КАС України, оскільки позовна заява не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Керуючись вимогами ст.ст.109, 165 КАС України, -
ухвалив:
Відмовити у відкриті провадження у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Індустріальний Бізнес-Парк" до Жидачівської міської ради Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з тим самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Роз'яснити позивачеві про право звернення до Жидачівського районного суду Львівської області з позовом в порядку цивільного судочинства.
На ухвалу протягом п"яти днів з дня отримання копії цієї ухвали може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Жидачівський районний суд протягом п"яти днів з дня отримання ухвали.
Суддя ____
12 січня 2016 року