УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2015 р.Справа № 816/2596/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Кононенко З.О.
Суддів: Бондара В.О. , Калитки О. М.
за участю секретаря судового засідання Вовченко І.В
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного реєстратора Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції ОСОБА_1 на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 29.09.2015р. по справі № 816/2596/15
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
до Державного реєстратора Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції ОСОБА_1
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції ОСОБА_1 про визнання протиправними дій щодо відмови у проведені державної реєстрації зміни проживання фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 та зобов'язання провести державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_2.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.09.2015 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Державного реєстратора Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції ОСОБА_1 щодо відмови у проведені державної реєстрації зміни проживання фізичної особи - підприємця ОСОБА_3.
Зобов'язано Державного реєстратора Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції ОСОБА_1 повторно розглянути заяву фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про зміну місця проживання з урахуванням обставин викладених у рішенні суду.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено
Відповідач, не погодившись із постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою у задовольні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідач подав до суду письмові заперечення на апеляційну скаргу та просив суд розглядати справу без його участі.
Позивач в судове засідання апеляційної інстанції не зявився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 05 червня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача, надавши документи для державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме: зміна місця проживання фізичної особи-підприємця, вказавши нову адресу - АДРЕСА_1, індекс 99058, Гагаринський р-н. міста. Позивач подав для реєстратора реєстраційну картку форми № 11 та документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору (а.с. 9-10).
Повідомленням про відмову у проведені державної реєстрації від 08 червня 2015 року № 04-04-01/93, Державний реєстратор реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції ОСОБА_4, посилаючись на п. 8 Наказу Міністерства юстиції України від 05 листопада 2014 року № 1849/5 "Про проведення реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції" відмовив у проведені Державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 та повідомив про можливість повторного звернення до державного реєстратора у загальному порядку після усунення причин, що були підставою для відмови.
Не погодившись з діями відповідача щодо винесення повідомлення про відмову у проведені державної реєстрації та вважаючи за необхідне зобов'язати Державного реєстратора Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції провести державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, позивач звернувся до суду.
Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відмова у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця з інших підстав ніж зазначені в Законі України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", не допускається.
Колегія суддів погоджується з вищезазначеним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Статтею 2 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (далі - ОСОБА_5 № 755), встановлено, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Відповідно до статті 3 вказаного Закону дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб-підприємців.
Таким чином, ОСОБА_5 № 755 є спеціальним нормативно-правовим актом, що прийнятий з метою регулювання правовідносин, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, у тому числі й підстав припинення державної реєстрації підприємницької діяльності та внесення змін до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Відповідно до ч. 1 статті 4 ОСОБА_5 № 755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно з ч. 2,3 зазначеної статті порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч. 1 статті 6 Закону № 755 державний реєстратор: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; передає органам державної статистики (далі - органи статистики), доходів і зборів, Пенсійного фонду України повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; формує та веде реєстраційні справи (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону); надає відомості з Єдиного державного реєстру в порядку та обсязі, встановлених цим Законом; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями; звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку; здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює облік одержаного ним від заявника електронного документа та направляє заявнику підтвердження факту одержання електронного документа, проводить необхідні реєстраційні дії у випадках, передбачених цим Законом, та надсилає заявнику відповідний документ у вигляді електронного документа і на паперовому носії. У разі наявності підстави для відмови у проведенні державної реєстрації заявникові надсилається відповідне повідомлення в електронній формі; повідомляє правоохоронні органи щодо порушення визначеного законом строку для подання відповідними посадовими особами юридичної особи державному реєстраторові рішень щодо припинення юридичної особи; проводить у випадках, передбачених цим Законом, спрощену процедуру державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації та припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Відповідно до ч. 1, 2 статті 45 Закону № 755 зміни до відомостей про фізичну особу - підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі, а саме зміни щодо імені фізичної особи, місця її проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків або номера та серії паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомила про це відповідний орган доходів і зборів і має відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта, а також щодо видів економічної діяльності, набирають чинності з дня їх державної реєстрації.
Для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, що передбачені частиною першою цієї статті, фізична особа - підприємець подає державному реєстратору особисто (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця;
- документ, що підтверджує сплату реєстраційного збору за державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу - підприємця;
- копію довідки про зміну реєстраційного номера облікової картки платника податків.
З матеріалів справи вбачається, що 05 червня 2015 року позивачем до реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції подано пакет документів передбачений частиною другою статті 45 Закону № 755.
Підстави для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця визначенні статтею 44 Закону № 755.
Частинами першою та другою вказаної статті встановлено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця є: невідповідність відомостей, які вказані у реєстраційній картці на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, відомостям, які зазначені у документах, що подані для проведення державної реєстрації; наявність обмежень на зайняття підприємницькою діяльністю, які встановлені законом, щодо фізичної особи, яка має намір стати підприємцем; наявність в Єдиному державному реєстрі запису, що заявник є підприємцем.
Відмова у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця з інших підстав не допускається.
Вказаний перелік є вичерпний та не містить такої підстави, як тимчасове припинення державним підприємством "Інформаційно-ресурсний центр" доступу в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців державним реєстраторам юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців стосовно проведення реєстраційних дій щодо зміни місцезнаходження /місця проживання юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з інших територій України на окуповану територію та окремі території Луганської та Донецької областей, на підставі наказу Міністерства юстиції України від 05 листопада 2014 року N 1849/5 "Про проведення реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції".
Прийнятий Міністерством юстиції України Наказ від 05 листопада 2014 року N 1849/5 "Про проведення реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції" не зупиняє та ніяким чином не обмежує дію Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", та не звільняє органи державної влади від виконання своїх обов'язків.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, відмова у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця має ґрунтуватися на підставах визначених саме положеннями Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", а не наказу Міністерства юстиції України від 05 листопада 2014 року N 1849/5.
Також, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що, судове рішення повинно бути наслідком чинного правового регулювання та спрямовано на відновлення порушених прав, свобод та інтересів. Виходячи із змісту законодавства воно не може регулювати суспільні відносини на майбутнє. Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державного реєстратора Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 29.09.2015р. по справі № 816/2596/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_5Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_6 ОСОБА_7 Повний текст ухвали виготовлений 14.12.2015 р.