Ухвала суду № 54968118, 12.01.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2016
Номер справи
826/23508/15
Номер документу
54968118
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/23508/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.

У Х В А Л А

Іменем України

12 січня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуюча суддя : Шелест С.Б.

Судді: Пилипенко О.Є., Чаку Є.В.

Секретаря судового засідання: Коломійцевої А.О.

За участі представників:

позивача: Дзюбенко С.М.;

відповідача: Кушпіль Д.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної авіаційної служби України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.11.15р. у справі №826/23508/15 за позовом Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» до Державної авіаційної служби України про визнання протиправними та скасування наказів у частині, визнання протиправними та скасування пунктів протоколів, зобов'язання вчинити дії

у с т а н о в и в:

Позивач звернувся з позовом до суду, у якому просив: визнати протиправним та скасувати підпункт 16.2.2 пункту 16 Протоколу від 03.08.15р. №3 Державіаслужби України; визнати протиправним та скасувати наказ Державіаслужби України від 03.08.15р. №483 у частині відмови ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» у внесенні змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ, визначивши частоту рейсів 3 рейси на тиждень; визнати протиправним та скасувати підпункт 8.2.2 пункту 8.2 Протоколу від 06.10.15р. №5 Державіаслужби України у частині відмови ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» у внесенні змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ, визначивши частоту рейсів 3 рейси на тиждень; дія права: безстроково; визнати протиправним та скасувати наказ Державіаслужби України від 06.10.15р. №607 «Про відмову у внесенні змін до документів про право на експлуатацію повітряної лінії» в частині відмови ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» у внесенні змін до документу про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ, визначивши частоту рейсів 3 рейси на тиждень; зобов'язати Державіаслужбу України внести зміни до документу про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ виданого ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ», визначивши частоту рейсів 3 рейси на тиждень; дія права: безстроково.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.11.15р. адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано підпункт 16.2.2 пункту 16 Протоколу № 3 засідання комісії з розгляду питань щодо прав на експлуатацію повітряних ліній від 30.07.15р., затвердженого 03.08.15р., у частині рішення щодо рекомендації Голові Державної авіаційної служби України відмовити у внесенні змін (зміна відомостей щодо частоти рейсів) до документа про право Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ; визнано протиправним та скасовано наказ Державної авіаційної служби України №483 від 03.08.15р. у частині відмови Приватному акціонерному товариству «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» у внесенні змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ, визначивши частоту рейсів 3 рейси на тиждень; дія права: безстроково; визнано протиправним та скасовано підпункт 8.2.2 пункту 8.2 Протоколу № 5 засідання комісії з розгляду питань щодо прав на експлуатацію повітряних ліній від 30.09.15р., затвердженого 06.10.15р., в частині рішення щодо рекомендації Голові Державної авіаційної служби України відмовити у внесенні змін (зміна відомостей щодо частоти рейсів) до документа про право Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ; визнано протиправним та скасовано наказ Державної авіаційної служби України №607 від 06.10.15р. в частині відмови Приватному акціонерному товариству «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» у внесенні змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ, визначивши частоту рейсів 3 рейси на тиждень.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову в частині задоволених позовних вимог, з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити у цій частині нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції безпідставно не взято до уваги те, що спірними рішеннями не порушено прав та інтересів позивача, з огляду на те, що ними не обмежено право на використання повітряної лінії Київ - Амман - Київ; Угодою між Кабінетом Міністрів України та Урядом Йорданського Хашимітського Королівства про повітряне сполучення, відповідно до якої обрано позивача авіакомпанією, яка виконуватиме зі сторони України вказаний рейс, не встановлено обмежень у кількості частот рейсів та строку дії.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач здійснює діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів, вантажу повітряним транспортом. Зазначену діяльність позивач здійснює на підставі виданої Державіаслужбою України ліцензії на надання послуг з перевезення пасажирів, вантажу повітряним транспортом від 27.06.12р. серії АГ №505921 та сертифіката експлуатанта від 14.10.13р. серії АО №000217.

У відповідності до рішення ліцензійної комісії Державіаслужби України від 24.02.12р. №38 та пункту 114 Додатку 1 до ліцензії Серії від 27.06.12р. АГ №505921, позивач має право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ, строк дії права - не обмежений.

Позивач звернувся до Державіаслужби України з листом від 17.07.15р. №01-17-219 щодо внесення змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії, зокрема: Київ - Амман - Київ, шляхом визначення частоти рейсів 2 рейси на тиждень, із дією права: безстроково.

На засіданні комісії з розгляду питань щодо прав на експлуатацію повітряних ліній (далі - Комісія), 30.07.15р. розглянута заява позивача від 17.07.15р. №01-17-219.

Результат даного засідання зафіксований у протоколі засідання Комісії від 30.07.15р. №3, який затверджений головою Комісії 03.08.15р. (далі - Протокол засідання №3).

Згідно підпункту 16.2.2 пункту 16.2 Протоколу засідання №3, Комісія рекомендує голові Державіаслужби України відмовити у внесенні змін до документа про право ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ.

На підставі Протоколу засідання №3 та з посиланням на частину восьму статті 94 Повітряного кодексу України, Положення про Державіаслужбу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.14р. №520, Авіаційних правил України «Порядок надання і анулювання прав на експлуатацію повітряних ліній», затверджених наказом Державіаслужби України від 24.10.14р. №686 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 13.11.14р. за №1440/26217, Державіаслужбою України видано наказ від 03.08.15р. №483 (далі - Наказ №483), пунктом 1 якого відмовлено ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» у внесенні змін до документа на право експлуатації повітряних лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ із визначенням частоти рейсів: 3 рейси на тиждень, на виконання регулярних міжнародних повітряних перевезень з/до України.

Також, ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» звернулось до Державіаслужби України з листом від 17.09.15р. №01-17-263 щодо внесення змін до документів на право експлуатації повітряної лінії, зокрема: Київ - Амман - Київ, шляхом визначенням частоти рейсів 3 рейси на тиждень, із дією права: безстроково.

На засіданні Комісії, 30.09.15р. розглянута заява ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» від 17.09.15р. №01-17-263.

Результат даного засідання зафіксований у протоколі засідання Комісії від 30.09.15р. №5, який затверджений головою Комісії 06.10.15р. (далі - Протокол засідання №5).

У підпункті 8.2.2 пункту 8.2 Протоколу засідання №5, Комісія рекомендувала голові Державіаслужби України відмовити у внесенні змін до документа про право ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ.

На підставі Протоколу засідання №5 та з посиланням на частину восьму статті 94 Повітряного кодексу України, Положення про Державіаслужбу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.14р. № 520, Авіаційних правил України «Порядок надання і анулювання прав на експлуатацію повітряних ліній», затверджених наказом Державіаслужби України від 24.10.14р. №686 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 13.11.14р. за №1440/26217, Державіаслужбою України видано наказ №607 від 06.10.15р. (далі - Наказ №607), пунктом 1 якого відмовлено ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» у внесенні змін до документа на право експлуатації повітряних лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ із визначенням частоти рейсів: 3 рейси на тиждень, на виконання регулярних міжнародних повітряних перевезень з/до України.

Задовольняючи адміністративний позов у вказаній вище частині, суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача є необґрунтованою, а відтак - протиправна.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції у цій частині, виходячи з наступного.

Пунктом 1 частини третьої статті 94 Повітряного кодексу України встановлено, що право на експлуатацію повітряної лінії надається уповноваженим органом з питань цивільної авіації за письмовою заявою авіаперевізника щодо певних повітряних ліній на виконання регулярних повітряних перевезень у межах України.

Порядок надання і анулювання прав на експлуатацію повітряних ліній та порядок затвердження розкладу руху авіаперевізників встановлюються авіаційними правилами України в силу приписів частини четвертої статті 94 Повітряного кодексу України.

Матеріалами справи підтверджується, що згідно з п. 5 Протоколу засідання ліцензійної комісії Державіаслужби України від 24.02.12р. №38, затвердженого головою Державіаслужби України, позивачу надано право на регулярну експлуатацію міжнародної повітряної лінії Київ - Амман (Хашимітське Королівство Йорданія) - Київ. Дане право внесене до пункту 114 Додатку 1 до ліцензії ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» на надання послуг з перевезення пасажирів, вантажу повітряним транспортом від 27.06.12р. серії АГ №505921.

У відповідності до змісту рішення про надання позивачу права на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман -Київ, строк дії даного права та частота здійснення повітряних перевезень не обмежені.

Частиною п'ятою статті 94 Повітряного кодексу України передбачено, що якщо цього вимагають міжнародні договори України або законодавство держави, до якої будуть здійснюватися повітряні перевезення, уповноважений орган з питань цивільної авіації додатково до наданого права на експлуатацію повітряної лінії письмово інформує про це компетентний орган цієї держави.

Між Кабінетом Міністрів України та Урядом Хашимітського Королівства Йорданія 30.11.05р. укладено Угоду про повітряне сполучення (далі - Угода), яка ратифікована Законом України «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Йорданського Хашимітського Королівства про повітряне сполучення» від 24.07.06р. №46-V.

Статтею 3 Угоди погоджено, що кожна Договірна Сторона має право призначити одне чи декілька авіапідприємств з метою експлуатації договірних ліній за встановленими маршрутами та письмово повідомити про це іншу Договірну Сторону.

Згідно частини третьої статті 3 Угоди, кожна Договірна Сторона має право відкликати призначення авіапідприємства та призначити інше авіапідприємство, повідомивши про це письмово іншу Договірну Сторону.

Державіаслужба України листом від 13.03.12р. №1.10-02637 повідомила Регуляторну Комісію Цивільної Авіації Хашимітського Королівства Йорданія про те, що позивач є призначеним авіапідприємством на повітряній лінії Київ - Амман - Київ.

У відповідності та в доповнення до листа Державіаслужби України від 13.03.12р. №1.10-02637 Державіаслужба України листами від 22.12.14р. №1.14-14612 та №1.10-14613 звернулась до Міністерства закордонних справ України та авіаційних органів влади Хашимітського Королівства Йорданія із повторним інформуванням про призначення позивача на повітряну лінію Київ-Амман-Київ з боку української сторони.

Частина друга статті 3 Угоди визначає, що після одержання призначення авіаційні власті іншої Договірної Сторони без затримки надають призначеному авіапідприємству або авіапідприємствам відповідний дозвіл на виконання польотів. Коли авіапідприємство таким чином призначене та отримало дозвіл, воно, в силу частини шостої статті 3 Угоди, може в будь-який час розпочати експлуатацію договірних ліній.

Судом першої інстанції встановлено, що листом №10/1/90/1215 від 30.03.15р. авіаційні власті Йорданського Хашимітського Королівства повідомили авіаційні власті України про надання позивачу дозволу на виконання польотів за маршрутом Київ-Амман-Київ з частотністю 3 рейси на тиждень.

Спільним наказом Державіаслужби України та Міністерства оборони України від 28.11.05р. №897/703 затверджено «Правила надання експлуатантам дозволів на виліт з аеропортів України та приліт до аеропортів України» (далі - Правила №897/703).

Пунктом 2.2 Правил №897/703 встановлено, що для виконання міжнародних регулярних польотів експлуатанти України повинні мати відповідне призначення на конкретну міжнародну повітряну лінію та отримати від департаменту авіаційних перевезень та ліцензування Державіаслужби України затвердження (погодження) розкладу руху повітряних суден.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, позивач з 24.02.12р. володіє правом на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ та з 13.03.12р. є призначеним авіапідприємством за цією повітряною лінією у відповідності до міжнародних домовленостей між Україною та Хашимітським Королівством Йорданія.

Як встановлено вище, рішення ліцензійної комісії, оформлене пунктом 5 Протоколу від 24.02.12р. №38, та пункт 114 Додатку №1 до ліцензії від 27.06.12р. серії АГ № 505921, не містять зазначення частот виконання ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» повітряних перевезень за маршрутом Київ - Амман - Київ.

Позивач двічі (листами від 17.07.15р. №01-17-219 та від 17.09.15р. № 01-17-263) звертався до Державіаслужби України із заявами про внесення змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ, у яких просив змінити відомості щодо частоти рейсів та вказати частоту рейсів за даним маршрутом 3 рейси на тиждень.

Комісією двічі приймались рішення, якими рекомендовано голові Державіаслужби України відмовити у відповідному внесенні змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ (підпункт 16.2.2 пункту 16.2. Протоколу засідання № 3 та підпункт 8.2.2 пункту 8.2 Протоколу засідання № 5), а Державіаслужба України двічі приймала накази №483 та №607 про відмову у внесенні змін до документа ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ.

Порядок внесення змін до документа про право на експлуатацію повітряних ліній встановлений Розділом Авіаційних правил України «Порядок надання і анулювання прав на експлуатацію повітряних ліній», що затверджені наказом Державіаслужби України від 24.10.14р. №686 (далі - Порядок №686).

Пунктом 4.1 Порядку №686 передбачено, що зміни вносяться, зокрема, в разі зміни відомостей, зазначених у документі про право на експлуатацію повітряної лінії.

Додатком №1 до Порядку №686 встановлено форму документа про право на експлуатацію.

Відповідно до вказаного Додатку у документі, зокрема, зазначаються відомості про частоту рейсів, а отже зміна відомостей щодо частоти виконання повітряних перевезень є підставою для внесення змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії.

Зміни до документа про право на експлуатацію повітряної лінії вносяться на підставі заяви авіаперевізника, яка складається в довільній формі. До заяви додаються копії установчих документів та/або ліцензії, на підставі яких вносяться зміни до документа про право на експлуатацію повітряної лінії (пункт 4.2 Порядку).

Згідно із пунктом 4.3 Порядку №686 Державіаслужба приймає рішення про внесення змін до документа про право на експлуатацію повітряної лінії на підставі протоколу, затвердженого відповідно до пункту 1.14 розділу І Порядку №686. У свою чергу вказаний пункт 1.14 визначає, що рішення Комісії приймаються відкритим голосуванням та оформлюються протоколом, який підписується всіма присутніми на засіданні членами Комісії та затверджується головою Комісії.

Крім того, пункт 1.13 Порядку №686 встановлює, що за результатами своєї роботи Комісія приймає вмотивоване рішення, в якому може рекомендувати Голові Державіаслужби внести зміни до документа про право.

Серед критеріїв /принципів/, які повинні застосовуватись суб'єктом владних повноважень при прийнятті ними рішень та якими керується адміністративний суд у разі оскарження таких рішень (ст.2 КАС України), є, зокрема, принцип законності, відповідно до якого суб'єкт владних повноважень зобовґязаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, а рішення субґєкта вланих повноважень має прийматися обгрунтовано, тобто у урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Водночас, вмотивованих підстав для відмови відповідачем у оспорюваних рішеннях не наведено.

Існуючі міжнародні домовленості між Україною та Хашимітським Королівством Йорданія не передбачають обмежень здійснення повітряних перевезень.

Статтею 5 Угоди закріплено, що частота перевезень та розклад руху на договірних лініях повинні встановлюватися за взаємною згодою між призначеними авіапідприємствами та надаватися авіаційними властями на затвердження не менше ніж за 30 днів до запропонованої дати початку перевезень. У разі відсутності домовленостей між двома призначеними авіапідприємствами питання повинно бути передано на розгляд авіаційним властям Договірних Сторін.

В межах наданих статтею 5 Угоди повноважень, між Комісією з регулювання цивільної авіації Йорданії та Державною авіаційною службою України підписано Меморандум про взаєморозуміння (далі - Меморандум).

Пунктом 1 Меморандуму погоджено, що починаючи з літнього періоду 2012 року призначені авіапідприємства кожної сторони мають право здійснювати повітряні перевезення з необмеженою кількістю щотижневих частот та необмеженою ємністю, використовуючи будь-який тип повітряного судна під час виконання як пасажирських, так і вантажних перевезень.

Як вказано у тексті Меморандуму останній набирає чинності з моменту його підписання від імені обох авіаційних властей. Даний Меморандум підписано з боку Йорданії 18.03.12р., а з боку України 26.04.12р. Відповідно, він є таким що набрав чинності з 26.04.12р.

Таким чином, міжнародні угоди України, угоди між авіаційними органами влади України та Йорданії та авіаційні правила України не встановлюють жодних обмежень, які б могли бути підставою для відмови призначеному авіапідприємству - ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» у внесенні до документа про право на експлуатацію відомостей щодо виконання повітряних перевезень частотністю 3 рейси на тиждень з посиланням на пункт 1 частини восьмої статті 94 Повітряного кодексу України.

Не заслуговують на увагу покликання відповідача на те, що позивач не має документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ, оформленого згідно Додатку № 1 до Порядку №686, що унеможливлює внесення змін до нього у відповідності до Розділу IV Порядку, з огляду на наступне.

Так, ні підпункт 16.2.2 пункту 16.2. Протоколу засідання №3, ні підпункт 8.2.2 пункту 8.2 Протоколу засідання № 5 не містять застереження щодо неможливості задоволення заяви ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ», у зв'язку з відсутністю у даного авіаперевізника документа про право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ, оформленого згідно Додатку № 1 до Порядку №686. Так само не містять такого застереження і оскаржувані накази Державіаслужби України №483 та №607.

Частиною третьою статті 92 Повітряного кодексу України передбачено, що з метою набуття права доступу до певних повітряних ліній або ринків авіаперевізник повинен отримати від уповноваженого органу з питань цивільної авіації відповідний документ на право експлуатації певної повітряної лінії.

До 23.04.2013р. порядок надання авіаперевізникам прав на експлуатацію повітряних ліній визначався Положенням про призначене авіапідприємство з боку України на експлуатацію міжнародної повітряної лінії, затвердженим наказом Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації від 24.12.04р. №247 (далі - Положення №247).

Положенням № 247 було, зокрема, передбачено що Державіаслужба України надає авіапідприємству право (призначення) на експлуатацію міжнародної повітряної лінії. Призначення означає надання такому перевізникові відповідних комерційних прав для експлуатації повітряної лінії виключно у користування. Питання щодо надання повітряним перевізникам України права (призначення) на експлуатацію міжнародної повітряної лінії розглядаються Ліцензійною комісією Державіаслужби України. Рішення Комісії затверджується головою Державіаслужби України (п.п.2.1 - 2.3).

Згідно Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів, вантажів повітряним транспортом (затверджених спільним наказом Держкомпідприємництва та Мінтрансу від 26.11.01р. № 139/821) міжнародна повітряна лінія, на яку суб'єкт господарювання отримав призначення, зазначається у ліцензії.

Як встановлено вище, згідно пункту 5 Протоколу засідання ліцензійної комісії від 24.02.12р. №38, затвердженого головою Державіаслужби України, прийнято рішення надати позивачу право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман - Київ. На підставі даного рішення повітряну лінію Київ - Амман - Київ внесено до переліку повітряних ліній, що має право експлуатувати ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» (пункт 114 Додатку №1 до ліцензії від 27.06.12р. серії АГ № 505921).

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ПрАТ «Авіакомпанія «МАУ» належним чином набуло право на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман- Київ, яке, на момент розгляду справи, не припинене, не анульоване та є чинним, як це передбачено частиною другою статті 94 Повітряного кодексу України.

Рішення ліцензійної комісії Державіаслужби від 24.02.12р. №38 та пункт 114 Додатку №1 до ліцензії від 27.06.12р. серії АГ № 505921 є документами, які видані з метою набуття позивачем права доступу до зазначеної повітряної лінії у розумінні частини третьої статті 92 Повітряного кодексу України.

Згідно з статтею 2 Закону України «Про центральні органи влади», діяльність міністерств та інших центральних органів виконавчої влади ґрунтується на принципах верховенства права, забезпечення дотримання прав і свобод людини і громадянина, безперервності, законності, забезпечення єдності державної політики, відкритості та прозорості, відповідальності.

Зазначений принцип означає, що виконавча влада діє безперервно. Перехід функцій держави від одного органу до іншого, або зміна порядку регулювання відносин між суб'єктом господарювання та державою не має наслідком припинення правовідносин, що виникли до таких змін. Більш того, такі правовідносини продовжують існувати з урахуванням нового порядку та повноважень відповідного органу до якого перейшли відповідні функції держави.

Положення №247 було скасовано наказом Міністерства інфраструктури від 23.04.13р. №245 «Про затвердження Порядку надання та анулювання прав на експлуатацію повітряних ліній». 05.06.15р. набув чинності новий Порядок №686, який регулює питання надання прав на експлуатацію повітряних ліній та внесення змін до документів про право на експлуатацію повітряних ліній.

Разом з тим, ні Порядок №245, ні чинний на момент розгляду даної справи Порядок №686 не встановлюють обов'язку авіаперевізників звертатись за переоформленням раніше наданих документів про право на експлуатацію повітряної лінії. Також вказані нормативно правові акти не передбачають, що права на експлуатацію повітряних ліній, видані до прийняття такого Порядку, анулюються чи мають бути обмежені через зміну форми документу, який їх посвідчує.

Таким чином, внесення змін до документів, на підставі яких позивач набув право доступу до повітряної лінії Київ-Амман-Київ, тобто до Рішення ліцензійної комісії Державіаслужби України від 24.02.12р. № 38 та пункту 114 Додатку № 1 до Ліцензії серії АГ № 505921 від 27.06.12р. здійснюється відповідно до чинного Порядку №686.

Судом першої інстанції вірно враховано те, що з моменту отримання позивачем прав на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман -Київ, обсяг цих прав, а отже і відомостей, зазначених в документах, на підставі яких позивач набув право доступу до повітряної лінії Київ-Амман-Київ змінився, у тому числі встановлена частота експлуатації повітряної лінії в обсязі три рейси на тиждень.

Відповідно до п. 4.1 Порядку №686, зміна зазначених відомостей є підставою для внесення змін до документу про право на експлуатацію повітряної лінії.

Враховуючи зазначене, документом, який посвідчує право позивача на експлуатацію повітряної лінії є Ліцензія серії АГ № 505921 від 27.06.12р. та Додаток №1 до неї, а тому відмова Державної авіаційної служби України у внесенні змін до зазначено документа, шляхом видачі нового документа, зразка визначено Порядком №686 із зазначенням частоти рейсів 3 рейси на тиждень є необґрунтованою.

Окрім того, 30.10.15р. Державна авіаційна служба України видала позивачу документ, зразка визначеного Порядком №686, на експлуатацію повітряної лінії №1237, що також підтверджує неправомірність дій відповідача щодо відмови у внесенні змін до документа на право експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман -Київ.

Щодо доводів апелянта про відсутність порушеного спірними правовідносинами права позивача, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Отже, мета судочинства - захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб.

У Рішенні від 01 грудня 2004 року № 18-рп/2004 Конституційний суд України розтлумачив, що поняття «охоронюваний законом інтерес» треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

Отже, охоронюваний законом інтерес полягає у прагненні особи набути певних матеріальних або нематеріальних благ з метою задоволення певних потреб, якщо такі прагнення є абстрактними, тобто випливають із певного суб'єктивного права у конкретних правовідносинах. Тому порушення охоронюваного законом інтересу, яке дає підстави для звернення особи за судовим захистом, є створення об'єктивних перешкод на шляху до здобуття відповідного матеріального та/або нематеріального блага.

При цьому позивач на власний розсуд визначає чи порушені його права, свободи чи інтереси рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. Водночас, задоволення відповідних вимог особи можливе лише в разі об'єктивної наявності порушення, тобто встановлення, що рішення, дія або бездіяльність протиправно породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.

Викладені висновки кореспондуються із нормами п. п. 1, 8 ч. 1 ст. 3, ч. 2 ст. 4, ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, Авіаційними правилами (Порядок №686) вводиться поняття «максимально дозволеної кількості частот», яка розраховується за формулою, що затверджена у Додатку № 3 до цих Авіаційних правил. Вказана формула враховує такий показник, як сумарна кількість частот, дозволених авіаперевізнику для виконання регулярних міжнародних повітряних перевезень з/до України на дату проведення засідання Комісії.

Крім того, Авіаційні правила у пункті 2.12 передбачають, що якщо до Державіаслужби надійшли заяви від двох або більше авіаперевізників на один і той самий маршрут, щодо якого міжнародним договором України та домовленостями між авіаційними органами влади держав, уповноваженими на укладення таких домовленостей, передбачені обмеження щодо частоти перевезень або призначених авіаперевізників, відповідне право надається авіаперевізнику, який отримав більшу кількість балів за критеріями, що враховуються Комісією під час розгляду заяви щодо надання прав на експлуатацію повітряних ліній.

Відповідні критерії затверджені у Додатку № 4 до Авіаційних правил та враховують такий показник, як фактичне використання авіаперевізником раніше наданих прав на експлуатацію повітряних ліній, тобто відношення кількості частот, за якими виконуються польоти, до загальної кількості частот, на які авіаперевізнику надані права на експлуатацію.

Таким чином, існуючі Авіаційні правила ставлять у певних випадках надання нових прав на експлуатації повітряної лінії в залежність від фактичного використання авіаперевізником раніше наданих прав на експлуатацію повітряних ліній. При цьому визначаючи таке фактичне використання Державіаслужба звертає увагу на дозволену до виконання частотність повітряних перевезень.

Відтак, за умови не внесення змін до документа про право позивача на експлуатацію повітряної лінії Київ - Амман -Київ та не закріплення частотності виконання перевезень (3 рейси на тиждень), кількість дозволених до виконання частот (необмежено, як-то зазначено у пункті 5 Протоколу від 24.02.12р. №38 та пункті 114 Додатку №1 до ліцензії від 27.06.12р. серії АГ № 505921) може статистично обраховуватись як нуль, а отже може вплинути на потенційну можливість отримання позивачем інших прав на експлуатацію повітряних ліній, що в свою чергу може призвести до порушення інтересів позивача.

Вищевикладеним спростовуються доводи апелянта.

Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст.195, 196, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд

у х в а л и в:

апеляційну скаргу Державної авіаційної служби України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.11.15р. у справі №826/23508/15 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.11.15р. у справі №826/23508/15 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуюча суддя Шелест С.Б.

Судді : Пилипенко О.Є.

Чаку Є.В.

Повний текст ухвали складений: 12.01.16р.

.

Головуючий суддя Шелест С.Б.

Судді: Чаку Є.В.

Пилипенко О.Є.