Ухвала суду № 54967541, 13.01.2016, Господарський суд Чернівецької області

Дата ухвалення
13.01.2016
Номер справи
926/1689-б/15
Номер документу
54967541
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

"13" січня 2016 р. справа № 926/1689-б/15

За заявою аграрно-промислового товариства з обмеженою відповідальністю Іскра, с. Буденець Сторожинецького району Чернівецької області

про порушення справи про власне банкрутство

Суддя Т.І. Ковальчук

За участю представників:

Не викликалися

СУТЬ СПОРУ:

Ухвалою господарського суду Чернівецької області від 01.12.2015 р. порушено провадження у справі про банкрутство аграрно-промислового товариства з обмеженою відповідальністю Іскра, с. Буденець Сторожинецького району Чернівецької області, в порядку ст. 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом як боржника, що ліквідується власником, постановою від 21.12.2015 р. АП ТОВ Іскра визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого ОСОБА_1

Повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури оприлюднено на веб-сайті Вищого господарського суду України 21.12.2015 р. за № 26519, граничний строк на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника встановлено 21 січня 2016 року.

Управління Пенсійного фонду України в Сторожинецькому районі Чернівецької області звернулося із заявою з грошовими вимогами до банкрута на суму 39447,31 грн. заборгованості по платежах до Пенсійного фонду щодо виплати і доставки пенсій, призначених на пільгових умовах. Також заявник подав клопотання про звільнення його від сплати судового збору в звязку з відсутністю бюджетного фінансування відповідних видатків, на підтвердження чого подав розрахунок до кошторису видатків управління на 2015 рік, а також зазначив, що бюджет на 2016 рік ще не затверджено.

Розглянувши клопотання УПФУ в Сторожинецькому районі щодо звільнення від сплати судового збору, суд не вбачає підстав для його задоволення.

Так, Конституцією України (ч. 2 ст. 19) установлено обовязок органів державної влади, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Законом України Про судовий збір (в редакції, що діяла до 01 вересня 2015 року) органи Пенсійного фонду були звільнені від сплати судового збору. Проте згідно із Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору від 22 травня 2015 року № 484-УІІІ Пенсійний фонд України та його територіальні органи є платниками судового збору на загальних підставах. Відповідно до вимог п. 2 Прикінцевих положень названого закону Кабінету Міністрів України доручено забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.

Ставки судового збору визначено статтею 4 Закону України Про судовий збір у редакції Закону України від 22.05.2015р. № 484-VIII, чинній з 1 вересня 2015 року.

Відповідно до вимог ст. 9 Закону України Про судовий збір судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

За змістом ст. 8 Закону України Про судовий збір, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою звільнити від сплати судового збору.

Як вказано в інформаційному листі Вищого господарського суду України від 12 листопада 2015 року за № 01-06/2093/15 Про деякі питання практики застосування Закону України Про судовий збір (зі змінами та доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 22.05.2015 № 484-VIII), питання про відстрочення, розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати з питань майнового стану сторони вирішується судом в кожному конкретному випадку залежно від обставин справи та обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами того факту, що її (сторони) майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі, а також на засадах рівності всіх учасників судового процесу (в тому числі й органів державної влади) перед законом і судом.

Як доказ неможливості сплати судового збору до клопотання УПФУ в Сторожинецькому районі додано копію розрахунку до кошторису видатків по коду 2240 Оплата послуг (крім комунальних) на 2015 рік управління Пенсійного фонду України в Сторожинецькому районі, в якому в рядку 060 судові видатки та інші подібні послуги видатків не передбачено.

Проте такий розрахунок не є належним і допустимим доказом того факту, що майновий стан УПФУ в Сторожинецькому районі Чернівецької області перешкоджає сплаті ним судового збору за подання заяви з кредиторськими вимогами в 2016 році.

Закон України Про Державний бюджет України на 2016 рік прийнятий Верховною Радою України 25.12.2015 року і набрав законної сили з 01.01.2016 р., проте заявником не подано затвердженого кошторису управління ПФУ на 2016 рік чи хоча б витягу з кошторису щодо видатків на сплату судового збору.

Крім того, згідно з положенням пункту 2 Прикінцевих положень закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору від 22 травня 2015 року № 484-УІІІ Кабінету Міністрів України доручено забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору. Однак УПФУ в Сторожинецькому районі Чернівецької області не надало доказів звернення Пенсійного фонду України до Кабінету Міністрів України щодо вирішення питання фінансування сплати судового збору.

Зміна приписів закону не є достатнім і належним доказом в розумінні ст. 34 ГПК України для звільнення від сплати судового збору. А виконання судом приписів закону не перешкоджає в доступі до правосуддя, навпаки, забезпечує правовий порядок. Чинна редакція Закону України Про судовий збір була прийнята Верховною Радою України 22 травня 2015 року, а введена в дію з 01 вересня 2015 року. Відтак органи Пенсійного фонду мали час і можливість у встановленому порядку визначитись щодо фінансування судових витрат.

Разом з тим, суд враховує, що питання розгляду кредиторських вимог управління до банкрута має свої часові межі і не розгляд заяви по суті у справі про банкрутство може мати наслідком майнову шкоду управлінню Пенсійного фонду у вигляді невідшкодованих витрат з виплати і доставки пільгових пенсій за рахунок юридичної особи-банкрута АП ТОВ Іскра.

У звязку з цим суд вбачає за можливе з урахуванням викладених у клопотанні про звільнення від сплати судового збору обставин відстрочити управлінню Пенсійного фонду України в Сторожинецькому районі сплату судового збору до розгляду його заяви з вимогами до боржника по суті відповідно до положення ч. 1 ст. 8 Закону України Про судовий збір та прийняти і призначити заяву до розгляду в судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 38, 40, 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, ч. 1 ст. 8 Закону України Про судовий збір, суд

У Х В А Л И В:

1. Відстрочити управлінню Пенсійного фонду України в Сторожинецькому районі сплату судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника до вирішення заяви по суті.

2. Розгляд заяви УПФУ в Сторожинецькому районі призначити в судовому засіданні на 12-10 год. 28 січня 2016 року за участю представника кредитора і ліквідатора ОСОБА_1

3. Зобовязати заявника надати докази сплати до Державного бюджету України судового збору в установленому розмірі, надати розрахунок витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за грудень 2015 року до дня прийняття постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, надати докази призначення пільгових пенсій особам, зазначеним у відповідних розрахунках.

4. Ліквідатору ОСОБА_1 надати відзив на заяву.

Суддя Т.І.Ковальчук