Справа № 219/9980/15-а
2-а/219/95/2015
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2015 року Артемівський міськрайонний суд Донецкої області у складі: головуючого судді Тверського С.М.
при секретарі Зубенко Т.А.
за участю представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Артемівську адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради про стягнення недоотриманої суми на оздоровлення
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_2. звернувся з адміністративним позовом, в якому просив визнати дії відповідача неправомірними та зобовязати стягнути на його користь суму недоотриманої щорічної допомоги на оздоровлення за 2015 рік у розмірі 47828,00 грн., тобто 4 мінімальні заробітні плати на момент виплати. В обґрунтування заявлених позовних вимог посилався на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС інвалідом 3 групи та знаходиться на обліку у відповідача і відповідно до ч. 4ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення, розмір якої визначений як чотири мінімальні заробітні плати.
Представник відповідача подав заперечення на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що допомогу на оздоровлення за 2015 рік позивачу призначено у встановленому згідно постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року розмірі 90 грн., яку профінансовано 16.07.2015 року, оскільки виплата щорічної допомоги на оздоровлення Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не передбачена з 01.01.2015 року. На даний час є чинною постанова КМУ №562 від 12.07.2005 року, а тому саме у розмірах, встановлених даною постановою, позивачу виплачена допомога на оздоровлення за 2015 рік.
Вислухавши представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що Управлінням праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради 13.07.2015 року позивачу як потерпілому від Чорнобильської катастрофи 3 категорії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року виплачено щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 90 грн.
Пунктом 8 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України норми і положення ст. 48 вищезазначеного закону застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно із Порядком використання коштів Державного бюджету для виконання програм, пов`язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року №936, фінансування щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації Чорнобильської катастрофи, передбаченої ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснювалось в розмірах, затверджених постановою КМУ від 26.07.1996 р. № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач у своєму позові зазначає, що управління соціального захисту населення відмовляючи в нарахуванні, перерахунку та виплаті щорічної допомоги на оздоровлення особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи у відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2015 рік діяло протиправно, порушуючи норми чинного законодавства.
Проте з такими висновками позивача з урахуванням законодавчих змін у 2015 році, а саме прийняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» погодитися не можна.
Відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796, щорічна допомога на оздоровлення інвалідам I і II групи виплачується в розмірі - п'яти мінімальних заробітних плат; інвалідам III групи, дітям-інвалідам - чотири мінімальні заробітні плати.
Статтею 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, коштів, які враховуються при визначені міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.
Починаючи з 01.01.2015 року Закон України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» містить норми, які обмежують у 2015 році пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796.
Так, згідно до п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» норми і положення статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 13, ст. 178 із наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообовязкового державного соціального страхування.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що соціальні виплати особам, постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС, у період з 01.01.2015 року повинні виплачуватись у відповідності до положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 № 562 «Про щорічну допомогу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 Верховна Рада України визначила Кабінет Міністрів України державним органом, який має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, тобто, надала право Кабінету Міністрів України визначати порядок та розміри соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу Державного бюджету.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 року суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач надав до суду докази, що спростовують твердження позивача про неправомірність їх дій.
Виплата щорічної допомоги на оздоровлення передбачена постановою КМУ від 12 липня 2005 року №562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до якої відповідач здійснив виплату допомоги на оздоровлення позивачу, оскільки іншого розміру такої допомоги у 2015 році не встановлено.
За таких обставин, підстав для задоволення позову суд не вбачає.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 6, 8, 17, 18, 71, 87, 90, 99, 100, 104, 183-2, 255, 256, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 48, 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про Державний бюджет на 2015 рік», постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 № 562 «Про щорічну допомогу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011, рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 року, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради про стягнення недоотриманої суми на оздоровлення відмовити повністю.
Ця постанова набирає законної сили, якщо її не буде оскаржено в строк передбачений для оскарження останньої.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького адміністративного апеляційного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанову винесено у суддею у нарадчий кімнаті.
Суддя С