Постанова № 54957241, 12.01.2016, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.01.2016
Номер справи
754/16813/15-а
Номер документу
54957241
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а/754/49/16

Справа №754/16813/15-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 січня 2016 року

Деснянський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Смирнова Є.П.

при секретарі Кузьменко А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві

адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до

Управління Пенсійного фонду України

в Деснянському районі м. Києва, -

про визнання дій неправомірними

та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

03.12.2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача в частині виключення зі складу його заробітної плати інші витрати, зазначені в довідці Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 166 від 18.11.2015 року. Крім того, позивач просить зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, включивши за період 2007-2009 роки інші виплати, зазначені у довідці № 166 від 18.11.2015 року, починаючи з моменту призначення пенсії 18.11.2009 року, з виплатою довічно.

При цьому ОСОБА_1 вказує на те, що перебуває на пенсії за віком та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва.

Обчислення розміру його пенсії у 2009 році було здійснено на підставі поданих довідок про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Однак, в суму призначеної пенсії не було враховано інші виплати, з яких сплачуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію, що передбачена в довідці Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 166 від 18.11.2015 року.

Позивач також зазначає, що таки дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м.Києва потягнули за собою недоплату йому, щомісячно, грошових коштів, чим порушено його законні права. Тому він звернувся із заявою до Управління з проханням провести перерахунок призначеної пенсії та включити до розрахунку пенсії суму матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію. На своє звернення він отримав відповідь, в якій йому було відмовлено в перерахунку пенсії.

ОСОБА_1 вважає таки дії відповідача неправомірними. Прим цьому вказує на те, що пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що розміри виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Крім того, ст. 37 Закону України «Про державну службу» передбачає, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (для державних службовців, які мають стаж державної служби понад 20 років - 90 відсотків).

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 1 ст.1 Закону України від 24.03.1995 року «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу, а ст.2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року передбачено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.

Зокрема, відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Крім того, ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивач вважає, що за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, сума матеріальної допомоги на оздоровлення та індексація заробітної плати, має бути врахована в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Посилаючись на викладені обставини, ОСОБА_1 просить задовольнити його вимоги.

В судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав.

Представник Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва Ковальчук І.Б. проти позову заперечує. При цьому зазначила, що ОСОБА_1 з 2009 року отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу», який чітко визначає структуру заробітної плати державних службовців та порядок призначення пенсій цих категорій працівників.

Зокрема, згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Обчислення пенсій відповідно до ст. 37 зазначеного Закону здійснюється з урахуванням вищевказаних складових заробітної плати державного службовця, з яких сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, представник відповідача вважає необгрунтованими вимоги позивача щодо дати перерахунку пенсії - з 18.11.2009 року, в той час як ст. 99 КАС України передбачено шестимісячний строк для звернення до суду за захистом порушених прав. Як зазначає Ковальчук І.Б., позивачу з 2009 року було відомо про складові заробітної плати, враховані Управлінням при обрахунку його пенсії, однак, до Управління із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 звернувся лише 24.11.2015 року, при цьому надав нову довідку про складові заробітної плати № 166 від 18.11.2015 року. Посилаючись на зазначені обставини, представник Управління просить врахувати строк позовної давності та відмовити позивачу у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та представника Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва Ковальчук І.Б., дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного.

Судом встановлено, що до виходу на пенсію ОСОБА_1 працював державним службовцем в Державній службі геодезії, картографії та кадастру на посаді начальника управління державного геодезичного нагляду, експертизи та ліцензування. На даний час позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

В судовому засіданні ОСОБА_1 просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації на підставі довідки № 166 від 18.11.2015 року, починаючи з часу призначення пенсії з 18.11.2009 року, довічно.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що на його звернення до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок пенсії з урахуванням розміру матеріальної допомоги на оздоровлення згідно довідки № 166 від 18.11.2015 року йому було відмовлено. Проте, позивач вважає, що згідно Законів України «Про оплату праці», «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» відповідач має врахувати у складі заробітної плати при призначенні пенсії державного службовця зазначену в довідці про складові заробітної плати № 166 від 18.11.2015 року суму матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію, з якої справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Суд вважає вимоги ОСОБА_1 в частині зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації обґрунтованими, виходячи з наступного.

Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно положень ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року передбачено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.

Так, відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Крім того, ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

На підставі викладеного, аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що в даних правовідносинах мають перевагу спеціальні норми Закону, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме: ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, повинна бути врахована при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Таким чином, вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок його пенсії державного службовця, з урахуванням у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати суд вважає обгрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню. При цьому суд враховує, що із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся 24.11.2015 року, тому перерахунок необхідно здійснити з 24.11.2015 року.

Враховуючи викладені обставини, дії відповідача щодо неврахування при обрахунку пенсії позивача, як державного службовця, середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації , з якої справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд вважає неправомірними.

Керуючись ст. 2, 18, 71, 93, 94, 99, 100, 104, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 33, 35 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, - неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, з урахуванням у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, зазначених в довідці Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 166 від 18.11.2015 року, - починаючи з 14.11.2015 року по теперішній час, з урахуванням проведених виплат.

Судовій збір в розмірі 487 грн. 20 коп. віднести за рахунок коштів Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом 10 днів з дня її проголошення.

Суддя: Є.П. Смирнова