Головуючий у 1 інстанції - Марченко Л.М.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2016 року справа №234/14346/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Шишова О.О., суддів Сіваченка І.В., Чебанова О.О., секретарі судового засідання КуленкоА.В., за участю позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 12 листопада 2015 р. у справі № 234/14346/15-а (головуючий І інстанції Марченко Л.М. ) за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області третя особа Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління Державної Фіскальної Служби у Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання сплатити недоплачену частину пенсії ,-
ВСТАНОВИВ:
31 серпня 2015 року ОСОБА_4 ( далі позивач) звернувся до Краматорського міського суду Донецької області з позовною заявою (з урахуванням уточнень) до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області (далі відповідач, апелянт) третя особа Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління Державної Фіскальної Служби у Донецькій області в якому просив визнати неправомірними дії відповідача щодо утримання з 01 лютого 2015 року по 31 серпня 2015 року, сум податку на доходи фізичних осіб і військового збору з пенсії позивача по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобовязати відповідача сплатити позивачу недоплачену за період з 01 лютого 2015 року по 31 серпня 2015 року пенсії , без утримання сум податку на доходи фізичних осіб і військового збору.
При відкритті провадження судом першої інстанції позов в частині правовідносин за період з 01.01.2015 року до 28.02.2015 року було залишено без розгляду за пропуском позивачем строку, встановленого ч.2 ст.99 КАС України.
Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 12 листопада 2015 року позовні вимоги ОСОБА_4 задоволені, а саме:
-визнані дії управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області по утриманню у період з 01.03.2015 року по 31.08.2015 року з пенсії по інвалідності 2 групи ОСОБА_4, призначеної відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи», сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору неправомірними;
-зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області сплатити ОСОБА_4 недоплачену пенсію по інвалідності 2 групи, призначену відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі неправомірно утриманих у період з 01.03.2015 року по 31.08.2015 року податку на доходи фізичних осіб та військового збору.
Суд першої інстанції виходив з того, що позивач звільнений від сплати податків та зборів всіх видів на підставі того, що призначена пенсія є різновидом відшкодування державою шкоди заподіяної внаслідок Чоронбильської катастрофи, а відповідно до податкового законодавства сума відшкодування розміру шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи не включається до загального місячного (річного) оподаткування.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як прийняту з порушенням норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачеві у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Апеляційна скарга відповідача обґрунтована тим, що ставка податку становить 15% бази оподаткування щодо доходів, зокрема нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподаткованого доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати встановленого законом на 1 січня звітного податкового року, тобто державою визначено, Управління зобовязано утримувати податок на доходи фізичних осіб зі ставкою 15%. Апелянт також зазначив, що з 01.01.2015 року відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 року розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено в сумі 1218 грн. на місяць. Згідно Закону України від 31.07.2014 року №1621-7 «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» встановлено ставку військового збору 1,5% від обєкта оподаткування. Сума пенсії, що перевищує у 2015 році 3654,00 грн.- частина такого перевищення обкладається військовим збором.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримала вимоги апеляційної скарги. Просила скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Позивач у судовому засіданні вважав, що суд першої інстанції прийняв рішення з дотримання норм матеріального та процесуального права. Просив залишити постанову суду першої інстанції без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача,перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, зазначає наступне.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, позивач є інвалідом 2 групи, як постраждалий від наслідків аварії на ЧАЄС, 1 категорії, що підтверджується копіями довідки МСЕК та посвідчення (а.с.3, 4), знаходиться на обліку в УПФУ у м.Краматорську Донецької області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ (а.с.5-6, 14).
Відповідно до п.18 ст.20 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, особам віднесеним до категорії 1 надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги - зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету, відповідно до податкового та митного законодавства.
Пунктом 23 ст.13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту інвалідам та прирівняним до них особам (ст.7 цього Закону) надаються пільги, зокрема, зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету, відповідно до податкового та митного законодавства.
Згідно до ст. 8 Закону України Про пенсійне забезпечення, пенсії не підлягають оподаткуванню.
Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи №71-VІІІ від 28.12.2014року внесені зміни до Податкового Кодексу України, які набули чинності з 01.01.2015 року.
Відповідно до п.п.164.2.19 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника включаються, зокрема, суми пенсій(включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно з законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць ), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.
Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.
З 01 січня 2015 р. відповідно до ст.8 Закону України від 28.12.2014 р. № 80- VІІІ Про Державний бюджет України на 2015 рік розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у сумі 1218 грн. на місяць .
Тобто, починаючи з 01.01.2015 р. податкові агенти, яким у даному випадку є Управління Пенсійного фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області, при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 3654 грн. (розмір мінімальної заробітної плати 1218 грн.х3), зобов'язані утримати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15 відсотків.
Згідно п.168.3 ст. 168 Податкового кодексу України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, провадиться податковим агентом, тобто - органами Пенсійного фонду України.
Крім того, п.168.3 ст.168 Податкового кодексу України встановлено, що розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, провадиться податковим агентом .
Згідно відповіді Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області від 21.08.2015 р. розмір пенсійної виплати урахуванням з індексації складає 12349 грн.28 коп Отже, базою оподаткування є 8527 грн.06 коп (9490,00 3654,00) до якої застосовується ставка 15% . Розмір податку склав 928,31 гривень. (арк. справи 5-6).
З урахуванням того, що позивачу пенсія призначена та виплачується на підставі ст.ст. 50, 54 Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи, та саме п.18 ст.20 цього Закону та п.23 ст. 13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту гарантовані державою компенсації та пільги - зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства, колегія судів приходить до висновку, що саме податковим законодавством встановлюються пільги зі сплати податків, зборів.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що Податковим кодексом України та Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи № 71-VІІІ від 28.12.2014 року, які не визнані неконституційними, не передбачено пільг по сплаті податків та зборів для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, тобто, Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області є податковим агентом, який нараховує та виплачує пенсію позивачу, та правомірно утримує податок на доходи фізичних осіб зі ставкою податку 15 відсотків бази оподаткування. ОСОБА_5 № 71-VІІІ, а з ним і редакція статті 164, а також відповідних норм розд. ХХ ПК України прийнятий пізніше у часі за норми статтей 4 та 165 ПК України (на положення якої посилався апелянт), тому при подоланні колізій положень нормативно-правового(их) акту(ів) рівної юридичної сили слід надавати перевагу тому, що прийнятий пізніше, тобто, Закону № 71-VІІІ.
Така ж сама позиція стосується й правомірності утримання відповідачем з сум пенсії позивача військового збору у розмірі 1,5% колегія суддів зазначає, що якщо сума пенсії(включаючи суму її індексації ,нараховану відповідно до закону) перевищує у 2015 р. 3654 грн., то частина такого перевищення обкладається військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.
При таких обставинах колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог позивача.
Також необхідно зазначити, що з 1 вересня 2015року податок на доходи з фізичних осіб з пенсії позивача не утримується, оскільки набув чинності ОСОБА_5 України від 17.07.2015 № 653-VIII "Про внесення зміни до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб", яким звільнено від оподаткування пенсії осіб, прирівняних до інвалідів війни відповідно до ст.10 Закону № 3551-XII.
Таким чином, вимоги п.п.165.1.3 п.165.1 ст.165 Податкового Кодексу України стосовно не включення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку сум відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Відповідно до ст. 198 КАС України суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову суду.
Згідно п.4 ч.1 ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та ухвалює нове рішення, якщо судом першої інстанції при ухваленні рішення допущено порушення норм матеріального або процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової про відмову в задоволенні позовних вимог.
Повний текст постанови складений 14 січня 2016 року.
Керуючись ч.ч.1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-197, п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 12 листопада 2015 р. у справі № 234/14346/15-а задовольнити.
Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 12 листопада 2015 р. у справі № 234/14346/15-а скасувати.
Прийняти нове рішення.
У задоволенні позову ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області третя особа Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління Державної Фіскальної Служби у Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання сплатити недоплачену частину пенсії - відмовити у повному обсязі.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України складення рішення у повному обсязі відкласти на строк до 5 днів.
Рішення може бути оскаржена протягом двадцяти днів після складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий: О.О.Шишов
Судді: І.В.Сіваченко
ОСОБА_6