Постанова № 54953855, 23.12.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2015
Номер справи
818/3274/15
Номер документу
54953855
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 грудня 2015 р. Справа № 818/3274/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.

за участю секретаря судового засідання - Кохан Т.І.,

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_3, третя особа - Публічне акціонерне товариство "Златобанк" про визнання бездіяльністі протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2І.) звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - ФГВФО), уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_3 (далі - Уповноважена особа ФГВФО), третя особа - Публічне акціонерне товариство "Златобанк" (далі - ПАТ "Златобанк), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_3 щодо не включення ОСОБА_2 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "ЗЛАТОБАНК", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних у розмірі 200000,00 грн.;

- зобов`язати Уповноважену особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_3 включити ОСОБА_2 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "ЗЛАТОБАНК", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у розмірі 200000,00 грн.;

- зобов`язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_2 до Загального реєстру вкладників Публічного акціонерного товариства "ЗЛАТОБАНК", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у розмірі 200 000,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 04.02.2015 року між ОСОБА_2 та ПАТ "Златобанк" укладено угоду про приєднання до Публічної пропозиції про комплексне банківське обслуговування фізичних осіб № 169879 (Договір банківського вкладу) на суму 14000,00 доларів США. Відповідно до умов договору, банк відкрив позивачу вкладний (депозитний) рахунок № 26200500181585, на який внесено 14 000,00 доларів США, що підтверджується квитанцією від 04.02.2015 року № 84239. З 14.02.2015 року в ПАТ "Златобанк" запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу ФГВФО - ОСОБА_3 13.05.2015 року прийнято рішення № 99 про ліквідацію ПАТ "Златобанк", в звязку з чим позивач звернулась до банку-агента ФГВФО - АТ "Ощадбанк" для отримання відшкодування вкладених коштів. В подальшому, із листа ФГВФО ОСОБА_2 дізналась, що на її імя в ПАТ "Златобанк" немає відкритих рахунків. Позивач вважає, що вона є вкладником, який має право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок ФГВФО, відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.

Уповноважена особа ФГВФО ОСОБА_3 позовні вимоги не визнав, в письмових поясненнях, наданих суду, зазначив, що договір від 04.02.2015 року № 169879 в ПАТ "Златобанк" не обліковується, рахунок № 26200500181585 не відкривався, а кошти на нього не надходили, про що повідомлено позивачу листом від 04.08.2015 року № 2412. В автоматизованій банківській системі ПАТ "Златобанк" АБС Б2 відсутні відомості про касову операцію у відділенні Сумська РД АТ "Златобанк" щодо надходження 04.02.2015 року від ОСОБА_2 готівкових коштів в сумі 14000,00 доларів США та відкриття рахунку № 26200500181585. Крім того, уповноважена особа звернулась до правоохоронних органів із заявою про злочин щодо викладених обставин з приводу укладення депозитних договорів вкладниками та відсутності в ПАТ "Златобанк" коштів за такими депозитами. В звязку з тим, що підстави для включення вимог ОСОБА_2 до переліку вкладників відсутні, відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог (а.с. 26-27, 65-67).

Представник відповідача - ФГВФО, проти позовних вимог також заперечував та зазначив, що процедура виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідація банків регулюється Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Відповідно до вказаного Закону уповноважена особа складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами. Виконавча дирекція ФГВФО затверджує реєстр вкладників, відповідно до наданого переліку. В даному випадку в переліку вкладників ПАТ "Златобанк" ОСОБА_2 була відсутня, в звязку з чим дані про неї не були враховані при складанні Загального реєстру вкладників. Тому позовні вимоги, в тому числі, щодо зобовязання ФГВФО включити ОСОБА_2 до Загального реєстру вкладників, не підлягають задоволенню (а.с. 51-53).

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що 04.02.2015 року між ОСОБА_2 та ПАТ "Златобанк" укладено угоду про приєднання до Публічної пропозиції про комплексне банківське обслуговування фізичних осіб № 169879 (Договір банківського вкладу) (а.с.14).

Відповідно до умов вказаного договору, ОСОБА_2 внесено (залучено) кошти на депозит у розмірі 14000,00 доларів США, що підтверджується квитанцією від 04.02.2015 року № 84239 (а.с.15).

На підставі постанови Правління Національного банку України від 13.02.2015 року № 105 "Про віднесення ПАТ "Златобанк" до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією ФГВФО прийнято рішення від 13.02.2015 року № 30 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Златобанк", згідно з яким з 14.02.2015 року запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Златобанк".

Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "Златобанк" призначено провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_3 Тимчасову адміністрацію в ПАТ "Златобанк" запроваджено строком на три місяці з 14 лютого 2015 року по 13 травня 2015 року включно.

Відповідно до постанови Правління НБУ від 12 травня 2015 р. № 310 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Златобанк» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) прийнято рішення від 13 травня 2015 р. № 99 «Про початок процедури ліквідації АБ «ЗЛАТОБАНК» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку», згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації АБ «ЗЛАТОБАНК» та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію АБ «ЗЛАТОБАНК» провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_3 строком на 1 рік з 18 год. 00 хв. 13 травня 2015 р. до 12 травня 2016 р. включно.

19.05.2015 року на офіційному сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб було опубліковано інформацію про те, що Фонд з 20 травня 2015 р. розпочинає виплати коштів вкладникам даного банку.

В звязку з викладеним ОСОБА_2 звернулась до банку-агента ФГВФО - АТ "Ощадбанк" для отримання відшкодування вкладених коштів, однак у вказаній фінансовій установі позивачу було відмовлено у виплаті.

Позивач письмово звернулась до Уповноваженої особи ФГВФО ОСОБА_3, який повідомив, що на ім'я ОСОБА_2 в ПАТ "Златобанк" немає відкритих рахунків (а.с.17).

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд виходить із наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормативно-правовим актом, яким встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків є Закон України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Положеннями ч.1 ст. 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на дату прийняття такого рішення незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Згідно ч.1 ст. 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Відповідно до ч. 5 ст. 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), протягом шести днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр", "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до ч. 4 статті 26 цього Закону.

За результатами розгляду заяви ОСОБА_2 про внесення її до реєстру вкладників банку та відшкодування коштів, уповноваженою особою ФГВФО ОСОБА_3 повідомлено, що в АТ "Златобанк" на імя позивача немає відкритих рахунків та, у звязку з наданням копії вказаного договору банківського вкладу і квитанції від 04.02.2015 року № 84239, до територіального органу МВС направлено відповідного листа з метою проведення перевірки та, у разі необхідності, притягнення винних осіб до відповідальності.

В судовому засіданні представник позивача зазначав, що грошові кошти були передані касиру банку, яка в свою чергу, надала позивачу квитанцію про внесення готівкових коштів.

Судом було допитано як свідка касира банку ОСОБА_4, яка категорично заперечила отримання особисто готівкових коштів у позивача, зазначила, що в разі отримання готівки від клієнтів банку, на квитанції вона ставить свій особистий підпис та печатку каси. Після огляду оригіналу квитанції, свідок зазначила, що на оригіналі квитанції, яку надав представник позивача, відсутній її підпис та печатка каси. При цьому зазначала, що квитанцію формує не вона, а інші працівники банку, які мають право доступу до електронної програми роботи банку, і після того, як їй передають сформовані квитанції, в разі отримання нею коштів ставить підпис свій та печатку каси, і вже потім передає особі, від якої отримала кошти.

Згідно виписки по рахунку НОМЕР_1 "Банкноти та монети в касі Сумського відділення", кошти в сумі 14000,00 доларів США за угодою № 169879 від ОСОБА_2 04.02.2015 року до АТ "Златобанк" не надходили (а.с.70).

Таким чином, відсутні докази того, що позивач касиру банку передала грошові кошти і від касира банку отримала квитанцію, оскільки доказів того, що на квитанції міститься підпис касира та печатка каси дана квитанція не містить.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_2 щодо визнання протиправною бездіяльності уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_3 щодо не включення позивача до переліку вкладників ПАТ "Златобанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у розмірі 200 000,00 грн. визнаються судом необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Крім того, позовні вимоги щодо зобовязання уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_3 включити позивача до переліку вкладників ПАТ "Златобанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не підлягають задоволенню, оскільки є похідними від позовних вимог про визнання бездіяльності протиправною, в задоволенні яких судом відмовлено.

Стосовно позовних вимог до Фонду гарантування вкладів, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 3 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 N 14 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 р. за N 1548/21860), Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Враховуючи, що перелік вкладників, який складається Уповноваженою особою Фонду, по суті має характер попереднього документу, який надалі у формі Загального реєстру затверджується Фондом, зважаючи, що у переданому Уповноваженою особою Фонду переліку вкладників акціонерного товариства "Златобанк" інформація стосовно позивача відсутня, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включити позивача до Реєстру вкладників (Загального реєстру вкладників) акціонерного товариства "Златобанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб в силу згадуваних норм законодавства зобов'язаний включити позивача до загального реєстру вкладників АТ Златобанк для здійснення виплат коштів за банківськими вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб після подання Уповноваженою особою Фонду інформації щодо позивача як вкладника, який має право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

На час вирішення справи відсутні спірні правовідносини безпосередньо між позивачем та Фондом гарантування вкладів фізичних осіб щодо включення останнього до Загального реєстру вкладників, дані вимоги є передчасними.

Зважаючи на встановлені обставини справи, суд дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_3, третя особа - Публічне акціонерне товариство "Златобанк" про визнання протиправною бездіяльністі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_3 щодо не включення ОСОБА_2 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "ЗЛАТОБАНК", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних у розмірі 200000,00 грн., зобов`язання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_3 включити ОСОБА_2 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "ЗЛАТОБАНК", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у розмірі 200000,00 грн. та зобов`язання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_2 до Загального реєстру вкладників Публічного акціонерного товариства "ЗЛАТОБАНК", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у розмірі 200000,00 грн. відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 28.12.2015 року.

Суддя (підпис) В.О. Павлічек

З оригіналом згідно

Суддя В.О. Павлічек