Постанова № 54953321, 24.12.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2015
Номер справи
808/8389/15
Номер документу
54953321
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2015 року о/об 16 год. 41 хв.Справа № 808/8389/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство кабельної продукції Запоріжелектромашоптторг»

до Вільнянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство кабельної продукції Запоріжелектромашоптторг» (надалі позивач або ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг») до Вільнянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі відповідач або Вільнянська ОДПІ), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення: 1) №0002711700 від 06.10.2015, яким позивачу збільшено грошове зобовязання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, який сплачується юридичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості на 45668 грн. 91 коп., з яких: 36535 грн. 13 коп. основний платіж, 9133 грн. 78 коп. штрафна (фінансова) санкція; 2) №0002701700 від 06.10.2015, яким позивачу збільшено грошове зобовязання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковим агентом із доходів платника податку у вигляді заробітної плати на 165862 грн. 50 коп., з яких: 132282 грн. 00 коп. основний платіж, 33580 грн. 50 коп. штрафна (фінансова) санкція; 3) №0002721700 від 06.10.2015, яким позивачу збільшено грошове зобовязання з військового збору на 10012 грн. 50 коп., з яких: 8010 грн. 00 коп. основний платіж, 2002 грн. 50 коп. штрафна (фінансова) санкція.

В адміністративному позові (а.с.4-13) зазначено, що Наказом начальника Вільнянської ОДПІ №497 від 28.08.2015 у зв'язку з поданням позивачем в установленому порядку заперечень до Акту перевірки №508/08-06-22/24515200 від 17.08.2015 призначена позапланова невиїзна перевірка ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2015 по 31.07.2015. У період з 28.08.2015 по 09.09.2015 Вільнянською ОДПІ проведена позапланова невиїзна перевірка ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2015 по 31.07.2015, за результатами якої складено Акт №553/08-06-22/24515200 від 16.09.2015. На підставі Акту перевірки №553/08-06-22/24515200 від 16.09.2015 відповідачем 06.10.2015 винесено податкові повідомлення-рішення: №0002711700, №0002701700, №0002721700. Позивач вважає, що податковий орган при проведенні перевірки вийшов за межі питань, з приводу яких ця перевірка була призначена (в частині ПДФО та військового збору). Перевірка в цій частині проведена без належного правового підґрунтя, (а саме, взагалі без наказу на її проведення саме в частині ПДФО та військового збору) а, отже, є незаконною, що має наслідком незаконність її висновків в цій частині. З цього приводу, Вищий адміністративний суд України зазначає, що юридичним наслідком неправомірного призначення перевірки є заперечення проведення такої перевірки як юридичного факту (постанова Вищого адміністративного суду України від 01.09.2014 у справі №К/800/52586/13). Під час перевірки податковим органом встановлено та підтверджується відповідними документами, що у власності ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» перебувало наступне нерухоме майно (у періоді січень-червень 2015 pоку): 3/50 та 11/100 частин будівлі головного корпусу, інв.№17, розташованого за адресою: Вільнянський район, с.Люцерна, вул.Радгоспна, 9А. Ставки податку для об'єктів, власником яких було ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» встановлені Рішенням Люцернянської сільської ради Вільнянського району Запорізької області від 23.04.2015 №9 «Про внесення змін до рішення сільської ради «Про встановлення на території Люцернянської сільської ради податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та затвердження Положення про податок на нерухоме майно на 2015 р.», шляхом внесення змін до п.1 Рішення сільської ради від 16.01.2015 (викладено в новій редакції) та викладення в новій редакції Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Законом України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи» внесено зміни щодо оподаткування нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки, які набрали чинності з 1 січня 2015 року. При цьому п.4 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» органам місцевого самоврядування рекомендовано у місячний термін з дня опублікування цього Закону переглянути рішення щодо встановлення на 2015 рік податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів житлової нерухомості, а також прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів нежитлової нерухомості. Позивач вважає, що ставка податку та пільги, затверджені Рішенням сільської ради від 16.01.2015, з урахуванням змін, внесених Рішенням від 23.04.2015, застосовуються протягом всього 2015 pоку, тобто протягом всього базового податкового (звітного) періоду січень-грудень 2015 року. Згідно з п.4.2 «Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», затвердженого Рішенням Люцернянської сільської ради Вільнснького району Запорізької області №9 від 23.04.2015, встановлено, що пільга з податку, що сплачується на території Люцернянської сільської ради надається на наступні об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, зокрема: об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у стадії реконструкції, капітального ремонту або законсервовані та не використовуються за призначенням. Рішенням загальних зборів учасників товариства, оформленого протоколом від 26.12.2014 №2014/12 вирішено з 01.01.2015 провести консервацію складських приміщень загальна площа яких складає 3950,1 кв.м., які не використовуються у діяльності позивача. На підставі вказаного протоколу директором видано Наказ від 12.01.2015 №2 «Про консервацію об'єктів», згідно якого у зв'язку зі скрутними несприятливими ринковими умовами та відсутністю договорів оренди наказано провести консервацію складських приміщень площею 3950,1 кв.м., які не використовуються в діяльності підприємства на період з 01.01.2015 по 31.12.2015. На виконання наказу та рішення загальних зборів учасників, складено відповідний акт про консервацію складських приміщень від 12.01.2015. Таким чином, на об'єкт нерухомості 11/100 частин будівлі головного корпусу, інв.№17, площею 3950,1 кв.м., (Вільнянський район, с.Люцерна, вул.Радгоспна, 9-А) у перевіряємий період розповсюджувалася пільга, передбачена пп.266.4.2 п.266.4 ст.266 Податкового кодексу України, встановлена відповідною сільською радою. У зв'язку з цим, відповідачем під час перевірки помилково включено об'єкт нерухомості 11/100 частин будівлі головного корпусу, інв.№17, площею 3950,1 кв.м. до складу об'єктів, з яких має сплачуватися податок у 2015 році. В Акті перевірки також зазначено, що відповідачем під час перевірки «встановлений факт безоплатної передачі майна ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» фізичній особі ОСОБА_3...». Також, зазначено, що «... перевіркою встановлено, що ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» виступає податковим агентом щодо податку на доходи фізичних осіб при наданні доходу у вигляді додаткового блага (а саме нерухомого майна вартістю 534000 грн. 00 коп., яке належало ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» на підставі договорів купівлі-продажу від 10.08.2006 та 13.04.2010)». Як вже зазначалося вище, податковий орган незаконно, без відповідних правових підстав (а саме, без наказу на проведення перевірки в частині ПДФО та військового збору) здійснив перевірку в частині ПДФО та військового збору. Отже, висновки Акта перевірки в цій частині є нікчемними. На думку позивача податковий орган помилково дійшов висновку, що ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» безоплатно передало фізичній особі ОСОБА_3 об'єкти нерухомого майна, а саме: 3/50 та 11/100 частин будівлі головного корпусу, інв.№17, (Вільнянський район, с.Люцерна, вул.Радгоспна, 9-А). Вказане майно передано ОСОБА_3 як учаснику ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг», після задоволення вимог всіх кредиторів в процедурі ліквідації товариства (що підтверджується протоколом загальних зборів учасників ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» від 17.06.2015).

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.142-144), в яких зазначено, що на підставі пп.78.1.5 п.78.1, п.78.2 ст.78 Податкового кодексу України Вільнянською ОДПІ проведена позапланова невиїзна перевірка ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2015 по 31.07.2015. Перевірка, за результатами якої складено Акт від 16.09.2015 №553/08-06-17/24515200, проведена в рамках розгляду заперечень та виключно з питань що стали предметом оскарження, зокрема, перехід права власності на нерухоме майно ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг», оскільки факт переходу позивачем був висвітлений лише під час розгляду заперечень до Акту перевірки №508/08-06-17/24515200 від 17.08.2015. Вільнянська ОДПІ вважає свої дії цілком правомірними та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства і жодним чином не порушують прав і свобод платника. Надані позивачем в ході розгляду заперечень документи та письмові пояснення, які не були надані під час проведення перевірки з 31.07.2015 по 10.08.2015, свідчать про перехід саме на безоплатній основі права власності на нерухоме майно у вигляді 3/50 та 11/100 частин будівлі головного корпусу інв.№17 (розташованого: Запорізька область, Вільнянський район, с.Люцерна, вул.Радгоспна, 9А) від ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» до фізичної особи ОСОБА_3. Зазначає, що позивачем не надано документів, які могли б свідчити про отримання вказаного нерухомого майна ОСОБА_3, у вигляді повернення внесків у статутний фонд товариства, купівлю-продаж майна, дарування, а це свідчить про те, що безоплатно передане нерухоме майно фактично є доходом, отриманим платником податку як додаткове благо у розумінні Податкового кодексу України. Крім цього, беручи до уваги надані позивачем документи, як в ході розгляду заперечень, так і під час перевірки, нерухоме майно, що передано фізичній особі ОСОБА_3, не підпадає під визначення інвестиційного прибутку. Відтак, оподаткування операції з безоплатної передачі такого майна повинно здійснюватись за правилами, визначеними п.164.2 ст.164 розділу IV Податкового кодексу України. Підпунктом 1.4 п.16-1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту (1,5%). Тобто, дохід фізичної особи у вигляді майна оподатковується згідно пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.1.4 п.16-1 підрозділу 10 Податкового кодексу України. Згідно Рішення Люцернянської сільської ради Вільнянського району Запорізької області (тридцять дев'ята позачергова сесія шостого скликання) від 16.01.2015 №20 ставка податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності юридичних осіб, становить 1 відсоток від розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв.м. бази оподаткування. Рішення Люцернянської сільської ради Вільнянського району Запорізької області сорок другої позачергової сесії сільської ради шостого скликання від 23.04.2015 №9 «Про встановлення змін до рішення сільської ради «Про встановлення на території Люцернянської сільської ради податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2015 рік» прийнято та оприлюднено 23.04.2015. Ставки та пільги, що встановлені Рішенням від 23.04.2015 року №9 Люцернянською сільською радою Вільнянського району Запорізької області починають діяти з 2016 року, а підстави для надання уточнюючих декларацій з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік, відсутні. Враховуючи викладене, Вільнянська ОДПІ, як суб'єкт владних повноважень, під час проведення документальної позапланової виїзної перевірки та прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень діяла відповідно до вимог чинного законодавства та у межах наданих ДФС прав.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, судом зясовано наступне.

Позивач зареєстрований як юридична особа за адресою: 70037, Запорізька область, Вільнянський район, с.Люцерна, вул.Радгоспна, буд.9-А. ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» має ідентифікаційний код 24515200 (а.с.14-20).

У період з 28.08.2015 по 09.09.2015 відповідачем проведена позапланова невиїзна перевірка ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2015 по 31.07.2015, за результатами якої 16.09.2015 складено Акт №553/08-06-22/24515200 (а.с.47-55).

У висновку Акту перевірки №553/08-06-22/24515200 від 16.09.2015 зазначено наступне: «… Документальною перевіркою встановлено порушення: - пп.266.3.3 п.266.3, пп.266.5.1 п.266.5, пп.266.7.5 п.266.7, пп.266.8.1 п.266.8 ст.266 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податкові зобов'язання з податку на нерухоме майно в загальній сумі 36289 грн. 23 коп., в т.ч. за І квартал 2015 року в сумі 18144 грн. 62 коп. та за II квартал 2015 року в сумі 18144 грн. 61 коп.; - п.164.1, пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1, пп.168.1.4 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в загальній сумі 132282 грн. 00 коп.; - п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України … в частині невідображення у поданому податковому розрахунку сум доходу, нарахованому (сплаченому) на користь фізичних осіб, і сум утриманому з них податку (ф. 1-ДФ) за II квартал 2015 року дохід за ознакою 126 (додаткове благо) по фізичній особі ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) в сумі 664455 грн. 00 коп.; - п.164.1, пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1, пп.168.1.4 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України в частині неутримання та неперерахування до бюджету сум військового збору в загальній сумі 8010 грн. 00 коп. по терміну перерахування 18.06.2015 …» (а.с.55).

Результатом розгляду відповідачем ОСОБА_4 перевірки №553/08-06-22/24515200 від 16.09.2015 стало прийняття 06.10.2015 податкових повідомлень-рішень: 1) №0002711700 від 06.10.2015, яким позивачу збільшено грошове зобовязання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, який сплачується юридичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості на 45668 грн. 91 коп., з яких: 36535 грн. 13 коп. основний платіж, 9133 грн. 78 коп. штрафна (фінансова) санкція; 2) №0002701700 від 06.10.2015, яким позивачу збільшено грошове зобовязання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковим агентом із доходів платника податку у вигляді заробітної плати на 165862 грн. 50 коп., з яких: 132282 грн. 00 коп. основний платіж, 33580 грн. 50 коп. штрафна (фінансова) санкція; 3) №0002721700 від 06.10.2015, яким позивачу збільшено грошове зобовязання з військового збору на 10012 грн. 50 коп., з яких: 8010 грн. 00 коп. основний платіж, 2002 грн. 50 коп. штрафна (фінансова) санкція (а.с.63-68).

Відповідачем у податковому повідомленні-рішенні №0002711700 від 06.10.2015 безпідставно зазначено як основний платіж суму 36535 грн. 13 коп., оскільки за висновками Акту перевірки №553/08-06-22/24515200 від 16.09.2015 сума заниженого податкового зобовязання з податку на нерухоме майно складає 36289 грн. 23 коп. Звідси, сума штрафної (фінансової) санкції вирахувана відповідачем невірно.

Дослідженням розрахунків штрафних санкцій судом зясовано, що у податковому повідомленні-рішенні №0002701700 від 06.10.2015 штрафна (фінансова) санкція у сумі 33580 грн. 50 коп. складається з: 33070 грн. 50 коп. сума вирахувана на підставі ст.127 Податкового кодексу України; 510 грн. 00 коп. сума вирахувана на підставі ст.119 Податкового кодексу України.

В Акті перевірки №553/08-06-22/24515200 від 16.09.2015 наведено наступне: «… Дослідженням документів, які надані після перевірки в ході розгляду заперечень та не були наданими під час перевірки встановлено наступне. У власності ТОВ «Підприємство кабельної продукції Запоріжелектромашоптторг» відповідно до договору купівлі-продажу №641 від 13.04.2010 перебуває об'єкт нерухомого майна будівля головного корпусу, інвентарний №17 (3/50 частини) площею 2049,1 кв.м., розташованого за адресою: Вільнянський район, с.Люцерна, вул.Радгоспна, 9А. Крім того, договором купівлі-продажу від 10.08.2006 встановлено право власності на 11/100 частин цього ж об'єкта нерухомого майна будівлі головного корпусу, інвентарний №17 площею 3950,1 кв.м. (Вільнянський район, с.Люцерна, вул.Радгоспна, 9А). ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» надано разом із запереченнями акт приймання-передачі нерухомого майна №1 від 17.06.2015, який свідчить про передачу ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» нерухомого майна у вигляді 3/50 та 11/100 частин будівлі головного корпусу інв.№17 та (розташованого за адресою Запорізька обл., Вільнянський район, с.Люцерна, вул.Радгоспна, 9А) фізичній особі ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) на підставі протоколу загальних зборів учасників ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» №4/2015 від 17.06.2015 ... На вказані запити ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» надано лише копію протоколу №4/2015 від 17.06.2015 загальних зборів учасників ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг», відповідно до якого учасники товариства (ТОВ «ПФ Запоріжелектромашопторг» ЄДРПОУ 35987825 в особі ліквідатора ОСОБА_5 власник 10% статутного капіталу та фізична особа ОСОБА_3 власник 90% статутного капіталу) вирішили передати ОСОБА_3 3/50 та 11/100 частин будівлі головного корпусу інв.№17 (розташованого за адресою Запорізька обл., Вільнянський район, с.Люцерна, вул.Радгоспна, 9А), що належать ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» на підставі договорів купівлі-продажу від 13.04.2010 та 10.08.2006 відповідно. На підставі протоколу загальних зборів учасників ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашопторг» від 17.06.2015 №4/2015 Реєстраційною службою Вільнянського районного управління юстиції Запорізької області видані свідоцтва про право власності серії СТА №098833 від 07.07.2015 та серії СТА №098869 від 08.07.2015, якими засвідчено перехід права власності від ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» до фізичної особи ОСОБА_3 на нерухоме майно у вигляді 3/50 та 11/100 частин будівлі головного корпусу інв.№17 (розташованого за адресою Запорізька обл., Вільнянський район, с.Люцерна, вул.Радгоспна, 9 А) ... Таким чином, цією перевіркою встановлено, що у відповідності до пп.266.8.1 п.266.8 ст.266 ПКУ податковий період для обчислення податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно для ТОВ «Підприємство кабельної продукції Запоріжелектромашоптторг» визначений з січня 2015 року по червень 2015 року включно. Згідно рішення Люцернянської сільської ради Вільнянського району Запорізької області (тридцять дев'ята позачергова сесія шостого скликання) від 16 січня 2015 року №20 ставка податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності юридичних осіб становить 1 відсоток від розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв.м. бази оподаткування ...» (а.с.48-49).

Судом досліджено Інвентарні картки обліку основних засобів (Типова форма №03-6) на 3/50 та 11/100 частин будівлі головного корпусу інв.№17 (розташованого за адресою Запорізька обл., Вільнянський район, с.Люцерна, вул.Радгоспна, 9А) (а.с.122-125).

Перебування на обліку у позивача вказаного обєкту нерухомого майна станом на 03.04.2015 підтверджує Інвентаризаційний опис основних засобів (а.с.124-125).

Судом досліджено Договір купівлі-продажу, укладений 10.08.2006 між ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашопторг» (покупець) та ВАТ «Запоріжелектромашоптторг» (продавець), згідно з п.1 якого продавець зобовязується передати у власність покупця, а покупець зобовязується прийняти належні продавцю 11/100 частин будівлі головного корпусу інв.№17, площею 3950,1 кв.м., розташованого: Запорізька область, Вільнянський район, с.Люцерна, вул.Радгоспна, 9А (а.с.78-80).

Також, судом досліджено Договір купівлі-продажу, укладений 13.04.2010 між ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» (покупець) та ТОВ «РЕС Запоріжелектромашоптторг» (продавець), згідно з п.1 якого продавець передав, а покупець прийняв на праві власності 3/50 частини нежитлової будівлі головного корпусу інв.№17, площею 2049,1 кв.м., розташованого: Запорізька область, Вільнянський район, с.Люцерна, вул.Радгоспна, 9А (а.с.69-74)

Як зясовано судом і не заперечується сторонами, 26.12.2014 загальними зборами учасників ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» прийнято рішення про консервацію складських приміщень, які не використовуються у господарській діяльності, площею 3950,1 кв.м. (Протокол №2014/2 від 26.12.2014) (а.с.85).

За рішенням загальних зборів учасників ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» (Протокол №4/2015 від 17.06.2015) об'єкт нерухомості у зв'язку із ліквідацією позивача переданий учаснику товариства ОСОБА_3 на підставі акту приймання-передачі нерухомого майна від 17.06.2015 (а.с.88-89).

01.07.2015 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис 10302563 про право власності ОСОБА_3 на 11/100 частин будівлі головного корпусу інв.№17, а 02.07.2015 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис 10320272 про право власності ОСОБА_3 на 3/50 частин будівлі головного корпусу інв.№17, розташовані за адресою Запорізька область, Вільнянський район, с.Люцерна, вул.Радгоспна, 9А (а.с.90-92).

1.Надаючи правову оцінку податковому повідомленню-рішенню №0002711700 від 06.10.2015, яким позивачу збільшено грошове зобовязання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, який сплачується юридичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості на 45668 грн. 91 коп., з яких: 36535 грн. 13 коп. основний платіж, 9133 грн. 78 коп. штрафна (фінансова) санкція, суд виходить з наступного.

Правила оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначені, зокрема, у ст.266 Податкового кодексу України.

Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками обєктів житлової та/або нежитлової нерухомості (пп.266.1.1 п.266.1 ст.266 Податкового кодексу України).

Відповідно до пп.266.1.2 п.266.1 ст.266 Податкового кодексу України визначення платників податку в разі перебування обєктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб: а) якщо обєкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку; б) якщо обєкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом; в) якщо обєкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

Обєктом оподаткування є обєкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп.266.2.1 п.266.1 ст.266 Податкового кодексу України).

Відповідно до пп.266.3.1 п.266.3 ст.266 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

Згідно з пп.266.3.3 п.266.3 ст.266 Податкового кодексу України база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об'єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об'єкт.

Ставки податку для обєктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради в залежності від місця розташування (зональності) та типів таких обєктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 2 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування (пп.266.5.1 п.266.5 ст.266 Податкового кодексу України).

У п.33 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України зазначено наступне: «Установити, що на 2015 рік ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, визначені пунктом 266.5.1. пункту 265.5 статті 265 цього Кодексу, не можуть перевищувати 1 відсоток мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв. метр для об'єктів нежитлової нерухомості».

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (пп.266.6.1 п.266.6 ст.266 Податкового кодексу України).

Як визначено у пп.266.7.5 п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України, платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта/об'єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

У разі переходу права власності на обєкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений обєкт оподаткування, а для нового власника починаючи з місяця, в якому виникло право власності (пп.266.8.1 п.266.8 ст.266 Податкового кодексу України).

Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності (пп.266.8.2 п.266.8 ст.266 Податкового кодексу України).

Як зясовано судом і не заперечується сторонами, право власності на обєкт оподаткування (3/50 та 11/100 будівлі головного корпусу інв.№17, обєкт нежитлової нерухомості, розташований по вул.Радгоспна, 9А у с.Люцерна Вільнянського району Запорізької області) у 2015 році перейшло від одного власника до іншого.

На думку Вільнянської ОДПІ згідно вимог пп.266.8.1 п.266.8 ст.266 Податкового кодексу України податковий період для обчислення податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно для ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» становить з січня 2015 року по червень 2015 року включно (а.с.49).

ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» 28.04.2015 подано до Вльнянської ОДПІ Уточнюючу податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, (реєстраційний №1500004787), згідно якої платником самостійно розраховано податок на нерухоме майно на період з 01.01.2015 по 31.12.2015 за ставкою 0,24 грн./кв.м. (а.с.126-129).

Річна сума податку на нерухоме майно згідно вказаної ОСОБА_6 декларації на 2015 рік ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» нарахована в розмірі 491 грн. 78 коп., у тому числі поквартально: І квартал 122 грн. 95 коп., II квартал 122 грн. 95 коп., III квартал 122 грн. 94 коп., IV квартал 122 грн. 94 коп.

За результатами перевірки відповідачем встановлено, що річна сума податку на нерухоме майно (колонка 7 та рядок 6 податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) на 2015 рік становить 36535 грн. 13 коп., у тому числі поквартально: І квартал 18267 грн. 57 коп., II квартал 18267 грн. 56 коп. (а.с.51).

Враховуючи перехід права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року, на думку Вільнянської ОДПІ сума річного зобов'язання ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, який сплачується юридичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості обчислюється у відповідності до пп.266.8.1 п.266.8 ст.266 Податкового кодексу України за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому втрачено право власності на зазначений об'єкт оподаткування (01.07.2015-02.07.2015).

Звідси, як вважає відповідач, занижено податкові зобов'язання з податку на нерухоме майно в загальній сумі 36289 грн. 23 коп., у тому числі за І квартал 2015 року у сумі 18144 грн. 62 коп. та за II квартал 2015 року у сумі 18144 грн. 61 коп.

На думку суду Вільнянською ОДПІ вірно визначено податковий період, за який позивач повинен сплатити податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

При визначенні ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, який повинен сплатити позивач, суд виходить з наступного.

Податок на нерухоме майно, як різновид податку на майно, віднесений Податковим кодексом України до місцевих податків (пп.10.1.1 п.10.1 ст.10 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.10.3 ст.10 Податкового кодексу України місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору.

Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та інші питання оподаткування цим податком Люцернянська сільська рада Вільнянського району Запорізької області затвердила Рішенням від 16.01.2015 №20 (а.с.93-100).

У п.1 Рішення №20 від 16.01.2015 зазначено: «… 1.Встановити на території Люцернянської сільської ради наступні ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки: … - ставка податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності юридичних осіб становить 1 відсоток від розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв.м. бази оподаткування. 2.Затвердити Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з додатком №1 …».

Згідно з п.3 Рішення №20 від 16.01.2015 дане рішення підлягає оприлюдненню на інформаційному стенді Люцернянської сільської ради і набирає чинності з дня його оприлюднення.

На підставі вказаного Рішення №20 від 16.01.2015 ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» самостійно розраховано суму податку на 2015 рік та відображено результати такого розрахунку у Податковій декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (звітна) на 2015 рік.

23.04.2015 Люцернянська сільська рада Вільнянського району Запорізької області Рішенням №9 затвердила зміни до Рішення №20, яким зменшила ставки податків та внесла зміни до переліку пільг (а.с.101-108).

Так, відповідно до п.1 цього Рішення №9 від 23.04.2015 Люцернянська сільська рада Вільнянського району Запорізької області вирішила: «… 1.Внести зміни до п.1 рішення сільської ради від 16.01.2015 №15, виклавши його у новій редакції: …».

При цьому, пункти 3-5 рішення залишено без змін (п.3 Рішення №9 від 23.04.2015).

Чому саме у Рішення №15 від 16.01.2015 вносились зміни, а не у Рішення №20 від 16.01.2015 представники сторін пояснити суду не змогли.

Водночас, у листі від 08.12.2015 за вих.№02-01-16/694, підписаним сільським головою, зазначено наступне: «… На виконання ст.ст.7, 10, ст.12, ст.266 Податкового кодексу України, керуючись п.24 ч.1 ст.26, ч.5, ч.11 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою реалізації повноважень щодо встановлення місцевих податків і зборів (в частині податку на нерухоме майно) на засіданні тридцять девятої позачергової сесії Люцернянської сільської ради шостого скликання було прийнято рішення від 16.01.2015 №20 «Про встановлення на території Люцернянської сільської ради податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки». У звязку із виявленням необхідності уточнення деяких положень та забезпечення можливості реалізації прийнятого акту місцевого самоврядування, рішенням сорок другої позачергової сесії Люцернянської сільської ради шостого скликання від 23.04.2015 року №9 «Про внесення змін до рішення сільської ради «Про встановлення на території Люцернянської сільської ради податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та затвердження Положення про податок на нерухоме майно на 2015 рік» були внесені зміни до рішення Люцернянської сільської ради №20 від 16.01.2015 року, а також до затвердженого цим рішенням Положення про податок на нерухоме майно на 2015 рік, - шляхом викладення останнього в новій редакції. Відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема, ст.12, ст.266 Податкового кодексу України, ч.1 ст.5 Закону України від 13.01.2011 №2939-VІ «Про доступ до публічної інформації» зазначені рішення були оприлюднені на інформаційному стенді Люцернянської сільської ради наступного дня після прийняття, а також надіслані до Вільнянської ОДПІ …» (а.с.214).

Відповідно до п.1 Рішення №9 від 23.04.2015, пп.5.2.1 п.5.2 «Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», затвердженого цим Рішенням, ставка податку для обєктів нежитлової нерухомості комерційного використання, що перебувають у власності юридичних осіб та субєктів підприємницької діяльності становить 0,02 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв.м. бази оподаткування.

Як зазначено у п.7.5 «Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», затвердженого Рішенням Люцернянської сільської ради Вільнянського району Запорізької області від 23.04.2015 за №9, платники податку юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням обєкта/обєктів оподаткування декларацію з розбивкою річної суми рівними частками поквартально (а.с.103-108).

У разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому виникло право власності (п.8.1 «Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», затвердженого Рішенням Люцернянської сільської ради Вільнянського району Запорізької області від 23.04.2015 за №9) (а.с.103-108).

Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності (п.8.2 «Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», затвердженого Рішенням Люцернянської сільської ради Вільнянського району Запорізької області від 23.04.2015 за №9).

У зв'язку із наведеним, ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашопторг» 28.04.2015 подано відповідачу ОСОБА_6 податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік (надалі Уточнююча декларація) (а.с.126-129).

Як зазначено у п.12.4 ст.12 Податкового кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад щодо податків та зборів належать: 12.4.1 встановлення ставок місцевих податків та зборів в межах ставок, визначених цим Кодексом; 12.4.2 визначення переліку податкових агентів згідно із статтею 268 цього Кодексу; 12.4.3 до початку наступного бюджетного періоду прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов'язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду; 12.4.4 встановлення в межах, визначених цим Кодексом, ставок акцизного податку з реалізованих субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Відповідно до п.12.5 ст.12 Податкового кодексу України офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.

Згідно з пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

В Акті перевірки №553/08-06-22/24515200 від 16.09.2015 зазначено наступне: «… Рішення Люцернянської сільської ради Вільнянського району Запорізької області сорок другої позачергової сесії сільської ради шостого скликання від 23.04.2015 року №9 «Про встановлення змін до рішення сільської ради «Про встановлення на території Люцернянської сільської ради податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2015 рік» прийнято та оприлюднено 23 квітня 2015 року …» (а.с.50).

Відповідно до п.7.3 ст.7 Податкового кодексу України будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

У п.4 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України №71-VIII від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (який 01.01.2015 набрав чинності, опублікований Голос України 2014, №254 (Спецвипуск) від 31.12.2014) зазначено наступне: «4. Рекомендувати органам місцевого самоврядування: у місячний термін з дня опублікування цього Закону переглянути рішення щодо встановлення на 2015 рік податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для обєктів житлової нерухомості, а також прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для обєктів нежитлової нерухомості, податку на майно (в частині транспортного податку) та акцизного податку з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Установити, що в 2015 році до рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків на 2015 рік не застосовуються вимоги, встановлені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»».

Відтак, з урахуванням приписів п.7.3 ст.7, пп.12.3.4 п.12.3, п.12.5 ст.12 Податкового кодексу України, п.4 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України №71-VIII від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», суд не погоджується з думкою Вільнянської ОДПІ про те, що «… ставки встановлені рішенням від 23.04.2015 року №9 Люцернянською сільською радою Вільнянського району Запорізької області починають діяти з 2016 року, а підстави для надання уточнюючих декларацій з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік відсутні …».

Вказаний висновок суду ґрунтується, також, і на тому, що у Рішенні Люцернянської сільської ради Вільнянського району Запорізької області №9 від 23.04.2015 прямо у назві зазначено «Про внесення змін до рішення сільської ради «Про встановлення на території Люцернянської сільської ради податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2015 рік»».

Згідно з пп.266.4.2 п.266.4 ст.266 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з обєктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).

Відповідно до п.4.2 «Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», затвердженого Рішенням Люцернянської сільської ради Вільнянського району Запорізької області від 23.04.2015 за №9, пільга з податку, що сплачується на території Люцернянської сільської ради надається на наступні обєкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб: обєкти нежитлової нерухомості, що перебувають у стадії реконструкції, капітального ремонту або законсервовані та не використовуються за призначенням.

Звідси, суд погоджується з позицією позивача, що на обєкт нерухомості 11/100 частин будівлі головного корпусу, інв.№17, площею 3950,1 кв.м., розташованого за адресою: Запорізька область, Вільнянський район, с.Люцерна, вул.Радгоспна, 9-А, з 01.01.2015 по 01.07.2015 розповсюджувалася пільга, передбачена пп.266.4.2 п.266.4 ст.266 Податкового кодексу України, п.4.2 «Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», затвердженого Рішенням Люцернянської сільської ради Вільнянського району Запорізької області від 23.04.2015 за №9.

З урахуванням наведеного податкове повідомлення-рішення №0002711700 прийняте 06.10.2015 відповідачем є протиправним і підлягає скасуванню.

2.Надаючи правову оцінку податковому повідомленню-рішенню №0002701700 від 06.10.2015, яким позивачу збільшено грошове зобовязання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковим агентом із доходів платника податку у вигляді заробітної плати на 165862 грн. 50 коп., з яких: 132282 грн. 00 коп. основний платіж, 33580 грн. 50 коп. штрафна (фінансова) санкція, суд виходить з наступного.

Згідно з Актом перевірки №553/08-06-22/24515200 від 16.09.2015 підставою для винесення податкового повідомлення-рішення №0002701700 від 06.10.2015 стали висновки щодо порушення ТОВ «ПКП Запоріжелектромашопторг» вимог: а) п.164.1, пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1, пп.168.1.4 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України (внаслідок чого занижено податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в загальній сумі 132282 грн. 00 коп.); б) п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України (в частині не відображення у поданому податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (ф.№1-ДФ) за II квартал 2015 року дохід з ознакою 126 по фізичній особі ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) в сумі 664455 грн. 00 коп.).

Відповідно до п.164.1 ст.164 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду. У разі використання права на податкову знижку базою оподаткування є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу з урахуванням пункту 164.6 цієї статті на суми податкової знижки такого звітного року. Базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської або незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до пункту 177.2 статті 177 та пункту 178.3 статті 178 цього Кодексу.

Як зазначено у «б» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді: вартості майна та харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених цим Кодексом для оподаткування прибутку підприємств.

Відповідно до пп.164.2.9 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.40 і 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.

У пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України зазначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Згідно з пп.14.1.180 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Відповідно до пп.168.1.4 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

З урахуванням наведених норм права Вільнянська ОДПІ вважає ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» податковим агентом щодо податку на доходи фізичних осіб при наданні доходу у вигляді додаткового блага (а саме: нерухомого майна вартістю 534000 грн. 00 коп., яке належало ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг») на користь фізичної особи ОСОБА_3 (а.с.53).

Згідно з п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

Відповідно до п.2.2 «Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку», затвердженого 21.01.2014 Наказом Міністерства доходів і зборів України №49, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 05.02.2014 за №228/25005, податковий розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи не виплачує доходи платникам податку податковий агент протягом звітного періоду.

Як зазначено у п.38.1 ст.38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно з п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.

Як вказано у пп.14.1.90 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, корпоративні права права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами;

Відповідно до пп.170.2.1 п.170.2 ст.170 Податкового кодексу України облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік.

Згідно з пп.170.2.2 п.170.2 ст.170 Податкового кодексу України інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу з урахуванням норм підпунктів 170.2.4-170.2.6 цього пункту (крім операцій з деривативами). […] До продажу інвестиційного активу прирівнюються також операції з: обміну інвестиційного активу на інший інвестиційний актив; зворотного викупу або погашення інвестиційного активу його емітентом, який належав платнику податку; повернення платнику податку коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених ним до статутного капіталу емітента корпоративних прав, у разі виходу такого платника податку з числа засновників (учасників) такого емітента чи ліквідації такого емітента.

Як зазначено у пп.170.2.6 п.170.2 ст.170 Податкового кодексу України, до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року. Загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами визначається як сума інвестиційних прибутків, отриманих платником податку протягом звітного (податкового) року, зменшена на суму інвестиційних збитків, понесених платником податку протягом такого року […].

Відповідно до абз.1 пп.170.2.9 п.170.2 ст.170 Податкового кодексу України податковим агентом платника податку, який здійснює операції з інвестиційними активами з використанням послуг професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, є такий професійний торговець (крім операцій з цінними паперами, визначеними у підпункті 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу). Податковий агент під час кожного нарахування платнику інвестиційного прибутку нараховує (утримує) податок за ставкою, визначеною підпунктом 167.5.1 пункту 167.5 статті 167 цього Кодексу, та сплачує (перераховує) утриманий податок до бюджету під час кожного нарахування такого доходу, що не звільняє платника податку від подання річної податкової декларації при отриманні ним доходу, зазначеного у цьому пункті.

У пп.167.5.1 п.167.5 ст.167 Податкового кодексу України зазначено, що ставки податку на пасивні доходи до бази оподаткування встановлюються у таких розмірах: 20 відсотків - для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, що виплачуються інститутами спільного інвестування (крім зазначених у підпункті 167.5.2 цього пункту).

Суд погоджується з думкою позивача, що види доходів, які визначаються законом як додаткове благо за п.«б» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України, це доходи, що отримуються фізичною особою працівником від податкового агента роботодавця. Враховуючи наявність особливих правил для розрахунку і оподаткування доходів, одержаних від відчуження корпоративних прав, а також наявність окремої підстави (пп.164.2.9 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України) для включення таких доходів до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків - фізичної особи, то немає жодних підстав для подвійного оподаткування шляхом визнання доходів від продажу інвестиційних активів також і додатковим благом платника податків.

У зв'язку із вищенаведеним, суд вважає, що висновки Акту перевірки №553/08-06-22/24515200 від 16.09.2015 щодо заниження податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб є хибними, ґрунтуються на невірному застосуванні норм податкового закону, оскільки ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» не здійснювалась виплата будь-якого додаткового блага фізичній особі учаснику ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашопторг» у вигляді безоплатної передачі майна та харчування, а правовідносини ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» з ОСОБА_3 повинні регулюватися ст.170 Податкового кодексу України.

З урахуванням наведеного податкове повідомлення-рішення №0002701700 від 06.10.2015 є протиправним і підлягає скасуванню.

3.Надаючи правову оцінку податковому повідомленню-рішенню №0002721700 від 06.10.2015, яким позивачу збільшено грошове зобовязання з військового збору на 10012 грн. 50 коп., з яких: 8010 грн. 00 коп. основний платіж, 2002 грн. 50 коп. штрафна (фінансова) санкція, суд виходить з наступного.

У п.16-1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, зазначено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу (пп.1.1 п.16-1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України).

Обєктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу (пп.1.2 п.16-1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України).

Відповідно до пп.1.3 п.16-1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України ставка збору становить 1,5 відсотка від обєкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.

Згідно з пп.1.4 п.16-1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Оскільки суд вважає, що ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» не здійснювалась виплата будь-якого додаткового блага фізичній особі учаснику ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» у вигляді безоплатної передачі майна та харчування, то відповідно думка відповідача про встановлення «… порушення п.164.1, пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1, пп.168.1.4 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України в частині неутримання та неперерахування до бюджету сум військового збору в загальній сумі 8010 грн. 00 коп. по терміну перерахування 18.06.2015 …» є необґрунтованою.

Відтак, податкове повідомлення-рішення №0002721700 від 06.10.2015 є протиправним і підлягає скасуванню.

Враховуючи зазначене вище, досліджені документи, суд прийшов до висновку, що відповідачем не доведено порушення ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» податкового законодавства України, як то зазначено в Акті перевірки №553/08-06-22/24515200 від 16.09.2015.

За відсутності порушень податкового законодавства відсутніми є і підстави до вжиття заходів, передбачених п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України.

З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення №0002711700, №0002701700, №0002721700, прийняті 06.10.2015 відповідачем не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірними і підлягають скасуванню.

Як зазначено у ч.6 ст.19 Господарського кодексу України, органи державної влади і посадові особи зобовязані здійснювати інспектування та перевірки діяльності суб'єктів господарювання неупереджено, об'єктивно і оперативно, дотримуючись вимог законодавства, поважаючи права і законні інтереси суб'єктів господарювання.

У ч.2 ст.71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що позовні вимоги ТОВ «ПКП-Запоріжелектромашоптторг» підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки субєктом владних повноважень у справі є Вільнянська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Запорізькій області, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 3323 грн. 16 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0002711700, прийняте 06.10.2015 Вільнянською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Підприємство кабельної продукції Запоріжелектромашоптторг» збільшено грошове зобовязання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, який сплачується юридичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості на 45668 грн. 91 коп., з яких: 36535 грн. 13 коп. основний платіж, 9133 грн. 78 коп. штрафна (фінансова) санкція.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0002701700, прийняте 06.10.2015 Вільнянською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Підприємство кабельної продукції Запоріжелектромашоптторг» збільшено грошове зобовязання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковим агентом із доходів платника податку у вигляді заробітної плати на 165862 грн. 50 коп., з яких: 132282 грн. 00 коп. основний платіж, 33580 грн. 50 коп. штрафна (фінансова) санкція.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0002721700, прийняте 06.10.2015 Вільнянською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Підприємство кабельної продукції Запоріжелектромашоптторг» збільшено грошове зобовязання з військового збору на 10012 грн. 50 коп., з яких: 8010 грн. 00 коп. основний платіж, 2002 грн. 50 коп. штрафна (фінансова) санкція.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство кабельної продукції Запоріжелектромашоптторг» з бюджетних асигнувань Вільнянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області судові витрати у сумі 3323 грн. 16 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 28.12.2014.

Суддя О.О. Прасов