Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
14 грудня 2015 р. Справа №805/5081/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бабіч С.І., розглянувши адміністративний позов 45 державної пожежно – рятувальної частини Головного управління ДСНС України у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства «Грета» про застосування заходів у сфері державного нагляду до ПАТ «Грета» та зобов’язання вчинити певні дії.
В С Т А Н О В И В:
45 державна пожежно – рятувальна частина Головного управління ДСНС України у Донецькій області звернулась до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Грета» про застосування заходів у сфері державного нагляду до ПАТ «Грета» та зобов’язання вчинити певні дії.
Разом з позовними вимогами позивачем заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Обґрунтовуючи заявлене клопотання, позивач зазначив наступне.
Відповідно до п. 1.14 Положення про держану пожежно – рятувальну частину – 45 затвердженого наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 279 від 22.05.2013 року позивач утримується за рахунок державного бюджету та є державною організацією.
Законом України «Про державний бюджет на 2015 рік» не передбачено фінансування для позивача на видатки в частині сплати державного мита, у зв’язку із чим позивач не має можливості сплатити судовий збір.
З урахуванням наведеного позивач просив звільнити його від сплати судового збору.
Вирішуючи вказане клопотання по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.87 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об’єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України “Про судовий збір” від 08 липня 2011 року № 3674-VI (далі – Закон № 3674), який з 01 вересня 2015 року діє у редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо справляння судового збору” від 22 травня 2015 року № 484-VIII.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що вказана позовна заява належить до об’єктів справляння судового збору відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 3674, а особа, яка звернулася з нею до суду, не належить суб’єктів, яким згідно з нормами ст. 5 Закону № 3674 встановлені пільги щодо його сплати.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону № 3674 враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону № 3674 суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Аналогічні норми містяться у ч. 1 ст. 88 КАС України.
Таким чином, єдиною підставою, з урахуванням якої суд може звільнити особу від сплати судового збору, є її майновий стан.
Доводячи наявність підстав для відстрочення сплати судового збору, позивач посилається на цільове призначення коштів та відсутність асигнувань для сплати судового збору.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року № 2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір”, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від його сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи.
Водночас, якщо ці бюджетні установи діють як суб’єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
45 державна пожежно – рятувальна частина Головного управління ДСНС України у Донецькій області є бюджетною установою, однак спірні правовідносини виникли в результаті реалізації владних управлінських функцій (здійснення нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності).
Наведене зумовлює висновок про відсутність передбачених ч. 1 ст. 8 Закону № 3674 та ч. 1 ст. 88 КАС України підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.
22 травня 2015 року Верховною Радою України прийнятий Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору” № 484-VІІІ (далі – Закон № 484).
Набрання чинності Законом № 484 було відтерміновано до 01 вересня 2015 року, що визначено п. 1 Розділу ІІ “Прикінцеві положення” цього Закону.
Разом з цим п. 2 Розділу ІІ “Прикінцеві положення” Закону № 848 Кабінету Міністрів України доручено забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Крім того, проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору” внесений на розгляд Верховної Ради України Кабінетом Міністрів України.
Реалізуючи право законодавчої ініціативи, Кабінет Міністрів України крім іншого обґрунтовував необхідність прийняття цього законопроекту тим, що внаслідок численних змін до Закону України “Про судовий збір” коло осіб, звільнених від сплати судового збору, є необґрунтовано широким, в той час як розгляд будь-якої справи судом потребує витрат, незалежно від сплати судового збору. Відповідно, звільнення особи від сплати судового збору зрештою призводить до додаткового навантаження на державний бюджет.
Метою законопроекту було запровадження єдиного підходу до визначення ставок судового збору, встановлення обґрунтованих, та відповідно справедливих ставок судового збору, враховуючи соціально-економічну ситуацію в державі, зменшення числа осіб, звільнених від сплати судового збору, а також подвоєння надходжень до Державного бюджету України від його сплати, що значно підвищить рівень гарантованої Конституцією України доступності правосуддя шляхом кращого забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади, матеріально-технічного забезпечення судів, та відповідно їх фінансової незалежності.
Законопроектом передбачалося виключення органів державної влади з числа суб’єктів, що звільняються від сплати судового збору, що, за висновком суб’єкта законодавчої ініціативи, мало дисциплінувати їх у відносинах із судами та унеможливило зловживання ними своїми процесуальними правами, зокрема, у випадках безпідставного звернення до судів та безвідповідального оскарження судових рішень з огляду на саму лише безкоштовність звернення до суду.
З огляду на викладене суд не приймає доводи 45 державної пожежно – рятувальної частини Головного управління ДСНС України у Донецькій області про обмеження його права на доступ до суду внаслідок недостатнього бюджетного фінансування та вважає за необхідністю у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Керуючись ст. 8 Закону України “Про судовий збір”, ст.ст. 49, 87, 88, 160, 165, 254 Кодексу адміністративного судочинства України
У Х В А Л И В:
Клопотання 45 державної пожежно – рятувальної частини Головного управління ДСНС України у Донецькій області про звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову до Публічного акціонерного товариства «Грета» про застосування заходів у сфері державного нагляду до ПАТ «Грета» та зобов’язання вчинити певні дії – залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту постановлення.
Суддя Бабіч С.І.