ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 січня 2016 року м. Житомир
справа № 806/5211/15
категорія 10.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Семенюка М.М.,
з участю секретаря судового засідання Лисайчука А.О.,
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, представника відповідачів ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_4 у наданні статусу громадянина, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видачі їй відповідного посвідчення;
- зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації розглянути документи ОСОБА_4 щодо надання статусу інваліда з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою;
- зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_4 посвідчення постраждалого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що вона має право на отримання посвідчення постраждалого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, оскільки їй, як постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, було встановлено третю групу інвалідності та встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.
Представники позивача позовні вимоги підтримали, при цьому просили зобов'язати видати ОСОБА_4 посвідчення постраждалого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії Житомирську обласну державну адміністрацію, а не Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації.
Представник відповідачів відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с.31-34). Також представник відповідачів пояснила, що посвідчення постраждалого від Чорнобильської катастрофи видається Житомирською обласною державною адміністрацією, за дорученням якої Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації лише готує необхідні документи та подає до Житомирської обласної державної адміністрації для видачі посвідчення.
Проаналізувавши досліджені по справі докази у сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач з 24.05.1979 року постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9, 13).
Житомирською обласною державною адміністрацією 13.12.2012 року ОСОБА_4 було видано посвідчення громадянки, яка постійно проживає або працює на території зони посиленого радіаційного контролю (Категорія 4) серії В-П № 294818 (а.с.12).
Експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС № 9870 від 26.12.2014 року (а.с.14) встановлено, що захворювання ОСОБА_4 повязане із впливом аварії на ЧАЕС.
На підставі вказаного експертного висновку позивач звернулась до Житомирської обласної медико-соціальної комісії, яка встановила ОСОБА_4 з 03.02.2015 року ІІІ групу інвалідності по захворюванню, яке повязане із впливом аварії на ЧАЕС, та видала про це довідку серії 12 ААА № 089197 від 16.02.2015 року (а.с.15).
6 жовтня 2015 року позивач звернулася до Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації з заявою (а.с.18, 54), в якій просила видати їй посвідчення постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії, додавши до неї довідку серії 12 ААА № 089197 від 16.02.2015 року.
Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації листом від 26.10.2015 року № 5839/13 (а.с.17) фактично відмовив позивачу в задоволенні вищевказаної заяви, повідомивши, що постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 27.08.2015 року по справі № 806/3062/15 за позовом ОСОБА_4 до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації відмолено в задоволенні позову.
Як пояснила представник відповідачів, Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації листом від 26.10.2015 року № 5839/13 відмовив позивачу в задоволенні її заяви від 06.10.2015 року, оскільки Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII з 01.01.2015 року абзац п'ятий частини 2 (визначення зони посиленого радіоекологічного контролю) Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", статтю 2 "Визначення категорії зон радіоактивно забруднених територій" та статтю 23 "Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4" Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виключено, у зв'язку з чим не може на даний час проживати у зоні посиленого радіоекологічного контролю оскільки такої зони відповідно до чинного законодавства наразі немає, і як наслідок посвідчення потерпілої 4 категорії втрачає чинність; крім того інвалідність позивачу встановлена після 01.01.2015 року, коли вона вже не вважається потерпілою 4 категорії. При цьому зазначила, що в листі від 26.10.2015 року № 5839/13 відповідач послався на судове рішення від 27.08.2015 року по справі № 806/3062/15, в якому вказано, що станом на момент огляду Житомирської обласною МСЕК ОСОБА_4 не мала статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки посвідчення потерпілої 4 категорії втратило чинності з 01.01.2015 року.
Суд звертає увагу, що постановою суду по справі № 806/3062/15 (а.с.19-20) ОСОБА_4 відмовлено в задоволенні позову до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації з тих підстав, що позивачка до Департаменту з приводу видачі посвідчення не зверталась, а тому останній не приймав рішень, не вчиняв дій, які б порушували її права та інтереси.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України від 28 лютого 1991 року №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон №796-XII).
Статтею 65 Закону №796-XII передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України; видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлений відповідним Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 (далі Порядок №51).
Положеннями абзацу першого пункту 3 Порядку №51 встановлено, що інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А.
Пункту 10 Порядку № 51 закріплено, що посвідчення видаються потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Питання віднесення осіб до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи визначенні нормами статей 11, 14 Закону №796-XII.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 11 Закону №796-XII до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Відповідно до розділу 4 Додатку №1 "Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи" до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року №106, яка є чинною на даний час, с. Мала Хайча Овруцького району Житомирської області, віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону №796-ХІІ для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу категорія 1.
Враховуючи викладене, та те, що позивачка постійно проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, станом на 1 січня 1993 року прожила у цій зоні не менше чотирьох років, довідкою медико-соціальної експертної комісії їй встановлена інвалідності ІІІ групи, пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, вона відноситься до 1 категорії осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та має всі підстави на отримання посвідчення відповідної категорії.
Таким чином відмова Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації у видачі ОСОБА_4 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, є протиправною і Житомирська обласна державна адміністрація зобов'язана видати їй таке посвідчення.
Щодо вимоги зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації розглянути документи ОСОБА_4, то вони задоволенню не підлягають, оскільки таки документи відповідачем вже розглядались.
Відносно заперечень відповідачів, то суд їх відхиляє, виходячи з наступного.
Статус потерпілого визначається не наявністю або відсутністю у особи посвідчення певної категорії, а законом. Тобто внесення змін Законом України від 28 грудня 2014 року №76-VІІІ "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" шляхом виключення із Закону України №796-XII пільг для громадян, віднесених до 4 категорії. не свідчить про те, що особа вже не є потерпілою від Чорнобильської катастрофи, а лише про те, що вона більше не має пільг встановлених для 4 категорії.
Законом України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" виключено також абзац пятий частини 2 (визначення зони посиленого радіоекологічного контролю) Закону України від 27 лютого 1991 року № 791а-XII "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", що спричинило невизначеність поняття "зони посиленого радіоекологічного контролю", наведеного у пункті 4 частини 1 статті 11 Закону України № 796-XII.
Однак, Додатком №1 до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року №106 визначено перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, у тому числі і до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Отже, невизначеність Законом № 791а-XII поняття "зони посиленого радіоекологічного контролю" не є підставою для відмови у видачі посвідчення категорії 1 та невизнання особи такою, що потерпіла від Чорнобильської катастрофи, оскільки залишається чинною постанова Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року № 106, яка визначає перелік населених пунктів віднесених до цієї зони.
Враховуючи, що позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, відповідно до ст. 94 КАС України, присуджуються їй у розмірі по 487,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань кожного з відповідачів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації у видачі ОСОБА_4 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_4 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
В решті позовних вимог відмовити.
Присудити ОСОБА_4 понесені нею судові витрати у розмірі:
- 487,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації;
- 487,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Житомирської обласної державної адміністрації.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.М. Семенюк
Повний текст постанови виготовлено: 11 січня 2016 р.