8.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 грудня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1104/15
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чиркіна С.М.,
за участю
секретаря судового засідання Михальченко Д.С.,
та
представників сторін:
від позивача - не прибув,
від І-го відповідача - не прибув,
від ІІ-го відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Новоайдарського відділення ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області про визнання незаконними дій, зобовязання утриматись від вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ:
26 серпня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 (далі - Позивач) до Новоайдарського відділення ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області (далі - І-ий Відповідач), ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (далі - ІІ-гий Відповідач) про визнання незаконними дій, зобовязання утриматись від вчинення певних дій.
В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.
Позивачу стало відомо про надіслання вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 17.02.2015 № Ф-17 про перерахування на небюджетний рахунок 37199204001223 особи з назвою «Новоайдарське відділення ОСОБА_3 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області» грошових коштів у розмірі 18795,28грн.
Вважає дії І-го Відповідача незаконними, оскільки він не має повноважень щодо видання будь-яких вимог в порядку Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у звязку з тим, що державна реєстрація даної особи проведена з істотними порушеннями вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Зазначив, що наказ Міністерства доходів і зборів від 17.04.2013 № 54, яким затверджено положення про ОСОБА_3 об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області, підлягає обовязковій реєстрації органами Міністерства юстиції України, однак, не зареєстрований, а тому, на думку позивача, є нечинним. Відтак і положення про ОСОБА_3 об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області є нечинним, а особа з такою назвою є недієздатною особою.
На підставі викладеного Позивач просить визнати незаконними дії особи з назвою «Новоайдарського відділення ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області» щодо складання вимоги від 17.02.2015 № Ф-17, зобовязати особу з назвою «Новоайдарського відділення ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області» утриматись від складання вимог щодо позивача.
У судове засідання Позивача не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с. 118), причини не прибуття суду не повідомив. З урахуванням вимог статті 128 КАС України суд вважає за необхідне розглянути за відсутності Позивача повідомленого належним чином про час розгляду справи.
Представник І-го відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с. 117).
ІІ-гий Відповідач адміністративний позов не визнав, про що подав заперечення проти адміністративного позову (а.с. 34-35). В обґрунтування послався на правомірність сформування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 17.02.2015 № Ф-17 на підставі даних картки особового рахунку та надіслання у відповідності до вимог Податкового кодексу України. Щодо правосубєктності ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області зазначив, що ОСОБА_3 ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області, до складу якої входить Новоайдарське відділення, утворено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів». Положення про ОСОБА_3 ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області затверджене наказом Міндоходів України від 17.04.2013 № 54, який на теперішній час є чинним. Державна реєстрація проведена у відповідності до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та на теперішній час не скасована та є дійсною. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Представник ІІ-го відповідача в судових засідання підтримав доводи викладені в запереченнях, просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Відповідно до частини 6 статті 71 та частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд вважає за можливе вирішити справу за відсутності сторін на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не належать, з таких підстав.
ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрована як фізична особа - підприємець 18.12.2007 Новоайдарською районною державною адміністрацією Луганської області за номером запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 2 371 000 00000000730, взята на податковий облік платника податків у ОСОБА_3 ОДПІ (Новоайдарське відділення) з 19.12.2007 (а.с. 47).
Перебуває на спрощеній системі оподаткування, як платник єдиного податку, зареєстрований платником єдиного соціального внеску (а.с. 47, 52).
Законом України від 04.07.2013 № 406-VІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» функцію з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування покладено на Міністерство доходів і зборів України та відповідно, внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який набрав чинності з 01.01.2011, зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464). Закон №2464 визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Частиною першою статті 4 Закону № 2464 визначено, що платниками єдиного внеску є: фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частини вісім статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до частини 4 статті 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Згідно з пунктом 6.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 455, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 за № 1622/24154, в редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин, вимога про сплату боргу підставі даних особових рахунків платників на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Станом на 17.02.2015 Позивач як фізична особа-підприємець мав заборгованість зі сплати єдиного внеску у сумі 18795,28 грн, що підтверджується даними картки особового рахунку платника (а.с. 49).
На виконання вимог ст. 71 КАС України позивачем не надано інформація про спростування заборгованості.
17.02.2015 податковим органом сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-17 на суму заборгованості 18795,28 грн, яка була направлена Позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та повернута до податкового органу із зазначенням причини «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 45).
У відповідності до частини другої пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України, у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Тобто, у розумінні вимог частини другої пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України вимога про сплату боргу (недоїмки) від 17.02.2015 № Ф-17 вважається врученою Позивачу (а.с. 45, 46).
Позивач оскаржила вимогу від 17.02.2015 № Ф-17 в адміністративному порядку (а.с. 7, 8). За результатами розгляду скарг Позивача рішеннями Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, Державної фіскальної служби зазначена вимога про сплату боргу (недоїмки) не скасована, не змінена, а відповідно є чинною.
Таким чином Відповідачем дотримана процедура розгляду скарги.
Судом не приймаються доводи Позивача про відсутність повноважень у Новоайдарського відділення ОСОБА_3 ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області на видання будь-яких вимог через проведення її державної реєстрації з порушенням чинного законодавства за відсутності чинних установчих документів, з наступних причин.
Пунктом 1 Положенням про ОСОБА_3 обєднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 17.04.2013 № 54 (далі - Положення), визначено, що ОСОБА_3 обєднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області (далі - ДПІ) з центром у м. Старобільську з Новоайдарським, Новопсковським, Біловодським, Марківським та Міловським відділеннямии є Територіальним органом Міндоходів та забезпечує реалізацію повноважень Міндоходів на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць (а.с. 38-43).
Відповідно до підпункту 1 пункту 4 Положення здійснення адміністрування єдиного внеску є завданням ДПІ (а.с. 38-43).
Таким чином, дії І-го Відповідача як структурного підрозділу ІІ-го Відповідача по складанню вимоги є правомірними.
Надаючи правову оцінку доводам Позивача щодо неналежної реєстрації ІІ-го Відповідача як юридичної особи суд вважає їх необґрунтованими з огляду на наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Положення про Міністерство доходів і зборів України затвердженого Указом Президента України від 18.03.2013 № 141/2013, Міністерство доходів і зборів України (далі - Міндоходів України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Міндоходів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань:
- забезпечення формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізації єдиної державної податкової, державної митної політики;
- забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдине:; внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок);
- забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства доходів і зборів, серед яких Головне управління Міндоходів у Луганській області та ОСОБА_3 ОДПІ Головного управління Міндоходів.
Відповідно до Положення про ОСОБА_3 ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 17.04.2013 № 54, ОСОБА_3 ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області з центром у м. Старобільську з Новоайдарським, Новопсковським, Біловодським, Марківським та Міловським відділеннями є територіальним органом Міндоходів, який підпорядковується Міндоходів України та Головному управлінню Міндоходів у Луганській області та забезпечує реалізацію повноважень Міндоходів на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць (а.с. 37-43).
На теперішній час наказ Міністерства доходів і зборів України від 17.04.2013 № 54 не визнано протиправним та не скасовано, відповідно він є чинним та підлягає виконанню згідно частиною 2 статті 15 Закону України від 17.03.2011 № 3166-VI «Про центральні органи влади» (далі Закон № 3166-VI).
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_3 об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області зареєстрована як юридична особа 07.06.2013 за номером 1 377 102 0000 000900 (а.с. 36).
Доказів того, що під час проведення державної реєстрації ОСОБА_3 ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області порушено вимоги Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» Позивачем не надано, а судом під час розгляду справи не встановлено.
Наведене свідчить, що ОСОБА_3 ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області, як територіальний орган Міністерства доходів і зборів України діяла як орган державної влади у здійсненні владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень в межах своїх повноважень передбачених чинним законодавством.
Таким чином, податковим органом правомірно в межах наявних повноважень сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 17.02.2015 № Ф-17 на суму заборгованості 18795,28 грн, на підставі даних картки особового рахунку платника.
Щодо правонаступництва ІІ-гим Відповідачем ОСОБА_3 ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 981 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» (далі Постанова № 981) утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фіскальної служби, реорганізувавши територіальні органи Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 2.
Відповідно до додатку 2 до Постанови № 981 ОСОБА_3 ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області реорганізовано шляхом її приєднання до ОСОБА_3 ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області.
Згідно інформації, зазначеної у спеціальному витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 16.10.2015 № 21323681 ОСОБА_3 обєднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Луганській області з 21.07.2015 перебуває в стані припинення за рішенням засновників (а.с. 19).
Наказом ДФС України від 27.08.2014 № 82 затверджене Положення про ОСОБА_3 обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Луганській області (а.с. 109-116).
Статтею 104 Цивільного кодексу України регламентовано, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Згідно інформації, зазначеній у спеціальному витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 19.10.2015 № 21328893, державну реєстрацію юридичної особи публічного права ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області, проведено 10.07.2015, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 13771020000001031(а.с. 20), яка відповідно до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 21 вересня 2011 року № 981 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», статі 104 Цивільного кодексу України є правонаступником усіх прав та обовязків ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Луганській області.
Позовні вимоги про визнання незаконними дії Новоайдарського відділення ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області щодо складання вимоги від 17.02.2015 № Ф-17, зобовязання Новоайдарського відділення ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області утриматись від складання вимог щодо позивача залишаються судом без задоволення.
Вчинення дій суб'єктом владних повноважень є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції. Здійснення дії являє собою процес реалізації наданих законом функцій суб'єкту владних повноважень. Самі по собі дії не тягнуть за собою будь-яких правових наслідків для особи. Правові наслідки для Позивача несе акт індивідуальної дії - податкова вимога від 17.02.2015 № Ф-17. Саме вона має вплив на його права та інтереси.
Виходячи із завдань Кодексу адміністративного судочинства України, як то захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, судовий захист права може бути здійснений лише за умови наявності порушення для фізичної (юридичної) особи прав (чи інтересів).
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню через відсутність порушення прав діями відповідача, а обраний позивачем спосіб захисту не відповідає об'єкту порушеного права.
У звязку із відмовою в задоволені позову судові витрати зі сплати судового збору позивачу не відшкодовуються.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 10 грудня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись статтями 16, 20, 57, 87, 95, 102 Податкового кодексу України, статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Новоайдарського відділення ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, ОСОБА_3 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області про визнання незаконними дій, зобовязання утриматись від вчинення певних дій відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено та підписано 15 грудня 2015 року.
Суддя ОСОБА_4