Постанова № 54949876, 26.11.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2015
Номер справи
804/13199/15
Номер документу
54949876
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2015 р. Справа № 804/13199/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: судді Сидоренко Д.В., при секретарі Гончаровій В.Г., розглянувши за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника третьої особи - ОСОБА_2

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ларго»,

до Криворізької північної обєднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Криворізька міська рада,

про визнання частково недійсною по податкову консультацію.

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ларго» про визнання частково недійсною податкову консультацію Криворізької північної обєднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 19.08.2015р. за №5062/10/б4-83-15-б4-44, а саме те що «..податкові зобовязання зі сплати орендної плати за землю на 2014р. визначаються з урахуванням положень, встановлених рішенням Криворізької міської ради від 26.06.2013р. №2088, від 25.06.2014р. №2778, умовами договору оренди укладеного з Криворізькою міською радою та вимог п.275.1 ст.275 і п. 12.3.5 ст.12 Податкового кодексу України.» та «Щодо застосування як базу для нарахування орендної плати за землю витягу про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, складеного на підставі рішення Криворізької міської ради від 22.12.2004р. №2494 «Про затвердження та застосування грошової оцінки земель міста ОСОБА_3», та пунктом 5 рішення Криворізької міської ради від 14.05.2010р. №3884 «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель міста ОСОБА_3», зазначено, що рішення міської ради від 22.12.2004р. №2494 втратило чинність.».

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про те, що рішення №3884 від 14.05.2010р. є не чинним, рішення №2088 від 26.06.2013р., від 25.06.2014р. №2778 не відповідають діючому законодавству, так як визначають розмір коефіцієнтів диференціації ставок земельного податку, які не повинні стосуватися орендної плати, тому єдиним діючим рішенням міської ради є рішення від 22.12.2004р. №2494. Відповідач не бере грошову оцінку земельної ділянки, розраховану на підставі рішення №2494, а розраховує саме згідно недіючих норм ПК України.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання явку свого представника не забезпечив. Надіслав заперечення на адміністративний позов, згідно якого просить відмовити в задоволення адміністративного позову з огляду на те, що податкові зобовязання зі сплати орендної плати за землю на 2014-2015 роки визначаються з урахуванням положень встановлених рішенням Криворізької міської ради від 26.06.2013р. №2088, від 25.06.2014р. №2778, умовами договору оренди та вимогами п.275.1 ст.275 і п.12.3.5 ст.12 ПК України.

Третя особа проти позову заперечувала, в письмових поясненнях зазначила, що за інформацією Криворізької північної ОДПІ податкові зобовязання з орендної плати за землю ТОВ «Ларго» задекларовані на 2014р. по рішенню Криворізької міської ради від 26.06.2013р. №2088 без урахування коефіцієнту 2,5, що застосовується у містах обласного значення та на 215р. із зміна з урахуванням коефіцієнту 2,5.

Заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

В С Т А Н О В И В:

06.08.2010р. між Криворізькою міською радою (орендодавець) та ТОВ «Ларго» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, згідно умов якого орендодавець, на підставі рішення міської ради від 28.04.2010р. №3831 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянки промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення існуючого комплексу будівель котельні, яка знаходиться на вул.Електрозаводській, 7а в Жовтневому районі м.Кривого Рогу.

Пунктом 7 вищезазначеного договору передбачено, що річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошові формі незалежно від результатів діяльності орендар у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», на підставі довідки (або витягу) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаних управлінням Держкомзесу у м.Кривий Ріг Дніпропетровської області.

Листом вих.№17 від 20.07.2015р. позивач звернувся до Криворізької північної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області з проханням надати письмову податкову консультацію з наступних питань - чи можна застосовувати ТОВ «Ларго» в період з 01.01.2014р. по 31.12.2015р. як базу для нарахування орендної плати за земельну ділянку витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, складений на підставі рішення Криворізької міської ради від 22.12.2004р. №2494 «Про затвердження та застосування грошової оцінки земель міста ОСОБА_3» та нараховувати оренду плату у розмірі 3% від даної нормативної грошової оцінки відповідно до ст.288 ПК України.

Листом вих.№5062/10/б4-83-15-б4-44 від 19.08.2015р. відповідач повідомив товариство про те, що податкові зобовязання зі сплати орендної плати за землю на 2014-2015 роки визначаються з урахуванням положень, встановлених рішенням Криворізької міської ради від 26.06.2013р. №2088, від 25.06.2014р. №2778, умовами договору оренди укладеного з Криворізькою міською радою та вимог п.275.1 ст.275 і п. 12.3.5 ст.12 Податкового кодексу України. Щодо застосування як базу для нарахування орендної плати за землю витягу про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, складеного на підставі рішення Криворізької міської ради від 22.12.2004р. №2494 «Про затвердження та застосування грошової оцінки земель міста ОСОБА_3», то пунктом 5 рішення Криворізької міської ради від 14.05.2010р. №3884 «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель міста ОСОБА_3», зазначено, що рішення міської ради від 22.12.2004р. №2494 втратило чинність.

Не погодившись з вказаною податковою консультацією в частині питання зі сплати орендної плати за землю на 2014р., позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з даним позовом про її часткове визнання недійсною

Оцінюючи правомірність прийняття оскаржуваної консультації суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодекс України (далі ПК України).

Підпунктом 14.1.172 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковою консультацією є допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування, нарахування та сплати податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган.

Пунктом 52.1 статті 52 ПК України передбачено, що за зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.

За змістом підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 ПК України (тут і надалі в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин зі сплати орендної плати за землю на 2014р.) плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 цього ж Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності. Отже, ПК визначив обов'язок й орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136. пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пункт 288.1 статті 288 ПК України).

Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 зазначеного Кодексу встановлювалося, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Базою оподаткування, згідно положень статті 271 ПК України, є

-нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (п.п 271.1.1 п. 271.1);

-площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено (п.п 271.1.2 п. 271.1).

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Стаття 1 Закону України «Про оцінку земель» містить визначення терміні, які вживаються у такому значенні, зокрема нормативна грошова оцінка земельних ділянок є капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Відповідно до положень статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:

-розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;

-розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Згідно статті 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Відповідно до підпункту 12.3.5 п. 12.3 статті 12 ПК України у разі якщо сільська, селищна або міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків та зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки та збори справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням мінімальної ставки місцевих податків та зборів.

Ставки податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, наведені у таблиці пункту 275.1 статті 275 ПК України.

Рішенням Криворізької міської ради «Про затвердження та застосування грошової оцінки земель міста ОСОБА_3» №2494 від 22.12.2004р. затверджено грошову оцінку земель міста ОСОБА_3 станом на 01.01.2004р., яка застосовуються для визначення розмірі плати за землю з 01.01.2005р.

Рішенням Криворізької міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3» №3884 від 14.05.2010р., затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3, із застосуванням базової вартості одного кв.м. земель міста в три етапи.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011р. у справі №2а-423/10/0408 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/21784789) визнано рішення Криворізької міської ради Дніпропетровської області №3884 від 14.05.2010р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3» нечинним.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11.12.2012р. (http://reyestr.court.gov.ua/Review/28009630) постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011р. залишена без змін, при цьому, зі змісту вказаної ухвали вбачається, що дія рішення Криворізької міської ради від 14.05.2010р. №3884 може бути припинена тільки на майбутнє, тобто з часу набрання законної сили рішенням суду.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2013р. у справі №2а-423/10/0408 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/29649259) роз'яснено, що дія рішення Криворізької міської ради Дніпропетровської області №3884 від 14.05.2010 р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3» може бути припинена тільки на бюджетний період 2014 року., при цьому, зі змісту вказаної ухвали вбачається, що одночасно з втратою дії рішенням відповідача №3884 від 14.05.2010 р. мало б відновити свою дію рішення міської ради від 22.12.2004 року №2494. Разом з тим, відповідно до ст.18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться - не рідше ніж один раз на 5-7 років. Отже, для визначення ставок земельного податку та орендної плати не можуть бути використані дані грошової оцінки земель міста ОСОБА_3 станом на 01.01.2004 року, які затверджені рішенням міської ради від 22.12.2004 року №2494, оскільки сплив встановлений законом термін їх застосування.

26.06.2013р., з метою раціонального та ефективного використання земель у інтересах територіального громади міста, забезпечення сталого соціально-економічного розвитку регіону, ураховуючи постанову та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду відповідно від 01.11.2011р. та 26.02.2013р. у справі №2а-423/10/0408, згідно якими рішення Криворізької міської ради від 14.05.2010р. №3884 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3» визнане нечинним та надано розяснення, що його дія може бути припинена тільки на бюджетний період 2014 року; зважаючи на той факт, що рішення міської ради від 22.12.2004р. №2494 «Про затвердження та застосування грошової оцінки земель міста ОСОБА_3» втратило чинність, Криворізькою міською радою прийнято рішення «Про ставки податку на земельні ділянки на території м.Кривого Рогу» №2088 від 26.06.2013р., згідно якого затверджені та введенні в дію з 01.01.2014р. ставки податку за земельні ділянки на території міста та розміри коефіцієнтів диференціації ставки земельного податку за користування земельними ділянками певного функціонального використання та місцезнаходження в межах міста.

Пунктом 5 рішення №2088 від 26.06.2013р. рекомендовано Криворізькім міжрайонним обєднаним податковим інспекціям ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області при здійсненні контролю за правильністю обчислення та справляння орендної плати за земельні ділянки враховувати вимоги цього рішення.

25.06.2014р. Криворізькою міською радою прийнято №2778 «Про внесення змін до рішення міської ради від 26.06.2013р. №2088 «Про ставки податку за земельні ділянки на території м.Кривого Рогу» та затвердження додатка до нього в новій редакції».

Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Відповідно до положень статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Проаналізувавши наведені норми, враховуючи обовязковість до виконання на відповідній території рішень органів місцевого самоврядування, суд дійшов висновку, що Криворізькою північної обєднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області правомірно надано консультацію щодо визначення податкових зобовязань зі сплати орендної плати за землю на 2014р. з урахуванням положень, встановлених рішенням Криворізької міської ради від 26.06.2013р. №2088, від 25.06.2014р. №2778, умовами договору оренди укладеного з Криворізькою міською радою та вимог п.275.1 ст.275 і п. 12.3.5 ст.12 Податкового кодексу України, у звязку з чим в задоволенні позову в цій частині слід відмовити.

Щодо позовних вимог в частині визнання недійсною податкову консультацію Криворізької північної обєднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 19.08.2015р. за №5062/10/б4-83-15-б4-44, а саме «Щодо застосування як базу для нарахування орендної плати за землю витягу про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, складеного на підставі рішення Криворізької міської ради від 22.12.2004р. №2494 «Про затвердження та застосування грошової оцінки земель міста ОСОБА_3», та пунктом 5 рішення Криворізької міської ради від 14.05.2010р. №3884 «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель міста ОСОБА_3», зазначено, що рішення міської ради від 22.12.2004р. №2494 втратило чинність.». Тобто в частині зазначення про втрату чинності рішення Криворізької міської ради №2494 від 22.12.2004р., на підставі п.5 рішення рішення №3884 від 14.05.2010р., суд вважає їх обґрунтованим та такими, що підлягають задоволенню, з огляду на визнання постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011р. у справі 2а-423/10/0408, нечинним рішення Криворізької міської ради Дніпропетровської області № 3884 від 14.05.2010р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3».

Відповідно до частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

У судовому засіданні, яке відбулось 26.11.2015 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст складено 01.12.2015 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати недійсною податкову консультацію №5062/10/б4-83-15-б4-44 від 19.08.2015р. в частині зазначення про втрату чинності рішення Криворізької міської ради №2494 від 22.12.2004р., на підставі п.5 рішення рішення №3884 від 14.05.2010р.

В задоволенні інших вимог відмовити.

Стягнути на користь ТОВ «Ларго» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 36,54 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Криворізької північної обєднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Суддя ОСОБА_4