ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2015 р. Справа № 804/10265/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Сидоренка Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Приватного акціонерного товариства «ОСОБА_1, Інк»,
до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області,
про скасування рішення.
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «ОСОБА_1, Інк» про скасування рішення №0012971702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, винесене 08.05.2015р. виконуючим обовязки начальника Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області ОСОБА_2 щодо застосування до Приватного акціонерного товариства «ОСОБА_1, Інк» суми штрафу у розмірі 53592,10 грн. та пені у розмірі 1055,04 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване рішення прийнято неналежним органом та з грубим порушенням порядку і форми рішення.
В судовому засіданні представник позивача не зявився, надіслав клопотання про розгляд справи за наявними в справі матеріалами, а також надав додаткові письмові пояснення на обґрунтування правової позиції.
Відповідач проти позову заперечував. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування до платників, на яких покладено обовязок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня). Крім того зазначив, що рішенням ГУ ДФС у Дніпропетровській області №5963/10/04-36-10-07-09 від 18.06.2015р. скасовано рішення ДПІ у Бабушкінському районі від 08.05.2015р. №0012971702.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Нормативно-правовим актом, що визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464).
Відповідно до визначення наведених у ст.1 Закону №2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону №2464 платниками єдиного внеску, зокрема, є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
За вимогами норм ч.2 ст.6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний, в тому числі, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з п.6 ч.1 ст.1 Закону №2464 недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною 10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону №2464 передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
08.05.2015р. Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області прийнято рішення №0012971702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно якого до застосований штраф в розмірі 53592,10 грн. (20%) та нарахована пеня у розмірі 1055,04 грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 21.02.2015р. до 24.02.2015р. (за формою додаток №9 до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування (підпункт 2 пункту 7.2 розділ VII).
Відповідно до п. 7.1-7.2 розділ VII Фінансові санкції Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №455 (далі Інструкція №455, втрати чинності - 29.05.2015р.) за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах, зокрема за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9.
В подальшому, процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів Державною фіскальною службою України та її територіальними органами, визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України №449 від 20.04.2015р. (далі Інструкція №449, набрання чинності 29.05.2015р.).
Відповідно до п.1-2 розділу VII Фінансові санкції Інструкції №449, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, фіскальні органи застосовують штрафні санкції у таких розмірах, зокрема за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року та надалі, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до абз.2 ч.14 ст.25 Закону №2464 суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів , відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів , яким прийнято це рішення.
02.07.2015р. вих.№02410/2015 ПАТ «ОСОБА_1, Інк» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області подана скарга на рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0012971702 від 08.05.2015р.
Згідно рішення про результати розгляду скарг ГУ ДФС у Дніпропетровській області №5963/10/04-36-10-07-09 від 31.07.2015р., скасовані рішення ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська від 18.06.215р. №0012951702, №0012971702, №0013041702. За наслідками розгляду скарг ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська зобовязано сформувати та винести одне рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за серпень 2013р., грудень 2014р., січень 2015р., відповідно до вимог підпункту 2 пункту 2 розділу VII Інструкції 449.
Вищезазначене рішення мотивоване тим, що рішення від 08.05.215р. №0012971702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (за період порушення після 01.01.2015р.) у розмірі 54647,14 грн. (за січень 2015р.) сформовано податковою за формою, встановленою додатком 9 до Інструкції №455, якою передбачено застосування штрафу у розмірі 10% (фактично ДПІ застосовано штраф у розмірі 20%).
21.05.2015р. вих.№ 01894/2015 ПАТ «ОСОБА_1, Інк» до ДФС України подана скарга, зокрема на рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0012971702 від 08.05.2015р.
Рішенням про результати розгляду скарг ДФС України № 16115/6/99-99-10-01-07-25 від 31.07.2015р., залишено без змін рішення про результати розгляду первинних скарг від 18.06.2015р. №5963/10/04-36-10-07-09, а скаргу ПАТ «ОСОБА_1, Інк» від 02.07.2015р. №02410/2015 без задоволення.
Процедура подання та розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених частинами десятою, одинадцятою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; скарг банків на рішення про накладення фінансових санкцій, передбачених частиною дванадцятою зазначеної статті., визначено Порядком розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, який затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України №452 від 09.09.2013р.
Пунктами 4.4 4.5 вищезазначеного Порядку передбачено, що орган доходів і зборів при розгляді скарги перевіряє законність і обґрунтованість винесення вимоги або рішення, що оскаржуються, і приймає одне з таких рішень:
-залишає вимогу або рішення, що оскаржуються, без змін, а скаргу - без задоволення;
-скасовує в певній частині вимогу або рішення, що оскаржуються, і не задовольняє скаргу в певній частині;
-скасовує в повному обсязі вимогу або рішення, що оскаржуються, і задовольняє скаргу;
-направляє скаргу на новий розгляд до відповідного територіального органу доходів і зборів;
-залишає скаргу без розгляду.
У разі скасування вимоги або рішення органу доходів і зборів про нарахування пені та накладення штрафу вони вважаються відкликаними з дня прийняття рішення органу доходів і зборів вищого рівня про повне або часткове задоволення скарги, про що зазначається в рішенні відповідного органу доходів і зборів.
Таким чином, рішення від 08.05.215р. №0012951702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є скасованим, за результатами його оскарження до органу доходів і зборів вищого рівня, та вважається відкликаним.
Враховуючи викладене, позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «ОСОБА_1, Інк» не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя ОСОБА_3