Постанова № 54944025, 13.11.2015, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
13.11.2015
Номер справи
554/5488/15-а
Номер документу
54944025
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 13.11.2015 Справа № 554/5488/15-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

13 листопада 2015 року Октябрський районний суд м. Полтави у складі:

головуючого судді Савченка А.Г.

при секретарі Гречка Є.В.

за участю позивачки ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Полтаві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Октябрського району у м. Полтаві про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії,

встановив:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві ( далі- Управління) про визнання протиправними дій, зобов»язання вчинити дії.

В обгрунтування позовних вимог зазначила, що з 21 січня 2011 року вона перебуває на обліку в ОСОБА_2 та одержує пенсію у розмірі 1817,40 грн., тобто 80 % суми посадового окладу з урахуванням надбавок, доплат, премій як посадовій особі органів місцевого самоврядування. При призначенні пенсії відповідачем не враховані «інші виплати», на які фактично нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.

31 березня 2015 року позивачка звернулася до ОСОБА_2 з заявою про пререрахунок пенсії з врахуванням інших виплат на підставі довідки про заробітну плату № 41, виданої виконавчим комітетом Полтавської міської ради від 27 березня 2015 року

ОСОБА_2 від 10 квітня 2015 року № 101/Т-04 позивачці відмовлено у проведенні відповідного перерахунку, оскільки при призначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату не враховуються матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація, оскільки ці виплати не належать до складових заробітної плати, передбачений ст. 33 Закону України «Про державну службу».

У судовому засіданні позивачка уточнила позовні вимоги та просила суд зобов»язати ОСОБА_2 провести відповідний перерахунок із розрахунку за 24 календарні місяці, тобто за період з січня 2009 року по грудень 2010 року.

Представник відповідача у судове засідання не з»явилася, надавши суду заяву про розгляд справи за його відсутності, та письмові заперечення проти задоволення адміністративного позову.

Суд, дослідивши матеріали справи, повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Судом встановлено, що позивачка, працює на посаді головного спеціаліста відділу обліку, розподілу та приватизації житла управління майном комунальної власності міста виконавчого комітету Полтавської міської ради.

З 21 січня 2011 року вона перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві та отримує пенсію у розмірі 1817,40 грн., тобто 80% суми посадового окладу з урахуванням надбавок, доплат, премій, як посадовій особі органів місцевого самоврядування.

31 березня 2015 року позивачка звернулась з заявою до відповідача з проханням перерахувати пенсію відповідно до довідки про заробітну плату № 41, видану виконавчим комітетом Полтавської міської ради 27 березня 2015 року з урахуванням «інших виплат», а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексацію, на які фактично нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.

З листа ОСОБА_2 від 10 квітня 2015 року № 101/Т-04 позивачка дізналася про порушення свого права, оскільки їй відмовлено у проведенні відповідного перерахунку у зв»язку з тим, що при призначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату не враховуються матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація, оскільки ці виплати не належать до складових заробітної плати, передбачений ст. 33 Закону України «Про державну службу».

Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України Про пенсійне забезпечення до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно частини 1 статті 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Згідно зі статтею 2 Закону України Про оплату праці структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям встановлені Законом України Про державну службу.

Статтею 37-1 Закону України Про державну службу передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону України Про державну службу заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 9 липня 2003 року №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України Про державну службу мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року Про внесення змін до Закону України Про державну службу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV Про внесення змін до Закону України Про державну службу заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України Про державну службу, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Проте, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 159-163 КАС України , суд,

постановив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві щодо відмови у дорахуванні до раніше призначеної пенсії із розрахунку за 24 календарні місяці (за період з січня 2009 по грудень 2010 року) 80 % від суми «інші виплати», зазначених у довідці про складові заробітної плати № 41 від 27 березня 2015 року.

Зобов»язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві дорахувати до раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, із розрахунку за 24 календарні місяці (за період з січня 2009 по грудень 2010 року) 80 % від суми «інші виплати», зазначених у довідці про складові заробітної плати № 41 від 27 березня 2015 року, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації, на які фактично нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлений 18 листопада 2015 року.

Суддя А.Г. Савченко