Постанова № 54940203, 05.01.2016, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.01.2016
Номер справи
803/3880/15
Номер документу
54940203
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 січня 2016 року Справа № 803/3880/15

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

при секретарі судового засідання Шаблій Л.П.,

за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Ковельської районної державної адміністрації до Ковельської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Ковельської районної державної адміністрації (далі Територіальний центр Ковельської РДА, позивач) звернувся в суд з позовом про визнання протиправним та скасування рішення прийнятого Ковельською обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі Ковельська ОДПІ ГУ ДФС, відповідач) 7 грудня 2015 року за № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваним рішенням від 7 грудня 2015 року за № НОМЕР_1 до позивача застосовані штрафні санкції та нарахована пеня у загальній сумі 7 926 грн. 35 коп. за несвоєчасне перерахування єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Позивач вважає оскаржуване рішення незаконним та необґрунтованим, оскільки у період з 21 жовтня 2015 року по 17 листопада 2015 року Територіальним центром Ковельської РДА своєчасно проводилось перерахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до бюджету, однак, у звязку із зміною реквізитів призначення платежу, при перерахуванні єдиного внеску було допущено помилку при визначенні рахунку на який позивач повинен був сплачувати єдиний внесок.

Вважає, що дана помилка не призвела до ненадходження коштів до бюджету та була допущена не з вини платника, а у звязку із тим, що Територіальний центр Ковельської РДА не вчасно було проінформовано про зміну рахунку отримувача Ковельської ОДПІ ГУ ДФС.

З наведених підстав просить визнати протиправним та скасувати рішення Ковельської ОДПІ ГУ ДФС від 7 грудня 2015 року за № НОМЕР_1.

Представник відповідача в поданому письмовому запереченні від 30 грудня 2015 року № 13840/03-10-011 предявлені позовні вимоги заперечила, мотивуючи тим, що позивач є платником єдиного внеску, а тому відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» зобовязаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки єдиний внесок. Встановивши факт несвоєчасності сплати Територіальним центром Ковельської РДА єдиного внеску, Ковельською ОДПІ ГУ ДФС прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 7 грудня 2015 року за № НОМЕР_1, яким визначено штраф в розмірі 20 відсотків своєчасно несплачених сум в розмірі 6 952 грн. 94 коп. та нарахована пеня в розмірі 0,1 відсотка недоплати за кожен день прострочення платежу в сумі 973 грн. 41 коп. Вважає, що оскаржуване рішення є правомірним, винесеним відповідно до вимог чинного законодавства, а тому просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В судовому засіданні представники позивача, кожен зокрема, адміністративний позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві. Просили позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання представника не направив, подавши 31 грудня 2015 року клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача. Підтримав доводи наведені у запереченнях та просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Суд вирішив розглянути справу без участі представника відповідача.

Заслухавши пояснення та доводи представників позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов до задоволення не підлягає з таких підстав.

Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Ковельської районної державної адміністрації зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Ковельської міської ради Волинської області 31 січня 2002 року, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 521910 та копією довідки АБ № 200185/154 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Судом встановлено, що рішенням першого заступника начальника Ковельської ОДПІ ГУ ДФС про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 7 грудня 2015 року за № НОМЕР_1, на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», до Територіального центру Ковельської РДА застосовано штраф в сумі 6 952 грн. 94 коп. та нарахована пеня у розмірі 973 грн. 41 коп. за період з 21 жовтня 2015 року до 17 листопада 2015 року.

На думку суду, відповідач довів правомірність оскаржуваного в даній адміністративній справі рішення, з огляду на таке.

Пунктом 2 частини першої статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VI) визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 3-1 частини першої статті 1 Закону №2464-VI органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 4 цього Закону платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Таким чином, виходячи із положень статті 4 Закону №2464-VI Територіальний центр Ковельської РДА є платником єдиного внеску за загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Контроль своєчасності подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати податків, зборів, платежів входить до функцій контролюючих органів (підпункт 19-1.1.2 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобовязаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до абзацу першого частини восьмої, пункту 1 частини десятої статті 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

У разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Вказана норма щодо своєчасності сплати єдиного внеску передбачена також Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449 (далі Інструкція № 449).

Так, в розділі IV пункту 2 Інструкції № 449 визначено, що сплата єдиного внеску здійснюється за місцем обліку платника у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки фіскальних органів, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України, та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.

Отже, згідно із наведеними нормами чинного законодавства України, своєчасна сплата єдиного внеску це внесення платниками відповідних сум єдиного внеску на рахунки фіскальних органів, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

Несвоєчасна сплата єдиного внеску тягне за собою відповідальність, передбачену статтею 25 Закону №2464-VI.

Відповідно до частини десятої, пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

З матеріалів справи вбачається, що Територіальним центром Ковельської РДА самостійно обчислено та сплачено суму єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період з 21 жовтня 2015 року по 17 листопада 2015 року в сумі 33 951 грн. 48 коп. та 38 960 грн. 88 коп. на розрахунковий рахунок 37193201010306, що підтверджується платіжними дорученнями від 25 вересня 2015 року № 560 та № 561.

16 листопада 2015 року позивачем було подано заяву про перерахування сплачених сум з рахунку 37193201010306 на відповідний рахунок 37192201000317.

Відповідно до акту від 11 грудня 2015 року № 51098 кошти були зараховані на дійсний рахунок Ковельської ОДПІ ГУ ДФС лише 30 листопада 2015 року.

Таким чином, судом встановлено, що Територіальним центром Ковельської РДА не було своєчасно сплачено (перераховано) єдиний внесок за період з 21 жовтня 2015 року по 17 листопада 2015 року, тому суд дійшов висновку, що за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування Ковельська ОДПІ ГУ ДФС правомірно прийняла рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 7 грудня 2015 року за № НОМЕР_1, яким до Територіального центру Ковельської РДА застосовані штрафні санкції розмірі 6 952 грн. 94 коп. та нарахована пеня в сумі 973 грн. 41 коп.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, усі рішення та дії субєкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Відповідно до частини першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що рішення від 7 грудня 2015 року за № НОМЕР_1 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є законним, при його прийнятті відповідач діяв в межах повноважень та на підставі вимог чинного законодавства, а тому відсутні підстави для визнання його протиправним та скасування, з огляду на що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.Я. Ксензюк

Постанова в повному обсязі складена 11 січня 2016 року.