Постанова № 54936460, 11.01.2016, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
11.01.2016
Номер справи
686/19911/15-а
Номер документу
54936460
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 686/19911/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2016 року Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Козак О.В.

за участі: секретаря Слободянюк А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому про визнання дій неправомірними та зобовязання щодо перерахунку пенсії державного службовця,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, а саме: зобовязати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії позивача в розмірі 80% від розміру заробітної плати, з врахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії. В обґрунтування вимог зазначила, що 13.03.2014 року їй була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% заробітної плати. 10.09.2015 року вона звернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії включивши в її розрахунок матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію, однак відповідачем листом №457/ч-12 від 18.09.2015 року в задоволенні її заяви було відмовлено.

Відмову відповідача вважає неправомірною, оскільки відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» також передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входить вони до структури заробітної плати.

30.09.2015 року ухвалою Хмельницького міськрайонного суду було відкрито скорочене провадження у справі.

19.10.2015 року представник відповідача подала письмові заперечення, в яких зазначила, що Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому вважає за необхідне бути присутнім в судовому засіданні при розгляді справи, оскільки на підставі наданих документів та заявлених вимог неможливо дослідити всі обставини справи та прийняти законне та обґрунтоване рішення.

22.10.2015 року ухвалою судді дану справу було призначено до судового розгляду за загальними правилами КАС України.

В судове засідання позивач не з'явилась, подала заяву про уточнення позовних вимог, в якій просила зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому здійснити їй перерахунок пенсії в розмірі 80% від розміру заробітної плати відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" в редакції від 01.01.2008 року з врахуванням індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги не оздоровлення, згідно довідок прокуратури Хмельницької області від 12.03.2014 року № 18-193 вих.14 та виплатити з 28.03.2015 року різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії. Решту позовних вимог підтримала та просила слухати справу за її відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не зявилась, подала заяву про слухання справи у її відсутності та письмові заперечення проти позову, в яких зазначила, що позовні вимоги необґрунтовані та просить відмовити в позові. В обґрунтування своїх заперечень зазначила, що матеріальна допомога та індексація не являються надбавкою чи премією і включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії немає законних підстав. Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачено, що розмір пенсії обчислюється із складових заробітної плати, передбачених у Законі України «Про державну службу». Відповідно до ст. 33 даного Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок, визначених Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону. Перелік доплат та надбавок зазначений у Постанові Кабінету Міністрів № 268 від 09.03.2006 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". Матеріальна допомога та індексація відсутні у даному переліку, а отже включення їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії позивача є порушення ст. 33 Закону України «Про державну службу».

Згідно ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби слухати свідка чи експерта.

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 13.03.2014 року в розмірі 80% від суми заробітної плати, що підтверджується листом управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому №457/Ч-12 від 18.09.2015 року.

10.09.2015 року позивач звернулась із заявою до відповідача про проведення перерахунку призначеної її пенсії. Однак, управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому листом №457/Ч-12 від 18.09.2015 року відмовило позивачці в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що матеріальна допомога та індексація не являються надбавкою чи премією і включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії немає законних підстав.

За змістом статті 37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу» в редакції на час призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною першою статті 1 Закону № 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії, і статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація доходів громадян, грошова винагорода та компенсація за дні невикористаної відпустки входять до системи оплати праці позивача та мали бути враховані при обчисленні розміру її пенсії.

З наявних в матеріалах справи довідок №18-193 вих.-14 від 12.03.2014 року, виданих прокуратурою Хмельницької області вбачається, що позивачу за період з 01.03.2012 року по 28.02.2014 року виплачено індексації в сумі 649,44 грн., матеріальна допомога 22136,98 грн. На всі виплати, включені у вказану довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Статтею 71 КАС України передбачено, що кожна сторона зобовязана довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано до суду доказів правомірності своїх дій при відмові ОСОБА_1 щодо включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

За таких обставин позов слід задовольнити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 7, 41, 69, 71, 86, 128 ч.6,158, 163 КАС України, Законом України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо відмови включення суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань в розрахунок заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 28 березня 2015року в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати державного службовця, включивши до сум заробітної плати для обчислення пенсії, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, відповідно до довідок №18-193 вих.-14 від 12.03.2014 року, виданих прокуратурою Хмельницької області, з врахуванням раніше виплачених сум.

Судові витрати в сумі 487 гривень 20 копійок стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.

Суддя: