Справа № 277/1179/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" січня 2016 р. смт. Ємільчине
Ємільчинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Греська В.А.
при секретарі Сорока М.М.
з участю позивачки ОСОБА_1
представників відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, -
в с т а н о в и в:
29.12.2015 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі Житомирської області щодо відмови включити суму матеріальної допомоги, індексацію заробітної плати та вихідну допомогу в заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії на день звільнення, тобто на 07.03.2014 року у розмірі 80% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включивши в розрахунок суму матеріальної допомоги 3459,00 грн., індексацію заробітної плати - 9506,65 грн. та вихідну допомогу 12180 грн. за 24 календарні місяці роботи при звільненні згідно Закону України «Про державну службу» (з 01.04.2012 року по 07.03.2014 р.) та здійснити відповідні виплати. Вимоги мотивує тим, що вона з березня 2014 року перебуває на пенсійному обліку в управлінні пенсійного фонду України в Ємільчинському районі і отримує пенсію згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% від суми заробітної плати державного службовця.
Заробітна плата для обчислення пенсії взята за 24 календарні місяці роботи (з 01.04.2012 р. по 07.03.2014 р.), проте у складові заробітної плати не враховано суму матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та вихідної допомоги.
02.12.2015 року вона звернулася до відповідача з заявою, в якій просила провести перерахунок призначеної їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» так як, під час перерахунку пенсії у довідці про складові заробітної плати в період з 01 квітня 2012 року по 07 березня 2014 року не була включена графа: інші виплати і тому не враховано суму матеріальної допомоги 3459,00 грн., індексації заробітної плати - 9506,65 грн. та вихідної допомоги 12180 грн., на які нараховувався та сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. До заяви була надана довідка про складові заробітної плати, якою підтверджено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
03.12.2015 року вона отримала відповідь, в якій відповідач повідомив, що згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України та відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до Закону України «Про державну службу». У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивачка вважає, що відповідач відмовив їй у перерахунку розміру пенсії не посилаючись аргументовано на жодний нормативний документ.
Такий порядок нарахування пенсії позивачка вважає незаконним та не правильним.
Позивачка в судовому засіданні підтримала позовні вимоги зіславшись на обставини викладені в позовній заяві, просила їх задовольнити, зазначивши, що при призначенні пенсії відповідачем не були враховані матеріальна допомога, індексація заробітної плати та вихідна допомога.
Представник відповідача позов не визнала та просила відмовити у задоволенні позовних вимог позивачки за безпідставністю, пояснивши, що при призначенні позивачці пенсії матеріальна допомога, індексація заробітної плати та вихідна допомога не враховувалися. При звільненні позивачки та проведенні перерахунку їй пенсії зазначені суми також не були враховані, оскільки на їх думку до інших виплат відносяться надбавки за знання і використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами, доплати за науковий ступінь, а матеріальна допомога, індексація заробітної плати, вихідна допомога до таких виплат не відносяться і не повиинні були включатися. Також зазначили, що ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу» з 01.10.2009 року (на момент призначення пенсії працювала на посаді держслужбовця). 07.03.2014 року ОСОБА_1 звільнилася з посади держслужбовця, для перерахунку пенсії надала довідку від 31.03.2014 року №44 про оклад, ранг і вислугу років за березень 2014 р., та довідку №43 від 31.03.2014 р. про премії та надбавки за 24 місяці (з 01.03.2012 р. по 28.02.2014 р.) виданих управлінням економічного розвитку, торгівлі та інфраструктури Ємільчинської РДА. 02.12.2015 року позивачка звернулась із заявою про перерахунок пенсії, як державному службовцю, додавши довідку №85 від 24.11.2015 року про складові інших виплат за період з 01.04.2012 року по 07.03.2014 року. Відповідач звертає увагу суду на те, що позивачка надала довідку за №85 від 24.11.2015 року з періодом з 01.04.2012 року по 31.03.2014 року, а при перерахунку пенсії у звязку із звільненням з держслужби у довідці №43 від 31.03.2014 року був вказаний період з 01.03.2012 року по 28.02.2014 року. Тобто довідка за №85 від 24.11.2015 року не відповідає даним довідки №43 від 31.03.2014 року, з якої нараховано та встановлено пенсію позивачці.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов обгрунтований і підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивачка з березня 2014 року одержує пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ призначену управлінням ПФУ в Ємільчинському районі з розрахунку 80 відсотків від заробітної плати.
02.12.2015 року позивачка звернулася до відповідача із заявою за перерахунком пенсії, до якої додала довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи) №85 від 24.11.2015 року, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період із 01.04.2012 року по 07.03.2014 року. У дану довідку включено виплати, на які нараховувався та сплачувався єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, зокрема, суми матеріальної допомоги, індексації заробітної плати.
Згідно довідки №97 від 31.12.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за період з 01.03.2012 року до 01.02.2014 року матеріальна допомога позивачки становила 3459,00 грн., індексація - 8693,12 грн., з яких нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Актом №3 від 11.01.2016 року позапланової перевірки достовірності та обгрунтованості видачі довідки для перерахунку пенсії та довідку №97 від 31.12.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», стверджується, що за період з 01.03.2012 року по 01.02.2014 року матеріальна допомога позивачки становила 3459,00 грн., індексація 8693,12 грн.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія виплачується з урахуванням стажу державної служби, при цьому застосуванню підлягає ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ у редакції яка була чинною на час призначення пенсії і призначена пенсія позивачці в розмірі 80 відсотків від суми її заробітної плати є правильною.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, сума індексації та компенсація за невикористану відпустку входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно правової позиції висловленій Верховним Судом України, зокрема у постанові від 20 лютого 2012 року №21-430а11, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ст.244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Керуючись ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, ст. 1 Закону України "Про оплату праці", ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", постановою ВСУ від 20 лютого 2012 року №21-430а11, ст. ст. 158, 159, 160-163, 167, 186, 244-2 КАС України, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії УПФУ в Ємільчинському районі щодо відмови включити суму матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» неправомірними.
Зобовязати управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі здійснити перерахунок належної ОСОБА_1 пенсії на день звільнення, тобто на 07.03.2014 року у розмірі 80% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включивши в розрахунок суму матеріальної допомоги 3459,00 грн. та індексацію заробітної плати 8693,12 грн. за 24 календарні місяці роботи при звільненні згідно Закону України «Про державну службу» (з 01.03.2012 р. до 01.02.2014р. ) та здійснити відповідні виплати, відмовивши в решті позову за безпідставністю.
Перерахунок призначеної пенсії зробити відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 02 грудня 2015 року часу звернення до УПФУ в Ємільчинському районі за проведенням перерахунку пенсії.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Ємільчинський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя /підпис/
Копія вірна:
Суддя: ОСОБА_3