Справа № 676/3933/15-а
Номер провадження 2-а/676/167/15
П О С Т А Н О В А
Іменем України
22 грудня 2015 року м. Камянець-Подільський
Камянець-Подільський міськрайонний суд, Хмельницької області в складі:
головуючого судді - Лисюк А.І.
з участю секретаря - Сопрун С.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, суд, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася до суду з цим позовом, вказує, що по 01.12.2006 р. працювала на посаді головного державного податкового інспектора Кам'янець - Подільської об'єднаної державної податкової інспекції (надалі Кам'янець - Подільська ОДПІ).
01.12.2006 р. вона звільнилась з посади у зв'язку із виходом на пенсію. З 02.12.2006 року їй нарахована пенсія державного службовця.
Як вказує позивачка, їй стало відомо, що до складу заробітної плати на підставі якого проводилось нарахування розміру пенсії не включено інші виплати в сумі 6702,99 грн..
Вказує, що вона звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії і 27.01.2015 року Камянець-Подільський міськрайонний суд, Хмельницької області виніс постанову визнати неправомірними дії відповідача щодо неврахування при обрахуванні пенсії державному службовцю до складу заробітної плати на підставі якого проводилось обчислення розміру пенсії інших виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування і які повинні враховуватись в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії в сумі 6702,99 грн. та зобовязав провести відповідача перерахунок пенсії державному службовцю і врахувати до її складу 90 % заробітної плати на підставі якого проводилось обрахування розміру пенсії державного службовця з 16.10.2014 року інші виплати в сумі 6702,99 грн.; зобовязано також нарахувати та виплатити їй пенсію державного службовця недоотриману пенсію за період з 12.06.2014 року по 28.09.2014 року включно.
24.02.2015 року постанова вступила в законну силу
17.04.2015 р. нею направлено звернення до відповідача з проханням провести донарахування її пенсій (державного службовця) відповідно до постанови суду від 27.01.2015 року та відповідно Закону.
Проте у відповіді на її звернення відповідач в листі від 30.04.2015 року №31/Д-16 зазначив, що проводити обрахування її пенсії, відповідно до постанови суду недоцільно.
Вона не погоджується з діями відповідача, так як має право на задоволення позовних вимог викладених у даному позові стосовно зобов'язання Відповідача обрахувати та виплатити недоплачену їй суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум з моменту призначення пенсії: з 09.04.2004 р в розмірі 83% від суми заробітної плати яку фактично одержувала та на яку нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії).
В обгрунтування позову вказує, що з 02.12.2006 р. їй повинні були призначити пенсію в розмірі 90% від суми заробітної плати з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції закону чинній до 01.10.2011 року), яким було передбачено, що пенсію державним службовцям призначають в розмірі від 80 до 90 відсотків (залежно від стажу роботи) від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, - однак при призначенні пенсії не було враховано інші виплати в сумі 6702,99 грн..
В довідці Камянець-Подільської ОДПІ від 11.09.2014 року №213/05-055 зазначено, що станом на 01.12.2006 року, на день звільнення вона отримувала: оклад 695 грн., надбавка за спеціальне звання-100грн., винагороду за вислугу років 40% - 318,00 грн..
Зараз вона отримує пенсію обрахунок якої проводився з врахуванням того, що з 01.02.2008 р. проводився перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням складових заробітної плати працюючих працівників податкової служби у відповідності до Постановою Кабінету міністрів України від 06 лютого 2008 року № 34.
Довідка Кам'янець - Подільської ОДПІ від29.03.2008 р.№73/05-067 про складові заробітної плати з 01.02.2008 р. по посаді з якої призначено їй пенсію є в матеріалах її пенсійної справи у відповідача. Відповідач посилається в своєму листі і на акт зустрічної перевірки.
З 01.02.2008 р. заробітна плата по посаді головного державного податкового інспектора з якої призначено їй пенсію встановлена на підставі Постанови Кабінету міністрів України від 06 лютого 2008 року № 34 для перерахунку пенсії становила: посадовий оклад - 1091,00 грн., надбавка за спеціальне звання «Інспектор податкової служби першого рангу» - 100,00 грн., винагорода за вислугу років (40%) - 476,40 грн., надбавка за високі досягнення у праці (50%) -833,70 грн., премія (71,47%) - 537,45 грн..
Сума премії обрахована невірно Кам'янець - Подільської ОДПІ та не перевірена камерально Відповідачем під час проведення перерахунку пенсії з 01.02.2008 р., а саме: до розрахунку пенсії взято на 242,29 грн. менше заробітної плати, ніж слідувало. В довідці невірно нараховано розмір премії. Премія обраховується відповідно до положення про преміювання ОДПІ: посадовий оклад помножений на відсоток премії, а саме в даному випадку: (1091,00 грн. х 71,47%) : 100% = 779,74 грн., що на 242,29 грн. більше ніж враховано для розрахунку (Додаток 1).
Механізм визначення розміру заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсій державним службовцям визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.02.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Міністерство праці та соціальної політики України, яке постановою Кабінету Міністрів України № 581 від 23.04.2003 року уповноважене надавати роз'яснення постанови Кабінету Міністрів України від 31.02.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в листі від 30.09.2008 року зазначило, що перерахунок посадових окладів, премій та надбавок було здійснено в березні із доплатою за лютий і відповідні дані відображені в системі персоніфікованого обліку за лютий 2008 року, розмір заробітної плати за лютий необхідно визначати з урахуванням перерахованих відповідно до нових умов праці сум посадових окладів, премій та надбавок.
В листі Пенсійного Фонду України від 23.01.2009 р. № 1170/02-20 зазначено, що механізм визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям (як працюючим, так і не працюючим на момент перерахунку) визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. N 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Підпунктом 2 пункту 4 зазначеної постанови передбачено, зокрема, що для непрацюючих пенсіонерів або тих, хто продовжує працювати на інших посадах, ніж ті, з яких їм було призначено (перераховано) пенсію, заробітна плата для перерахунку пенсії визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому премія (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачених у місяці підвищення заробітної плати) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) в тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Спільний лист Мінпраці та Пенсійного фонду від 28.03.2006 р. № 282/0/7- 06/3652/02/30 роз'яснює, що враховуються розміри надбавок та премій, виплачених у місяці підвищення зарплати.
Відповідач не проаналізував довідку Кам'янець - Подільської ОДПІ від29.03.2008 р.№73/05-067 про складові заробітної плати з 01.02.2008 р. та використав для перерахунку помилкові дані про суму пенсії, яку слід включити до складу заробітної плати для обрахунку її пенсії з 01.02.2008 р.
Зазначає, що якщо порахувати не враховані інші виплати в сумі 279,29 грн. по Постанові Кам'янець- Подільського міськрайонного суду від 27.01.2015 р., то загальна сума неврахованої заробітної плати для обрахунку її пенсії складає 521,58 грн.
Щомісячно вона отримувала пенсію з 01.02.2008 р. на 469,42 грн. менше, ніж їй належало [521,58 грн. (сума неврахованої заробітної плати для обрахунку пенсії) х 90 % (відсоток призначеної їй пенсії) = 469,42 грн..
За період з 01.02.2008 р. по 01.02.2015 р., який дорівнює 7 років або 84 місяці заподіяна їй матеріальна шкода в повному обсязі = 39431,28 грн. [(84 місяців х 469,42 грн.).
Вважає, що суму 521,58 грн. необхідно відповідачу включити для обрахунку її пенсії.
Вважає, що має право на задоволення позовних вимог стосовно зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум та враховуючи, що як видно з вище вказаного виникло з вини Відповідача.
Зазначає, що відповідно до ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. № 2017-ІІІ під час проведення Позивачці донарахування пенсії державного службовця відповідачу необхідно донарахувати на всі суми індексацію пенсії не змінюючи дату базового місяця.
Проведення індексації пенсій здійснюється відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", частини 1 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", Порядку проведення індексації № 1078.
Згідно ст.55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади.
Відповідно до приписів ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Встановлюючи час з якого потрібно зробити обрахунок пенсії та виплату грошових сум просить враховувати положення статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідно до якої суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Вважає, що заподіяна їй відповідачем у вигляді систематичних невиплат сум пенсії матеріальна шкода починаючи з 12.06.2014 року підлягає відшкодуванню у повному обсязі з збереженням належної суми індексації пенсії, оскільки дії особи (Відповідача), яка її заподіяла є неправомірними, що визнано постановою суду від 27.01.2015 р.
Згідно пункту 13 частини 2 статті 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір не справляється з позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою особою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.
Позивачка просить дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янці - Подільському районі Хмельницької області щодо не виконання Постанови суду від 27.01.2015р. визнати неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янці - Подільському районі Хмельницької області провести ОСОБА_2 донарахування з 12.06.2014 року на всі суми нарахованої (перерахованої) пенсії державного службовця індексацію пенсії, не змінюючи дату базового місяця: жовтень 2009 р., відповідно до ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. № 2017-ІІІ.
Витребувати з Кам'янець - Подільської об'єднаної держаної податкової інспекції довідку про заробітну плату ОСОБА_2 по посаді головного податкового інспектора, з якої призначено її пенсію, та яка встановлена станом на 01.02.2008 р. постановою Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2008 року № 34, в якій має бути вказано: посадовий оклад - 1091,00 грн., надбавка за спеціальне звання - 100,00 грн., винагорода за вислугу років - 476,40 грн., середній розмір надбавки за високі досягнення у праці - 833,70 грн., середній розмір премії - 779,74 грн., середній розмір інших виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і які повинні враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янці - Подільському районі Хмельницької області на підставі даної довідки провести нарахування пенсії ОСОБА_2 в розмірі 90% заробітної плати (в редакції закону чинного на момент призначення пенсії).
Позивачка в судовому засіданні підтримала позов в частині визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янці - Подільському районі Хмельницької області щодо не виконання Постанови суду від 27.01.2015р. неправомірними та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янці - Подільському районі Хмельницької області провести ОСОБА_2 донарахування з 12.06.2014 року на всі суми нарахованої (перерахованої) пенсії державного службовця індексацію пенсії, не змінюючи дату базового місяця: жовтень 2009 р., відповідно до ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. № 2017-ІІІ. Просила позов в цій частині задовольнити. Позов в частині вимог про витребування з Кам'янець - Подільської об'єднаної держаної податкової інспекції довідки про її заробітну плату, - залишити без розгляду.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, заперечив проти задоволення позову, пояснив, що під час нарахування пенсії державним службовцям застосовують норми, методику та порядок нарахування пенсії державному службовцю. Відповідно ст.33 ЗУ «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших над добавок. Щодо інших виплат, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації грошових доходів населення не передбачені ст.33 ЗУ «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчисленії пенсії. Оскільки на думку відповідача « інші виплати» не можуть бути віднесені згідно ст.33 Закону України «Про державну службу» до заробітної плати, так як носять нерегулярний та одноразовий характер, вважає, що підстав для перерахунку пенсії та зміни базового місяця - немає. Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, вивчивши доводи позивачки, заперечення представника відповідача, вважає, що позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_2 по 01.12.2006 р. працювала на посаді головного державного податкового інспектора Кам'янець - Подільської об'єднаної державної податкової інспекції.
01.12.2006 р. ОСОБА_2 звільнилась з посади у зв'язку із виходом на пенсію. З 02.12.2006 року їй нарахована пенсія державного службовця.
Як встановлено судом, ОСОБА_2 стало відомо, що до складу заробітної плати на підставі якого проводилось нарахування розміру пенсії не включено інші виплати в сумі 6702,99 грн..
ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії і 27.01.2015 року Камянець-Подільський міськрайонний суд, Хмельницької області виніс постанову визнати неправомірними дії відповідача щодо неврахування при обрахуванні пенсії державному службовцю до складу заробітної плати на підставі якого проводилось обчислення розміру пенсії інших виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування і які повинні враховуватись в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії в сумі 6702,99 грн. та зобовязав провести відповідача перерахунок пенсії державному службовцю і врахувати до її складу 90 % заробітної плати на підставі якого проводилось обрахування розміру пенсії державного службовця з 16.10.2014 року інші виплати в сумі 6702,99 грн.; зобовязано також нарахувати та виплатити їй пенсію державного службовця недоотриману пенсію за період з 12.06.2014 року по 28.09.2014 року включно.
24.02.2015 року постанова вступила в законну силу
17.04.2015 р. ОСОБА_2 направила звернення до відповідача з проханням провести донарахування її пенсій (державного службовця) відповідно до постанови суду від 27.01.2015 року та відповідно Закону.
У відповіді на її звернення відповідач в листі від 30.04.2015 року №31/Д-16 зазначив, що проводити обрахування її пенсії, відповідно до постанови суду недоцільно.
Як встановлено судом, позивачка має право на обрахування та виплату недоплачену їй суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум з моменту призначення пенсії: з 09.04.2004 р в розмірі 83% від суми заробітної плати яку фактично одержувала та на яку нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії).
З 02.12.2006 р. ОСОБА_2 повинні були призначити пенсію в розмірі 90% від суми заробітної плати з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції закону чинній до 01.10.2011 року), яким було передбачено, що пенсію державним службовцям призначають в розмірі від 80 до 90 відсотків (залежно від стажу роботи) від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, - однак при призначенні пенсії не було враховано інші виплати в сумі 6702,99 грн..
В довідці Камянець-Подільської ОДПІ від 11.09.2014 року №213/05-055 зазначено, що станом на 01.12.2006 року, на день звільнення вона отримувала: оклад 695 грн., надбавка за спеціальне звання-100грн., винагороду за вислугу років 40% - 318,00 грн..
Зараз ОСОБА_2 отримує пенсію обрахунок якої проводився з врахуванням того, що з 01.02.2008 р. проводився перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням складових заробітної плати працюючих працівників податкової служби у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2008 року № 34.
Довідка Кам'янець - Подільської ОДПІ від29.03.2008 р.№73/05-067 про складові заробітної плати з 01.02.2008 р. по посаді з якої призначено ОСОБА_2 пенсію є в матеріалах її пенсійної справи у відповідача. Відповідач посилається в своєму листі і на акт зустрічної перевірки.
З 01.02.2008 р. заробітна плата на посаді головного державного податкового інспектора з якої призначено ОСОБА_2 пенсію встановлена на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2008 року № 34 для перерахунку пенсії становила: посадовий оклад - 1091,00 грн., надбавка за спеціальне звання «Інспектор податкової служби першого рангу» - 100,00 грн., винагорода за вислугу років (40%) - 476,40 грн., надбавка за високі досягнення у праці (50%) -833,70 грн., премія (71,47%) - 537,45 грн..
Сума премії обрахована невірно Кам'янець - Подільської ОДПІ та не перевірена камерально відповідачем під час проведення перерахунку пенсії з 01.02.2008 р., а саме: до розрахунку пенсії взято на 242,29 грн. менше заробітної плати, ніж слідувало. В довідці невірно нараховано розмір премії. Премія обраховується відповідно до положення про преміювання ОДПІ: посадовий оклад помножений на відсоток премії, а саме в даному випадку: (1091,00 грн. х 71,47%) : 100% = 779,74 грн., що на 242,29 грн. більше ніж враховано для розрахунку (Додаток 1).
Механізм визначення розміру заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсій державним службовцям визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.02.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Міністерство праці та соціальної політики України, яке постановою Кабінету Міністрів України № 581 від 23.04.2003 року уповноважене надавати роз'яснення постанови Кабінету Міністрів України від 31.02.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в листі від 30.09.2008 року зазначило, що перерахунок посадових окладів, премій та надбавок було здійснено в березні із доплатою за лютий і відповідні дані відображені в системі персоніфікованого обліку за лютий 2008 року, розмір заробітної плати за лютий необхідно визначати з урахуванням перерахованих відповідно до нових умов праці сум посадових окладів, премій та надбавок.
В листі Пенсійного Фонду України від 23.01.2009 р. № 1170/02-20 зазначено, що механізм визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям (як працюючим, так і не працюючим на момент перерахунку) визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. N 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Підпунктом 2 пункту 4 зазначеної постанови передбачено, зокрема, що для непрацюючих пенсіонерів або тих, хто продовжує працювати на інших посадах, ніж ті, з яких їм було призначено (перераховано) пенсію, заробітна плата для перерахунку пенсії визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому премія (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачених у місяці підвищення заробітної плати) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) в тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Спільний лист Мінпраці та Пенсійного фонду від 28.03.2006 р. № 282/0/7- 06/3652/02/30 роз'яснює, що враховуються розміри надбавок та премій, виплачених у місяці підвищення зарплати.
Відповідач не проаналізував довідку Кам'янець - Подільської ОДПІ від 29.03.2008 р.№73/05-067 про складові заробітної плати з 01.02.2008 р. та використав для перерахунку помилкові дані про суму пенсії, яку слід включити до складу заробітної плати для обрахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.02.2008 р.
Щомісячно ОСОБА_2 отримувала пенсію з 01.02.2008 р. на 469,42 грн. менше, ніж їй належало [521,58 грн. (сума неврахованої заробітної плати для обрахунку пенсії) х 90 % (відсоток призначеної їй пенсії) = 469,42 грн..
За період з 01.02.2008 р. по 01.02.2015 р., який дорівнює 7 років або 84 місяці заподіяна їй матеріальна шкода в повному обсязі = 39431,28 грн. [(84 місяців х 469,42 грн.).
Суму 521,58 грн. необхідно відповідачу включити для обрахунку її пенсії.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. № 2017-ІІІ під час проведення позивачці донарахування пенсії державного службовця відповідачу необхідно донарахувати на всі суми індексацію пенсії не змінюючи дату базового місяця.
Проведення індексації пенсій здійснюється відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", частини 1 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", Порядку проведення індексації № 1078.
Згідно ст.55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади.
Відповідно до приписів ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Встановлюючи час з якого потрібно зробити обрахунок пенсії та виплату грошових сум, суд враховує положення статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідно до якої суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
А тому, невиплата сум пенсії ОСОБА_2, починаючи з 12.06.2014 року підлягає відшкодуванню у повному обсязі з збереженням належної суми індексації пенсії, оскільки дії особи (Відповідача), яка її заподіяла є неправомірними, що визнано постановою камянець-Подільського міськрайонного суду від 27.01.2015 р.
За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, в редакції яка діяла на момент призначення пенсії позивача, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 6ст.33 Закону України «Про державну службу»передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Згідно ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про оплату праці», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно з приписамист.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р., індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно зістаттею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. враховуються при обчисленні пенсій.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, однак із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13 та 28.05.2013р. у справі №21-97а13, які з врахуванням вимог статті 244-2 КАС України має враховуватися судами при застосуванні таких норм права.
Відповідно до п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Згідно з ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Згідно з ст. 2 Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХІІ від 3 липня 1991 року (далі - Закон України № 1282) та п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок), який затверджено Кабінетом Міністрів України Кабінетом Міністрів України 17 липня 2003 року при прийняті постанови № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Позивачка є непрацюючим пенсіонером.
За змістом п.4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від. 17.07.2003 року № 1078, пенсії непрацюючим пенсіонерам індексуються у межах прожиткового мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.
В силу п.5 зазначеного Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплати, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулось підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця проводиться обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Вказаний п.5 Порядку містить чіткий перелік підстав, які дають право на перевизначення базового місяця індексації пенсії.
Отже, перерахунок позивачці пенсії за судовим рішенням є фактично відновленням порушеного відповідачем права на належне пенсійне забезпечення, а не внаслідок дії підвищення розміру пенсії.
Суд може вийти за межі позовних вимог, згідно ч. 2 ст. 11 КАС України тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи громадянина захищаються судом.
Згідно ст. 58 Конституції України, яка містить розділ 2 «Права, свободи та обов'язки людини і громадянина», в якому закріплені конституційні права, свободи і обов'язки насамперед людини і громадянина та їх гарантії. Закон зворотної сили немає, тобто не поширюється на правовідносини, які виникли до його видання.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Таким чином суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 є законними і обґрунтованими, а дії Управління Пенсійного фонду України в м. Камянці - Подільському та Камянець - Подільському районі неправомірними.
Згідно ч.1 ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які
фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких
ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд може вийти за межі позовних вимог, згідно ч. 2 ст. 11 КАС України тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Отже, враховуючи вищенаведене, суд вважає заперечення представника відповідача безпідставними, а позов таким, що підлягає задоволенню з вищенаведених підстав, тому слід дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янці - Подільському районі Хмельницької області щодо не виконання постанови Камянець-Подільського міськрайонного суду від 27.01.2015р. визнати неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янці - Подільському районі Хмельницької області провести ОСОБА_2 донарахування з 12.06.2014 року на всі суми нарахованої (перерахованої) пенсії державного службовця індексацію пенсії, не змінюючи дату базового місяця: жовтень 2009 р., відповідно до ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. № 2017-ІІІ.
На підставі ст.ст.33,37 ЗУ «Про державну службу»,
ст.66 ЗУ"Про пенсійне забезпечення",
ст.ст.1,2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення",
п.п.4,5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від. 17.07.2003 року № 1078,
ст.ст.41,45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування",
ст. 2 Закону України «Про оплату праці»,
постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для призначення пенсії», -
ст.ст.19,55,58 Конституції України,
керуючись ст.ст.2,11, 17, 18, 69,71, 94, 99,100, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янці - Подільському районі Хмельницької області щодо не виконання постанови Камянець-Подільського міськрайонного суду від 27.01.2015р. визнати неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янці - Подільському районі Хмельницької області провести ОСОБА_2 донарахування з 12.06.2014 року на всі суми нарахованої (перерахованої) пенсії державного службовця індексацію пенсії, не змінюючи дату базового місяця: жовтень 2009 р., відповідно до ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. № 2017-ІІІ.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Камянець-Подільський міськрайонний суд з дня проголошення постанови.
Суддя Кам'янець-Подільського
міськрайонного суду ОСОБА_3