Справа № 676/7073/15-а
Номер провадження 2-а/676/279/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2015 року Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючого судді Вдовичинського А.В.
при секретарі Перун А.М.
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Камянець-Подільський справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії , -
встановив:
ОСОБА_2 звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог позивачка вказує, що вона з 01.11.2006 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Камянці-Подільському та Камянець-Подільському районі як одержувач пенсії за віком, призначеної відповідно до 'Закону України «Про державну службу». 31.10.2006 р. звернулася до Управління Пенсійного фонду із, заявою про призначення(перерахунок) пенсії, при цьому неою було надано всі необхідні документи для призначення (перерахунку) пенсії. Перерахунок пенсії здійснювався у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати. Згодом їй стало відомо про те, що до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії, не були включені 13477,14 грн. інших виплат, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення 2194,.42. грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 784,97 грн., індексація грошових доходів 60,65 грн., компенсація за невикористані дні відпустки 1358,1 грн., грошова винагорода 3999,00 грн. і 10 посадових окладів при виході на пенсію 5080,00 грн. Зазначені «інші виплати» отримала за період з 01.11.2004 року по 31.10.2006 року на які нараховані та утримані страхові внески до Пенсійного фонду України. 04.11.2015 р. звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця та проханням включити до заробітної плати інші виплати в сумі 13477,14 грн. Листом від 05.11.2015 р. відповідач повідомив, що проводити перерахунок пенсії немає підстав. Позивачка вважає дії відповідача неправомірними, такими що суперечать діючому законодавству та судовій практиці, просить суд винести рішення яким: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови включити до заробітної плати, з якої їй як державному службовцю було визначено розмір пенсії інші виплати за період з 01.11.2004 р. по 31.10.2006 р. в сумі 13477,14 грн. та здійснити перерахунок пенсії; зобов'язати відповідача включити до заробітно з якої було визначено розмір пенсії їй як державному службовцю інші виплати за період з 01.11,2004 р. по 31.10.2006 р. в сумі 13477,14 грн. згідно довідки № 15654/07 від 04.11.2015 р. та довідки № 15654/07 від 04.11.2015 р., в розмірі 90 відсотків ві.д суми заробітної плати та донарахувати їй на всі суми нарахованої(перерахованої) пенсії державного службовця індексацію пенсії, не змінюючи дату базового місяця з 04.11.2015 р. В судове засідання позивачка не зявилась, в позовній заяві просила позов розглянути без її участі.
Представник відповідача в суді позов не визнав, просить відмовити в його задоволенні. Суду представник відповідача пояснив, що згідно діючих розяснень виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, інші зазначені позивачкою виплати не відносяться до надбавок передбачених ст..33 закону України «Про державну службу» так як носять одноразовий характер, з 01.06.2015 р. раніше призначені пенсії відповідно дол. Закону України «Про державну службу» не перераховуються, з грошової допомоги в розмірі 10 місячних мінімальних зарплат в сумі 5080,00 грн. виплаченої позивачці в жовтні 2006 р. страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування не нараховувались та не утримувались.
Заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Камянець-Подільському та Камянець-Подільському районі Хмельницькій області. Їй з 01.11.2006 р. було призначено пенсію за віком відповідно до закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від середнього заробітку.
04.11.2015 р. позивачкою була направлена відповідачу письмова заява в якій вона просила провести перерахунок призначеної їй пенсії включивши до суми заробітної плати з якої нарахована пенсія 13477,14 грн. інших виплат, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення 2194,.42. грн., матеріальну допомога для вирішення соціально-побутових питань 784,97 грн., індексацію грошових доходів 60,65 грн., компенсацію за невикористані дні відпустки 1358,1 грн., грошову винагороду 3999,00 грн. і 10 посадових окладів при виході на пенсію 5080,00 грн., які не були включені до розрахунку її пенсії при призначенні, а також просила при проведенні перерахунку не змінювати базовий місяць для розрахунку індексації, подала дві довідки № 15654/07 від 04.11.2015 р.
Листом від 05.11.2015 р. відповідачем було відмовлено позивачці у проведенні перерахунку пенсії(а.с.4)
Відповідно до ч.2 ст 37 закону України «Про державну службу», в редакції закону від 17.11.2005 р. N 3108-IV, яка діяла на момент призначення позивачці пенсії, «на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.» Ч. 5 зазначеної статті було передбачено, що за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до ч.2 ст.33 цього ж Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За змістом частини 7 вказаної статті умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 6 ст.33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Аналіз наведених положень дає підстави дійти висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.
Згідно з приписами ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно зі статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 враховуються при обчисленні пенсій.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, однак із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, виплачена позивачці протягом листопада 2004 р. жовтня 2006 р. матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 2194,.42. грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в сумі 784,97 грн., індексація грошових доходів в сумі 60,65 грн., компенсація за невикористані дні відпустки в сумі 1358,1 грн., грошова винагорода в сумі 3999,00 грн., а всього 8397,14 грн. з яких згідно довідки № 15654/07 від 04.11.2015 р.(а.с.5) були нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування входять до системи оплати праці державного службовця.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13 та 28.05.2013р. у справі №21-97а13, які з врахуванням вимог статті 244-2 КАС України має враховуватися судами при застосуванні таких норм права.
В звязку з цим дії відповідача щодо відмови в проведенні позивачці перерахунку пенсії з врахуванням зазначених сум є неправомірними.
Що ж стосується виплаченої позивачці в жовтні 2006 р. грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів в сумі 5080,00 грн., то згідно довідки № 15654/07 від 04.11.2015 р.(а.с.6) з цих коштів нарахування і утримання страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування не здійснювалося, а тому дії відповідача в частині відмови в проведенні позивачці перерахунку пенсії з врахуванням зазначених сум, на думку суду, є правомірними.
Як видно із матеріалів справи, позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії саме 04.11.2015 р., а тому відповідно до вимог статті 45 закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» їй пенсія повинна бути перерахована саме з дня звернення.
Згідно з ст. 2 Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХІІ від 3 липня 1991 року (далі - Закон України № 1282) та п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок), який затверджено Кабінетом Міністрів України Кабінетом Міністрів України 17 липня 2003 року при прийняті постанови № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Позивач є непрацюючим пенсіонером.
За змістом п.4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від. 17.07.2003 року № 1078, пенсії непрацюючим пенсіонерам індексуються у межах прожиткового мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.
В силу п.5 зазначеного Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплати, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулось підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця проводиться обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Вказаний п.5 Порядку містить чіткий перелік підстав, які дають право на перевизначення базового місяця індексації пенсії.
Отже, перерахунок позивачу пенсії за судовим рішенням є фактично відновленням порушеного відповідачем права на належне пенсійне забезпечення, а не внаслідок дії підвищення розміру пенсії, а тому вимоги позивачки залишити без змін базовий місяць для індексації пенсії, який був визначений при призначенні пенсії, при проведенні перерахунку пенсії згідно рішення суду також підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 2 ЗУ «Про оплату праці», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України "Про індексацію грошових доходів населення", Постановою Кабінету Міністрів України від. 17.07.2003 року № 1078, ст.ст. 6-11, 41,72, 158-163, ст.244-2 КАС України, суд, -
Постановив:
позов задоволити частково. Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кам`янці- Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області щодо відмови включити до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії державному службовцю ОСОБА_2 інші виплати за період з 01.11.2004 р. по 31.10.2006 р. в сумі 8397,14 коп. та здійснити перерахунок пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-ІІодільському районі Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 04.11.2015 р. у розмірі 90% від сум заробітної плати з урахуванням сум інших виплат за період з 01.11.2004 р. по 31.10.2006 р. в сумі 8397,14 грн. згідно довідки № 15654/07 від 04.11.2015 р. «Про складові заробітної плати(за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією»), що подається для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу»), з урахуванням фактично отриманих сум, залишивши без змін базовий місяць для індексації пенсії, який був визначений при призначенні пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
На постанову сторонами може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання її копії виготовленої в повному обсязі до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Кам`янець-Подільський міськрайонний суд.
Постанову виготовлено в повному обсязі 28.12.2015 р.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Вдовичинський А.В.