Постанова № 54913759, 23.12.2015, Салтівський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Московський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
23.12.2015
Номер справи
643/16501/15-а
Номер документу
54913759
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 643/16501/15-а

Провадження № 2-а/643/300/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.12.2015 м. Харків

Московський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Задорожної А.М.,

за участю секретаря судового засідання Тугайбей В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 05.10.2015р. звернувся до суду з вищевказаним, в обґрунтування якого вказав, що він є інвалідом 2-ої групи, захворювання якого повязане із наслідками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

Нарахування та виплата йому пенсії здійснюється управлінням Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова. З 01.05.2015р., з невідомих йому причин, розмір пенсії зменшений. Згідно Закону України «Про доступ до публічної інформації» ним 15.09.2015р. було подано запит до УПФ України у Московському рйонуну м. Харкова про надання інформації щодо зменшення розміру моєї

Листом №21946/30-02/02 від 21.09.2015р. УПФУ в Московському районі м. Харкова надано інформацію, що розмір його пенсії зменшений із посиланням на виконання положень Закону України «Про внесення змін до податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи»(надалі-№ 71-VIII від 28.12.2014 року) з 01.01.2015 р. утримується податок на доходи фізичних осіб(ПДФО) у розмірі 15% та військовий збір(ВЗ) 1,5% на суму пенсії в частині, що перевищує 3654,00 грн., тобто три розміри мінімальної заробітної плати(1218х3=3654грн.)

Вважав, що цим самим відповідач всупереч чинному законодавству, самочинно зупинив дію окремого нормативного акту, чим вийшов за межі правового регулювання відносин держави та громадянина (інваліда) надав собі право одноособово, не базуючись на чинному законодавстві, приймати рішення по відповідності обчислення та виплати державної пенсії, порушив право позивача.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні наполягав на задоволенні позову, посилаючись на обставини, що зазначені у ньому.

Представник відповідача ОСОБА_2, яка діє на підставі довіреності від 28.07.2015 року №137, заперечувала проти позову, оскільки вважала, що управлінням Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова було прийнято законне та обґрунтоване рішення про оподаткування пенсії позивача.

Суд, вислухавши пояснення сторін, повно та всебічно дослідивши матеріали справи та зібрані по справі докази, приходить до наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом 2-ої групи захворювання якого повязане із наслідками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". /а.с. 9-10/

Загальний розмір пенсії позивача складає 9490 грн. (а.с.13)

З 01.02.2015 року пенсійним органом встановлено ставку податку на доходи фізичних осіб на розмір пенсії позивача, що перевищує суму 3654 грн, в розмірі 15%, та позивачу фактично виплачується пенсія у розмірі 8527,06 грн.

Відповідно до ст.1 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування пенсійні виплати - грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати;

пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

На підставі ст.9 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ст.15 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Закон «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок, зокрема, соціального захисту потерпілого населення.

Згідно зі ст.13 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за:

1) пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

2) втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою;

3) матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім'ї у зв'язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.

На державу покладаються також зобов'язання щодо своєчасного медичного обстеження, лікування і визначення доз опромінення учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

На підставі п.18 ст.20 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 надаються гарантовані державою компенсації та пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.

На підставі ст.49 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за цим законом призначаються державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, за шкоду, спричинену здоров»ю.

Таким чином, державна пенсія за цим Законом, а також додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоровю - є різновидом відшкодування державою шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28.12.2014р. внесені зміни до Податкового Кодексу України ,які набули чинності з 01.01.2015 р.

На підставі п.п. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового Кодексу України, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів , зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.

Згідно до п. 164.3 ст. 164 Податкового Кодексу України, при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і не грошовій формах.

Відповідно п. 165.1.3 п.165.1 ст. 165 Податкового Кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом.

З урахуванням того, що позивачу пенсія призначена та виплачується на підставі ст.ст. 50, 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до податкового законодавства сума відшкодування розміру шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, суд вважає, що відсутні підстави у відповідача щодо нарахування суми податку на доходи фізичних осіб на розмір пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог ст. 8 КАС України під час вирішення справи суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, права людини визнаються найвищими соціальними цінностями, вони визначають зміст і спрямованість діяльності держави; цей принцип застосовується з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини.

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та необхідність його задоволення у повному обсязі.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Керуючись ст. ст. 19, 22, 46 Конституції України, Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» №1058- ІV, ст. ст. 10, 11, 18, 40, 94, 98, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 256 КАС України, суд,

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова щодо нарахування сум податку на доходи фізичних осіб на розмір пенсії призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи», як компенсацію за пошкодження здоровя та втрату працездатності.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова видати розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 без утримання сум податку на доходи фізичних осіб з 01 жовтня 2015 року та сплатити недоотриману суму пенсії.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова виконати постанову в межах стягнення за один місяць.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Московський районний суд м. Харкова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання її копії.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 24.12.2015р.

Суддя А.М. Задорожна